• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do dentysty to tylko prywatnie? "Wiem, że dostanę się od ręki"

Piotr Kallalas
31 grudnia 2023, godz. 09:00 
Opinie (134)
Coraz częściej wybieramy prywatny sektor stomatologiczny. Coraz częściej wybieramy prywatny sektor stomatologiczny.

Rośnie liczba pacjentów, którzy leczą swoje zęby w prywatnym sektorze i w ogóle nie rozważają wizyty u dentysty na fundusz. Dlaczego duża część chorych w razie problemów bólowych w ogóle nie rozważa opieki na NFZ?



Gdzie szukasz pomocy stomatologicznej?

Ponad 38 proc. pacjentów deklaruje, że w tym roku korzystało wyłącznie z prywatnej opieki stomatologicznej, a prawie co czwarty chory rezerwuje wizyty zarówno w prywatnych gabinetach, jak i w sektorze publicznym. Wszystko wskazuje, że procesów odchodzenia od publicznej opieki nie uda się zatrzymać w najbliższym czasie.

- W mojej ocenie, ten stan dalej będzie się pogłębiał. Coroczne waloryzacje NFZ-u niestety nie rekompensują bieżących podwyżek, chociażby materiałów stomatologicznych, nie mówiąc już o innych kosztach, jakie wiążą się z leczeniem. Stąd też usługi cały czas są na niskim poziomie. Do sytemu trzeba dołożyć sporą sumę pieniędzy, żeby postawić państwowe leczenie stomatologiczne na nogi. Tylko na to raczej nic nie zapowiada - mówi dr Irena Przybylska, stomatolog.

Więcej skarg na publiczne leczenie



Dzieje się tak pomimo tego, że ceny w prywatnym sektorze stale rosną. Pacjenci jednak cały czas stosunkowo nieufnie podchodzą do publicznej opieki. Wydaje się, że w pierwszej kolejności nie chodzi jednak o profesjonalizm usług, a o pewność, że w sytuacji kryzysowej szybko otrzymamy pomoc.

- Niestety jestem standardowym pacjentem, który chodzi do dentysty, jak zacznie go boleć. Kiedy boli ząb szczerze mówiąc nie mam w głowie, żeby sprawdzać gdzie jest miejsce na NFZ, bo wiem, że w prywatnym gabinecie dostanę się stosunkowo od ręki - mówi Ania, która w ostatnim czasie leczyła się kanałowo.
Funkcjonuje również przekonanie, że prywatny sektor daje większe możliwości sprzętowe i materiałowe.

- Do powyższego można jeszcze dodać, że pacjenci mają dużo mniejsze zaufanie do publicznej służby zdrowia niż do prywatnej, co też nie pozostaje bez znaczenia. Ten stan kumulował się od wielu lat. O tym świadczy chociażby fakt, że np. w I połowie 2023 roku było ponad 4-krotnie więcej skarg do Rzecznika Praw Pacjenta na publiczne leczenie stomatologiczne niż na prywatne - przekonuje dr Przybylska.
Ślisko na chodnikach. Ślisko na chodnikach. "Wzrost liczby pacjentów SOR"

Kto częściej wybiera prywatny sektor?



Badania przeprowadzone przez UCE RESEARCH wykazały, że z prywatnego sektora chętniej korzystają kobiety. Ważne kryterium dotyczy oczywiście również zamożności. Do prywatnych gabinetów umawiają się głównie osoby z miesięcznymi dochodami przekraczającymi 9 tys. zł netto, w tym również mieszkańcy większych miast, co z pewnością związek również z dostępnością do opieki. Z prywatnych usług najczęściej korzystały osoby mające od 45 do 64 lat.

Osoby posiadające więcej zobowiązań finansowych decydują się na hybrydowe rozwiązania. Kiedy mają więcej czasu, decydują się poczekać w kolejce NFZ, natomiast kiedy niespodziewanie dopadają dolegliwości bólowe, sięgają po pomoc prywatnych specjalistów.

- Przewiduję, że taki hybrydowy scenariusz będzie się z roku na rok pogłębiał, ponieważ pacjenci wyraźnie zaczęli oszczędzać na leczeniu prywatnym. Sytuacja może poprawić się tylko wtedy, kiedy rodacy będą w lepszej sytuacji finansowej lub NFZ dołoży więcej środków na ww. opiekę medyczną i pacjenci to wyraźnie odczują. Póki co w Polsce jest dość niski stan zaufania do publicznej służby zdrowia właśnie przez jej nie dofinansowanie - komentuje dr Przybylska z Implant Medical.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (134)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Najczęściej czytane