• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zły projekt ustawy portowej

les
15 lutego 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Głęboki niepokój, związany z przygotowywanym projektem ustawy o portach i przystaniach morskich, który nie spełnia oczekiwań gmin, wyrazili prezydenci Gdańska, Gdyni i Świnoujścia. W piśmie skierowanym do Ministerstwa Infrastruktury stwierdzono m. in., że projekt ustawy odbiega od konsultowanych założeń i całkowicie lekceważy efekty dotychczasowych rozmów.

Swoje niezadowolenie z przygotowywanego projektu ustawy portowej wyrazili podczas wczorajszej konferencji prasowej w kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku marszałek pomorski Jan Kozłowski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz przewodniczący Związku Miast i Gmin Morskich Waldemar Jaroszewicz.

- Ignorowanie uwag i postulatów zgłaszanych przez gminy oraz Związek Miast i Gmin Morskich, przedkładanie w trybie nagłym projektu zawierającego zaprzeczenia uprzednio konsultowanych zapisów oraz narzucanie drastycznie krótkich terminów konsultacji i zgłaszania uwag, można przyjąć wyłącznie jako lekceważenie partnerów dyskusji... Zapisy projektu ustawy są niedopracowane i niespójne z obowiązującymi przepisami prawa - stwierdzono w piśmie, skierowanym do Witolda Górskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Prezydenci stwierdzili też, że "rozwój portów, integralnych części naszych miast, jest przedmiotem naszej troski. Plany i strategie rozwoju portów winny być zatem tworzone z inicjatywy miast, przy udziale samorządów wojewódzkich i ministra właściwego ds. gospodarki morskiej, z uwzględnieniem interesów państwa oraz rozwoju lokalnego".

Podkreślono, że rolą państwa "winno pozostać zapewnienie właściwego standardu infrastruktury komunikacyjnej, zabezpieczającej portom dostęp do bliskiego i dalekiego zaplecza od strony lądu, opieka nad infrastrukturą zapewniającą dostęp do portów od strony morza oraz tworzenie warunków formalnoprawnych do prawidłowego funkcjonowania portów bez angażowania się bezpośrednio w kwestie zarządzania nimi".

Natomiast Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska w przygotowanym stanowisku stwierdzili m. in., że "głęboko niepokoi fakt, iż projekt ustawy portowej pozbawia samorządy i tak już niewielkiego wpływu na zarządzanie portami morskimi. Uważamy, że pomysł aby zmniejszyć liczbę przedstawicieli gmin w radach nadzorczych portów i skreślenie paragrafu mówiącego o tym, że przewodniczący rady zawsze jest przedstawicielem gminy, jest głęboko nieprzemyślany. Nie zgadzamy się z zapisem mówiącym, że prezes (portu) ma być powoływany nie na wniosek rady nadzorczej, lecz przez właściwego ministra branżowego. Duże zastrzeżenie budzi też wydłużenie kadencji prezesa z 3 do 5 lat".

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Niejednokrotnie pisaliśmy, że projekty ustaw morskich, widziane z Warszawy, wyglądają zupełnie inaczej niż postrzegane z perspektywy morza. "Warszawa" nie chce utracić wpływu na porty morskie oraz na sposób zarządzania nimi, zaś gminy morskie domagają się poważniejszego ich traktowania i przekazania im decyzji zarządczych. Powstaje błędne koło. Zarządca portu jest spółką prawa handlowego i jednocześnie organizacją non profit, co jest fikcją.

Przy pracach nad projektem ustawy o portach i przystaniach morskich popełniono zasadniczy błąd; nie rozwiązano sprawy własności terenów portowych. Dotychczas ich większościowym właścicielem jest państwo, więc ono podejmuje również decyzje personalne. A czy państwo może ingerować w sprawy personalne spółek prawa handlowego?

Jedynym wyjściem z tej sytuacji wydaje się być przekazanie prawa własności terenów portowych gminom, które odpowiadałyby, poprzez swoich przedstawicieli, za rozwój portów. Duże porty morskie powinny stać się portami miejskimi, co jest dość powszechnie stosowanym na Zachodzie rozwiązaniem. Inną kwestią jest to, czy gminy w należyty sposób będą dbały o właściwy rozwój portów? Znane są przypadki, że nawet przy tak okrojonych jak obecnie możliwościach wpływania na porty, gminy zabierają im co atrakcyjniejsze tereny z przeznaczeniem pod miejską zabudowę. Jak zatem znaleźć złoty środek?
Głos Wybrzeżales

Opinie (48)

  • Warszawiacy doprowadzili to wzrostu bezrobocia

    W celu obniżenia kosztów i utrzymania wzrostu gospodarczego warszawiacy doprowadzili w przeciągu kilku lat do wzrostu bezrobocia na terenie WMG, w skali 10 punktów procentowych. Tak więc biorąc pod uwagę długoletni wskażnik bezrobocia oscylujący na obszarze WMG wokół 10%, Warszawiacy w przeciągu 2 lat zwiększyli ten wskażnik do 20% bezrobotnych (rejestrowanych na dodatek).PUP oczywiście zaniża wskażniki rugując `30letnich niepotrzebnych` na cmentarze.Utrzymanie dalszego wzrostu gospodarczego odbywa się za pomocą niedopuszczenia bezrobotnych do pracy(brak bezpłatnej opieki psychologicznej- mogącej zaktywizywować długoletnich `niepotrzebnych`).

    • 0 0

  • Kochani: Gdańszczanin, zzz, xa i inni anty..

    Szybko zrobilem wykaz "WHO IS WHO in Warsaw"

    Nie wszystkie dane sa do konca aktualne, ale w wiekszosci tak. Prosze sobie poczytac.

    Aleksander Kwaśniewski - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Urodził
    się 15 listopada 1954 r. w Białogardzie woj. koszalińskie ...

    Marek Belka (ur. 1952 - nie podano miejsca urodzenia) premier Polski, Belka studiował na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, w 1978 roku uzyskał doktorat, a w 1986 - habilitację.

    Jerzy Hausner Data i miejsce urodzenia: 6.10.1949, Świnoujście prof. dr hab.nauk ekonomicznych

    Izabela Jaruga-Nowacka - wicepremier, Data i miejsce urodzenia: 23.08.1950, Gdańsk

    Włodzimierz Cimoszewicz - Marszałek Sejmu, urodzony 13.09.1950, Warszawa Wykształcenie: wyższe, dr nauk prawnych

    Donald Tusk - wicemarszałek Sejmu , Data i miejsce urodzenia: 22.04.1957, Gdańsk

    Jerzy Szmajdziński - Minister obrony narodowej Urodził się 9 kwietnia 1952 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. ...

    Ryszard Kalisz - Minister spraw wewnętrznych i administracji Data i miejsce urodzenia: 26.02.1957, Wykształcenie: wyższe

    Marek Sadowski - Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Urodził się 22 marca 1948 r. w Zabrzu. ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

    Andrzej Raczko - Minister finansów (ur. 1953 w Kutnie) b. minister finansów. W latach 1977 - 1986 był asystentem, a następnie adiunktem w łódzkiej uczelni

    Jacek Socha - Minister skarbu państwa Jacek Socha (ur. 1954 w Paczkowie). Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też Międzynarodowy Instytut Rozwoju Rynku ...

    Krzysztof Opawski - Minister infrastruktury Urodzony 20.08.1950 w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego

    Wojciech Olejniczak - Minister rolnictwa i rozwoju wsi ur. 1974 w Łowiczu, minister rolnictwa. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

    Krzysztof Pater - Minister polityki społecznej, Urodził się w 1961 r. W 1981 r. rozpoczął studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej

    Marek Balicki - Minister zdrowia, Urodził się w 1953 roku w Słupsku. W 1978 ukończył Akademie Medyczną w Gdańsku. Jest lekarzem specjalistą w dziedzinie psychiatrii oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Prace zawodową rozpoczął w Szpitalu Miejskim w Lęborku

    Mirosław Sawicki - Minister edukacji narodowej i sportu ur. 10 lutego 1946 w Warszawie

    Waldemar Dąbrowski - Minister kultury ur. w Radzyminie (?), Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej

    Michał Kleiber - Minister nauki i informatyzacji, przewodniczący Komitetu Badań Naukowych Urodził się 23 stycznia 1946 roku w Warszawie

    Jerzy Swatoń - Minister środowiska Ur. 24.05.1947 Cieszyn.
    Wykształcenie: 1982-1986 - Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Pradze ...

    Sławomir Cytrycki - Minister, członek Rady Ministrów (Szef Kancelarii Premiera) Urodził się w 1951 r. w Łodzi. Wykształcenie wyższe ...

    Pozdrawiam.

    • 0 0

  • A. i po coś to pisał? Teraz wychodzi, że najgorsi są z mojego miasta :) Ale w sumie nie ma się co dziwić... Kończe studia na śmiesznej PŁ i uciekam z tej dużej dziury do Wawy.

    • 0 0

  • gabo

    Nie przesadzaj, nie przesadzaj... Biotechnologia niezle stoi na Politechnice Łódzkiej. Jezdzilem do nich po nauki juz nie jeden raz. W Gdańsku zresztą podobnie.

    PZDR

    • 0 0

  • Moje serdeczne podziękowania dla

    ... "Kombatanta", George" oraz (jak zawsze) - "Bai".
    Prymitywne "gęgolenie" naszych - pożal się Boże politykierów (któż w nich jeszcze wierzy niech podniesie ręce do góry! Nie widzę! Dziękuję!!!) - ujawniła w dniu wczorajszym redaktor Monika Olejnik w programie I-szym polskiej telewizji. Audycja nazywała się "Prosto w oczy".
    Pardon, pękałem ze śmiechu oglądając płaszczugowate jaszczurki, wijące się przed udzieleniem zasadniczej odpowiedzi na pytania dotyczące tzw. "Magdalenki" (o której wielokrotnie w moich postach na tym forum miałem honor pisać). Niestety. Nadchodzi jednak czas rozliczeń. Było mi szczególnie przykro słuchając telefonicznych wypowiedzi pochodzących od tzw. "Dobra Narodu" ( określenie z wypowiedzi Donalda Tuska dotyczących L. Wałęsy). Dziwiło również wielkie zdenerwowanie Tego Ostatniego. A może Pani Anna Walentynowicz, Pan Lis, pan Gwiazda ??? ... możeby tak wysłuchać w "TVP 1" - te właśnie Osoby ?
    Trzeba niezwykłej ślepoty by nie zauważyć, że politykierskim graczom, których widzimy codziennie w TVP "puszczają nerwy" - ONI PRZYRZEKNĄ WSZYSTKO NARODOWI POLSKIEMU - byleby ten umożliwił Im spokojny pobyt w wygodnych ławach sejmowych na następne 4 lata ! Ot, co !!!
    Z poważaniem

    • 0 0

  • Biotechnologia dobrze stoi, ale i tak w rankingach Politechnik zajmujemy ostatnie miejsca (w jednym z Newsweeka byliśmy na szarym końcu). Na dodatek masa afer i władze bez pomysłu na poprawe sytuacji i wizerunku uczelni. Gdybym mial pieniedze to juz bym studiowal na PG. Mam sporo kolegow w Gdansku wlasnie na tej polibudzie i jeśli chodzi o sprzet i warunki, łódzkiej do tego jeszcze daleko.
    Pozdroofka

    • 0 0

  • tia JPP a CIMIC to Central Intelligence Military International Corps, a świstak siedzi i zawija w sreberka

    • 0 0

  • No, no "Grisza"

    ... zaczynasz sie uczyć (jak widzę). Jednak jeszcze wiele przed Tobą :)))

    • 0 0

  • Paleski czy Ty naprawde nie potrafisz rozpoznac drwiny?

    wbij sobie do łba, że "Central Intelligence Military International Corps" nie jest nawet poprawne językowo, a CIMIC to "Civil - Military Cooperation" - skompromitowałeś się tym na tyle, że nie popuszczę i będę się z Ciebie nabijał przy każdej okazji.

    • 0 0

  • Wszyscy narzekają na Warszawę, ale predzęj czy później i tak do niej wyjeżdżają np. pracować. Ja też pochodzę z dziury (Kozienice) i mógłbym tam sterczeć z butelką i narzekać, że to pracy nie ma, że to wiecznie źle.
    Nie mieszka mi się w Stolicy źle, pieniążki są i czego tu jeszcze więcej chcieć? Jak będę chciał w góry to pojadę do Krynicy. Jak nad morze to do Ustki. Tak w ramach odmiany. Ludzicha, nie ma co narzekac, Warszawa to calkiem sympatycznie miasto. Pozdrawiem Ciebie Jean Paul :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane