• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Alergie, których nie wykrywają testy alergiczne. Jak znaleźć przyczynę problemu?

JPU
28 sierpnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (4)
Alergeny nie są sobie równe. Jedne uczulają rzadziej, inne częściej, dlatego zdarzają się sytuacje, gdy wyniki badań nie wykrywają żadnej alergii, a mimo to ona występuje. Alergeny nie są sobie równe. Jedne uczulają rzadziej, inne częściej, dlatego zdarzają się sytuacje, gdy wyniki badań nie wykrywają żadnej alergii, a mimo to ona występuje.

Mogłoby się wydawać, że skoro ktoś ma objawy alergii, potwierdzają to wyniki specjalistycznych testów. W praktyce nie zawsze jednak tak jest. Zdarzają się sytuacje, gdy wyniki badań nie wykrywają żadnej alergii, a mimo to ona występuje. Dlaczego?



Czy jesteś alergikiem?

Alergeny nie są sobie równe. Jedne uczulają rzadziej, inne częściej. Wśród większych alergenów, czyli takich, które uczulają co najmniej 50 proc. alergików, znajdują się m.in.: pyłki brzozy, roztocza kurzu domowego czy sierść kota. W przypadku alergenów pokarmowych są to np. jaja kurze oraz mleko krowie.

Osoby, które są uczulone na alergeny większe, zazwyczaj mają potwierdzenie tego faktu w testach. Znacznie trudniej wygląda sytuacja, jeśli przyczyna jest niszowa. Bywa, że alergeny rzadko uczulające nie mają odzwierciedlenia w wynikach testów alergicznych.

- Za każdym razem, gdy przebywam latem w pobliżu Zatoki Gdańskiej, mam ogromny katar. Kicham kilkanaście razy. Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem była alergia, ale wyniki badań nic nie wykazały - mówi nasza czytelniczka Kasia z Sopotu.

Testy alergiczne opierają się na wyeliminowaniu lub potwierdzeniu najpopularniejszych alergenów. Głównie skupiają się na diagnozowaniu alergii typu Ig-E zależnych. Testy alergiczne opierają się na wyeliminowaniu lub potwierdzeniu najpopularniejszych alergenów. Głównie skupiają się na diagnozowaniu alergii typu Ig-E zależnych.

Dlaczego testy alergiczne nie wykrywają wszystkich alergenów?



Testy alergiczne opierają się na wyeliminowaniu lub potwierdzeniu najpopularniejszych alergenów i ewentualnie ocenie możliwości wystąpienia reakcji krzyżowych. Rzadkie alergeny nie są uwzględniane w badaniach.

- Testy alergiczne głównie skupiają się na diagnozowaniu alergii typu Ig-E zależnych. Objawiają się one natychmiastową reakcją organizmu na alergen w postaci duszności, wymiotów, biegunek, wysypki czy obrzęku - mówi mgr Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia.
Występują jednak takie reakcje alergiczne, które nie są związane z immunoglobulinami Ig-E. Pojawiają się znacznie później i są trudniejsze w diagnostyce. Najczęściej dotyczy to tzw. opóźnionych alergii pokarmowych. Objawy opóźnionych alergii pokarmowych mogą pojawiać się od kilku godzin do nawet kilku dni po spożytym pokarmie z alergenem.

- Przez to wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że to dany produkty go uczulił. Do objawów opóźnionej alergii pokarmowej należą przede wszystkim: bóle brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty, biegunki, przewlekłe zmęczenie, bóle stawów i mięśni czy zmiany skórne - dodaje Klaudia Pieniążek.
Objawy alergii na pyłki. Jak wygląda uczulenie na pyłki? Objawy alergii na pyłki. Jak wygląda uczulenie na pyłki?
Alergie krzyżowe występują w sytuacji, gdy osoba uczulona np. na roztocza kurzu domowego może mieć reakcję alergiczną na skorupiaki w diecie. Niektóre alergeny pokarmowe, takie jak np.: jabłko, gruszki, morele, kiwi i brzoskwinie, mogą reagować krzyżowo z pyłkami. Alergie krzyżowe występują w sytuacji, gdy osoba uczulona np. na roztocza kurzu domowego może mieć reakcję alergiczną na skorupiaki w diecie. Niektóre alergeny pokarmowe, takie jak np.: jabłko, gruszki, morele, kiwi i brzoskwinie, mogą reagować krzyżowo z pyłkami.

Alergie krzyżowe. Co to jest?



Jeszcze inna kwestia to alergie krzyżowe. Przykładowo osoba uczulona na roztocza kurzu domowego może mieć reakcję alergiczną na skorupiaki w diecie, np. krewetki, ostrygi czy kraby, a osoba uczulona na sierść kota może reagować alergicznie na spożycie mięsa wieprzowego.

- Są to alergeny, na które trzeba zwracać uwagę przez cały rok. Niektóre alergeny pokarmowe, takie jak np.: jabłko, gruszki, morele, kiwi i brzoskwinie, mogą reagować krzyżowo z pyłkami (w tym przypadku brzozy), ale dzieje się tak tylko w momencie kwitnienia danych roślin. Biorąc pod uwagę obie kwestie, trzeba być czujnym i obserwować swój organizm, aby odpowiednio dostosować swoją dietę do jego potrzeb - zauważa Klaudia Pieniążek.
JPU

Miejsca

Opinie (4)

  • (2)

    Ja mam alergie na kłamstwa i puste obietnice POlityków.

    • 11 3

    • ja mam alergie na kaczki i inne PISklaki

      • 2 4

    • to chodz głosuj dalej....tak bez końca i miej te alergie

      • 1 0

  • Niezla cyganka Esmeralda z rudego Donaldas.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Fizjoterapia dla osób z toczniem

warsztaty

Sprawdź znamiona po lecie

badania, konsultacje

Konferencja Zaufaj Położnej - Be Mama No Drama

29 zł
wykład, konferencja, targi

Najczęściej czytane