• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany w prokuraturach. Zamieszanie po nowej ustawie

Piotr Weltrowski
3 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Prowadzący najważniejsze i najbardziej złożone śledztwa w rejonie Wydział V Prokuratury Apelacyjnej będzie teraz podlegać Prokuraturze Krajowej. Prowadzący najważniejsze i najbardziej złożone śledztwa w rejonie Wydział V Prokuratury Apelacyjnej będzie teraz podlegać Prokuraturze Krajowej.

W piątek wchodzi w życie nowa ustawa o prokuraturze. Na mocy jej zapisów połączona zostanie funkcja ministra sprawiedliwości i szefa prokuratury. Wprowadza ona też wiele zmian dotyczących samych prokuratur - znikną prokuratury apelacyjne, a zastąpią je prokuratury regionalne. Co to oznacza? Na dzień przed wejściem w życie ustawy nie wiedzą tego nawet sami prokuratorzy.



Co przyniosą zmiany w polskich prokuraturach?

Czwartek był ostatnim dniem funkcjonowania Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, a także wszystkich dziesięciu innych prokuratur apelacyjnych w kraju. W piątek zostaną one zastąpione przez prokuratury regionalne. Póki co jednak, nawet sami prokuratorzy nie wiedzą, jak w praktyce wyglądać będzie zmiana.

- Szczerze mówiąc, to nie wiemy nic. Nie wiemy, jak się od jutra podpisywać, nie mamy nowych pieczątek, nie wiemy nawet, czy nowa prokuratura będzie się mieścić w tych samych budynkach, z których korzystaliśmy do tej pory, chociaż podejrzewamy, że akurat tu nic się nie zmieni - mówi nam jeden z gdańskich prokuratorów.
Zamieszanie spowodowane jest głównie tym, że dopiero w piątek wejdzie w życie nowa ustawa i dopiero w piątek prokuratorem generalnym zostanie Zbigniew Ziobro. Krótko mówiąc, dopiero wtedy zyska kompetencje, które pozwolą mu na wydanie choćby rozporządzenia dotyczącego kształtu i zadań nowych prokuratur regionalnych.

Zmiany w regionach po zmianach w centrali

Prawdopodobnie w najbliższych dniach do rewolucji nie dojdzie, bo - póki co - wszyscy prokuratorzy z prokuratur apelacyjnych otrzymali polecenie, aby wykonywać swoje obowiązki w ten sam sposób, jak do tej pory, a zmiany w samych apelacjach poprzedzi prawdopodobnie budowa struktur nowej Prokuratury Krajowej, która zastąpi od piątku Prokuraturę Generalną.

Dopiero później przyjdzie czas na prokuratury regionalne, chociaż - wedle zapisów ustawy - zmiany powinny się zakończyć w ciągu dwóch miesięcy. Na decyzję nowego szefa prokuratury, a zarazem ministra sprawiedliwości, czeka w Gdańsku 44 prokuratorów, 10 asystentów prokuratora oraz 58 urzędników i pracowników administracyjnych.

W zależności od decyzji nowego prokuratora krajowego, mogą oni albo pozostać w strukturach prokuratury regionalnej, albo też zostać przeniesieni - zarówno do Prokuratury Krajowej, która zresztą przejąć ma część najbardziej złożonych śledztw, jak i do struktur prokuratur rejonowych lub okręgowych.

Kluczowe śledztwa przejmie Prokuratura Krajowa

Najbardziej "medialną" działalność w ramach Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku prowadził do tej pory jej Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

- Prokuratorzy tego wydziału zajmowali się prowadzeniem szczególnie złożonych, ekstremalnie trudnych, wieloosobowych, wielowątkowych i wieloaspektowych śledztw, częstokroć o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym, a także oskarżaniem przed sądami na terenie całego kraju, w najbardziej skomplikowanych sprawach dotyczących przestępstw popełnionych przez zorganizowane grupy przestępcze oraz w sprawach przestępstw korupcyjnych - mówi Mariusz Marciniak, do czwartku rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.
Wydział ten zajmował się m.in. tak głośnymi sprawami, jak chociażby afera sopocka, sprawa zabójstwa Olewnika czy zabójstwo "Zachara". Wciąż trwają w nim zresztą śledztwa - jak choćby to dotyczące korupcji w wydziale mieszkaniowym gdańskiego magistratu. Mają być one kontynuowane, chociaż sam wydział trafić ma pod skrzydła Prokuratury Krajowej.

Były już prokurator apelacyjny na emeryturze

Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku działała od 1 lipca 1993 roku. Pierwszym jej szefem był Marek Rewers. Od ośmiu lat kierował nią prokurator Ireneusz Tomaszewski, który kilka dni temu przeszedł na emeryturę, czyli formalnie w "stan spoczynku".

Miejsca

Opinie (122) 2 zablokowane

  • Wojny gangów

    PiS to organizacja przestępcza. W ramach wojny gangów teraz Ziobro sięga po władzę, po piętach depczą mu gangi Macierewicza i Biereckiego. Póki Rydzyk popiera Ukochanego Przywódcę Jarosława ten ma władzę. Nie da się jednak w nieskończoność ukrywać choroby Naczelnika. Będą ofiary.Dalsze zmiany wkrótce.

    • 6 3

  • Zmiany w Prokuraturze

    Będą zmiany w Prokuraturze jak zwykle co parę lat. ,bo nowa miotła zawsze lepiej zamiata. Wiadomo ,że w Prokuraturach mnóstwo spraw powstaje z donosów. Jesteśmy państwem donosicieli, Jeden drugiego by w łyżce wody.........Społeczeństwo dziwi się skąd tyle umorzeń wobec nie popełnienia przestępstwa?

    • 2 0

  • Teraz korupcja turystyczna skończy się W Gdańsku !

    Wszystkie grupy turystyczne oprowadzane przez przewodników gdańskich w końcu zaczną oglądać nasze stare miasto a nie jedynie sklepy z bursztynem .I to te wybrane od wielu lat sklepy które tak bardzo współpracują z Baltic Getway i Panem Stankiewiczem w zamian za umożliwienie handlu bez paragonu i działkę dla przewodników.

    • 0 0

  • Jak patrzę na większość opinii, to powoli zaczynam rozumieć omamienie elektoratu PIS

    Myślicie Państwo, że usprawniona zostanie prokuratura i jej działania? Poniekąd tak, prokuratorzy będą oskarżali tak, jak im każe polityk z partii rządzącej, zero zwlekania i zbierania dowodów-naród czeka na efekty i trzeba im je pokazać, a jak w sądzie się okaże, że dowody prokuratury za słabe, to się oskarży sądy, że skorumpowane i też władza je przejmie. Uważacie, że jak ktoś partyjny złamie prawo, to się nim zajmą??

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane