• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdy dziecko rodzi się za wcześnie

Katarzyna Mikołajczyk
4 września 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Wcześniaki wymagają wzmożonej czujności i odpowiedniego sprzętu. W Trójmieście w ich leczeniu specjalizuje się 5 szpitali: Szpital św. Wojciecha na Zaspie, Klinika Położnicza UCK, Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika, Szpital Dziecięcy „Polanki” oraz Szpital Morski w Gdyni-Redłowie. Wcześniaki wymagają wzmożonej czujności i odpowiedniego sprzętu. W Trójmieście w ich leczeniu specjalizuje się 5 szpitali: Szpital św. Wojciecha na Zaspie, Klinika Położnicza UCK, Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika, Szpital Dziecięcy „Polanki” oraz Szpital Morski w Gdyni-Redłowie.

Dzieci, które rodzą się zbyt wcześnie wymagają wzmożonej czujności i profesjonalnej opieki, a często także specjalistycznego sprzętu, który dostępny jest tylko w szpitalnych oddziałach neonatologicznych. W Trójmieście są to: Szpital św. Wojciecha na Zaspie, Klinika Położnicza UCK, Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika, Szpital Dziecięcy "Polanki" oraz Szpital Morski w Gdyni-Redłowie.



Jak oceniasz opiekę szpitalną nad swoim dzieckiem zaraz po porodzie?

Za wcześnie, czyli kiedy?

Przyjmuje się, że wcześniakiem jest dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Poród przed 32. tygodniem ciąży uważa się za skrajne wcześniactwo. Postęp medycyny sprawił, że w niektórych przypadkach można utrzymać przy życiu nawet dziecko, które urodziło się przed 22. tygodniem ciąży. OIOM-y noworodka i oddziały neonatologiczne w Trójmieście wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie nawet skrajnie wcześnie urodzonych maluszków.

- Każdy przedwcześnie urodzony noworodek wymaga co najmniej obserwacji - mówi Elżbieta Pilarczyk, ordynator Oddziału Neonatologicznego i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. - Takie dziecko powinno być objęte opieką specjalistyczną, którą zapewnia wykwalifikowany personel dysponujący odpowiednim sprzętem i zapleczem.

Dlatego właśnie wcześniaki, które przyszły na świat w szpitalach gorzej przygotowanych do sprawowania takiej opieki, przenoszone są do Szpitala na Zaspie, a także do Kliniki Położniczej UCK. Obie placówki posiadają III - najwyższy stopień referencyjności, co w praktyce oznacza, że odział ma do dyspozycji zarówno najlepszych specjalistów, jak i najnowocześniejszy sprzęt.

Zobacz listę wszystkich szpitali trójmiejskich.

- Moja córka urodziła się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym aż 5 tygodni przed czasem. Muszę jednak przyznać, że byłem zaskoczony poziomem zarówno opieki szpitalnej jak i tej poszpitalnej - przyznaje pan Jacek z Gdańska. - W szpitalu wykonane zostały wszystkie niezbędne badania, naświetlania, a później chodziliśmy z córeczką na dalsze wizyty specjalistyczne, w ramach tzw. opieki poszpitalnej, prowadzonej w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdyni. Jest ona w 100 proc. finansowana przez NFZ - dodaje.

Pod ciągłą opieką lekarzy specjalistów był też półtoraroczny Leon, syn pana Adriana, który przyszedł na świat w 35. tygodniu.

- Możliwość bezpłatnego skorzystania z opieki specjalistycznej w przypadku wcześniaków daje naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa - przyznaje pan Adrian. - Przez pierwsze 6 miesięcy do naszego synka przydzielony był lekarz, który przyglądał się podczas kontrolnych wizyt jego rozwojowi. Do tej pory nasz synek przechodzi różne badania, choć Leon ma już 1,5 roku. Teraz czeka na badanie okulistyczne dna oka.

Co grozi zbyt wcześnie urodzonemu dziecku?

Nie sposób wymienić wszystkich zagrożeń, które czyhają na zbyt wcześnie urodzonego maluszka. Jednak nawet skrajne wcześniactwo nie determinuje kondycji dziecka w przyszłości.

- Urodziłam się w 26. tygodniu ciąży - mówi 21-letnia Agata z Gdyni. - Lekarze straszyli mamę, że nie będę widziała, że na pewno rozwinę się słabiej od innych dzieci. Ich prognozy nie spełniły się, nie noszę nawet okularów i zawsze byłam zdrowym dzieckiem.

Dlaczego wcześniaki trafiają czasem do inkubatorów?

- Stan noworodka urodzonego przed terminem zależy od wielu czynników. Dziecko urodzone około 30. tygodnia ciąży wymaga zazwyczaj dużo intensywniejszej opieki medycznej, niż takie, które urodziło się w tygodniu 35. - zauważa Andrzej Butkiewicz, ordynator Oddział Neonatologicznego i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. - Zaburzenia oddychania czy termoregulacji także wymagają stałej kontroli i pobytu dziecka na naszym oddziale.

Dobrą wiadomością dla mam chcących karmić naturalnie jest to, że mali pacjenci karmieni są mlekiem mamy nawet wówczas, gdy nie są jeszcze zdolni do samodzielnego jedzenia. Nawet w tych szpitalach, w których nie ma osobnej poradni laktacyjnej, personel służy pomocą przy nauce karmienia czy ściąganiu pokarmu dla maluszka przebywającego na innym oddziale.

- Każde dziecko urodzone za wcześnie zostaje w szpitalu dłużej. Jak długo - zależy od jego stanu - dodaje dr Butkiewicz. - Jeśli to kilka dni, mama na ogół zostaje dłużej w szpitalu. Mamy wcześniaków, które muszą spędzić na oddziale kilka tygodni, czasem nawet miesięcy, dochodzą do nich z domu przynosząc odciągnięty pokarm.

Urodzić wcześniej czy później

Do dziś krąży wśród kobiet pogłoska, jakoby bezpieczniej było urodzić w 7. niż w 8. miesiącu ciąży. Okazuje się, że to tylko jeden z mitów.

- Każdy tydzień w brzuszku mamy jest dla malucha niezwykle cenny, dlatego zawsze walczymy o to, by utrzymać ciążę jak najdłużej - rozwiewa wątpliwości dr Elżbieta Pilarczyk.

Nie słuchajmy więc sąsiadki, ani koleżanki. Pamiętajmy, że najlepiej dla dziecka, gdy poród przedwczesny odbędzie się możliwie najpóźniej.

Dlaczego dzieci rodzą się zbyt wcześnie?

Poród przed wyznaczonym terminem zdarzyć się może kobiecie w każdym wieku. Istnieje wiele czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu, ale równie często kobieta nie ma żadnego wpływu na termin porodu.

Czynnikami ryzyka jest wiek mamy: poniżej 18 i powyżej 40 lat, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, otyłość, niedożywienie (nie odchudzaj się w ciąży!), szereg chorób, w tym np. cukrzyca, nadciśnienie, stany zapalne dróg rodnych.

- Również sytuacja socjoekonomiczna wpływa na częstość występowania porodów przedwczesnych - mówi dr Marek Puzio, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku. - Brak odpowiedniej opieki medycznej oraz nieodpowiedni styl życia mają duży wpływ na termin porodu. Medycyna w tych czasach jest w stanie opóźnić poród nawet o parę miesięcy.

Warto jednak polegać nie tylko na możliwościach lekarzy, a samej zadbać o to, by zmniejszyć ryzyko urodzenia wcześniaka.

Czy będę leżeć do końca ciąży?

W przypadku wystąpienia ryzyka przedwczesnego lekarz ocenia, czy ciężarna wymaga hospitalizacji.

- Teraz zatrzymuje się pacjentkę w szpitalu tylko wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że poród rozpocznie się w najbliższym czasie - uspokaja dr Puzio. - W przeciwnym razie nie ma sensu, by zostawała w szpitalu, by pod okiem personelu medycznego wieść oszczędzający tryb życia, skoro to samo może robić w domu.

Przede wszystkim jednak nie wolno martwić się na zapas. Wśród wszystkich porodów, porody przedwczesne to około 7-8 proc., a tylko około 1 proc. to porody skrajnie wczesne. Trójmiejskie placówki medyczne są dobrze przygotowane zarówno do wczesnego zdiagnozowania możliwości wystąpienia przedwczesnego porodu, jak i do objęcia "niecierpliwego" maluszka specjalistyczną opieką. Jeśli rodzimy w szpitalu, który nie dysponuje odpowiednim zapleczem, możemy być pewne, że nasz maluch natychmiast zostanie przewieziony do któregoś z dwóch szpitali, o najwyższym stopniu referencyjności.

Miejsca

Opinie (34) ponad 10 zablokowanych

  • Wcześniak 25 tydzień

    Nasz Synek przyszedł na świat w szpitalu na Zaspie. Wszystko co jest w rękach człowieka- lekarza potrafią i robią właśnie w tym miejscu. Wspaniała opieka, leczenie, ratowanie życia tych Dzieci; pielęgniarki to Anioły. Mimo, że był to koszmarny okres w naszym życiu, bardzo ciepło wspominamy to miejsce- jest to dla Nich chyba największy sukces...
    Jeszcze raz bardzo dziękujemy, największe uznanie dla doktora Markula, doktor Kinel i doktor Pilarczyk

    • 5 1

  • mama wczesniaka

    mnie to obchodzi bo dobrze mi robi jak czytam ze ktos z poczatku siodmego miesiaca zamiast umrzec , ma sie bardzo dobrze

    • 4 1

  • 33tc

    Moja coreczka urodzila sie w 33 tc z waga 1370! w pct (wojewodzki). mielismy ogromne szczescie ze miala wtedy dyzur dr Gis. Tak wspanialej, kompetentnej, cieplej i BEZINTERESOWNEJ pani dr jeszcze nie spotkalam. Przez cala noc od Pani Ordynator otrzymywalam na bierzaco informacje o stanie dziecka. Moglismy zwrocic sie z kazdym pytaniem, zawsze dostawalismy konkretna odpowiedz. Szkoda tylko ze nie ma juz poradni neonatologicznej na Chelmie. Jeszcze raz dziekujemy, rodzice Dominiki.

    • 2 1

  • Dr Pilarczyk to dobry anioł mojego dziecka

    BARDZO DZIĘKUJE Pani dr. Pilarczyk za zdrowie i życie mojego synka, za wspaniałą roczną opiekę za pomoc i wsparcie za cudowną opiekę nad moim dzieckiem przez cały pobyt na oddziale,dzięki personelowi łatwiej nam było to wszystko przetrwać. Dzisiaj mój syn ma 3,5 roku chodzi do przedszkola i jest fantastyczny a tak niewiele brakowało....

    • 4 1

  • Dr Puzio

    Czemu usuwacie nieprzychylne opinie o doktorze Puzio? Gdzie wolnosc slowa? Nie obrazalam doktora a opisalam fakty.

    • 0 0

  • Zaspa szpital brudu

    Nie rozumiem jak można po całym szpitalu na oddziały itp wchodzić bez ubrań ochronnych i ochronników na obuwie? Jedynie na trakt porodowy konieczne jest przebranie się.

    Jaki ma sens mycie i dezynfekcja rąk wchodząc na oddział wcześniaków skoro i tak wszyscy łażą tam w brudnych butach z ulicy!!!!!

    Sorry może i remont zrobiliście coś się znacie ale standardy czystości to jakiś żart w tym szpitalu.

    Co do personelu: oddział ginekologi /bardzo sympatyczny zespół/
    trakt porodowy /bardzo miła i fachowa ekipa/
    neonatologia oddział wcześniaków /fachowość jako taka, ekipa też bardzo zróżnicowana od bardzo rzetelnych pielęgniarek po totalnie niemiłe, którym ciężko wstać jak włącza się alarm/

    Jeżeli miałbym wybierać zastanowił bym się nad innym szpitalem, dodatkowo wieczny remont w szpitalu powoduje roznoszenie się kurzu wszędzie co dla alergików jest bezwzględnie nieznośne.

    ps jak to jest że ściany oklejane karton gipsem są mocowane na piankę poliuretanową?? jakiego macie inspektora co dopuścił to? /przejście między oddziałem położniczym a wcześniakami, jest tam kilka płyt gk przyklejonych na piankę do ściany...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Dni Świadomości Czerniaka

badania

Najczęściej czytane