• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmierzch Gdańska

Agnieszka Mańka
27 maja 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Rośnie bezrobocie, spada atrakcyjność inwestycyjna, na skraju bankructwa są największe przedsiębiorstwa, społeczeństwo ucieka do stolicy, a miasto odwraca się od morza, które przez wieki było źródłem jego bogactwa i pomyślności. Taki obraz Gdańska przedstawił tygodnik "Wprost". Z tezą, że nadchodzi zmierzch Gdańska, nie zgadzają się jednak jego władze.

- Trudno się zgodzić z tym co zostało napisane, bo Gdańsk ma ani mniejsze, ani większe, tylko takie same kłopoty - odziedziczone po poprzedniej epoce - jak inne miasta z przemysłem ciężkim - komentuje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Nieuzasadniony jest też zarzut o tabor czy linie kolejowe, bądź rozwój dróg, gdyż to jest problemem ogólnokrajowym. Mamy natomiast nowe uczelnie, budujemy nowe hotele, nowe firmy, rozwija się przemysł. Artykuł został napisany bez znajomości realiów miasta.

"Wprost" podał, że w Gdańsku w roku 2002 bezrobocie wzrosło o 9 procent, w ostatnich latach 10 tys. najbardziej przedsiębiorczych gdańszczan wyjechało z miasta, z kolei w ubiegłorocznym raporcie Unii Europejskiej Gdańsk dostał kategorię C (w skali od A do D) pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Na niekorzyść miasta wpływa też niedostateczne wykorzystanie atutów jakie daje morze. Gdańsk nie ma autostrady łączącej go z południem Polski, w porcie ma ponadto słabe zaplecze transportowe, nie ma linii kolejowej, a przez to są wysokie stawki za tranzyt. Z kolei komunikacyjne upośledzenie Gdańska wzmacnia niemieckie porty. Sytuacja pogorszy się jeśli dojdzie do odbudowy historycznej Via Baltica łączącej Królewiec z Berlinem, a omijającej Gdańsk, tym bardziej, gdy ten nie będzie miał autostrady A1. Obecnie miasto już przegrywa z Kilonią, Rostokiem, Tallinem czy Kłajpedą, a jak donosi tygodnik, gdańszczanie obawiają się, że wkrótce miasto zostanie zapomniane przez Europę.

- Nie jest do końca prawdziwa teza, że Gdańsk się prowincjonalizuje, "Wprost" napisał o nas tak, jakby już nas zaorano. Prawdą jest natomiast, że od czasów transformacji nie było ekipy, która postawiłaby na budowę autostrady A1. Duże pienądze wydaje się na różne rzeczy, ale na tak istotną jak autostrada zabrakło - mówi Jerzy Rembalski, rzecznik prezydenta Gdańska, p.o. dyrektora Wydziału Promocji. - A autostrada to krwiobieg i nic dziwnego, że przegrywamy z Rostokiem, który go posiada. Nie można się nie zgodzić, że młodzi ludzie opuszczają Gdańsk, ale podobna sytuacja jest w Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu. Jadą do Warszawy, bo ta oferuje im pracę i lepsze zarobki.

Radny Grzegorz Strzelczyk (PiS) przypomina, że z Gdańska wywodził się pierwszy demokratyczny prezydent, premier, ministrowie, a miasto nazywane było polityczną stolicą Polski. Tych atutów nie wykorzystano jednak dla rozwoju regionu.

- Faktem jest, że nie wszystko da się zrobić siłami lokalnymi, a wsparcia z centrali nie było - dodaje. - Nikt w państwie nie potrafił też określić, jaką rolę ma odegrać gospodarka morska, a my zapłaciliśmy za to najwyższą cenę jako posiadacze dwóch największych stoczni. A skoro przemysł stoczniowy nie miał odpowiedniego wsparcia, to można było się pokusić o rozwój portów. Ponadto bez pomocy centrali region nie poradzi sobie z infrastrukturą, a w efekcie austryjackie, czeskie, węgierskie, czy słowackie towary jadą przez porty niemieckie, podczas gdy my stajemy się prowincją. Zmarginalizujemy się jeszcze bardziej jeśli wcześniej niż autostrada A1 powstanie trasa Via Baltica omijająca Gdańsk.

Z tym, że Gdańsk staje się coraz mniej atrakcyjny, zgadza się przewodniczący gdańskich samorządowców Bogdan Oleszek (PO). Podobnie jak przedmówcy podkreśla jednak, że nie jest to wyłącznie wina samorządu, ale wpływ na zaistniałą sytuację ma położenie państwa. Samorządy mogą jednak wiele.

- Dreptać ścieżkę o środki na inwestycje, silniej lobbować, mniej politykować, a skupić się na ratowaniu regionu - sugeruje. - W Petersburgu (przewodniczący był tam w ubiegłym tygodniu w delegacji), na przykład, walczą o region i to czuje się w rozmowach z politykami. My poruszamy się trochę po omacku nie wiedząc za co się zabrać. Za dużo narzekamy i politykujemy, ale kiedy prowadzi się rozmowy w cztery oczy z różnymi osobami, to widać, że mają mnóstwo dobrych pomysłów.

Zdaniem Oleszka, który wciąż wierzy w ożywienie stoczni, Gdańsk opiera się właśnie na tym przemyśle, portach i turystyce. Jednak poza atrakcyjnymi zabytkami, którymi poszczycić się mogą również inne europejskie miasta, trzeba przygotować atrakcyjną ofertę dla turystów. A bogactwem Gdańska jest morze i właśnie przez wzgląd na nie miasto nie może się poddać i odejść w zapomnienie. Radny SLD Eugeniusz Głogowski uważa natomiast, że władze miasta zawaliły dwie rzeczy: w ciągu ostatnich lat prezydent Adamowicz nie ułożył poprawnych stosunków z centrum (nie zaprosił prezydenta Kwaśniewskiego na obchody milenium), przez co Warszawa może nas nie najlepiej postrzegać.

- Gdańsk nie osiągnął wielkich sukcesów na polu gospodarczym, inwestycyjnym czy turystycznym. Gdańska metropolia rozwijała się za wolno w stosunku do Warszawy, Wrocławia czy Krakowa. Miasto nie posiada strategii rozwoju i nie koncentruje się na przyszłości - twierdzi. - Lokalni politycy nie potrafią ponadto zabiegać o inwestorów i dbać o wizerunek miasta ponad podziałami. Wszyscy pamiętamy jak w poprzedniej kadencji prezydent obrażał opozycję bądź środowiska kupieckie. Jeśli P. Adamowicz zacznie prowadzić dojrzałą politykę może to przynieść w przyszłości owoce.
Głos WybrzeżaAgnieszka Mańka

Opinie (291)

  • A my i tak kochamy Gdańsk

    dla nas jest No 1

    • 0 0

  • No pogadaj sobie jeszcze Galusiwicz, pogadaj

    To jest jedyne co potrafisz prostaku. Obrazić innych to nie problem, ale powiedzieć coś mądrego to już dla ciebie schody.

    • 0 0

  • artykul jest strasznie tendencyjny, a gdansk nie powinien byc w nim potraktowany oddzielnie od gdyni i sopotu, bo to zupelnie znieksztalca wizje. jest tu jeszcze bardzo wiele do zrobienia, ale sporo spraw i tak nie moze byc zalatwiona przez miasto, to sa dycezje rzadu.

    a co galluxa, to mam wrazenie, ze dzis absolutnie naruszyl zasady dobrego wychowania.

    • 0 0

  • co do niejakiego michała TO nie MAM NIC DO POWIEDZENIA
    nie znam tego pana i wisi mi jego opinia ANONIMOWA I DOŚĆ BANALNA
    pięć prawd czyli jak rąbca dołączył do grona MĘDRCÓW
    święta prawda
    prawda
    tyż prawda
    gówno prawda
    prawda rąbcy jarosława

    • 0 0

  • galluxie

    obelga z ust kretyna brzmi jak komplement..

    • 0 0

  • Gdańsk mnie rozczarował.

    Jako przyjezdny muszę stwierdzić że w Gdańsku nic się nie dzieje i nie ma gdzie się bawić. To miasto w nocy jest wymarłe, zwłaszcza centrum. No chyba ze ktoś szuka atrakcji to polecam Łąkową i okolice. Lokale są drogie a wybór gastronomiczny kiepski. To miasto umiera. Natomiast polecam Gdynie, ma klimat i kilka fajnych lokali, poza tym tam coś się dzieje, w nocy na Placu Kościuszki kwitnie życiem, można się fajnie zabawić. Kto nie wierzy niech sam sprawdzi.

    • 0 0

  • Gallux mówi o infantyliźmie

    Człecze, ty cały czas nie patrzysz na siebie. Infantylny to ty tu jesteś, bo najwidoczniej masz nudne życie i ten portal to jedyne miejsce gdzie możesz pokazać jaka to gwiazda z ciebie. Na szczęście są jeszcze osoby które widzą kim naprawde jesteś

    • 0 0

  • równe OKRĄGŁE NIC

    artykuł jest realistyczny do bólu, i dobrze, że gdańskich problemów nie odnosi się w stosunku do sopotu i gdyni, bo to zupełnie zniekształca wizje (chyba po psylocybach?). nic tu juz nie ma do zrobienia ale i te których nie zrobimy rząd nam obiecał zrobić.
    co do galluxa to NIC nie uważam, bo nie mam pojęcia o CZYM PISZĘ

    • 0 0

  • no tak przyjezdny

    zwłaszcza jeżeli skwer kosciuszki nazywasz placem kościuszki, a plac kaszubski skwerem kaszubskim
    wracaj do siebie na wieś dobre żarcie (czarnina z boczkiem) czeka

    • 0 0

  • Na szczęście są jeszcze osoby które widzą kim naprawde jesteś

    ohohohoh
    czuję nową nazwę dla zespołu (z marek)
    "kassandryczny jarosław"
    bu hahahahahaha

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane