• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zapłacą za azbest

(boj)
23 września 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Po latach zachwytu nad eternitowymi dachami przyszedł czas opamiętania. Władze Gdyni będą dofinansowywać wymianę pokryć dachowych i elewacji zawierających azbest na przyjazne naturalnemu środowisku. Osoby, które wcześniej zrobiły porządek z dachem, ale toksyczny eternit trzymają np. na podwórku - mogą liczyć na zwrot części kosztów jego wywiezienia w bezpieczne miejsce.

Wszystko to w ramach ogólnopolskiego programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest. Dlaczego azbest jest groźny? Bo jest rakotwórczy. Dopóki azbestowe włókna nie są uwalniane do powietrza zagrożenia nie ma, bo chorobotwórcze działanie zaczyna się wtedy, kiedy wdychamy jego włókna zawieszone w powietrzu. Skutki to pylica azbestowa, łagodne zmiany w płucach, rak płuc - najpowszechniejszy nowotwór złośliwy powodowany przez azbest oraz międzybłoniaki opłucnej i otrzewnej - nowotwory o wysokiej złośliwości. Choroby te znacznie częściej występują w okolicach kopalń, zakładów przetwarzania azbestu i... w miastach.

Takich zachorowań notuje się w Polsce co roku 10 proc. więcej. Oficjalna statystyka mówi o 120 przypadkach zgonów rocznie z powodu międzybłoniaka opłucnej. W latach 1976 - 1996 rozpoznano w Polsce 1314 przypadków pylicy azbestowej. Biorąc pod uwagę, że nowotwory związane z azbestem mogą rozwijać się nawet 30 lat - trudno tu mówić o pełnej statystyce zachorowań.

Ludzie w trosce o swoje zdrowie wzięli się więc raźno do roboty. Kogo tylko stać - pozbywa się azbestowych dachów. Jednak jeśli zrobi to firma nieprzygotowana do właściwego obchodzenia się z azbestem - więcej będzie z tego szkody niż pożytku. Przypomnijmy: azbest nie ruszany nie pyli. Jeśli materiały zawierające azbest będą zdejmowane np. z dachu w sposób nieumiejętny to zaczną pylić, a jak zaczną pylić, to będziemy to wdychać, a wtedy zła statystyka wzrośnie.

Żeby pomóc mieszkańcom Gdyni w uporaniu się z tym problemem władze miasta przyjęły program usuwania azbestu. Oznacza to, że tzw. osoby fizyczne mogą dostać dotację na utylizację odpadów azbestowych przy wymianie lub likwidacji pokryć dachowych i elewacji zawierających azbest w obiektach budowlanych.

- To tendencja ogólnopolska - wyjaśnia Bartosz Frankowski, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gdyni. - Przyjrzeliśmy się miastom o podobnych parametrach jak Gdynia, takim jak Kraków, Gdańsk czy Poznań, gdzie tego typu programy są już realizowane. Poza tym mieliśmy kilkanaście zgłoszeń od mieszkańców, którzy chcieliby się tego azbestu pozbyć ze swoich budynków. Dotychczas nie mogliśmy im pomoc. Teraz mamy nadzieję, że to się zmieni. Nie są to jakieś oszałamiające kwoty, niemniej jednak zawsze lepiej dostać kilka tysięcy złotych, niż nic. To już jest jakaś pomoc.

Szczegółowe informacje (wnioski, regulamin) można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gdyni przy ul. Władysława IV 37 lub na stronie www.gdynia.pl
(boj)

Opinie (19)

  • Zabest przysłali imperisaliści do Polski tak jak stonkę

    • 0 0

  • CO TAK PÓŹNO !!!

    TA AKCJA POWINNA MIEĆ MIEJSCE ZARAZ PO WYKRYCIU ŻE AZBEST JEST RAKOTWÓRCZY. DOBRZE ŻE WOGÓLE SIE OBUDZILI ALE TO STANOWCZO ZA PÓŹNO. W MIASTACH JEST TEGO STOSUNKOWO MAŁO ALE NA WSIACH TO PRAWIE NA KAŻDYM DOMU. AHA I ŻEBY NIE BYŁO TO NIE JESTEM ZE WSI. IM PRĘDZEJ TYM LEPJEJ BO KTO BĘDZIE POLE OBRABIAŁ JAK CHŁOPI WYGINĄ NO PRZECIEŻ NIE MY ;P

    • 0 0

  • A kiedy w Gdańsku

    Całe osłony balkonow i elewacje niektOrych domów np.na Zaspie.
    Kiedy Władza pomoże zdemontować i wywieść w bezpieczne miejsce?

    • 0 0

  • Tylko dachy?

    A co z rurami z azbestem, którymi woda do naszych kranów płynie? Kiedy zostaną wymienione? Coraz mniej czasu, 2 lata zostały wg UE. A w Pomorskim nadal największe zachorowanie na raka. Czy nie dlatego, ze azbest z wodą pijemy?

    • 0 0

  • fi

    fi , berecik zbyt bardzo Cię nie uciska?

    • 0 0

  • Rury z azbestu

    Dla czytelnika z "góry" polecam link

    http://www.pewik.gdynia.pl/?tree=111&id=112&show=107

    i innych zmartwionych azbestem.

    • 0 0

  • azbest

    azbest jest szkodliwy wyłącznie w formie lotnej tj przy wdychaniu go z powietrza. Włókna azbestowe, które moga pojawić sie w wodzie są neutralne dla organizmu.

    "Z badań przedstawianych w światowym piśmiennictwie i opinii WHO wynika, że jedynie pył azbestowy wdychany wraz z powietrzem do płuc stanowi zagrożenie zdrowotne, gdyż głęboko wnikając do układu oddechowego może powodować groźne choroby, takie jak: pylicę azbestową (azbestozę), międzybłoniak, nowotwór płuc i oskrzeli. Najgroźniejsze jest działanie pyłów respirabilnych azbestu, które przypisuje się włóknom charakteryzu-jącym się: długością powyżej 5 mm, średnicą poniżej 3 mm (proporcja - długość: średnica > 3:1) i są wdychane z powietrzem".

    • 0 0

  • W wodociagach napisali:

    "Najgroźniejsze jest działanie pyłów respirabilnych azbestu, które przypisuje się włóknom charakteryzującym się: długością powyżej 5 mm, średnicą poniżej 3 mm (proporcja - długość: średnica > 3:1) i są wdychane z powietrzem."

    To prawie prawda (czytalem kiedys powazne opracowanie na ten temat), tyle ze wlokna azbestowe nie maja grubosci dobrego gwozdzia budowlanego, ani dlugosci pol centymetra, jak napisano, tylko odpowiednio 5 mikrometrow i 3 mikrometry. Mikrometr = 10^-6 metra.

    Dla ilustracji cytat z wspomnianego tekstu:

    "Estimating the health risks from asbestos is complicated by several factors. First, diseases associated with asbestos exposure do not typically manifest themselves for many years following exposure. The latency period for asbestos-related diseases may be as long as 20 to 30 years. Secondly, the size of the fibers is important. Many investigators now believe that the shorter fibers (usually defined as fibers less than 5 microns in length) are not as biologically active as the longer asbestos fibers. Based partly on this assumption, OSHA regulates only those fibers longer than 5 microns. Third, other factors may act to increase the health risks. The risk of lung cancer is greatly increased when asbestos exposure is coupled with cigarette smoking. In studies of shipyard workers exposed to asbestos Dr. Irving Selikoff of Mount-Sinai Hospital, New York found that asbestos workers who smoke are 53 times more likely to die of lung cancer than non-smokers who have never been exposed to asbestos. By comparison, non-smoking asbestos workers were 5 times more likely to die of lung cancer. Due to the properties discussed earlier, asbestos was found to maintain its property when it enters the body. The strong, almost non-destructible fibers once lodged in the human body resist metabolism and excretion and remain in the body, almost for life."

    Tak wiec max. niezdrowo jest wdychac wlokna dluzsze niz 5 mikrometrow i na dodatek zaciagac sie papierosem.

    • 0 0

  • Do Zula

    Na Zaspie juz sie pozbywaja azbestowych oslon budynkow, na ul. Meissnera sa 3 lub 4 azbestowece z czego juz z jedenego zostal zdjety azbest a z drugiego obecnie zdejmuja azbest. Wiec w Gdańsku cos sie z tym robi :)

    • 0 0

  • No tak dzialanie po gdyńsku

    Przygladaja się Gdańskowi no ciekawe wreszcie się obudzili.
    Wiadomo Gdańsk działa Gdynia gada że działa.

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane