• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Piotr Kallalas
31 sierpnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (73)
"Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują naturalne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia". Kiedy jednak przestać? "Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują naturalne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia". Kiedy jednak przestać?

Zaprzestanie karmienia piersią to trudny temat nie tylko dla mamy i malucha, ale dla całej rodziny, która musi wypracować nowe schematy funkcjonowania. Niektóre kobiety starają się stopniowo ograniczać karmienie, inne stawiają na radykalne zamknięcie tematu, jeszcze inne smarują pierś musztardą, co ma zniechęcić malucha. Do kiedy jednak dzieci powinny być karmione naturalnym mlekiem?



Kiedy przestałaś karmić dziecko piersią?

Proces odstawienia dziecka od piersi to indywidualna historia każdej rodziny. Czasami przebiega w sposób naturalny, czasem burzliwy, niekiedy następuje już po paru tygodniach, a innym razem po kilku latach.

- Bałam się tego momentu i specjalnie go przeciągałam. Mój synek zawsze zasypiał przy piersi, a każda moja wieczorna nieobecność wiązała się z rykiem i spazmami płaczu. Kiedy miał półtora roku, zdecydowałam, że już starczy. Cztery dni, a właściwie noce, wyjęte z życia, ale się udało. Potem, szczerze mówiąc, już ja bardziej odczuwałam poczucie pewnej straty - mówi Ola, mama dwuletniego Kacpra.

"Istotnym czynnikiem jest powrót do pracy"



Środowisko zgodne jest co do zaleceń karmienia od pierwszych godzin życia dziecka, nie jest natomiast sprecyzowane, kiedy należy przestać.

- Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują naturalne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Następnie pod osłoną mleka mamy rozszerzamy dietę. Taki proces rekomenduje się następnie do 2. roku życia, jednak nie ma ustalonej górnej granicy. Należy postępować tak, jak życzy sobie matka i dziecko - mówi Izabela Drążkowska, koordynatorka Banku Mleka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.
Decyzja o odstawieniu to zawsze pewna kalkulacja, która uwzględnia z jednej strony zalety karmienia, ale także kondycję fizyczną i psychiczną matki oraz dziecka. Bywa tak, że rodzina założy sobie odejście od piersi w konkretnym czasie, a maluch sam uzna, że już starczy. Niestety najczęściej jednak ograniczenie wiąże się również z czynnikami zewnętrznymi, które nie pozwalają na regularne karmienie.

- Każda kobieta podchodzi do tego bardzo indywidualnie, a istotnym czynnikiem jest powrót do pracy. Nie każda kobieta może sobie na to pozwolić, natomiast karmienie noworodka i dziecka, które ma np. rok, to dwa różne karmienia. W późniejszym wieku nie karmimy 8 razy na dobę, jest to proces dużo rzadszy, niekiedy ograniczający się do nocy - tłumaczy Izabela Drążkowska.

Nie smarujemy piersi musztardą. "Pierś ma się do końca kojarzyć z bezpieczeństwem"



Zdarza się wspomniana wcześniej sytuacja, kiedy to dziecko samo decyduje się zrezygnować z przyjmowania naturalnego mleka. Natomiast o wiele częściej proces odstawienia wiąże się jednak z płaczem i krzykiem dziecka, które jest np. całkowicie przyzwyczajone do zasypiania przy piersi, i mamą, która czuje się bezradna. To popycha do różnych niekonwencjonalnych sposobów, które nie są jednak rekomendowane przez doradców laktacyjnych.

- Nie ma złotego środka, natomiast polecamy łagodne odstawianie, stopniową redukcję liczby karmień. Na pewno nie polecamy smarowania piersi musztardą czy lakierem do obgryzania paznokci "Pazurek", bo takie pacjentki się zdarzają. Kiedyś też jedna z mam smarowała się czosnkiem, a okazało się, że dziecku to nie przeszkadzało, wręcz spodobało. Pierś ma się do końca kojarzyć z bezpieczeństwem i nie powinniśmy w ten sposób ingerować. Natomiast ważne, aby kobiety wiedziały, ze odstawienie piersi nie oznacza braku bliskości, a jest to częsta obawa. Bez karmienia piersią też można się przytulić - dodaje koordynatorka Banku Mleka.
Strach przed zadławieniem się dziecka. Strach przed zadławieniem się dziecka. "Przestrzegamy zwłaszcza przed orzeszkami"

Mleko zamienia się w wodę? To mit



Temat karmienia piersią w przestrzeni publicznej cały czas inicjuje dyskusje, natomiast społeczeństwo wydaje się już wyedukowane w kwestii prozdrowotnych korzyści tego procesu. Obrazek karmiącej matki nie wzbudza już takiej sensacji, chyba że mówimy o nieco starszym dziecku.

- Nie jesteśmy przyzwyczajeni do widoku matki karmiącej starsze dziecko. Jest też dużo mitów, np. że mleko matki zamienia się w wodę i traci wartości odżywcze. Nie jest to prawda. Sprawdziliśmy mleko mamy, która karmiła 3-latka, i okazało się, że miało dwukrotnie wyższą wartość odżywczą niż mleko bezpośrednio po porodzie - podkreśla Izabela Drążkiewicz.

Opinie (73) 6 zablokowanych

  • Ciekawy tytuł artykułu "Kiedy odstawić dziecko od piersi?" (1)

    Jeśli rozumieć to w aspekcie zdrowotnym, to wydaje mi się mimo wszystko, że najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby, aby okres karmienia mlekiem z piersi trwał jak najdłużej.
    Z etycznego punktu widzenia, postrzegam to jednak zupełnie inaczej, ponieważ trudno jest mi sobie wyobrazić, że pięciolatek podchodzi w miejscu publicznym by napić się mleka z piersi.
    Pomijam też fakt, że pięciolatek jest też już na tyle świadomy, że jest w stanie zapamiętać fakt picia z piersi matki, co może mieć również swoje odbicie w dorosłym życiu.
    Reasumując, popieram karmienie mlekiem jak najdłużej, jednak ściągniętym przy użyciu laktatora, a nie bezpośrednio z piersi. Bezpośrednio z piersi jest według mnie akceptowalne do pierwszego roku życia.
    To oczywiście mowa o aspekcie fizycznym, natomiast o aspekcie mentalnym mówiąc, dostrzegam iż relacje niektórych matek które bywają nadopiekuńcze i tworzą nieporadne życiowo dzieci, uważam, że pępowinę mentalną należy także rozluźniać i odciąć odpowiednio wcześnie, by pozwolić się dziecku rozwinąć.
    Szczególnie dotyczy to relacji matek z synami, które swoją nadgorliwością i nadopiekuńczością, robią z synów kaleki, które przy zmierzeniu się z dorosłym życiem, nie radzą sobie, podatni są na wszelkie używki i nałogi, ucieczki, czy nawet zdrady.
    Mówiąc wprost, jedna drugiej robi tym sposobem pod górę. Pamiętajmy przy tym, że chłopak nie różni się od dziewczynki i tak samo może po sobie sprzątnąć, pomóc przy stole, przy praniu, gotowaniu, zmywaniu, robieniu zakupów, wszystko to adekwatnie do wieku - oczywiście nie zwlekajmy z tym do czasu kiedy zostaną fizycznie ojcami a mentalnie pozostaną w sferze niedojrzałych jeszcze małych chłopców. To jest apel w szczególności do matek, a także do przyszłych teściowych - jeśli rzeczywiście kochacie swoich synów, to nie róbcie z nich kalek. Naprawdę nic im się złego nie stanie jeśli zostawicie ich samych sobie z zadaniem do wykonania. Odetnijcie im pępowinę i odejmijcie ich od piersi.

    • 21 7

    • Dlaczego wszyscy wyobraź, aja sobie ze 5 latek

      Ssie publicznie.... Jak matka pozwoli to tak... Moje dziecię ssalo ale w domowym zaciszu... Zawsze... Po ukończeniu roku

      • 1 0

  • w restauracji, w pociagu lub samolocie

    • 3 4

  • najdluzej tak mozna karmic do konca 8 klasy, bo potem troche obciach chodzic za bombelkiem do sredniej szkoly. No chyba, ze to nauczanie domowe, wtedy do 18 roku zycia, tak dlugo, jak nalezy sie 500/800+

    • 15 2

  • Myślę że 40 lat to już najwyższy czas żeby odstawić dziecko do piersi. Większość matek nie potrafi tego zrobić wychowując dzieci które jako dorośli nie potrafią sobie kanapki nawet zrobić.

    • 47 3

  • wtedy gdy

    jesz arbuza

    • 3 2

  • (1)

    Kobiety , które karmią latami w ten sposób zastępują sobie mężczyzny , który przestał się nimi interesować . Przez taką patologię wyrastają mamiesynki przekleństwo w dorosłości kobiet

    • 14 8

    • A wiesz ze sutki się robią nie wrażliwe przy karmieniu

      I nie jest to przyjemne w sposób seksualny.... Najpierw boli a potem już nic... Poza ulga opriznionych z mleka piersi

      • 2 3

  • Ja wiem

    Odstawiamy dziecko od piersi kiedy ojciec częściej miętoli niż dziecko pije

    • 10 1

  • Masakra

    Naprawdę nie ma o czym już pisać innych poważniejszych spraw? No fakt teraz mamy to krótko miękkie muszelki dziecko samo będzie wiedziało kiedy już nie będzie miało ochoty na cyca.
    A najlepiej zapytajcie Lewandowskiej ona już ponoć dla karmiących matek ułożyła kiedyś dietę przy czym naraziła nie jedno niemowlę. Dobra Pani Doktor idolka mas

    • 6 0

  • Męszczyżni

    Do końca są dziećmi

    • 3 3

  • Miało być pół roku (2)

    Dziecko zechciało 5 lat z hakiem, odstawilo się bez płaczu. Było ciężko, wkurzające, bo ileż można... Ale uszanowałam potrzeby potomka... Z perspektywy czasu nie żałuję i drugi raz też bym nie odstawiała na siłę. Nikt, nawet inna karmiąca mama tego nie rozumiała, czasem słyszałam tylko... Wow... Dziwne komentarze, ale dziecko zdrowizna, zebiska zdrowe, psyche moja i dziecka zrowe. Depresji poodstawiennej też nie miałam. Polecam zacisnąć zęby.... W końcu to nasze dzieci

    • 8 13

    • no w sumie,można tak mysląc dojechac nawet do 40tki tego dziecka,w końcu to nasze dziecko ;)

      • 6 2

    • to karmione dzieko ma zeby zaciskac?

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź znamiona po lecie

badania, konsultacje

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Warsztaty dla opiekunów osób z demencją

warsztaty

Najczęściej czytane