• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbrojownia będzie otwarta, ale tylko w wakacje

Marzena Klimowicz-Sikorska
16 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rusztowanie na dachu Wielkiej Zbrojowni
Zwycięska koncepcja na projekt "Zbrojowni Sztuki". W 2016 r. tak ma wyglądać parter Wielkiej Zbrojowni. Zwycięska koncepcja na projekt "Zbrojowni Sztuki". W 2016 r. tak ma wyglądać parter Wielkiej Zbrojowni.

Nie ma co liczyć na kolejny supermarket w Zbrojowni, czy nawet na to, że znów stanie się ona pasażem czynnym od świtu do zmierzchu. Właściciel obiektu, władze Akademii Sztuk Pięknych, chcą ją jednak otworzyć, ale na swoich warunkach.



Czy projekt "Zbrojownia Sztuki" ma szansę powodzenia?

Od połowy sierpnia tego roku w Wielkiej Zbrojowni rusza wielki remont w ramach projektu "Zbrojownia Sztuki". W pierwszym etapie wykonana ma zostać posadzka, stolarka okienna, renowacja ścian i sklepień, podłączone będą media. To wszystko za 2,6 mln zł ze środków Ministerstwa Kultury. Cały remont ma kosztować ok. 10 mln zł i zakończyć się w 2016 roku. Do tego czasu Zbrojownia ma być otwierana... okresowo.

- Ostatnie lata pokazały, jak trudno jest znaleźć takiego inwestora, który spełni oczekiwania zarówno nasze, jak i konserwatora zabytków, a do tego poprowadzi w Zbrojowni działalność godną tego miejsca. Ostatni inwestor chciał związać nas umową na 30 lat, na co nie mogliśmy pozwolić. Poza tym żaden inwestor nie będzie tak dbał o ten wyjątkowy obiekt, zarówno w zakresie generalnego remontu, jak i bieżącego utrzymania, jak właściciel, czyli ASP - mówi prof. Ludmiła Ostrogórska, rektor Akademii Sztuk Pięknych. - Jednocześnie zmieniły się nasze cele. Chcemy, aby powstała tu nowa jakość, by to, co najlepsze w sztuce, było pokazywane właśnie w Wielkiej Zbrojowni. Stąd pomysł na Zbrojownię Sztuki, projekt, którego realizację już rozpoczęliśmy. Myślę, że mieszkańcy Gdańska i nie tylko docenią naszą propozycję i przekonają się, że jest lepsza niż kolejny supermarket.

Zobacz jak wygląda zwycięski projekt na "Zbrojownia Sztuki".

Projekt "Zbrojowni Sztuki" (autorstwa pracowni Fiszer Atelier 41 z Warszawy) łączy w sobie funkcję edukacyjną z wystawienniczą. Mimo to, nie będzie to miejsce zarezerwowane wyłącznie dla studentów - mają się tam też odbywać kursy i warsztaty artystyczne skierowane do mieszkańców Trójmiasta.

- Jesteśmy uczelnią, więc naszym priorytetem jest edukacja. Niemniej nie uchylamy się od otworzenia parteru Wielkiej Zbrojowni dla mieszkańców i turystów - dodaje rektor. - Chcemy to jednak zrobić na własnych zasadach, a więc nie pasaż czynny od świtu do nocy, czyli skrót między Targiem Węglowym zobacz na mapie Gdańskaul. Tkacką zobacz na mapie Gdańska, ale miejsce, w którym mieszkaniec czy turysta zatrzyma się na dłużej, a dopiero potem przejdzie dalej. W Zbrojowni Sztuki będą się odbywać m.in. warsztaty i kursy artystyczne, skierowane m.in. do mieszkańców naszej metropolii, znajdzie się tu także kawiarnia czy restauracja.

Na tą ostatnią trzeba będzie jednak poczekać aż pięć lat. Wynika to z unijnych przepisów, które zabraniają prowadzenia działalności komercyjnej w obiekcie, który dostał unijne dofinansowanie - a takie niedawno otrzymała ASP na wyremontowanie piętra Zbrojowni i przyległego do niej skrzydła.

Uczelnia zapewnia jednak, że gmach Zbrojowni będzie wkrótce udostępniony, choć tylko na pewien czas.

- Chcemy, aby po zakończonym remoncie Wielka Zbrojownia była okresowo otwarta - z przejściem z Targu Węglowego na ul. Tkacką - podczas dużych wystaw w okresie wakacyjnym, a także poza nim, przy okazji innych ważnych imprez - mówi prof. Ostrogórska.

Kiedy Wielka Zbrojownia będzie otwarta?

Jeszcze w czerwcu - od 24 do 30 - będzie można zwiedzić jej wnętrze podczas wystawy zatytułowanej "Wokół Stołu". W tym czasie jednak nie będzie przejścia na ul. Tkacką. Takie pojawi się, zgodnie z obietnicą ASP, między 19 lipca a 11 sierpnia podczas wystawy najlepszych prac dyplomowych ze wszystkich uczelni artystycznych w Polsce.

Od połowu sierpnia, w związku z remontem, Zbrojowia będzie zamknięta. Jeśli zakończy się on przed Świętami Bożego Narodzenia, najprawdopodobniej znów przeniesie się tam część straganów ze świątecznego jarmarku.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (88) 2 zablokowane

  • Zbrojownia

    to zbrojownia. Wolałabym, żeby zainstalowano tam stałą wystawę broni - od najstarszej po, powiedzmy, lata międzywojenne. Oczywiście, obiekt otwarty (nomen - omen), "na przestrzał".

    • 1 0

  • Pomysł dobry czyli idiotyczny

    Ekonomicznie to nie ma prawa przetrwać bez solidnych, stałych dotacji.
    Brak przejścia przez Zbrojownię nic nie daje miastu.
    Nawet odwrotnie - konserwuje barierę między starym miastem a miejscami dojścia i dojazdu. Zbrojownia zostaje zawalidrogą. Klocem ładnie opakowanym.

    Nie daje dochodu ASP, która go potrzebuję do życia.

    Jest drwiną z mieszkańców i dodatkowo osłabia i tak marnie funkcjonującą starówkę.

    W sumie świetnie czyli beznadziejnie.

    • 3 1

  • fajnie

    Trochę kultury nie zaszkodzi :)

    • 3 1

  • BRAWO!!!

    supermarketów jest dosyć w mieście...nie samymi zakupami człowiek zyje!

    • 2 2

  • Prośba!

    Niech sie promują Ci co maja co pokazac a nie szokować i budowac sobie pozycję jednorazowego sławnego artysty pracownika naukowego ASP.

    • 0 0

  • ludzie opamiętajacie się (4)

    przeczytajcie dokładnie zbrojownia będzie otwarta wprawdzie okresowo ale jednak, kolejna biedronka, nie dziękuję. Czym Gdańsk ma przyciągnąć turystów na pewno nie kolejnym marketem, dajcie asp dokończyć remont i niech będzie pięknie. Sopot ma monciak, Gdynia dar pomorza i błyskawice, a Gdańsk może mieć sztukę. Krytykujecie asp, ale wasze dzieciaki chętnie poślecie na warsztaty. Burza się rozpętała bo lepiej kolejny chodnik zrobić byle tylko resteuratorów z Piwnej zadowolić, a niech jakością i cenami przyciągają, asp im się jeszcze przyda jak zacznie turystów ściągać. Nie dajcie się.

    • 3 2

    • (1)

      przez 7 lat to mozna by spokojnie nowa zbrojownei wybudowac od piwnic po dach a nie remontowac/przerabiac/malowac wciaz to samo 1 pietro plaskie jak stol.
      Empire state building wybudowano w 2 lata w centrum wielomilionowego miasta bez zamykania ulic itd.
      a tu sie z 1 sala j*bia 7 lat ssajac jedynie kase z budzetu i pokazujac coraz to nowe wizualizacje.

      Sztuke? jaka sztuke chlopie/kobieto pokaz mi jedno miasto na swiecie ktore zyje ze sztuki.
      Czym ma Gdansk przyciagac turystow? tym czym zawsze przyciagal czyli historia i zabytkami,handlem tym czym kazde portowe miasto a nie modernistycznymi wizjami kolejnych wypluczyn po asp.

      • 0 1

      • Gdańsk miasto portowe? zabytki? pewnie tak, ale czy to to jest pomysł na przyciągnięcie turystów i wizerunek miasta otwartego?. Jedź do Berlina, Paryża, Barcelony, to miasta wielokulturowe, muzea, zabytki, sztuka, teatr, zabawa również, kuchnia , wino, tym żyją miasta otwarte, pulsują, aż chce się zanurzyć. Czy 7 lat to dużo pewnie może być krócej, ale z drugiej strony niech będzie coś bez łapu capu, niech mnie przyciągnie zainteresuje- to wybaczę

        a

        • 0 0

    • kimkolwiek jesteś "a" - jesteś jednym rozsądnym głosem na tym forum...

      • 1 0

    • Też postuluję opamiętanie!!!

      Wreszcie jaki rozsądny głos! Co by tam nie robili, to lepiej niż nic nie robić. Przyadłaby się tam jakiś mały handel, jakaś knajpka, klub jazzowy. Projekt bardzo mi się podoba. Robi wrażenie!

      • 0 0

  • Polskie piekło.

    Projekt jest ciekawy i idzie z duchem czasu. Fajnie , że wreszcie Zbrojownia ma jakąś koncepcję. Galerie, kawiarnie, wystawy, tak jak wszędzie na świecie. Nie rozumiem tych opinii, które widać wynikają niewiadomo z czego. Przecież będzie otwarta i czynna. To o co chodzi???? Polskie piekiełko, bo ktoś coś zaproponował. To miasto powinno coś zrobić, wybudowali stadion nie wiadomo dla kogo!!!!! Co tam się dzieje? Ile to kosztuje? Niech miasto zacznie coś robić!
    Gdańsk będzie miał interesujące centrum sztuki, ale nie wiadomo czy na to zasługuje?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane