• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wniosek o konsultacje ws. planu dla Brzeźna. Ponad 7 tys. podpisów

Ewelina Oleksy
26 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Centrum Brzeźna. Kurort czy kolorowy jarmark?
  • Aktywiści przekonywali w piątek, że nowa zabudowa w Brzeźnie będzie wyższa niż korony drzew.
  • Na ręce wiceprezydenta Piotra Grzelaka złożyli wniosek ws. przeprowadzenia konsultacji społecznych. Podpisało się pod nim ponad 7 tys. mieszkańców.
  • Aktywiści przekonywali w piątek, że nowa zabudowa w Brzeźnie będzie wyższa niż korony drzew.

Wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych, poparty ponad 7 tysiącami podpisów mieszkańców, złożyli w piątek w gdańskim magistracie aktywiści z Zielonej Fali Trójmiasto. Chodzi o wzbudzający kontrowersje plan zagospodarowania dla Brzeźna. Zdaniem miasta to szansa, by dzielnica stała się kurortem z prawdziwego zdarzenia. Ekolodzy natomiast biją na alarm i twierdzą, że będzie się to wiązało z masową wycinką drzew w pasie nadmorskim.



Czy w tej sprawie powinny się odbyć konsultacje społeczne?

Plan zagospodarowania dla Brzeźna został przyjęty na lutowej sesji Rady Miasta Gdańska. Obejmuje on obszar o powierzchni ok. 10 hektarów pomiędzy al. HalleraMapka a deptakiem prowadzącym na molo w BrzeźnieMapka (rejon al. Hallera i ulicy Jantarowej IIMapka). Część terenu należy do miasta, a część do deweloperów PB Górski i RWS. Miałby tam powstać m.in. hotel i usługi gastronomiczne.

Protesty społeczne nie ustały po przyjęciu planu



Już kilka tygodni przed lutową sesją rozpoczął się protest z inicjatywy grupy Zielona Fala Trójmiasto, która wszczęła alarm, że zapisy nowego planu nie tylko zezwolą na nową zabudowę przy molo w Brzeźnie, ale dadzą też zielone światło na wycinkę drzew w pasie nadmorskim. Ekolodzy porozwieszali na drzewach nekrologi. Cały czas prowadzili też zbiórkę podpisów wśród mieszkańców, którzy popierali ich sprzeciw przeciwko nowemu planowi dla Brzeźna. Chcieli w ten sposób powstrzymać jego wejście w życie. Podkreślali, że plan dopuszcza wycinkę lasu i zabudowę kolejnej części Pasa Nadmorskiego. Obawiali się też, że dopuszczone inwestycje mogą również zaszkodzić ujęciom wody pitnej.

  • W lutym Zielona Fala Trójmiasto okleiła drzewa w Brzeźnie informacjami o planie i nekrologami.
  • W lutym Zielona Fala Trójmiasto okleiła drzewa w Brzeźnie informacjami o planie i nekrologami.
  • Plan obejmuje działkę widoczną za przyczepą kempingową. To teren przylegający do parkingu przy wejściu na plażę.
Uchwała ostatecznie została przyjęta, ale protest trwał nadal. W piątek, 26 marca, aktywiści spotkali się pod Urzędem Miejskim w Gdańsku, by poinformować o efektach akcji i złożyć adresowany do prezydent Gdańska wniosek ws. przeprowadzenia konsultacji społecznych w tej sprawie.

- Pod wnioskiem o konsultacje społeczne dotyczące planów zagospodarowania Pasa Nadmorskiego w Brzeźnie udało się nam zebrać ponad 7 tys. podpisów na papierowych listach. Zebraliśmy je w ciągu zaledwie 35 dni i to pomimo utrudnień pandemicznych - informuje Michał Błaut z Zielonej Fali Trójmiasto. - Liczba podpisów znacząco przewyższa wymagane 5 tys., co zgodnie z zapisami obowiązującej uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych powoduje, że nasz wniosek będzie musiał zostać przyjęty, a konsultacje ogłoszone, bez względu na (nie)przychylność władz do naszej inicjatywy - dodaje.

Wszystko o Brzeźnie. Nasz dzielnicowy serwis



Błaut podkreśla, że sprawa planu dla Brzeźna nie została przedyskutowana w odpowiedni sposób.

- Dlatego chcemy, żeby na warunkach, które zaproponowaliśmy, zostały przeprowadzone konsultacje społeczne. Tego typu inwestycja, o tak dużej skali, mająca tak duże skutki, nie może być przepchnięta kolanem, musi to być temat szerokiej debaty publicznej. Mamy przekonanie, że nie tylko mieszkańcy, ale także radni nie mieli do końca świadomości, co oznacza ten plan dla miasta - mówił w piątek przed urzędem.
  • Wstępna koncepcja zabudowy terenu w Brzeźnie należącego do PB Górski - RWS.
  • Wstępna koncepcja zabudowy terenu w Brzeźnie należącego do PB Górski - RWS.

Wniosek o konsultacje złożony na ręce wiceprezydenta



Aktywiści przynieśli ze sobą segregatory pełne podpisów mieszkańców popierających przeprowadzenie konsultacji społecznych. W sumie było w nich ponad 360 list z podpisami. We wniosku zaproponowali, by konsultacje odbyły się w terminie 7 maja - 20 czerwca i miały charakter otwartych spotkań z mieszkańcami. Równolegle miałyby być zbierane propozycje form zagospodarowania terenu na piśmie oraz elektronicznie.

- Celem konsultacji będzie wskazanie wariantu zagospodarowania przedmiotowego terenu, który uzyska poparcie większości uczestników konsultacji i pozwoli na zaspokojenie potrzeb i oczekiwań społecznych wobec tego terenu w zgodzie z jego funkcjami ochronnymi zasobów wód pitnych w Gdańsku - napisali we wniosku.
  • Wiceprezydent Grzelak odebrał dokumenty od aktywistów i podziękował za zaangażowanie.
  • Na rozpatrzenie wniosku urzędnicy mają 21 dni.
Został on złożony na ręce wiceprezydenta Piotra Grzelaka, który zszedł na konferencję prasową aktywistów.

- Dziękujemy za zaangażowanie. Odpowiemy w ustawowym terminie - powiedział Grzelak i dodał, że miasto odniesie się do propozycji po zapoznaniu się ze złożonymi dokumentami.
Urzędnicy mają 21 dni na rozpatrzenie wniosku aktywistów.

Wojewoda sprawdza uchwałę



Po przegłosowaniu uchwały przez Radę Miasta Gdańska trafiła ona - jak każda - do wojewody pomorskiego, który sprawdza, czy jest zgodna z prawem. Procedura trwa.

- Zakończyliśmy przygotowywanie niezależnej ekspertyzy - chodziło o sprawdzenie, czy w trakcie przygotowywaniu planu radni i opinia publiczna nie zostali wprowadzeni w błąd przez urzędników ws. wysokości planowanej zabudowy w Brzeźnie i tego, czy będzie ona wystawać ponad koronę drzew. Urzędnicy twierdzą, że planowana zabudowa nie będzie wystawać poza korony drzew. Teraz z pełnym przekonaniem, po dokonaniu pomiarów, możemy stwierdzić, że urzędnicy okłamali wszystkich w tej sprawie. Dlatego w poniedziałek złożymy na ręce wojewody informację w tej sprawie. Jeśli pozwolimy na budowę tego hotelu w Brzeźnie, to całkowicie zmieni on nadmorską panoramę Gdańska - powiedział w piątek Roger Jackowski z Zielonej Fali Trójmiasto.
Czytaj też: Spór o zabudowę w Brzeźnie

Aktywiści przedstawili też dwie wizualizacje pokazujące, jak planowana zabudowa w Brzeźnie będzie wystawać ponad drzewa. Wykonano je na podstawie nowoczesnych pomiarów.

Miasto: "nie wycinamy lasu"



Władze miasta od początku przekonują, że zależy im na tym, aby teren w Brzeźnie zyskał charakter kurortu i służył mieszkańcom. A chronionych terenów zielonych, dzięki planowi zagospodarowania, będzie o ok. 4 ha więcej niż obecnie.

  • - Nie wycinamy lasu, a nowy plan chroni zieleń na tym terenie bardziej niż obowiązujący obecnie - przekonuje wiceprezydent Piotr Grzelak.
  • Mapa, na której zaznaczono granice terenu objętego planem zagospodarowania oraz funkcje przypisane do działek.
- Nie wycinamy lasu, a nowy plan chroni zieleń na tym terenie bardziej niż obowiązujący obecnie. Na tym terenie nie powstaną bloki mieszkalne ani wieżowce. Chcemy, aby pojawiły się tam usługi: gastronomii, usługi kurortowe, prozdrowotne po to, żeby do Brzeźna można było z powrotem przyjeżdżać jak do kurortu. I ten potencjał chcemy budować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Celem publicznym ma być rozbudowa molo w Brzeźnie - mówił podczas lutowej sesji wiceprezydent Piotr Grzelak. - Mamy świadomość, że pewne kontrowersje wokół tego planu się pojawiają. Niektórym osobom o charakterze politycznym zależy na tym, żeby rozprowadzać nieprawdę. Kłamstwem jest wycinka 5 ha lasów. Nie wiem, skąd takie informacje się wzięły.

Miejsca

Opinie (290) ponad 10 zablokowanych

  • Gorski juz ma doswiadczenie jak las wycinac....

    • 23 0

  • Partnerstwo publiczno-prywatne,,,kur jego mac,,,Moze takie jak przy Forum Gdansk?

    Grzelak,Bojanowski-kto podpisywal umowy prawne dajac w aport 160 milionowa dzialke?Ile z wynajmu tej inwestycji ma Miasto Gdansk? Rowne zero?...a moze musi jeszcze rocznie doplacac do waszego pomyslu po 3 miliony rocznie z naszego budzetu?Kanalizacja pod bylymi domkami letniskowymi 800tys zl.Park Reagana-.Dla kogo ta kanalizacja?

    • 24 0

  • Grzelak-lepiej dobrze przeczytaj z kolegami to co ci tam zostalo przyniesione.

    Jak trzeba to kilka razy i powoli.

    • 20 0

  • Konkluzja: władze Gdańska nie szanują mieszkańców...

    ...i nie dbają o ich dobro. Idą na pasku deweloperów. Smutne i przerażające. "Państwo, które nie dba o każdego obywatela, nie jest jego przyjacielem - to państwo byle jakie". (Prof. Krzysztof Kołowrocki).

    • 23 0

  • Lida

    W Gdańsku dalej rządzi złodziejstwo lecz nie zmienia to faktu ze tzw ekolodzy idą tam gdzie jest pieniądz i reklama, ogólne cwaniactwo.

    • 1 4

  • Jakie to miasto jest chore, a raczej ludzie, którzy nim rządzą.
    Wszędzie wycinają drzewa, jakby to był nasz największy wróg.
    I wszystko robią dla deweloperów, jakby to był ich Bóg. W pewnym sensie jest - koperta zawsze mile widziana.

    • 15 0

  • Budować i nie zwracać uwagi na nawiedzonych "zielonych"!

    • 1 19

  • Developer rulez

    To miasto powinno występować do ludzi z pytaniami co zrobić z ICH terenem. To nie wy, urzędnicy, jesteście właścicielami tego kraju tylko my, obywatele! Wiadomo jednak, dla kogo tak naprawdę oni pracują. Konsultacje to pić na wodę bo już dawno zdecydowano co tam będzie.

    • 18 0

  • Jestem dumny

    W sondzie aż 73 proc. Rozsądnych którzy chcą ratować to co jeszcze zostało z Brzeźna

    • 16 1

  • Alel do miasta i deweloperow:zrobcie w kancu pozadek z tym dziadostwem jakie jest w brzeznie!!!bo to wstyd!niewiecie jak?to (1)

    Jedzccie do barcelony,marsylii,albo miami

    • 1 15

    • Dobra ale co to za wyznacznik?

      Ze gdzies kiedys 30 lat temu ktos zabudowywal to mamy popelniac ten sam blad? Dewekoper w tym konflikcie nie ma i nie powinien miec nic do gadania.Kupil teren z lasem? To moze jedynie dosadzic drzew.NNie ma zadnej gwarancji i zadnego potwierdzenia ze cos tam kiedys zabuduje,

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane