• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zakupy w sklepach zagranicznych online? Jak zamawiać, by nie przepłacać?

19 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Polacy uwielbiają zakupy przez internet. Okres pandemii przekonał tych, którzy z jakichś powodów nie byli przekonani do tej formy nabywania produktów. Według badań już blisko 72 procent użytkowników sieci korzysta z zakupów online. Wiele osób dostrzegło, że jest to rozwiązanie proste i wygodne. Coraz więcej konsumentów decyduje się również na zakupy online za granicą, co jeszcze kilka lat temu było mniej chętnie wybieraną formą ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji. Dzisiaj zakupy produktów z drugiego końca świata są prostsze i bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. W ten sposób możemy skorzystać z unikalnych promocji niedostępnych w Polsce. Jednak jak kupować, aby nie przepłacać? Kluczem jest korzystny zakup waluty, od tego wiele zależy. Dowiedz się, jak płacić w euro, czy w dolarach.



Zakupy w najpopularniejszych walutach, czyli za euro i dolary



Według badania E-commerce w Polsce 2020 około 30% internautów kupuje w zagranicznych e-sklepach. Najczęściej wybieramy serwisy, które przyjmują płatności w euro walucie i dolarach amerykańskich. W przypadku zakupów w UE unikamy płatności cła i możemy czuć się bezpiecznie z racji jednolitych przepisów zakupowych w ramach wspólnoty. W przypadku zakupów online mamy prawo zwrócić towar w ciągu 14 dni i wówczas przysługuje nam prawo do pełnego zwrotu środków za zakupy.

W przypadku zakupów w sklepach zagranicznych z pewnością mamy większa szanse na upolowanie unikalnych perełek lub niespotykanych promocji, na zdecydowanie większą skalę niż w Polsce. Najlepszym przykładem są zakupowe święta typu Black Friday lub Cyber Monday, kiedy porównujemy obniżki w naszych krajowych sklepach, do tych za granicą, które są zwykle bardzo imponujące. Niestety u nas w kraju często możemy spotkać się z nieuczciwymi zabiegami sprzedawców, którzy kilka tygodni przed Black Friday podnoszą ceny, a następnie je obniżają.

Jak płacić, by nie przepłacić?



O opłacalności zakupów online może zadecydować wybór płatności. Nawet jeżeli znajdziemy superpromocję, to w przypadku gdy nie wymienimy waluty i zdecydujemy się na płatność z konta złotówkowego, wówczas musimy liczyć się z tym, że bank automatycznie przewalutuje środki na euro lub dolary. Walutę warto wymienić wcześniej, a jeżeli możemy poczekać z zakupem, to wstrzymać się do momentu, kiedy kurs waluty będzie dla nas satysfakcjonujący. W ostatnim czasie kurs euro oraz kurs dolara były dosyć wysokie, więc zakupy po takiej cenie mogły skutkować podwyższeniem kosztów zakupu o kilka procent.

Notowania euro pod koniec listopada biły rekordy, wiec przed zakupami warto zweryfikować aktualny kurs euro np. tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-euro/. Jeśli możemy poczekać z zakupem, warto zapisać się na alert walutowy w serwisie InternetowyKantor.pl. Wybieramy oczekiwany kurs waluty, a gdy konkretna para walutowa osiągnie dany poziom otrzymamy powiadomienie na maila. Możemy ustawić osobny kurs dla euro, jak i dolara amerykańskiego, sprawdź tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście procent.

Okazje i wyprzedaże, kiedy kupować?



Okazyjne ceny, unikalne produkty, być może niedostępne jeszcze w Polsce kuszą łowców zakupów, warto jednak kupować z głową. Jednak mimo że notowania euro, czy USD mogą się nam wydawać aktualnie wysokie (ze względu na pozycję naszej waluty), to wcale nie oznacza, że nie mamy szans upolować atrakcyjnych okazji. Wystarczy zakupić euro lub dolary po korzystnym kursie i czekać aż przybędą nasze paczki z zakupami.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane