• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielone światło dla spalarni w Szadółkach

Katarzyna Moritz
8 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozruch spalarni. Palą odpady nie do recyklingu
Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja. Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

Po ponad roku przygotowań została wydana decyzja środowiskowa dla spalarni w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska. Będzie ona obsługiwać całe województwo pomorskie i ma powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego do 2019 roku. Obecnie jest już kilkanaście chętnych firm, które chcą zarabiać na energii ze spalania naszych śmieci.



O ewentualnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu spalarni mieszkańcy będą się mogli dowiedzieć z panelu na budynku. O ewentualnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu spalarni mieszkańcy będą się mogli dowiedzieć z panelu na budynku.
Lokalizacja spalarni. Lokalizacja spalarni.
Przekrój przykładowej instalacji termicznego przekształcenia odpadów z kotłem z paleniskiem rusztowym, za: EKO-KONSULTING-PROJEKT „CONSEKO-BBM-DESIGN‖ S.A. Przekrój przykładowej instalacji termicznego przekształcenia odpadów z kotłem z paleniskiem rusztowym, za: EKO-KONSULTING-PROJEKT „CONSEKO-BBM-DESIGN‖ S.A.
Przykład rozwiązań architektonicznych dla spalarni we Francji. Przykład rozwiązań architektonicznych dla spalarni we Francji.

Czy odpowiada ci lokalizacjia spalarni?

Urzędnicy odetchnęli z ulgą, bowiem w miniony czwartek upłynął termin, kiedy od decyzji środowiskowej wydanej 30 grudnia 2011 roku na temat spalarni w Szadółkach można było składać odwołania. Tak się jednak nie stało i od 7 lutego decyzja ta stała się prawomocna i ostateczna.

- Jako jedyni w Polsce jesteśmy w takiej sytuacji, w której nie ma odwołań. Obawialiśmy się protestów, jak przy budowie fabryki celulozy Weyerhaeuser w Kokoszkach. W Krakowie proces odwoławczy w przypadku spalarni ciągnie się od czterech lat. To sukces dojrzałości naszych mieszkańców, którzy wskutek kompromisu i długich negocjacji zrozumieli, że spalarnia jest nam potrzebna - podkreśla Maciej Lorek, dyrektor wydziału środowiska w gdańskim magistracie.

Czego najbardziej obawiali się mieszkańcy? Głównie komina, jego wysokości i tego, że zakłóci krajobraz - założono, że będzie on miał ponad 65 metrów wysokości. Mieszkańcy początkowo chcieli, by był o połowę niższy. Wtedy jednak występowałaby gorsza emisja termiczna oraz wyższe parametry opadu kadmu i ołowiu.

- Na pewno z komina nie będzie leciał smród, w żadnym z przypadków nawet nie zbliżymy się do przekroczenia granicy norm. Będzie widać jedynie niewielki obłok chmur składający się z głównie z pary wodnej. Gdy w latach 90. powstawało krematorium, też pojawiały się protesty, jak się okazało, niesłuszne - twierdzi Tomasz Błazucki członek zespołu, który przygotowywał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Mieszkańcy ponadto mają być skutecznie informowani o wszelkich nieprawidłowościach funkcjonowania spalarni; będzie na niej zainstalowany panel z informacjami o dopuszczalnych normach emisji zanieczyszczeń oraz ich aktualnym poziomie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska będzie miał natomiast wgląd do wszystkich wyników online.

Ponadto w  decyzji zdefiniowana została przebudowa całego układu drogowego Szadółek, bo obecny jest niewystarczający dla wzmożonego ruchu samochodowego i potrzeb funkcjonowania spalarni. Określono też godziny natężenia tego ruchu.

- Kolejną rzeczą, którą udało nam się zdefiniować, jest kształt architektoniczny budynku spalarni o wysokości około 30 m. Musi on być efektem konkursu architektonicznego, by był bardziej przyjazny otoczeniu i mieszkańcom. Przykładem jest spalarnia w Paryżu, gdzie wygląda ona niemal jak plac zabaw - wyjaśnia Maciej Lorek.

