• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwycięska koncepcja ECS-u rodem z Trójmiasta

Katarzyna Moritz
14 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 

Gdańszczanie ze Studia "1:1" wygrali konkurs na koncepcję scenografii przyszłej wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Ich pomysły mają być widoczne za niecałe dwa lata z okazji 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.



Zwycięską  koncepcje wystawy wykonali gdańszczanie ze studia 1:1 Zwycięską  koncepcje wystawy wykonali gdańszczanie ze studia 1:1
Nie powstały jeszcze fundamenty Europejskiego Centrum Solidarności, ale rozstrzygnięty w czwartek konkurs to kolejny etap przygotowań do stworzenia nowoczesnej wystawy. Ma ona w ciekawy sposób prezentować historię opozycji antykomunistycznej, a szczególnie - dzieje, cele i filozofię działania związku zawodowego "Solidarność". Najpierw powstał scenariusz wystawy (konkurs rozstrzygnięto 22 sierpnia). W czwartek okazało się, kto na tej podstawie będzie tworzył scenografię wystawy.

Na konkurs wpłynęło łącznie 6 prac (trzy z Warszawy, dwie z Gdańska, jedna z Katowic). Sąd konkursowy zadecydował, że pierwsza nagroda i kwota 55 tysięcy zł przypadnie zespołowi Jarosława Szymańskiego ze Studia 1:1 z Gdańska. Jury które oceniało prace konkursowe, w zwycięskiej koncepcji doceniło pełną zgodność ekspozycji z koncepcją scenariusza wystawy.

-Chodziło głównie o oddanie wagi idei "Solidarności", bo poznawać ją mają głównie ludzie młodzi. Bagaż doświadczeń z tamtych czasów ma być przekazany w sposób dostępny dla wszystkich. Wybór nie był łatwy. Cieszy mnie bardzo, że autorem zwycięskiej pracy jest zespół z Gdańska - wyjaśnia prof. Andrzej Pniewski, przewodniczący sądu konkursowego.

W uzasadnieniu weredyku podkreślano, że koncepcja na tle pozostałych stwarza największe możliwości wypełnienia sal ekspozycyjnych światłem i przestrzenią. - Praca jest przemyślana w warstwie symbolicznej. Interesująca jest propozycja przedstawienia okrągłego stołu z włączeniem zwiedzających w uczestnictwo obrad poprzez filmowanie twarzy zasiadających przy stole osób. Projekt zawiera też kilka ciekawych pomysłów aranżacji przestrzeni np. Brama nr 2 w strefie B, żółty most - zaznaczono w uzasadnieniu.

-Fizycznie praca powstawała na 3 tygodnie przed końcem terminu. Musieliśmy się dostosować do architektury budynku i do scenariusza, który pozwolił nam na to abyśmy wybrnęli z tego zwycięsko. Na projektem pracowało pięć osób. Nasz zespół wywodzi się głównie z absolwentów gdańskich uczelni, czyli Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Gdańskiej. Mam nadzieję, że będziemy też opracowywać projekt szczegółowy - mówi Monika Potorska ze Studia 1:1

Autor zwycięskiej koncepcji będzie współpracować z laureatem konkursu na scenariusz wystawy stałej - firmą Media Kontakt z Warszawy. Prace nad tworzeniem wystawy mają się rozpocząć, gdy zostanie wybudowany budynek ECS. Plany zakładają, że ma to nastąpić przed 31 sierpnia 2010, czyli w 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Miejsca

Opinie (36) 2 zablokowane

  • kultura i historia najważniejsza

    nie powinno się żałować ani jednej złotówki wydanej na kulturę lub na pamięć narodową i popieram bardziej budowę publicznej komunikacji miejskiej zamiast dróg (które również są potrzebne) lecz to na kulturę powinno się jak najwięcej wydawać

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane