• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żegnaj telegramie!

(sr)
2 lipca 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Tylko do końca sierpnia mieszkańcy mogą słać telegramy. Później taka forma szybkiego informowania nie ma być realizowana. Telekomunikacja Polska SA rezygnuje bowiem z rzekomo nieopłacalnej i przestarzałej usługi. Telegramu nie zastąpi nic...

Zdaniem pracowników TP SA, z roku na rok spada zainteresowanie klientów usługą telegramową. Jeśli komuś zależy na błyskawicznym przesłaniu wiadomości, sięga raczej po telefon lub nadaje ją pocztą elektroniczną.

- Usługa telegramowa jest nieopłacalna - powiedział Andrzej Spigarski, kierownik Działu Usług Operatora Telekomunikacji Polskiej SA w Gdańsku. - Samo doręczenie telegramu kosztuje firmę czternaście, piętnaście złotych. Tymczasem klient za nadanie krótkiego telegramu płaci około pięciu, sześciu złotych. Jego doręczenie następuje w ciągu czterech - sześciu godzin. W dobie komputeryzacji, Internetu i telefonu komórkowego telegram nie zdaje egzaminu. Dlatego od września usługa ta nie będzie dostępna.

Na pewno Telekomunikacja Polska SA zaoszczędzi w ten sposób trochę pieniędzy, tylko telegramów żal... Tym bardziej, że w zamian TP SA nie ma żadnej propozycji.

- Zawsze można skorzystać z oferty Poczty Polskiej - dopowiedział Andrzej Spigarski.

A ta zachęca do wysyłania listów poleconych, które powinny dojść do adresata w 24 godziny od nadania lub, ale to już dla mieszkańców Trójmiasta i okolic, skorzystania z tak zwanego poczteksu.

- Przesyłka nadana poczteksem dociera do adresata z terenu Trójmiasta oraz Pruszcza Gdańskiego do Redy w około cztery godziny - powiedział Robert Lisiecki z Działu Usług Rejonowego Urzędu Pocztowego w Gdańsku. - To usługa o charakterze kurierskim.

Za nadanie poczteksu ważącego do pół kilograma klient zapłaci jednak kilkadziesiąt złotych. W tym wypadku cena zależy też od opakowania przesyłki: czy spreparował je sam klient, czy też poczta.

Pierwszym aparatem telegraficznym, który przetrwał do naszych czasów był ten skonstruowany przez Samuela Morse'a w 1837 roku. Już w 1910 roku firma "Siemens i Halske" stworzyła aparat piszący szybko i do tego z nadawaniem z taśmy. W 1922 roku zaś w Stanach Zjednoczonych opatentowano dalekopis mechaniczny. Pierwszy telegram z życzeniami nadano w 1935 roku w Wielkiej Brytanii. Dostarczono go na ozdobnym blankiecie, w inkrustowanej, złotej kopercie.
Głos Wybrzeża(sr)

Opinie (14)

  • ty tuti tam..

    jeszcze PKP dojdzie do wniosku że przewozy pasażerskie są nieopłacalne, komunikacja miejska też i co wtedy??
    Sa dziedziny życia tzw strategiczne i nie można argumentować wszystkiego opłacalnością .
    kumasz??

    • 0 0

  • Dokładnie

    ZKM Gdańsk zostanie zlikwidowany, bo przynosi straty a ludzie i tak mają samochody a jak nie mają, to pieszko. Takie rozumowanie jest tylko w molochach, gdzie nie zarządza się swoimi pieniedzmi (PKP tylko inwestuje w INter i Exspress bo to przynosi dochody).

    • 0 0

  • Telegramy...

    Wiele poczt ma faks, więc to nie do końca prawda, że telegramu nie ma co zastąpić. Kiedyś pisałem kumpeli mieszkającej 200 km dalej pracę z polaka, było to ok 5 lat temu, praca była sążnista (8-9 stron). Ja sobie w wordzie napisałem, ona mi podała numer faksu jej poczty, ja miałem faksmodem, wysłałem, jej doręczyli w ciągu 2 godzin.

    Jak kto kompa i faksmodemu nie ma, to może za parę złotych po prostu nadać faks z poczty.

    A poza tym, to prędzej czy później będzie można w budkach telefonicznych, albo choćby na poczcie, sprawdzać i nadawać emaile. Nadawanie faksów i maili w budce mają w Szwajcarii od paru lat nawet w wiochach, gdzie średni wiek budynków przekracza 80 lat :-). I bynajmniej ta technologia w Szwajcarii nie jest kosmiczna: to jednak konserwatywny kraj; u nas TPSA z niezłym zyskiem mogła by nadawanie i odbiór maili w budkach zrobić... Wierzę, ze za 10 lat się to stanie, jak ktoś z czytelników może na to wpłynąć, to zapraszam!

    • 0 0

  • do ciaptaka

    masz rację człowieku. NIe każdy ma dostęp do szbkiej informacji takiej jak komórka, poczta elektroniczna. Co z tymi ludźmi?. Są napiętnowani?
    Masz rację człowieku - POCZTA NIE ZBANKRUTUJE !!!!!!!

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane