• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielone światło dla Teatru Szekspirowskiego?

Katarzyna Moritz
31 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kłopotliwa elewacja Teatru Szekspirowskiego
Projekt Teatru Szekspirowskiego Projekt Teatru Szekspirowskiego

Ministerstwo Kultury uznało, że budowa Teatru Szekspirowskiego nie wpłynie negatywnie na zabytkową urbanistykę Gdańska. - Ten obiekt to będzie monstrum - twierdzi Tomasz Korzeniowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i zapowiada odwołanie od decyzji ministra.



Czy chcesz budowy Teatru Szekspirowskiego?

Idea budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku przy ul. Bogusławskiego ma aż 15 lat. Lecz dopiero w styczniu 2005 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt budynku teatru. Wygrał go wenecki architekt Renato Rizzi. Poza projektem w tym roku powstała nowa instytucja kultury - Gdański Teatr Szekspirowski. Jej organami założycielskimi zostało miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski oraz Fundacja Theatrum Gedanense.

Na początku roku Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję na powstanie teatru, lecz została ona oprotestowana przez Tomasza Korzeniowskiego, prezesa Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Zdaniem Korzeniowskiego parametry projektowanej budowli miały m.in. przesłonić panoramę miasta od strony południowej.

- W czwartek otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzję która odrzuca zarzuty - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zdaniem Generalnego Konserwatora Zabytków, Tomasza Merty - podsekretarza stanu w MKiDN "realizacja planowanej inwestycji nie wpłynie negatywnie na wartości zabytkowego układu urbanistycznego miasta Gdańska".

- Bardzo bym się zdziwił gdyby decyzja ministra była inna - mówi dr Marian Kwapiński, Konserwator Wojewódzki w Gdańsku. - Ministerstwo w jednoznaczny sposób potwierdziło, że cały proces decyzyjny w naszym urzędzie dotyczący ww. inwestycji został przeprowadzony w sposób profesjonalny i zgodny ze sztuką konserwatorską. Muszę dodać, że nie jest to pierwszy przypadek, w którym osoby de facto nie mające kompetencji ani rzetelnej wiedzy kwestionują bezpodstawnie nasze ustalenia. Uważam, że decyzja Ministerstwa jest dla nich wręcz kompromitująca. Stanowisko ministra otwiera drogę do budowy teatru.

Tak wyglądała Szkoła Fechtunku w XVII w. Tak wyglądała Szkoła Fechtunku w XVII w.
Nie jest to tak oczywiste dla Tomasza Korzeniowskiego, prezesa Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, który zapowiada odwołanie od decyzji. - Nie możemy teraz skorzystać z prawa odwołania dopóki nie otrzymamy pisma. Decyzję dostałem na razie tylko faksem. Jest ona naszpikowana błędami administracyjnymi i merytorycznymi. Budynek który ma powstać to monstrum - zajmuje 10 tys. m kw., ma 130 m długości i 18 m wysokości. Większego budynku w tej okolicy nigdy nie było. Dlatego nie prawdziwe jest stwierdzenie że on nie ingeruje w zabytkowe centrum Gdańska. .

Korzeniowski podkreśla także że w  XVII, mieściła się w miejscu planowanego teatru Szkoła Fechtunku, w której sporadycznie gościły wędrowne trupy teatralne. - Jeżeli prof. Jerzy Limon i Fundacja Theatrum Gedanense chce odbudować szkołę fechtunku utrwaloną na XVII wiecznej rycinie nie mamy nic na przeciwko, popieramy tą idee. Lecz proponowany budynek jest dziesięciokrotnie większy od pierwowzoru - wyjaśnia Korzeniowski.

Nowy teatr miłby kosztować około 50 mln zł. Poza wkładem finansowym samorządów, trwają pracę nad dofinansowaniem z UE. Gdański Teatr Szekspirowski liczy też na pozyskanie środków centralnych. Jeżeli budowa ruszy w przyszłym roku, to pierwsze spektakle będzie można oglądać w nowym budynku w 2011 lub 2012 r.

Miejsca

Opinie (82) 1 zablokowana

  • A może zamiast budować nowy teatr to lepiej dofinansować te co są! Przydało by się dofinansować teatr miniatura. HALO WŁADZA!!!

    • 0 0

  • Bunkier zamiast widoku

    I w ten sposób, zamiast jednego z ostatnich widoków na odbudowane z takim wysiłkiem główne miasto, będziemy mieli wysmarowany grafitti i obklejony reklamami wstrętny mur. A może prawo do reklamowania się w tym miejscu juz zostalo sprzedane? Jeśli nawet nie, to i tak takiej powierzchni do smarowania nie da sie upilnować. Projekt jak projekt, przygnebiający i mógłby stanąc wszędzie; nie koniecznie tu, bo żadnego nawiązania ani do otoczenia, ani do szkoly fechtunku nie widać. Kolejny pomnik architekta, który nawet nie przyjedzie, aby zobaczyć swoje DZIEŁo. Szkoda!!! Kolejna zmarnowana szansa. Zachwyceni projektem, jego konsekwencje zobacza dopiero po zrealizowaniu i wtedy pożałuja swego entuzjazmu... Oczywiście, jeżeli bedą umieli przyznać sie do błędu. Na podstawie samej wizualizacji malo kto jest sobie w stanie to wyobrazić.
    ps.
    W latach trzydziestych i czterdziestych podobne w skali budynki projektowano w Gdańsku dla administracji hitlerowskiej (na Placu Zebrań lLudowych i na Wyspie Spichrzów). Tak samo nie uwzględniano kontekstu miejsca.Na szczęście, Niemcy przegrały wojnę.

    • 0 0

  • gdzie policja albo straż miejska???

    Najbardziej wkurza mnie, że kiedy jest jasno czasami jeszcze zobaczy się jakiegoś mundurowego, ale po zmroku??? Gdzie oni wtedy są? Kończą pracę o 15?? Siedząc na którymkolwiek z przystanków skmki o 21 nie uświadczysz żadnej ochrony. Po wielkich miastach europejskich chodze bez stresu po ulicach w środku nocy, a tu siedzę z duszą na ramieniu i walącym sercem i czekam 30 min na kolejkę, a jak juz przyjedzie to też nie jest dużo lepiej, bo w środku może się dziać wszystko, nie ma szans na żadną pomoc. Gdzie jest policja, straż, SOK, ktokolwiek, kto mógłby ochronić przd tym bandziorstwem, które się u nas szerzy...

    • 0 0

  • nieprawdziwe (1)

    pisze sie razem. przed "ze" stawia sie przecinek. po XVII pisze sie wieku lub w.

    oj pani redaktor, kolejny artykul na kolanie, niech zyje polska korekta!!!!!

    • 0 0

    • nie spodziewajmy się zbyt dużo po "cudownym dziecku "GW

      Ciekawe gdzie podziała się p Justyna , która pisała niezłe teksty w dziale kultura ? Ostatni wywiad z Leszkiem B był świetny.

      • 0 0

  • czy wy luddzie ne zauważyliście że widoka na Stary Gdańsk od tej strony jest absolutnie rewelacyjny

    i zabudowanie go to niepowetowana strata!!!????? jestem w szoku!

    • 0 0

  • po co nastepny teatr?

    Po co nam następny teatr w Gdansku? Może będzie lepiej poprawic to co już mamy, a nie tworzyć następny twór. Przecież teatr Wybrzeze dawno nie zaprezentował udanego "Szekspira". Watpię czy wybudowanie nowego teatru poprawi jakość inscenizacji wystawianych sztuk szkspirowskich. Ktoś to przecież musi kreować i grać!!!

    • 0 0

  • PROSZĘ WRESZCIE ZADBAĆ O ZABYTKI W MARIACKIM!!!!

    NIECH KORZENIOWSKI WRESZCIE SIE WYKARZE I ZADBA O ZABYTKI W KOŚCIELE MARIACKIM! TO NALEŻY DO JEGO OBOWIĄZKÓW! COŚ KONSTRUKTYWNEGO A NIE TYLKO KRYTYKA A'LA LEPPER!!!

    • 0 0

  • Kiedyś to była drewniana buda a teraz taka ochyda...

    • 0 0

  • Zbudujmy jeszcze:

    1. Teatr Gombrowiczowski
    2. Teartr Mrożkowski
    3. Teatr Guan Hanqin'owski (znany dramaturg Chiński)
    4. etc
    5. etc

    a może zamiast tego odnowić i wprowadzić w XXI w. istniejące sceny ?

    • 0 0

  • Korzeniowski

    dyrdymali, nie pierwszy raz zresztą
    może lepiej niech zaproponuje jakieś rozwiązanie dla Wyspy Spichrzów, bo ten syf co tam straszy od 50 lat woła o pomstę do nieba. A jak nasze lokalne niemoty nie wiedzą co z tym fantem zrobić i nadal rozkładają bezradnie ręce, to proponuję póki co ponownie postawić tam duży napis NIGDY WIĘCEJ WOJNY. Dzięki temu jakoś te kolejne 50 lat Gdańszczanie przeżyją bez większego wstydu.

    A teatr musi powstać i festiwal szekspirowski nadal się rozwijać, tak aby stał się główną atrakcją sezonu i ostatecznie wyeliminował z kalendarza imprez to badziewie jakim stał się tzw. Jarmark Dominikański.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane