• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmienić granice sześciu gdańskich dzielnic? Zdecyduj w konsultacjach

Ewelina Oleksy
4 lutego 2024, godz. 18:00 
Opinie (210)
Startują  konsultacje społeczne ws. zmiany granic 6 dzielnic. Udział mogą w nich wziąć mieszkańcy całego Gdańska. Startują  konsultacje społeczne ws. zmiany granic 6 dzielnic. Udział mogą w nich wziąć mieszkańcy całego Gdańska.

Sześć gdańskich dzielnic może niebawem zmienić granice, jeśli uchwały w tej sprawie przyjmą miejscy radni. Wcześniej urzędnicy chcą jednak poznać opinie samych mieszkańców. W poniedziałek startują konsultacje społeczne, których wynik radni wezmą pod uwagę, podejmując ostateczną decyzję.



Czy granice dzielnicy, w której mieszkasz, powinny zostać zmienione?

Zmiany dotyczą mieszkańców dzielnic:

  • Brętowo i Jasień,
  • Piecki-Migowo i Ujeścisko-Łostowice,
  • Siedlce i Wzgórze Mickiewicza.


Ktoś zyska, ktoś straci



Miedzy wymienionymi wyżej parami prowadzone są prace mające na celu zamianę - czyli wyłączenie części terenu z jednej i oddanie go drugiej dzielnicy. Ma to uporządkować obecny bałagan administracyjny, ale wiąże się także ze zmianami finansowymi.

Rady dzielnic, których teren dzięki temu się powiększy, będą otrzymywać większy budżet od miasta. Te, którym terenu, a więc i mieszkańców ubędzie - stosunkowo mniejszy.



Na każdego mieszkańca rada dzielnicy otrzymuje 12, 15 lub 18 zł. Wysokość kwoty zależy od frekwencji mieszkańców w wyborach rad dzielnic. Zmiana granic nie wiąże się natomiast ze zmianą adresów czy koniecznością wymiany dokumentów przez mieszkańców.

Ujeścisko-Łostowice i Piecki-Migowo się dogadały



W przypadku Ujeściska-Łostowic i dzielnicy Piecki-Migowo jest porozumienie ws. zmiany granic.

Rady obu dzielnic już w maju ubiegłego roku ogłosiły, że złożyły zgodny wniosek w tej sprawie, podkreślając, że to "bezprecedensowe wydarzenie".

Radni dzielnicy Ujeścisko-Łostowice zgodzili się oddać na rzecz Piecek-Migowa rejon trzech ulic: ul. WiewiórczejMapka, ul. HausbrandtaMapkaul. MiłoszaMapka. Mieści się tam spora liczba bloków, głównie nowych.



Mieszkańcy tych osiedli od dawna czują, że przynależą bardziej do Piecek-Migowa, czyli tzw. Moreny niż do Ujeściska, w którego granicach mieszkają zgodnie z obecnym podziałem administracyjnym.

I to właśnie sami mieszkańcy naciskali, żeby ten fragment odłączyć od Ujeściska.

-Obecny podział jest w wielu miejscach nielogiczny i prowadzi do absurdalnych sytuacji, np. kiedy granica między dzielnicami przebiega przez środek jednego bloku przy ul. Hausbrandta 30Mapka, przez co mieszkańcy jednego bloku należą do różnych dzielnic - mówi Mateusz Zakrzewski, przewodniczący RD Piecki-Migowo. - W sposób naturalny część bloków przy wspomnianych ulicach stała się częścią naszej dzielnicy. W ubiegłych latach wiele razy mieliśmy sytuacje, że mieszkańcy przychodzili do nas ze swoimi sprawami i dopiero wtedy dowiadywali się, że oficjalnie przynależą do dzielnicy Ujeścisko-Łostowice - dodaje.
M.in. to osiedle teraz jest w granicach dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, choć jego mieszkańcy czują większą przynależność do Piecek-Migowa.
M.in. to osiedle teraz jest w granicach dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, choć jego mieszkańcy czują większą przynależność do Piecek-Migowa.

Między Siedlcami a Wzgórzem Mickiewicza jest konflikt



Kompromisu nie ma natomiast pomiędzy Siedlcami i Wzgórzem Mickiewicza - jest wręcz otwarty konflikt pomiędzy częścią radnych.

Tam zmiana dotyczy oddania terenu parku na ZboczuMapka przez Siedlce w granice administracyjne Wzgórza Mickiewicza.

Uchwały w tej sprawie przyjęły rady obu dzielnic, ale nie było w tej sprawie zgody. Najgłośniej protestuje Mirosław KoźbiałRady Dzielnicy Siedlce.

- W mojej opinii uchwała o zmianie granic jest sprzeczna z interesem mieszkańców i niekorzystna dla Siedlec - uważa Mirosław Koźbiał. - Ta sprawa to Siedlecka Targowica, czyli pierwszy rozbiór dzielnicy w praktyce.


RD Wzgórze Mickiewicza zapewnia z kolei, że zmiana pozwoli inwestować kolejne środki dzielnicowe w rozwój parku, który nadal będzie służył mieszkańcom obu dzielnic i nie tylko.

Widok z góry na park na Zboczu. Domy po prawej stronie to Wzgórze Mickiewicza, bloki po lewej to Siedlce. Widok z góry na park na Zboczu. Domy po prawej stronie to Wzgórze Mickiewicza, bloki po lewej to Siedlce.

Jasień i Brętowo bez kontrowersji



Rada Dzielnicy JasieńRada Dzielnicy Brętowo swoje uchwały ws. zmiany granic przyjęły zgodnie w grudniu 2022 r. Zmiana dotyczy włączenia do Jasienia całego terenu, na którym leży zbiornik retencyjny Jasień - na mapie jest on obecnie w połowie w granicach Brętowa.

- To powoduje problemy, chociażby z realizacją inwestycji z Budżetu Obywatelskiego na tym terenie - np. takie, że połowa zbiornika leżąca na terenie Jasienia jest oświetlona, a druga połowa leżąca w granicach Brętowa nie jest. Zmiana granic dla obu stron będzie dobra i osiągnęliśmy w tej sprawie wręcz wzorowe porozumienie z radnymi Brętowa. Nie było żadnego konfliktu - mówi nam Tomasz Torcz, przewodniczący RD Jasień.
Połowa zbiornika retencyjnego Jasień leży teraz w granicach dzielnicy Jasień, a druga połowa w granicach Brętowa.


Połowa zbiornika retencyjnego Jasień leży teraz w granicach dzielnicy Jasień, a druga połowa w granicach Brętowa.

Jak wziąć udział w konsultacjach ws. zmiany granic dzielnic?



Konsultacje społeczne ws. zmiany granic powyższych dzielnic rozpoczną się 5 lutego i potrwają do 20 lutego.

- Opinia mieszkańców w konsultacjach wyrażana będzie poprzez wypełnienie tradycyjnego formularza dostępnego w BIP. Będzie można go dostarczyć osobiście, wysłać pocztą na adres: Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8-12 z dopiskiem "Konsultacje - zmiana statutów dzielnic" lub wysłać mailem na adres konsultacje@gdansk.gda.pl. Uprawnieni do wzięcia udziału w konsultacjach są wszyscy mieszkańcy Gdańska - nie tylko z tych sześćiu konkretnych dzielnic, choć na nich liczymy najbardziej - informuje Marta FormellaUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Odbędą się także trzy spotkania, podczas których będzie można zagłosować:

  • Siedlce i Wzgórze Mickiewicza, spotkanie 12 lutego w godz. 17:30-19:30, VIII LO ul. Kartuska 128 (korytarz pawilonu)
  • Brętowo i Jasień, spotkanie 13 lutego w godz. 17:30-19:30, SP 38 ul. Leśna Góra (korytarz szkolny)
  • Piecki-Migowo i Ujeścisko-Łostowice, spotkanie 15 lutego w godz. 17:30-19:30, SP 1 ul. Poli Gojawiczyńskiej 10 (sala teatralna)

Quiz Dzielnice Trójmiasta Średni wynik 65%

Dzielnice Trójmiasta

Rozpocznij quiz


- Po zakończeniu konsultacji wyniki zostaną przedstawione prezydent Gdańska. Po ustosunkowaniu się przez prezydent do opinii mieszkańców, zostanie opracowany raport podsumowujący konsultacje, który zostanie przedstawiony Radzie Miasta Gdańska na najbliższej sesji, po zakończeniu konsultacji. Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę osób biorących w nich udział - mówi Marta Formella.

Miejsca

Opinie (210) 7 zablokowanych

  • Włączyć Garnizon do Strzyży - naturalny podział

    Włączyć Garnizon do Strzyży. Naturalny podział terenu w oparciu o Aleję Żołnierzy Wyklętych. Dla wygody administracyjnej. Nie jest to może jakoś wybitnie pilne, ale uważam, że byłoby klarowne. W związku z tym pewnie nigdy nie będzie przeprowadzone.

    • 1 0

  • Mieszkam na Wilanowskiej

    To jest Chełm, czy już Nowe Ujescisko?

    • 0 0

  • Błąd w artykule.

    Zmiany dotyczą mieszkańców dzielnic:
    Brętowo i Jasień,
    Piecki-Migowo i Siedlce,
    Ujeścisko-Łostowice i Wzgórze Mickiewicza.

    • 1 0

  • Jeszcze trochę a mieszkańcy Szadółek a nie przepraszam Jasienia będą mieszkać we Wrzeszczu..

    • 2 0

  • Mieszkańcy Ujeściska powinni powołać pospolite ruszenie i terenów, na które patrzy chciwe oko sąsiadów - nie oddać!

    Blok na Hausbrandta podzielony granicą na pół? A to może niech oddadzą tam 200 m. kw. do Ujeściska? I po problemie.

    • 1 0

  • Niedźwiednik

    powinien być osobną dzielnicą !

    • 0 1

  • Jeszcze troche to nie bedzie Ujesciska

    • 0 0

  • To miasto jest okropne podzielone

    Brakuje przejścia między sąsiednimi dzielnicami, trzeba ogromnie nadrabiać drogi.

    • 0 0

  • Najwazniejsze (1)

    Najważniejsze jest to żeby przestać wysprzedawać gdanski majątek i ziemię deweloperom, nasze miasto to betonoza zwłaszcza na nowych osiedlach

    • 1 0

    • I nie są to deweloperzy polscy. Bynajmniej. Tylko ludzie, co dostali polskie obywatelstwo bezprawnie

      Od różnych Kczyńskich i innych Tsków. Bo że ktoś coś, czyjś dziadek tu w Polsce 2 lata mieszkał 100 lat temu. A kogo to obchodzi?

      • 0 0

  • Proste problemy

    Ale my mamy błache problemy w naszym mieście. A może by się tak zająć poważniejszymi problemami, które jak każdy wie, są i nic z nimi nie robią rządzący ?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane