• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zawiadomienie do prokuratury ws. płatnych parkingów przy plażach

Maciej Korolczuk
20 lipca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
W sobotę dojazd na plażę w Brzeźnie będzie utrudniony. Mieszkańcy dzielnicy znów będą protestować. W sobotę dojazd na plażę w Brzeźnie będzie utrudniony. Mieszkańcy dzielnicy znów będą protestować.

W sobotę będą utrudnienia na dojeździe na plażę w Brzeźnie. Mieszkańcy tej dzielnicy chcą protestować przeciw płatnym parkingom, blokując przejścia dla pieszych w ciągu al. Hallera zobacz na mapie Gdańska. Tymczasem do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zarząd Dróg i Zieleni i firmę Wiparking złożone przez jednego z mieszkańców.



Czy jako mieszkaniec swojej dzielnicy brałeś kiedyś czynny udział w proteście dzielnicowym?

We wtorek w południe upłynął termin ultimatum, które mieszkańcy i radni Brzeźna dali władzom miasta domagając się zerwania umowy z dzierżawcą i zaprzestania nielegalnego - ich zdaniem - poboru opłat na al. Hallera. W sobotę podczas protestu w pobliżu płatnego postoju przy Hallera zapowiedzieli, że jeśli miasto nie spełni stawianych żądań, sprawa trafi do prokuratury.

Ze złożeniem wniosku jednak wstrzymano się, m.in. dlatego, że do protestujących zgłosiły się osoby, które otrzymały podobne wezwania z parkingów na Półwyspie Helskim. Wiparking dzierżawi tam parkingi we Władysławowie, Kuźnicy i Jastrzębiej Górze.

Sprawą już zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Rzecznik Praw Obywatelskich oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Sobotni protest mieszkańców Brzeźna



- We wtorek 19 lipca działając na podstawie art. 88 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DZ.U. z 2016, poz. 446), wojewoda wystąpił pisemnie do Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska o przesłanie zarządzenia nr 602/16 w sprawie podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości gruntowych stanowiących pasy drogowe dróg publicznych, których zarządcą jest prezydent Gdańska, przeznaczonych do oddania w dzierżawę na czas oznaczony w trybie bezprzetargowym celem zorganizowania płatnego postoju pojazdów, w celu dokonania oceny zgodności z prawem w ramach nadzoru sprawowanego zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym. Po otrzymaniu dokumentu zostanie on poddany analizie prawnej, celem sprawdzenia, czy i w jakim zakresie wojewoda może podjąć działania celem rozwiązania problemu - wyjaśnia Anna Zając z Biura Prasowego Wojewody Pomorskiego.
- Z tych dwóch powodów zdecydowaliśmy się wstrzymać z wnioskiem do prokuratury. Jeśli w ciągu najbliższych dni działania wojewody sprawią, że problem zniknie, nie będzie sensu angażować w to prokuratora. Jeśli i jego działania okażą się bezskuteczne, wówczas niezwłocznie to zrobimy - zapowiada Mateusz Błażewicz, radny dzielnicy i jeden z organizatorów protestów.
Zawiadomienie już złożone

Na rozwój wypadków nie czekał jednak jeden z kierowców. Pan Tomasz kilka dni temu złożył do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ZDiZ i firmę Wiparking.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa from Trojmiasto.pl


- Zawiadomienie dotyczące nielegalnych parkingów w pasie nadmorskim złożyłem do prokuratury w zeszłym tygodniu. Przesłałem również prośbę o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż naruszane jest nasze prawo do swobodnego i bezpłatnego dostępu do dróg publicznych. Podobny spór był w Zakopanem. Tam Sąd Rejonowy podzielił pogląd, że parking tego typu jest nielegalny - mówi pan Tomasz.
Decyzji o sobotnim proteście, podczas którego mieszkańcy będą blokować ruch na Hallera (grupki przechodniów będą przekraczać przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Dworską) nie zmieni nawet piątkowe spotkanie radnych dzielnicy z urzędnikami i wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem. Obie strony spotkają się, by jeszcze raz spróbować wypracować kompromis.

Zapowiedź sobotniego protestu w Brzeźnie. Zapowiedź sobotniego protestu w Brzeźnie.
- Nas kompromisy nie interesują. To są zgniłe kompromisy. Żądamy przestrzegania prawa, dlatego domagamy się przywrócenia darmowych miejsc postojowych dla mieszkańców. Zachowanie urzędników jest dziwne, bo na spotkanie nie została zaproszona ani jedna osoba biorąca udział w ostatnim proteście. Od tamtej pory nie było też żadnego kontaktu ze strony miasta. My zdania nie zmieniamy. Będziemy protestować do skutku, a więc do całkowitego wycofania się miasta i firmy Wiparking z nielegalnego poboru opłat - zapowiada Błażewicz.
Bilet parkingowy, na podstawie którego kobieta domagała się anulowania kary. Jej wniosek został odrzucony. Bilet parkingowy, na podstawie którego kobieta domagała się anulowania kary. Jej wniosek został odrzucony.
Dostarczyła bilet parkingowy, reklamacja została odrzucona

Choć przedstawiciele firmy Wiparking na łamach Trojmiasto.pl zapowiadali, że nie chcą dalszej eskalacji konfliktu z kierowcami i zależy im na dobrych relacjach także z mieszkańcami, poniższa historia temu zaprzecza.

Kierująca - choć miała wykupiony bilet parkingowy - otrzymała wezwanie do zapłaty, bo bilet w trakcie zamykania drzwi spadł na podłogę w aucie. Gdy odwołała się od kary i załączyła dowód zapłaty, jej wniosek został rozpatrzony negatywnie. Zwróciliśmy się więc do firmy Wiparking o ponowne rozpatrzenie wniosku. Oto historia mieszkanki Gdańska:

Wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej. Wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej.
W poniedziałek 18 lipca zaparkowałam samochód na parkingu przy ul. Czarny Dwór. Bilet parkingowy został przeze mnie zakupiony w parkomacie nr 004 (nr biletu 450000002129) o godzinie 11:48 i obowiązywał do godziny 13:28. Wracając do pojazdu, zauważyłam za szybą mandat za nieuiszczenie opłaty za parkowanie na terenie parkingu. Mandat został wystawiony o godzinie 12:43. Po otwarciu samochodu dostrzegłam, że bilet leży na wycieraczce, wobec tego domyślam się, że podczas zamykania drzwi bilet spadł. Proszę o pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Odpowiedź Wiparking (pisownia oryginalna):

Poprzez wjazd na teren płatnego niestrzeżonego parkingu znajdującego się w Gdańsku przy ul. Czarny Dwór zawarła Pani z Wiparking umowę o najem miejsca parkingowego na warunkach określonych w Regulaminie (podstawa prawna art. 69 oraz art. 384 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Regulamin jest umieszczony w widocznym miejscu na terenie parkingu, a także na stronie internetowej www.wiparking.pl

Opisane przez Panią okoliczności nie stanowią podstawy do anulowania nałożonej opłaty dodatkowej. Do wniosku takiego jednoznacznie prowadzi treść Regulaminu, a dokładnie pkt 20- Warunków Użytkowania Parkingu. Z którego wynika, że: "W sytuacji stwierdzenia braku ważnego biletu parkingowego umieszczonego w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu w sposób umożliwiający jego odczytanie pracownik Zarządcy lub osoba przez niego upoważniona pozostawia za wycieraczką pojazdu zawiadomienie o obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej w wysokości ryczałtowej 180 zł."

Reasumując powyższe, należy dojść do przekonania, że złożone odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie, zaś nałożenie opłaty dodatkowej było uzasadnione. Co więcej pragniemy powiadomić, że dalsze odwołania / odpowiedzi nie zawierające nowych okoliczności, które wpływałyby na zmianę decyzji nie będą rozpatrywane.

Jednocześnie informujemy, że ostateczny termin uiszczenia pomniejszonej opłaty dodatkowej, w wysokości 90 zł, upływa 22.07.2016 roku, czyli w 4 dniu roboczym licząc od dnia jutrzejszego.

Opinie (321) 10 zablokowanych

  • sobieszewo

    Od tygodnia jeżdżę na plaże w Sobieszewie, tyle straży miejskiej pilnującej tamtejszych parkingów to jeszcze nigdy nie widziałem. Wydaje mi się, że ściganie trustów chcących uniknąć opłaty za parkowanie nad morzem to ich wakacyjny priorytet. Tylko na samym dojeździe do hotelu ORLE były dziś dwa samochody straży miejskiej - co najmniej 4 funkcjonariuszy tej formacji czekało, aż komuś skończy się ważność kwitu parkingowego, żeby wypisać mu wezwanie do stawiennictwa w ich siedzibie w celu odbioru mandatu.

    Czy sprawa opłat za parkowanie w Brzeźnie to ta sama historia co opłaty w Sobieszewie?

    • 16 1

  • na Wyspie Sobieszewskiej równiez nielegalnie pobierają opłaty

    • 9 0

  • Kompromis ? Jedynym kompromisem może być to, że radni winni ROZBOJU na mieszkańcach

    nie pójdą za kratki na 25 lat, a tylko na 1 rok. Uchwała Rady Miasta jest zwyczajnym aktem TERRORU i głosujący za nią MUSZĄ być ukarani jak terroryści.

    • 12 2

  • Taksówkarze stojący w Jelitkowie niedaleko Posejdona kablują

    Uwazajcie i nie stawiajcie tam samochodów na chodnikach. Od razu dzwonią po Straż i mandat jest szybciutko. Dziś podkablowali kilka osób.

    • 6 0

  • Strefy parkingowe w Śródmieściu (2)

    A co z centrum Gdańska? Za 9 dni zaczyna się kolejny nieszczęsny jarmark, a ulice już w tej chwili są zamykane. Co z mieszkańcami ulic takich jak Pańska? Gdzie mają zostawiać samochody? Utopić na cały miesiąc w jeziorze? Czy może wjechać sobie na klatkę schodową? Czemu władze miasta nie interesują się potrzebami mieszkańców? Liczą się tylko pieniądze z udostępniania stoisk sprzedażowych, a ludzi którzy mieszkają w tym obszarze miesza się z błotem. I nawet na tym portalu nikt nigdy się tym nie zainteresował. Przecież codziennie na tych wszystkich zamykanych teraz ulicach parkuje mnóstwo aut. Są to mieszkańcy, pracownicy itp. Gdzie parkować mają przez ten miesiąc?

    • 15 1

    • propozycja zmiany miejsca organizacji Jarmarku Dominikańskiego

      jarmark dominikański to wielkie nieporozumienie, na pewno nie dodaje prestiżu miastu, co najwyżej kilku przedsiębiorców przytuli trochę pieniędzy - i bardzo dobrze.
      Chyba czas najwyższy handel tym jarmarcznym badziewiem przenieść w inną cześć miasta, np. w okolice redut wilk czy dzik - niedaleko głównego miasta. Ożywiło by się tę cześć Gdańska pewnie też wzrosło by tam bezpieczeństwo, przynajmniej podczas jarmarku. Ciekawa część miasta i warto ją pokazać gościom przyjeżdżającym obejrzeć te odpustowe kramy, bo inaczej pewnie nigdy tam nie zawitają. Ulice na których obecnie organizowany jest jarmark niech zostaną w spokoju. Mieszkające tam osoby i tak mają wystarczająco utrudnione życie przez odwiedzających miasto turytów.

      • 10 1

    • Precz z jarmarkiem.Jarmarki na wieś. Ulice są dla samochodów a nie dla kramów ze smalcem .

      • 4 0

  • wg4

    Haller to się w grobie przewraca teraz...morze poświęcił a teraz musimy za korzystanie z tego płacić sami sobie...

    • 8 1

  • Hamujecie

    komentarze mówiące prawdę , Budyń wam za to płaci dla kogo wy pracujecie ????

    • 8 0

  • Bilety na plażę (3)

    Czekam na kasy biletowe przy wejściach na plażę. 20 zł cały, 14 ulgowy. No i jeszcze godzinne bileciki.
    Ten kraj zawłaszczają chciwi urzędnicy.

    • 17 0

    • A w okolicy, gdzie Budyń ma mieszkanie 40 zl/dzień.

      • 6 0

    • Nie podpowiadaj bo jakiś budyniowy idiota to przeczyta i wprowadzi w życie.

      • 7 0

    • Dokładnie przecież ta plaża należy się tym co kupili mieszkania w Neptun Parku

      ich plaża a nie buraki będą im na ich plażę zjeżdżać i hałasować! płacić 3zł za godzinę!

      • 7 0

  • opłaty dla przyjezdnych???

    A może najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie opłat dla pojazdów z numerami rejestracyjnymi z poza Gdańska? My mieszkańcy i tak utrzymujemy miasto z podatków. Co więcej cwaniaczki rejestrujący pojazdy w innych miejscach niż rzeczywiste miejsce zamieszkania oszczędzający na OC (dlatego ja na nr GD mam droższe) dołożyliby się w perspektywie i spowodowali jeśli nie obniżkę to może brak podwyżek OC w rejonie 3-city

    • 4 3

  • Dajcie mieszkancom, z dowodami rejestracyjnymi przypisanymi do adtesow na hallera, winiety do bezplatnego parkowania I po krzyku.

    • 1 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane