• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbrojownia wreszcie otwarta już na stałe dla mieszkańców

Łukasz Rudziński
7 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rusztowanie na dachu Wielkiej Zbrojowni
Zbrojownia Sztuki od 8 grudnia jest otwarta dla zwiedzających wraz z inauguracyjną wystawą. W sezonie zimowym na pewno jednak nie będzie dostępny pasaż między Targiem Węglowym a ul. Tkacką. Zbrojownia Sztuki od 8 grudnia jest otwarta dla zwiedzających wraz z inauguracyjną wystawą. W sezonie zimowym na pewno jednak nie będzie dostępny pasaż między Targiem Węglowym a ul. Tkacką.

Najwspanialszy przykład architektury manieryzmu niderlandzkiego w Gdańsku i jeden z najcenniejszych reprezentantów tego stylu w Europie - Wielka Zbrojownia - od wtorku 8 grudnia będzie ponownie dostępna dla mieszkańców. Tym razem na stałe. Kończy się trzyletni remont Zbrojowni i jej adaptacja na potrzeby przestrzeni sztuki.



Co myślisz o uruchomieniu Zbrojowni Sztuki?

Inauguracja wyremontowanej przestrzeni połączona jest z obchodami 70-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która opiekuje się tym miejscem. Dzięki remontowi, parter Wielkiej Zbrojowni stał się otwartą i w pełni dostępną dla mieszkańców przestrzenią, która funkcjonować ma pod nazwą Zbrojownia Sztuki. W sezonie zimowym na pewno nie będzie jednak możliwości skorzystania z pasażu między Targiem Węglowym a ulicą Tkacką.

- Zbrojownia Sztuki jest realizacją idei Akademii Otwartej. Zamiarem ASP było stworzenie przestrzeni artystycznej i kulturotwórczej, gdzie będzie można uczestniczyć w różnych projektach, w których edukacja, kultura i sztuka łączą się ze sobą - mówi rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska.
Wszystkie działania realizowane na parterze Wielkiej Zbrojowni zawierać się mają w czterech modułach: Galerii (przestrzeń wystawiennicza, znana choćby z kolejnych odsłon "Ogólnopolskiej Wystawy Najlepsze Dyplomy ASP"), Warsztatach (przestrzeń edukacyjna, skierowana do wszystkich zainteresowanych praktyką i teorią w zakresie sztuk plastycznych), Czytelni (upowszechnianie i popularyzacja sztuki poprzez wykłady, spotkania z artystami i serie wydawnicze, w tym prowadzenie dwujęzycznego pisma artystycznego, promującego środowisko gdańskiej ASP) oraz Kolekcji (stworzenie zbiorów materialnych i cyfrowych oraz wirtualnej kolekcji sztuk pięknych i sztuk projektowych). Animatorem wszystkich tych działań będzie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

We wtorek 8 grudnia otwarta zostanie dla zwiedzających wystawa "Metafory i rzeczywistość. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 2005-2015", podsumowująca ostatnią dekadę ASP w Gdańsku. Wystawa oficjalnie inauguruje projekt "Zbrojownia Sztuki" i - podobnie jak pozostałe wystawy w tym miejscu - nie będzie biletowana. W przyszłym roku otwarta zostanie w Zbrojowni Sztuki również kawiarnia, która zajmie powierzchnię około 130 m kw. i będzie działać niezależnie od prezentowanych w dawnym arsenale wystaw.

- Pierwszy rok działalności Zbrojowni Sztuki poświęcimy działaniom wystawienniczym i warsztatowym, które prowadzone będą równolegle na parterze dawnego arsenału. Trwa również postępowanie przetargowe, które wyłonić ma najemcę kawiarni prowadzonej w Zbrojowni Sztuki na zasadzie cook&book, gdzie będzie można napić się kawy, poznać i zakupić nasze propozycje wydawnicze oraz nabyć upominki zaprojektowane przez naszych artystów. Liczymy, że kawiarnia będzie otwarta w przyszłym roku - przyznaje Marek Kraska z Akademii Sztuk Pięknych.
W ramach adaptacji budynku na potrzeby Zbrojowni Sztuki na parterze arsenału położono nową posadzkę, zamontowano systemy wentylacyjne i oświetlenie oraz system audiowizualny. Przeprowadzono również konserwację ścian. Parter Wielkiej Zbrojowni został zaadaptowany według projektu prof. Stanisława Fiszera, absolwenta Politechniki Gdańskiej, architekta i urbanisty, autora m.in. projektu adaptacji Arkad Kubickiego w Warszawie. Z przestrzeni o powierzchni 1,7 tys. m kw. bez trudu wydzielić można mniejsze pomieszczenia dzięki systemowi przesuwnych ścian.

Wielka Zbrojownia wzniesiona została na początku XVII wieku według projektu wybitnego gdańskiego architekta Antoniego van Obberghena. Mawiano, że to najpiękniejszy arsenał na świecie. Funkcję składu broni pełnił do roku 1793, po czym przejęty został przez wojsko i zamknięty dla cywilów. Fasady Zbrojowni posiadają bardzo bogatą dekorację kamieniarską. Większość kamieniarki pochodzi z warsztatu słynnego rzeźbiarza i architekta Abrahama van den Blocke'a, twórcy Złotej Bramy, Złotej Kamieniczki, Fontanny Neptuna czy fasady Dworu Artusa.

Koszt remontu wyniósł 10 mln zł i sfinansowano go ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace wykończeniowe (a przede wszystkim adaptacja piwnic budynku na potrzeby artystyczne) kosztować mają dalsze 3 mln zł. Całkowite ukończenie prac planowane jest na koniec przyszłego roku.

Miejsca

Opinie (96) 5 zablokowanych

  • Newykorzystana Zbrojownia

    Przekazanie Zbrojowni Uczelni od samego początku było chorym pomysłem.Miasto przekazując ten obiekt w dzierżawę np. na 30-ci lat ,ochroniłoby podatników od wydania 10mln.zł,a prywatny dzierżawca przeprowadziłby remont za znacznie mniejsze pieniądze i wykorzystałby bezużyteczne piwnice! Tak obiekt służy garstce ludzi a nie społeczeństwo przez co podatnicy dalej będą dokładać do interesu. Następnym niewykorzystanym obiektem są piwnice Dworu Artusa.W latach 60-tych mieściła się tam pijalnia piwa (rożnego ),był spokój i porządek, może dlatego ,ze ówczesna Milicja nie cackała się z bandziorami i chuliganami !Nie spowiadała się przed Prokuratorem !

    • 6 1

  • Prawda jest taka, że więcej ludzi obejrzałoby wystawę gdyby Zbrojownia była przejściem między Targiem Węglowym a Piwną

    Każdy rzuciłby okiem nawet mimochodem, ale wtedy prezentowane prace musiałyby być naprawdę interesujące żeby zatrzymać przechodniów choć na chwilę.
    Tylko po co się starać skoro można wyciągnąć 13 baniek z budżetu bo my przecież artyści.

    • 7 1

  • Powinno być tak:

    1. Miasto odbiera ASP zbrojownie, przynajmniej poziom zero i piwnice.
    2. Dzierżawi się podmiotowi prywatnemu przestrzeń z klauzulą, że musi istnieć przejście ogólnodostępne.
    3. Sprawa za niegospodarność i straty dla źle zarządzających mieniem osób z ASP.
    Szach mat :]

    • 7 1

  • Jakby ta sztuka była coś warta to ok, ale pewnie znowu będą pokazywać bohomazy, jak w czasie jarmarku.

    • 8 1

  • Kłamie Pan, panie Łukaszu

    Kłamie Pan, proszę Pana. Zbrojownia będzie otwarta wtedy, kiedy stanie się ponownie pasażem. ASP nie ma od lat niczego do pokazywania, poza pogardą dla mieszkańców Gdańska i tradycji tego miejsca publicznego.

    • 8 1

  • Lat temu kilka

    była szansa na zagospodarowanie i piwnic i poziomu 0. Ruszyły już nawet prace adaptacyjne. W piwnicach miała być winiarnia z beczkami, regałami pełnymi różnych win z całego świata. Stoły, ławy i fajny klimat. W pasażu miały być stoiska delikatesowego Piotra i Pawła. Inwestor się wycofał już w trakcie prac remontowych. Dlaczego? Szkoła wie, ale nie powie. ASP nie jest w stanie sprawić, że będą stały kolejki po bilety na wystawy, tak jak to jest np w berlińskim Gropiusie.
    Galerie miejskie, z Łaźnią na czele mają to samo. Niestety!!!

    • 2 0

  • a czemuż to nie ma tam, jak kiedyś przejścia skrótem doskonałym i biedronki?

    tylko robić ludziom pod górkę potraficie, w tym magistracie....a kamienice na Długiej ruskom sprzedawać i nic więcej!

    • 0 0

  • Niezadowoleni

    Można było się spodziewać wystaw ASP. Liczyłem w końcu, że będzie można tam zobaczyć XVII wieczną broń i pancerze. Jednak ASP będzie nas raczyć dziwnymi pracami studentów.
    Pomijam już wspomniany fakt kosztów remontu. Widzę, że to tylko w Polsce wydaje się bajońskie sumy na przetargi, których jakość pozostawia wiele do życzenia. (Przykład remontu na przeróbce, jeszcze nie oddano do użytku, a już zaczął pękać asfalt na torowisku)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane