• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zostało 35 dni

Marek Cygański
11 marca 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Wprawdzie termin wymiany części praw jazdy z papierowych na plastikowe upływa 30 kwietnia tego roku, to faktycznie pozostało na to... 35 dni roboczych. A w urzędach jest pusto. W stosunku do grudnia liczba składanych wniosków o wymianę spadła nawet 7-krotnie.
Przypomnijmy że obowiązkowej wymianie podlegają prawa jazdy wydane między 1 stycznia 1984 a 30 kwietnia 1993. Pierwotny termin dokonania tej operacji upływał 31 grudnia ubiegłego roku. Jednak Ministerstwo Infrastruktury przesunęło go w połowie grudnia aż do 30 kwietnia 2005 roku. Warto wspomnieć że na swoją kolej czekają jeszcze prawa jazdy wydane między 1 stycznia 1993 a 30 czerwca 1999. Obowiązek ich wymiany upływa 30 czerwca przyszłego roku.

- Teraz przyjmujemy po około 100 wniosków dziennie. W gorącym okresie grudnia ubiegłego roku było ich od 650 do nawet 700 - mówi Grzegorz Bystry, kierownik referatu praw jazdy gdańskiego magistratu. Zachęca jednocześnie do odwiedzenia urzędu już teraz, nawet przez osoby które powinny dokonać wymiany do połowy przyszłego roku. - Unikniemy w ten sposób kolejnej kolejki - podkreśla Bystry.

W Gdańsku jest kilka punktów w których można złożyć odpowiedni wniosek. Można go "ściągnąć" z miejskiej strony interenetowej, i nawet wysłać za pomocą sieci. Z tej możliwości korzysta jednak obecnie tylko 10 osób dziennie. Można też po prostu zatelefonować i umówić się na spotkanie.

W Gdyni różnymi sposobami urząd próbuje przypomnieć kierowcom o zbliżającym się terminie. W każdym wydaniu "Ratusza", pisma Urzędu Miasta pojawia się specjalna informacja. "Po komunikacie o przedłużeniu do 30 kwietnia 2005 r terminu wymiany dokumentów prawa jazdy (wydanych do 30 kwietnia 1993r) opustoszała Sala Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miasta Gdyni. Można się obawiać, że pod koniec kwietnia znów pojawią się tłumy. Dlatego bardzo serdecznie prosimy, by wszyscy, którzy powinni wymienić swoje dokumenty - nie czekali do ostatniej chwili! Teraz można to uczynić, bez żadnych kolejek - wiec bez zbędnej straty czasu i nerwów. Zapraszamy!"

- Od połowy listopada do końca grudnia przyjęliśmy około 7,5 tysiąca wniosków. Kierowcy przynosili je osobiście lub wysyłali pocztą - mówi Marzenna Umławska, naczelnik wydziału spraw obywatelskich gdyńskiego magistratu. Dodaje iż teraz w sali obsługi mieszkańców jest pusto. Jednak każda informacja przypominająca o wymianie, zwiększa nieco liczbę przychodzących do urzędu petentów. - Obawiamy się jednak że zainteresowani znów będą czekać na ostatni moment - dodaje Umławska.

A dlaczego warto wymienić prawo jazdy na nowe? Szczególnie dotyczy to tych osób, które na co dzień poruszają się samochodami. Brak nowego dokumentu w trakcie kontroli drogowej może być powodem mandatu. Jeszcze gorzej gdy jadąc samochodem, weźmiemy udział w stłuczce. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą interperetować sytuację na naszą niekorzyść, twierdząc iż nie mieliśmy uprawnień do prowadzenia pojazdu. W lepszej sytuacji są osoby które wprawdzie mają prawko ale nie mają samochodu. Ich za niewymienienie dokumentu, nie spotkają żadne sankcje.

Co jest potrzebne do wymiany?
Wymagane dokumenty to: odpowiednio wypełniony wniosek, kserokopia posiadanego prawa jazdy, fotografia bez nakrycia głowy (wymiar 3,5 na 4,5 cm.) oraz dowód uiszczenia opłaty za wymianę prawa jazdy
W kwestii formalnej: "zdjęcie ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, lewy półprofil z widocznym lewym uchem z zachowaniem równomiernego oświetlenia."

Kolejna sprawa to opłaty skarbowe. Potrzebny będzie znaczek skarbowy za 5 zł od samego wniosku. Do każdego załącznika trzeba dołączyć znaczek za 50 groszy. Załącznikiem będzie kserokopia naszego prawa jazdy. Gdy wysyłamy nasz wniosek pocztą, będzie potrzebny jeszcze jeden załącznik (ksero dowodu osobistego) i oczywiście kolejny znaczek za 50 groszy.

Dalej konieczne są opłaty administracyjne. Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 70 zł, natomiast tak zwana opłata ewidencyjna - złotówkę. Można je uiścić w kasach urzędów, już w trakcie załatwiania formalności lub dokonać wpłaty poprzez pocztę.
I jeszcze jedna sprawa czyli termin i sposób załatwiania. Prawa jazdy produkowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Czas oczekiwania wynosi około trzech tygodni.

Na koniec trzeba zwrócić jeszcze uwagę na kwestie zdrowotne. Chodzi o przypadek gdy w aktach ewidencyjnych naszego prawa jazdy znajduje się świadectwo lekarskie, które utraciło już ważność. Wówczas do naszego wniosku będziemy musieli dołączyć aktualne świadectwo lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Jeśli nie pamiętamy, czy nasz lekarz wydał orzeczenie terminowe, urząd z pewnością nam o tym przypomni...
Głos WybrzeżaMarek Cygański

Opinie (25)

  • Znowu czegos nie rozumiem:
    "W lepszej sytuacji są osoby które wprawdzie mają prawko ale nie mają samochodu. Ich za niewymienienie dokumentu, nie spotkają żadne sankcje."
    Czy to oznacza ze można sie bujać cudzym autkiem i nie dostaniemy żadnego mandatu za brak nowego prawa jazdy?!
    Być może się czepiam szczegółów, ale mogli by pisac poprwaniej stylistycznie... chyba że rzeczywiscie można :>

    • 0 0

  • Nie moge wymnienic prawa jazdy (Chwilowo jestem poza krajem

    Witam
    Aktualnie jestem na 1- rocznym kontrakcie , ktory konczy mi sie w sierpniu tego roku .
    Co powinienem zrobic w tym przypadku , zalatwiac to z zagranicy .?
    Czy ktos wie jak to mozna zalatwic .
    Dziekuje za info .

    • 0 0

  • wymiana prawa jazdy

    jak wymieniasz prawko, to dostajesz kwit i z nim jezdzisz do momentu otrzymania nowego dokumentu, nie ma wiec problemow z jazda bez prawka, sam to przechodzilem przy meldowaniu sie w gdansku i wymianie wszystkich dokumentow - pozdrawiam

    • 0 0

  • Mam cicha nadzieje

    ze za pare lat nie wymyslia nowej wymiany. Przeciez trzeba miec jakies legalne sposoby na wyciaganie kasy z kieszeni obywatela. Nie zdziwie sie jak po kolei bedzie ogloszana wymiana innych dokumentow.

    • 0 0

  • Bzdura z wymianą

    Przed kilkoma tygodniami ukazał się w jednym z motoryzacyjnych tygodników ( Auto Świat lub Motor ) artykuł w którym autor przedstawiając podstawę prawną wykazał, że cała ta operacja wymiany praw jazdy jest niezgodna z prawem i co należy odpowiedzieć policji, gdy ta zarzuci kierującemu, że ma nieaktualne prawo jazdy. Cała ta operacja wymiany praw jazdy to kolejny idiotyczny niezgodny z prawem wymysł Marka Pola byłego ministra infrastruktury.
    O szczegóły spróbujcie dowiadywać się w jednym z tych tygodników.

    • 0 0

  • Słusznie "Carlos"

    ... otóż kończący cykl szkolenia, pomyślnie zdany egzamin, nadaje egzaminowanemu PRAWO (w tym przypadku - jazdy, czyli kierowania pojazdami tym PRAWEM określonymi, na drogach i bezdrożach różnych).
    Emanacją tego PRAWA jest świstek papieru (czy to w formie z lat PRL-u, czy też ostatnio proponowany, ofoliowany "blankiecik"). Jest wielkim nadużyciem prawa wymuszanie (pod groźbą sankcji przeróżnych) wymiany jednych blankiecików na ... inne (skoro raz nadane nam prawo ... i tak nam przysługuje). Ale ... jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o ...
    No właśnie !!! Przeróżne, pardon, ministry, prześcigają się w pomysłach, jak tu wyłudzić środki finansowe (czytaj:kasę) od, pardon: durnowatego narodu - za który cały czas jesteśmy (nie tylko przez nich) uważani. Ot, i wszystko !!! A na co ta kasa ??? Hmmm ... to już wiemy ...
    P.S. W drodze z Gdańska do W-wy (pod Mławą) tak "pogoniłem" załogę pewnego radiowozu policyjnego, że "zapomnieli" wręczyć mi mandatu (za niemanie nowego świstka) !!! Naprawdę !!!
    P.S. PRAWO (nawet jazdy) - jest prawem. Pozbawić go może jedynie prawomocne orzeczenie uprawnionego organu (najczęściej sądu). Świstek papieru - nie ma nic do rzeczy.

    • 0 0

  • jak okraść kierowcę

    witam wszystkich kierowców i nie tylko.
    nasze państwo a raczej urzędasy nim zawiadający oszukują uczciwych obywateli. ta wymiana jest nie zgodna z obowiązującym prawem. wszystko jest dokładnie zapisane w kodeksie drogowym i to ten akt prawny reguluje te kwestie a nie rozporządzenie jakiegos ministra.

    • 0 0

  • do lesera

    mało pojetny jstes, jesli masz stare prawko ksiazeczkowe a nie masz auta czyli nie korzystasz z prawko jazdy na co dzien to nie spotkaja cie zadne konsekwencje!chyba proste w rozumowaniu!to tak jakby miec stary paszport i nie jezdzic za granice, chyba normalne ze nic ci sie nie stanie!

    • 0 0

  • do thomasa

    jak składasz wniosek o wymiane prawa jazdy na nowe to nie dostajesz zadnego kwitu tylko jezdzisz ze starym prawkiem do czasu az odbierzesz w urzedzie nowe

    • 0 0

  • do Tomasa

    jak wymieniasz nowe prawko na stare,to nedostajesz kwita tylko jeździsz na tym starym prawku az odbierzesz nowe, kłopot z terminami w tym, że po 30 kwietnia jak będziesz chciał wymienic prawko to w okresie wymiany nie będziesz miał zadnego kwitu i jak złapie Cie policja na drodze to traktuje Cie tak jakbys jeździł bez prawka no a za to sa juz poważne konsekwencje

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane