• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zamknęli objazd korków. Dla wojewody i prokuratora?

Maciej Naskręt
9 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Blokada na ul. Marii Ludwiki w Gdańsku. Blokada na ul. Marii Ludwiki w Gdańsku.

Na ul. Marii Ludwiki zobacz na mapie Gdańskaul. Królowej Jadwigi zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku stanęły blokady, które utrudniły przejazd mieszkańcom Ujeściska do ul. Małomiejskiej zobacz na mapie Gdańska. Ulica stanowiła skrót, ale nie spodobało się to m.in. mieszkającym tam znanemu prokuratorowi i byłemu wojewodzie pomorskiemu Tomaszowi Sowińskiemu, którzy czuli się zagrożeni z powodu samochodów.



Kto ma rację w sprawie zamknięcia ul. Marii Ludwiki?

Kierowcy-mieszkańcy: nikt nie pytał nas o zdanie

Zmiany oczywiście wywołały głosy niezadowolenia ze strony kierowców-mieszkańców z okolicznych budynków wielorodzinnych.

- Zablokowanie tych ulic spowodowało, że ul. Wawelska i ul. Małomiejska od momentu zakończenia tegorocznych ferii wygląda w godzinach szczytu jak parking. Wiem, że były prowadzone rozmowy z mieszkańcami, ale tylko tymi z ul. Marii Ludwiki. Problem w tym, że miasto nie zapytało o kwestie zamknięcia ulic mieszkańców budynków położnych powyżej - żali się Wojciech Gołąb, mieszkaniec pobliskiego bloku.
- Nie może być tak, że garstka osób swoją decyzją paraliżuje ogromną dzielnicę - dodaje nasz czytelnik.
Nowa organizacja ruchu na ul. Marii Ludwiki. Nowa organizacja ruchu na ul. Marii Ludwiki.
ZDiZ: będzie bezpieczniej

Zmiany w ruchu objęły dwie ulice. Pierwsza to ul. Królowej Jadwigi przy numerach od 13 do 29, gdzie wprowadzono ruch dwukierunkowy. Druga ulica to ul. Marii Ludwiki przy numerach od 19 do 41. Tam wprowadzono natomiast odwrócony kierunek ruchu.

- Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie podniesienie bezpieczeństwa przede wszystkim niechronionych uczestników ruchu - pieszych. Niejednokrotnie interweniowali oni bowiem wcześniej w sprawie licznych incydentów zagrażających ich bezpieczeństwu. Prośby o zmiany płynęły też między innymi od mieszkańców ulicy Marii Ludwiki - odcinki odchodzące od ul. Madalińskiego - którzy w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego nie mieli możliwości bezpiecznego włączenia się do ruchu - tłumaczyła przed wprowadzeniem utrudnień Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Zmiany argumentowano charakterem ulic, które miały jezdnie o szerokości 4 m i brak chodników, a także natężeniem ruchu drogowego, spowodowanym tranzytem pojazdów chcących ominąć poranne i popołudniowe korki.

Część mieszkańców z ul. Marii Ludwiki: żyliśmy jak na ruchliwej drodze

Warto podkreślić, że sprawa zmierzająca do zamknięcia ul. Marii Ludwiki ruszyła wiosną ubiegłego roku. Argumentem za zmianą organizacji miało być m.in. otwarcie pętli i al. Havla, które miały odciążyć ul. Marii Ludwiki. Tak się nie stało.

Mieszkańcy przygotowali pismo do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z prośbą o rozwiązanie problemu. Wśród zainteresowanych wprowadzeniem ograniczeń był znany gdański prokurator, a także były wojewoda pomorski, którzy mieszkają przy ul. Marii Ludwiki.

Gdy wykonywaliśmy zdjęcia, udało nam się porozmawiać z jednym z mieszkańców, który optował za wykonaniem ograniczeń. W rozmowie przyznał nam, że nie chcieli mieszkać przy ruchliwej drodze. Teraz na ich ulicy jest bezpiecznie. Skończyły się też awantury i wyzwiska ze strony przejeżdżających tutaj kierowców. Niektórzy kierowcy próbowali podobno nawet pobić mieszkańców.

  • Blokada na ul. Marii Ludwiki w Gdańsku.
  • Blokada na ul. Marii Ludwiki w Gdańsku.
  • Blokada na ul. Królowej Jadwigi w Gdańsku.
  • Blokada na ul. Królowej Jadwigi w Gdańsku.
  • Ulica Marii Ludwiki po wprowadzonych zmianach w ruchu.
Nie wszystkim z ul. Marii Ludwiki podoba się zmiana

Co ciekawe, mieszkańcy z domów przy ul. Marii Ludwiki są podzieleni. Nie wszystkim podoba się zmiana organizacji ruchu.

- Musimy nadkładać samochodem 2 km, by dojechać do sklepu czy kościoła. Do tej pory jeździliśmy swobodnie. Teraz musimy korzystać z ul. Madalińskiego, która jest w fatalnym stanie. Ponadto zapory wyglądają szpetnie i już zamieniają się w kosze na śmieci. Nie tego oczekiwałam od zarządcy drogi - opowiada mieszkanka.
Czy podpisała pismo mieszkańców do prezydenta?

- Tak, ale liczyłam, że zamiast tych stałych blokad powstaną tutaj jakieś zapory chowane w jezdni na pilota. Niestety, przeliczyłam się.
Dwa samochody na minutę

- Rozwiązanie to wypracowane zostało podczas wspólnego spotkania członków Komisji ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu z przedstawicielami mieszkańców - wyjaśnia Kaczmarek.
W rejonie zmian w październiku 2015 r. wykonano 24-godzinne pomiary ruchu równocześnie na obu drogach jednokierunkowych. Na kierunku do ul. Madalińskiego natężenie ruchu w ciągu doby wyniosło 434 pojazdy, z czego podczas porannego szczytu komunikacyjnego od godz. 6 do godz. 9 przejechało tamtędy ok. 330 pojazdów, czyli 75 proc. odnotowanych. Średnio wychodzi dwa samochody na minutę.

Jeżeli chodzi o kierunek przeciwny - od ul. Madalińskiego - to tendencja była odwrotna. Natężenie ruchu w ciągu doby wyniosło tam 432 pojazdy. Z tego podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego w godz. 15-18 przejechało tamtędy ok. 250 pojazdów.

Tak kierowcy jeździli przed wprowadzeniem ograniczenia ruchu ul. Marii Ludwiki

Opinie (361) 1 zablokowana

  • Blokada dla kacyka

    No jasne niedługo całe miasto będzie zablokowane,PIS powywala kacyków
    a oni będą nadal robić pod siebie,a przybędzie ich niedługo dość sporo,obywatel Zbigniew się oto postara,a potem wywalą kacyków z PIS-u i też trzeba będzie blokować,zamykać kolejne ulice bo kacyki nie znoszą tłoku, A Sowiński to chyba
    nie znosi tłoku ze względu na otyłość bo poza tym to co on zrobił żeby uwzględniać
    jego fanaberie, niech się wyprowadzi z Gdańska na pustynię to będzie miał dużo
    miejsca dużą kuwetę dla kota,same korzyści i dla niego i dla gdańszczan.Amen

    • 2 10

  • JAK WIDAĆ przykłady idą z samej góry

    • 1 4

  • (1)

    najbardziej mądrzą się ci którzy tu nie mieszkają , a tylko urządzili sobie wygodny skrót, ale gdyby byli mieszkańcami to zapewne ich punkt widzenia byłby inny, są to wąskie drogi a właściwie ciągi pieszo- jezdne , wyjazd z garażu bezpośrednio na ulicę, polikwidowano progi zwalniające,skutek taki, że kierowcy jeżdżą sobie jak po autostradzie a niejednokrotnie ulicą dąbrówki " pod prąd " do bloków na Wawelskiej, w godzinach szczytu jedzie tu samochód za samochodem, że ciężko z garażu wyjechać, a co do zapór, to powinny one stanąć na końcu osiedla, a ruch skierować na rondo dla wszystkich mieszkańców , bo stanowimy jedno osiedle, a bez przesady objazd przez rondo nie zajmuje aż tak dużo, a bezpieczeństwo na osiedlu jest najważniejsze

    • 16 9

    • Sprawdz jak zyja ludzie w blokach przy Podwalu Przedmiejskim...

      A nastepnie rozpedz sie i je...nij lbem w sciane, aby wybic sobie z glowy te fanaberie.
      Kur...a co za bezczelny kretyn.

      • 0 4

  • Zagrożenie dla pieszych?

    Ilekroć przejeżdżałam pieszych nie było
    ale za to samochody po jednej i po drugiej stronie...
    zamknięta ulica, która jest dla wszystkich uczestników ruchu.... To co z pozostałymi ulicami na osiedlu którymi jeżdżą mieszkańcy mieszkający w zamkniętej strefie - blokujemy ich!!!

    • 8 8

  • .

    gnoje, mam gdzies te ich znaki smialo w strone chelmu mozna przejechac bokiem omijajac zapore!

    • 5 8

  • A co ze straza pożarna lub ambulansem? (1)

    a gdzie opinia straży pożarnej i szeroko pojętych służb ratownictwa?
    Czy ktoś sobie zdaje sprawę że dojazd dla tych słuzb został ograniczony do jednego wjazdu "na około" nie mówiąc o dłuższym dojeździe do osiedla Piastów?
    Kto poniesie konsekwencje gdy z tego powodu ratunek nie dotrze na czas?
    Pan były prokurator czy były wojewoda?

    • 9 6

    • No to pani wspominala...

      O tych slupkach chowanych na pilota...
      BUHAHAHAHAHA!
      Czy limuzyne i szofera rowniez panstwo sobie zycza?

      • 0 1

  • Mur berliński

    Blokada w formie betonowych klocków i metalowych rur ze znakiem zakazu wjazdu przypomina mi mur berliński ! Podzieliła mieszkańców- RFN - Ci wpływowi- Pan Prokurator i jego kolesie, NRD mieszkańcy przed którymi ukryto beznadziejne rozwiązanie organizacji ruchu. Jestem mieszkanką osiedla i nie zostałam poinformowana o jakichkolwiek zmianach, nie mam jak przejść w dół do ulicy Madalińskiego po obu stronach "muru" stoją zaparkowane samochody.Tak jak zburzono mur berliński , czekam , aż Zakład Zieleni zajmie się tą sprawą z korzyścią dla wszystkich mieszkańców osiedla zarówno ruchu samochodowego jak i pieszych. Mur obalono ..........

    • 13 6

  • Ujeścisko??

    Jakie Ujeścisko to jest w całości dzielnica Chełm

    • 5 0

  • "Liczyłam, że zamiast tych stałych blokad powstaną tutaj jakieś zapory chowane w jezdni na pilota"

    Czyli na co liczyła ta paniusia, że będzie miała prywatną drogę za publiczne pieniądze? Ona będzie mogła przejeżdżać bo jest z kasty uprzywilejowanych i będzie miała pilota, a sąsiad mieszkający 100m dalej już nie? Niech wykupią drogę i wówczas mogą sobie stawiać zapory na pilota a w innym wypadku to droga publiczna.

    A tak poważnie to co robią z naszymi miastami to jest zaprzeczenie miejskości: grodzone osiedla, teraz grodzone drogi. Jak ktoś chce się grodzić to proszę wyprowadzić się na wieś a miasto to wspólny teren i powinien być bez jakiegokolwiek grodzenia, bo to zaprzeczenie miejskości i nie można zjeść ciastka (grodzić się) i mieć ciastko (mieszkać w mieście). Ludzie w końcu powinni to zrozumieć zanim kompletnie zdewastujemy nasze miasta.

    • 13 5

  • Maciej Naskręt i miłość do PiS

    Redaktor Naskręt wyjątkowo wyrozumiały gdy chodzi o kogoś z PiS. Gdyby to był wojewoda z PO, to red. Naskręt byłby czerwony ze złości!

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane