• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zaginiony rycerz

Michał Stąporek
13 czerwca 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Ani marsowa mina, ani solidny hełm, ani nawet 350 kg żywej wagi nie uchroniły go od złego. Rycerz wpadł w łapy rabusiów i jego los pozostaje nieznany.

Do rabunku doszło w nocy z 8 na 9 czerwca. Jego ofiarą nie był jednak solidnie zbudowany kompan Zawiszy Czarnego, ani potomek gdańskich krzyżaków lecz kamienna rzeźba przedstawiająca rycerza.

Feralny wojak, który w XVII w. narodził się pod dłutem Andreasa Schlütera, urodzonego w Gdańsku rzeźbiarza, zdobił przez lata fasadę kamienicy przy ul. Ogarnej 25. Prawie piętnaście lat temu zdjęto go jednak znad portalu wejściowego, gdzie pełnił służbę i za względu na solidne uszkodzenia, postanowiono poddać konserwacji. Renowację przeprowadzono w latach 1991-93, jednak po niej figura nie trafiła na dawne miejsce. Różne losy sprawiły, że "lifting" trzeba było przeprowadzić jeszcze raz. To właśnie z zakładu kamieniarskiego Attyka, w którym rycerzowi miano przywrócić dawne kształty, został skradziony.

Zarówno policja jak i Mirosława Stanulewicz, właścicielka Attyki, uważają, że kradzieży dokonano na zlecenie. Figura nie wyglądała atrakcyjnie i mogła mieć wartość jedynie w oczach kogoś kto znał jej wiek i historię.

- To nie pierwszy raz, gdy w Gdańsku giną zabytkowe elementy architektury - martwi się Janusz Tarnacki, kierownik Referatu Ochrony Zabytków w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków UM w Gdańsku. - Jakiś czas temu skradziono XVIII wieczne słupki przedprożowe z ul. Słowackiego. Niestety, nie udało ich się odzyskać.

Z kolei prof. Andrzej Januszajtis, w rozmowie z Gazetą Wyborczą przypomniał o kradzieży tablicy z domu, w którym mieszkał fizyk Daniel Fahrenheit. Wyraził także opinię, że do takich sytuacji dochodzi ze względu na "ewidentne lekceważenie wartości zabytków przez władze odpowiedzialne za bezpieczeństwo w Gdańsku".

Policja prosi ewentualnych świadków kradzieży, do której doszło na ul. Kotwiczników 10, o kontakt z II Komisariatem Policji w Gdańsku na ul. Piwnej 23, lub o pozostawienie anonimowej informacji pod bezpłatnym numerem tel. 0-800-677-777.

Opinie (13)

  • Zastanawialem sie gdzie tego linka wrzucic, bo filmik pasuje jak ulal i do spotkania pokolenia JPII, i do tajemniczej wedrowki rycerza. Rzecz niezla, nie zrazcie sie wielkoscia i dociagnijcie do konca. Wielbiciele sopockiej Elity beda wiedziec o kogo chodzi:). Sprobuje zrobic lamanca, zeby nie wyciachalo:

    http://kali.net.pl

    • 0 0

  • a potem dokleic reszte:

    /video/splywmonciaakiem.mpg>

    • 0 0

  • Do F.

    Witam,

    Wczoraj w nocy sciagalem "kajakarzy", a bylo tego przeszlo 27MB. Udalo mi sie nawet zapisac ten klip na dysku, wiec bede popularyzowal.
    Z innych sopockich atrakcji polecam kamere firmy XYZ (nazwa umowna, aby nie robic reklamy) umieszczona na skrzyzowaniu 3-go Maja i Niepodleglosci naprzeciw apteki. Daje sie zdalnie - np. z Ursynowa - sterowac lewo-prawo, gora-dol oraz + / - zoom optyczny. Mozna zobaczyc wiele ;) ciekawych rzeczy.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane