• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do dentysty to tylko prywatnie? "Wiem, że dostanę się od ręki"

Piotr Kallalas
31 grudnia 2023, godz. 09:00 
Opinie (134)
Coraz częściej wybieramy prywatny sektor stomatologiczny. Coraz częściej wybieramy prywatny sektor stomatologiczny.

Rośnie liczba pacjentów, którzy leczą swoje zęby w prywatnym sektorze i w ogóle nie rozważają wizyty u dentysty na fundusz. Dlaczego duża część chorych w razie problemów bólowych w ogóle nie rozważa opieki na NFZ?



Gdzie szukasz pomocy stomatologicznej?

Ponad 38 proc. pacjentów deklaruje, że w tym roku korzystało wyłącznie z prywatnej opieki stomatologicznej, a prawie co czwarty chory rezerwuje wizyty zarówno w prywatnych gabinetach, jak i w sektorze publicznym. Wszystko wskazuje, że procesów odchodzenia od publicznej opieki nie uda się zatrzymać w najbliższym czasie.

- W mojej ocenie, ten stan dalej będzie się pogłębiał. Coroczne waloryzacje NFZ-u niestety nie rekompensują bieżących podwyżek, chociażby materiałów stomatologicznych, nie mówiąc już o innych kosztach, jakie wiążą się z leczeniem. Stąd też usługi cały czas są na niskim poziomie. Do sytemu trzeba dołożyć sporą sumę pieniędzy, żeby postawić państwowe leczenie stomatologiczne na nogi. Tylko na to raczej nic nie zapowiada - mówi dr Irena Przybylska, stomatolog.

Więcej skarg na publiczne leczenie



Dzieje się tak pomimo tego, że ceny w prywatnym sektorze stale rosną. Pacjenci jednak cały czas stosunkowo nieufnie podchodzą do publicznej opieki. Wydaje się, że w pierwszej kolejności nie chodzi jednak o profesjonalizm usług, a o pewność, że w sytuacji kryzysowej szybko otrzymamy pomoc.

- Niestety jestem standardowym pacjentem, który chodzi do dentysty, jak zacznie go boleć. Kiedy boli ząb szczerze mówiąc nie mam w głowie, żeby sprawdzać gdzie jest miejsce na NFZ, bo wiem, że w prywatnym gabinecie dostanę się stosunkowo od ręki - mówi Ania, która w ostatnim czasie leczyła się kanałowo.
Funkcjonuje również przekonanie, że prywatny sektor daje większe możliwości sprzętowe i materiałowe.

- Do powyższego można jeszcze dodać, że pacjenci mają dużo mniejsze zaufanie do publicznej służby zdrowia niż do prywatnej, co też nie pozostaje bez znaczenia. Ten stan kumulował się od wielu lat. O tym świadczy chociażby fakt, że np. w I połowie 2023 roku było ponad 4-krotnie więcej skarg do Rzecznika Praw Pacjenta na publiczne leczenie stomatologiczne niż na prywatne - przekonuje dr Przybylska.
Ślisko na chodnikach. Ślisko na chodnikach. "Wzrost liczby pacjentów SOR"

Kto częściej wybiera prywatny sektor?



Badania przeprowadzone przez UCE RESEARCH wykazały, że z prywatnego sektora chętniej korzystają kobiety. Ważne kryterium dotyczy oczywiście również zamożności. Do prywatnych gabinetów umawiają się głównie osoby z miesięcznymi dochodami przekraczającymi 9 tys. zł netto, w tym również mieszkańcy większych miast, co z pewnością związek również z dostępnością do opieki. Z prywatnych usług najczęściej korzystały osoby mające od 45 do 64 lat.

Osoby posiadające więcej zobowiązań finansowych decydują się na hybrydowe rozwiązania. Kiedy mają więcej czasu, decydują się poczekać w kolejce NFZ, natomiast kiedy niespodziewanie dopadają dolegliwości bólowe, sięgają po pomoc prywatnych specjalistów.

- Przewiduję, że taki hybrydowy scenariusz będzie się z roku na rok pogłębiał, ponieważ pacjenci wyraźnie zaczęli oszczędzać na leczeniu prywatnym. Sytuacja może poprawić się tylko wtedy, kiedy rodacy będą w lepszej sytuacji finansowej lub NFZ dołoży więcej środków na ww. opiekę medyczną i pacjenci to wyraźnie odczują. Póki co w Polsce jest dość niski stan zaufania do publicznej służby zdrowia właśnie przez jej nie dofinansowanie - komentuje dr Przybylska z Implant Medical.

Opinie (134) 5 zablokowanych

  • Przez leczenie na nfz

    Nie mam już połowy zębów,bo tak trafiałam ,że dostawałam byle jakie plomby i tak borowali ,że się zęby psuły pod plombą.Gdybym wiedziała że tak będzie to od samego początku bym chodziła prywatnie , choć z drugiej strony nie raz mi brakowało na chleb i nie mogłam sobie pozwolić na wizyty prywatne . Najgorsze jest w tym wszystkim to,że kanalowo leczone zęby powinny też być na nfz .co z tego że od jedynki do trójki leczenie jest ,,za darmo" jak tylne zęby też powinny być leczone ,,za darmo" . Dlatego Polacy są Szczerbaci,bo sobie tak wymyślili.Nie wiem na co idą moje składki jak nie można normalnie leczyć zębów jak się należy

    • 6 0

  • Proszę zapłacić czynsz, energię, inne media, ratę za nowoczesny sprzęt stomatologiczny, materiały, pensję asystentki (i jej fanaberie typu l4 i ciąże), recepcję, ubezpieczenia, no i mój zysk, a ja tylko chce żyć na poziomie klasy średniej. Nie pokrywa tego refundacja NFZ (minus koszta biurokracji). No to sorry... Mnie to wszystko jedno, kto płaci, byle by pokrył koszty, więc sami rozumiecie...

    • 2 4

  • Raz byłem u dentysty na NFZ. Najpierw był problem żeby mnie przyjął, bo stwierdził że z bólem zęba nie przychodzi się do

    dentysty na NFZ, potem gdy nie odpuszczałem to zrobił prześwietlenie i stwierdził że ząb jest do usunięcia ale on tego się nie podejmie bo mu może się pokruszyć, skierował mnie do innego dentysty przy Akademii Medycznej ale tam termin z bólem za 4 miesiące wiec powiedział żeby przez ten czas brać Ketonal. Stwierdziłem że pójdę prywatnie bo nie chcę potem chodzić z koleji do gastrologa. Ząb został usunięty prywatnie bez większych problemów z miejsca przez zwykłego dentystę ale musiałem zapłacić.

    • 4 0

  • Idżcie do dentysty w Anglii

    to jest dopiero horror. Tak jak byście byli "leczeni" przez kowala w średniowieczu. Koledze konował wyrwał 3 zęby i pozostawiał korzenie.
    W Polsce też mi się zdarzyło "leczenie "przez osobę której powinno się odebrać prawo wykonywania zawodu zanim jeszcze je nabyła. Za to co mi uczyniła, wrócę z kombinerkami i powyrywam jej cały przód.

    • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    Nie taki diabeł straszny (3)

    Odkąd kilka razy prywatnie wynajdywano mi ubytki których nie było, leczono zęby które i tak nadawały się do wyrwania o czym myślę że lekarze wiedzieli ale kanałowe jest kosztowne. Zaczęłam chodzić na NFZ. Na wizytę czekam max 2-3 dni chyba że chce godziny popołudniowe to do tygodnia z tym że nie zawsze do tego samego lekarza. Jak mam czas i nie boli to czekam na konkretnego jak pilnie to idę do kogokolwiek. Miałam wiele razy zakładane białe wypełnienia na NFZ i jak dotąd nic nie wypadło i się nie popsuło a prywatnie zakładana plomba nie raz mi wypadła. Często prywatne kliniki to maszynki do pieniędzy. Myślę że wielu ludzi nawet nie próbuje iść na NFZ bo z założenia myśli że będzie czekać miesiącami na wizytę.

    • 10 3

    • Ignorancja (1)

      Co to za wymysły ze stomatolog leczy zeby, które są zdrowe?? Skąd wogole ta wiedza u Pacjenta. Cieszę się, że chwalisz NFZ. Chciałbym Cie spytać o zdanie za kilka-kilkanaście lat kiedy się okaże że wypełnienie było nieszczelne, żeby są do usunięcia. Wtedy albo szczerbaty, albo ruchoma proteza albo wydasz tysiące na implanty. To jest właśnie poziom wiedzy obecnego Pacjenta. Super bo biala plomba. Materiały są różnej jakości. Czy biala Dacia będzie tej samej jakości co np. białe Volvo? Przemysł sobie odpowiedź na to pytanie.

      • 2 4

      • Dużo zależy od chęci i umiejętności fachowca, bo wypełnienia jednak spełniają jakieś minimalne standardy...

        a rzemieslnikow nikt nie weryfikuje.

        • 0 0

    • Gdzie chodzisz

      Chyba nie do m ewy... Gdzie mimo nfz, za wszystko cie kasuja i wmawiaja ze na nfz nic nie ma...

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    W prywatnym gabinecie jesteś pacjentem nie petentem

    Chodzę do tego samego dentysty od 11 lat mimo że nie zarabiam 9k
    Jest drogo ale nikt nie żałuje znieczulenia i jakość materiałów jest nie do porównania. O żeby warto dbać bo cena implantu to dopiero kosmos

    • 12 0

  • 20 lat tylko prywatnie. Szkoda, że tyle na NFZ wydaję.

    • 2 1

  • U dobrych dentystów nie ma terminów na jutro, no chyba że miało się szczęścia i akurat ktoś się wypisal. To jest jak z dobrym mechanikiem, jest kolejka i musisz czekać tygodniami. Stomatologia to usługi, rzemiosło jak ktoś jest w tym dobry to nie ma terminów z dnia na dzień.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Najczęściej czytane