Jak zapewniają urzędnicy, spalarnia wbrew pozorom przyczyni się do ograniczenia przykrych zapachów z wysypiska, a jej ciągły brak będzie generował wzrost cen odpadów. Już od przyszłego roku, w związku z wymogami unijnymi, zarówno Łężyce i Szadółki będą ponosić koszty związane z unieszkodliwieniem kilkudziesięciu tys. ton rocznie odpadów wysokoenergetycznych, które będą eksportowane z naszego województwa. Jest to suma średnio 200 zł za tonę.

Decyzja określa też szczegółowe warunki emisji gazów do atmosfery, kwestię poboru wody, zrzutu ścieków, ale priorytetem jest wykorzystanie ciepła powstającego przy spalaniu odpadów, co ważne, również w sezonie letnim.

Spalarnia rocznie będzie spalać około 250 tys. ton odpadów, co ma stanowić ponad 48 proc. wszystkich odpadów komunalnych dla woj. pomorskiego. Dzięki temu zostanie uzyskana energia. Dla przykładu w sezonie grzewczym przy temperaturach zewnętrznych -16 st. C łączna średnia moc wyprowadzanego ciepła wyniesie 58 MWt (megawat mocy cieplnej), moc wyprodukowanej energii elektrycznej to 23 MW.

-Kolejnym krokiem będzie wybór partnera dla inwestycji w ramach PPP. Już od dawna cieszy się ona dużym zainteresowaniem zachodnich koncernów, które mają swoje filie w kraju - przyznaje Wojciech Głuszczak, dyrektor Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Do końca tego kwartału chcemy powołać spółkę, która, poza nami, Urzędem Marszałkowskim, będzie się składała z gmin, które będą korzystały ze spalarni. Dopiero po jej powołaniu zostanie zorganizowany przetarg na wyłonienie partnera - dodaje.

Wariant optymistyczny zakłada powstanie spalarni w 2016 roku, jednak bardziej realny wydaje się rok 2019. Do tej pory nie ma w naszym kraju dużej spalarni. Niewielka funkcjonuje w Warszawie (tylko 40 tys. ton rocznie). Poza Gdańskiem starają się o jej budowę m.in. Poznań, Bydgoszcz, Szczecin czy Kraków.

W gdańskiej spalarni ma docelowo pracować około 80 osób na kilka zmian, bo będzie ona działać 24 godz. na dobę. Powstanie na 4 ha terenu przy Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku. Jej koszt szacowany jest na 660 mln zł.

W Europie jest około 500 spalarni

Najwięcej swoich śmieci spala Dania, bo aż 54 proc., Szwecja niewiele mniej, bo 45 proc., Luksemburg 41 proc., Belgia 35 proc., Francja 34 proc., Holandia 32 proc., Niemcy i Portugalia po 22 proc. Tylko 7 proc. spala Hiszpania, 8 proc. Wielka Brytania, 9 proc. Finlandia, 10 proc. Austria, 11 proc. Włochy. 14 proc. spalają Czesi, ale Słowacy już tylko 5 proc. Łotysze spalają 4 proc., zaś Węgrzy 3 proc. Śmieci nie spalają w ogóle: Grecy, Irlandczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Estończycy, Litwini i Rumuni.

Miejsca

Opinie (206) 3 zablokowane

  • (2)

    Brawo! Teraz Gdynia , Pruszcz, Starogard, Tczew, też poczują kancerogeniczne dymy. Długość życia w tych miastach skróci sie o jakieś 20 lat./ Brawo
    Współczuje także mieszkańcom Otomina i Bąkowa oraz Lublewa , a także Kowal i Borkowa oraz Rotmanki bo dzisiaj odczuwają najbardziej śmierdzące gazy, i trują się codziennie.

    • 5 9

    • ...

      ALE TY DUUURNA JESTES!

      • 6 1

    • i bardzo dobrze że się skróci

      przynajmniej odciążysz biedny i bankrutujący ZUS

      • 2 0

  • Wszyscy oprócz EC Wybrzeże

    Wszyscy mogą partycypować w budowie oprócz EC Wybrzeże. Ta firma tyle ludzi zwolniła i zadnych inwestycji energetycznych z ich francuskim inwestorem nie poczyniła, dlatego nie zasługuje na to

    • 1 2

  • (2)

    nowoczesne spalarnie nie śmierdzą...w wielu miastach w Europie spalarnie są w centrach...tyle w temacie

    • 7 9

    • nowoczesne tak, ale nie ta

      nowoczesne tak, a ta ma być rusztowa - po taniości

      • 3 0

    • to niczego nie dowodzi

      smród - to jak ból - organizm go czuje , bo coś jest nie tak, ale sam w sobie może nie jest groźny lecz najgroźniejsze jest to co z sobą niesie! Czasem może go nawet nie czuć a toksyny i chemia opadają i trują. Trochę wyobraźni poproszę

      • 0 0

  • Gdzie smierdzi???? (2)

    Janie smierdzi??? mieszkam Jankowie gdanskim od 6ciu lat i moze z 3 razy czułem wysypisko a jest tylko 4 kilometry... nieprzesadzacie z tym smrodem???

    • 6 11

    • popieram...

      Co prawda to prawda bardziej smierdzi z zsypów na zaspie czy przymorzu..

      • 3 6

    • jasne...a świstak siedzi i zawija sreberka

      • 3 3

  • Wołosiak i Grapatyn Korzeniowska

    Łężyce to gdyńskie szadólki.
    Powinno się pozwalniać takich jak Wołosiak z Eko doliny która doprowadziła do degradacji środowiska i zdewastowania instalacji odgazowującej.
    Poza tym prokuratura oraz instytucje kontroli finansowej powinne prześwietlić oba te zakłady jak również WIOŚ oraz instytucję Urzędu Marszałkoweskiego, w szczególności osobę Pani Grapatyn Korzeniowskiej wobec której toczy się postępowanie prokuratorskie. Może wtedy spalarnia będzie bezpieczna dla mieszkańców trójmiasta.

    • 6 0

  • Najlepsi są mieszkańcy okolic (2)

    Pokupowali taniutkie mieszkania i domki (w porównaniu do innych dzielnic taniutkie) wiedząc, że są zlokalizowane blisko wysypiska, po czym od razu zaczynają biadolić, że im śmierdzi... to myślicie, że czemu tam mieszkania były tam tańsze? Hipokryci

    • 9 20

    • Bylem niedawno w Gdansku wali juz we Wrzeszczu,Morenie ,Suchaninie,Chelmnie wiec jakie bliskie osiedla ? (1)

      • 5 1

      • czas się umyć Panie Kolego

        • 0 0

  • Ludzie nauczcie sie przypominac wladzy o swoich sprawach i zacznijcie wychodzic na ulice powodow jest juz kilka: (6)

    -Szadulki , ACTA, ECS, drogie paliwo,chec sprzedania Lotosu,koncesje na wydobycie gazu z lupkow bez ochrony srodowiska (co z woda pobierana wielkich ilosciach gdy jest jej juz malo dla mieszkancow i co z pluczka z wydobycia/) ...malo jeszcze ?Widac, ze zwisa wam czy beda was truc,czy beda was okradac w imie prawa .Prawnicy firm wydobywajacych lupki chca obejsc prawo w Polsce bo ktos z ustawodawcow tak sprytnie zmajstrowal to prawo...(kto i za ile???)....ze ocene srodowiskowa mozna pominac jezeli nie narusza zapisow dla ZAPISU Natura 2000..czujecie jak was przewalaja... a w mediach tylko Sosnowiec i kolejny show RUTKOWSKI-POLICJA.A gdzie sprawy najwazniejsze dla miliono9w mieszkancow...Gdy w mediach ich nie ma sprawy umieraja zastepowane sa nowymi sprawami ...

    • 12 4

    • gdzieś się tego wszystkiego dowiedział, w Radyju ?:) (2)

      • 1 3

      • Wystarczy ,ze slyszysz i widzisz a swoja droga Radyju jak mowisz jest wiele ciekawych wywiadow w archiwum rozmow

        niedokonczonych poza oczywiscie doktrynerska papka z ktora mozna sie zgodzic lub nie to Radyjo ma wiele do zaoferowania i wykpiwanie tego

        • 3 1

      • tylko w "Radyju"

        można dowiedziec się jaka jest prawda. Nie uda ci sie trolu tego zmienić. Płaca ci, ale głąbie jeszcze nie zrozumiałeś, że jesteś passe. Spadaj

        • 1 1

    • sprzedać LOTOS ! (2)

      skończą się wypłaty po 8,5 tys zł na rękę dla zwyczajnych roboli po zawodówce i kominy płacowe dla kierownictwa, bo u prywatnego szybko zejdziecie na ziemię, jeszcze połowę z was wywalą, czas z wami zrobić porządek krzykacze & palacze opon ze związków zawodowych

      • 1 1

      • Nie nie sprzedawac a jezeli juz to z zapisem dziesieciny od zyskow z inwestycjii i przyszlych zyskow dla miasta GDANSK.

        • 0 0

      • No jasne ..daj wszystkim po 1500 laskawco.

        Jesli zaklad przynosi zyski to pracownicy maja godnie zarabiac -zrozumiales lachmyto? Zaklad ma przynosic zysk PO pierwsze panstwu,po drugie mieszkanca Gdanska ,po trzecie pracownikom firmy a nie prywatnej kieszeni pana bizmesmena.

        • 0 1

  • W latach 70 postawiono na tych terenach rafinerie...

    Kopalnie na Slasku dotuja miasto buduja lodowiska,dokladaja sie do roznych przedwsiewziec miasta ato zybuduja jakas oczyszczalnie a to jeszcze jakis basen wybuduja..I teraz pytanie co zrobily wladze Rafinerii dla mieszkancow GDanska oprucz dotowania imprez sportowych..co fizycznie zostawily dla mieszkancow Gdanska...Dzis wmawia sie nam ,ze proces 10 + byl potrzebny i ,ze byl to proces potrzebny..okej,ze tak powiem,czyli zainwestowano w zaklad miliardy zaklad przerabia wiecej roby i ma wieksze zyski...wiec proces splacania sie tej inwestycjii..rozumiem jednak nastepuje..wiec chcieli bysmy wiedziec kiedy proces splacania dlugow przez rafinerie zostanie zakonczony...i ile rafineria musi za to zaplacic bankom....Wracajac do meritum to interesuje mnie czy to ,czy wladze regionu Gdanska a wiec Wojewoda ,prezydent miasta Gdanska,samorzadowcy ..maja jakis plan aby pilnowac zakusow na ta prywatyzacje,z ktorej to mieszkancy Pomorza nic nie beda mieli w zamian dalej godzac sie nad podtruwanie przez RAFINERIE.dBAJCIE O SWOJE I WALCZCIE O PRAWA MIESZKANCOW WLODARZE bo albo jestescie dla mieszkancow i dzialacie na ich korzysc albo idzcie precz.

    • 6 1

  • Smieci powinny trafiac na rampe kolejowa poza gdanskiem i wyworzone gdzies gdzie nie ma wielkiej zabudowy. (2)

    • 7 2

    • idąc twoim tokiem myślenia to najlepiej gdzieś do lasu (1)

      to że ty tak robisz nie oznacza iż jest to w porządku

      • 0 0

      • Idac zas twoim ... wszedzie rosna lasy i Parki Narodowe.

        • 0 0

  • bez zmian, statystycznemu Polakowi spalarnia kojarzy ze śmieciami które pali na działce (3)

    albo w domu w piecu

    spalarnie buduje się teraz w miastach - wystarczy sprawdzić np. Hamburg, Sztokholm

    • 5 9

    • Pytanie w jaka jest w nich technologia spalania?

      • 1 1

    • Co Ty porównujesz?

      Taka spalarnia jak w Niemczech czy Szwecji nigdy u nas nie powstanie. Z bardzo prostego powodu, nie stać nas na te technologie. A nawet gdyby było nas stać, wrodzona polska "oszczędność" skutecznie zablokuje taką inwestycję. U nas ma być szybko i tanio, nic poza tym nie ma znaczenia...ot Polska.

      • 2 2

    • tylko jedno ale...

      tam nie ma być rusztowej jak na szadółkach. miała być spalarnia koło rafinerii a widać wydymali nas po całości. pozwolę ją wybudować jeśli pierwszy samochód który będzie tam chciał wjechać z ekipą budowlaną przejedzie po mnie...

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane