• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Krótsza kwarantanna, darmowe testy. Zmiany w walce z COVID-19

Wioleta Stolarska
21 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"

Skrócony okres przebywania na kwarantannie, darmowe testy antygenowe w każdej aptece, zwiększenie liczby łóżek w szpitalach dla chorych na COVID-19, praca zdalna - premier i minister zdrowia przedstawili zmiany dotyczące walki z koronawirusem. - Piąta fala stała się faktem. Ona się różni od poprzednich, bo mamy do czynienia z wirusem Omikron, który jest bardziej zakaźny. Mierzymy się z nową sytuacją - mówił.



Zapowiedziane przez premiera Morawieckiego zmiany to:
  1. Zwiększenie liczby łóżek w szpitalach przeznaczonych dla chorych na COVID-19.
  2. Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece.
  3. Przejście administracji publicznej na pracę w trybie zdalnym.
  4. Każdy, kto otrzyma pozytywny wynik testu, będzie mógł być w ciągu 48 godzin zbadany, także w swoim domu, przez lekarza pierwszego kontaktu.
  5. Skrócenie kwarantanny do siedmiu dni.

Podczas wspólnej konferencji z szefem resortu zdrowia Morawiecki poinformował, że skrócony zostanie okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni.

- Skrócony okres przebywania na kwarantannie chcemy wprowadzić od poniedziałku - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. - Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów - powiedział i wskazał, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

Zasady kwarantanny od 25 stycznia 2022



Przekazując informacje o krótszym okresie kwarantanny, szef rządu zaznaczył, że jest to także zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

- Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne tak, by nie było sytuacji, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne - po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia - oświadczył Morawiecki.
Czytaj też: Urzędy znowu przechodzą na tryb zdalny. Co się zmieni dla mieszkańców?

Tydzień eksplozji pandemii



- Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Każdy dzień oznaczał pokonywanie kolejnych smutnych wyników. Jest bardzo poważne ryzyko, że wynik z dzisiaj przekroczy 40 tysięcy. To oznacza, że mamy do czynienia z niespotykanym nasileniem pandemii. Mamy nadzieję, że ta liczba infekcji będzie się w mniejszym stopniu przekładała na obciążenie infrastruktury szpitalnej - powiedział minister zdrowia.
Dodał, że "najbliższe tygodnie zweryfikują hipotezy dotyczące tego, w jakim stopniu zakażenia na tak dużą skalę przełożą się na hospitalizacje".

Powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach



Niedzielski poinformował, że w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Testy w aptekach mają być wykonywane od 27 stycznia - będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

- Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie - powiedział Niedzielski.
Wskazał, że testy będą prowadzone w aptekach, które "są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie".

- Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia - a jest ich ponad tysiąc - takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie właśnie tego testowania - powiedział.

Obowiązkowe badania dla pacjentów 60+



- Pacjenci powyżej 60 lat, którzy otrzymają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, będą mieli prawo do bycia bezpośrednio zbadanymi przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin - powiedział minister zdrowia. - Tak, żeby pacjenta osłuchać, żeby zdecydować o ewentualnych wskazaniach lekowych i żeby zaopiekować się tą proporcjonalnie większą grupą pacjentów, którzy będą takiej opieki wymagali - zastrzegł Niedzielski.
Niedzielski zaznaczył, że "według tego, co obserwujemy w Europie Zachodniej, gdzie jest zdecydowanie mniej hospitalizacji, a zdecydowanie bardziej wymagana jest opieka pozaszpitalna nad pacjentem, przyjęliśmy założenie, że w tej fali opieka pozaszpitalna musi być zdecydowanie silniejsza, zdecydowanie bardziej zintensyfikowana".

Wyjaśnił, że chodzi o nowy standard prowadzenia pacjenta w grupie wiekowej powyżej 60 lat.

- Ta grupa jest wskazana dlatego, że tam mamy ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i przede wszystkim ryzyko zgonu - stwierdził.

Trzy scenariusze dla szpitali



- Ryzyko wydolności systemu opieki zdrowotnej, jej naruszenia, jest w tej chwili najwyższe w całym przebiegu pandemii, dlatego największym obiektem analizy jest przygotowanie infrastruktury szpitalnej. Mamy trzy scenariusze - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak wyjaśnił, najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. Według szefa resortu zdrowia apogeum pandemii może nastąpić w połowie lutego lub na początku marca. Jak ocenił, ryzyko wydolności systemu opieki zdrowotnej, jej naruszenia, jest w tej chwili najwyższe w przebiegu całej pandemii.

Poinformował, że obecnie jest 30 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, zapełnionych w ponad 40 proc. "Systematycznie zwiększamy ich liczbę" - podkreślił szef MZ.

Plan zwiększania bazy łóżek covidowych zakłada w I etapie jej powiększenie do 40 tys. łóżek, w II etapie - do 60 tys. łóżek. III etap to hospitalizacja w każdym szpitalu w kraju - szpitale byłyby przekształcane w miarę zapotrzebowania.

- To są scenariusze katastroficzne, które oznaczają konieczność przesterowania czy zupełnie przełożenia i skierowania wszystkich sił i zasobów na leczenie COVID-u - przyznał Niedzielski.

Opinie (397) ponad 10 zablokowanych

  • "Darmowe" testy.

    No to teraz dopiero inflacja będzie. Kolejny etap rozdawnictwa - "darmowe" testy. Zobaczycie jakie będą ceny w marcu. A myślałem że głupoty z dopłatami do dekoderów to była przesada.

    • 15 3

  • Nic nie jest za darmo, my zapłacimy w podatkach

    Ma to za zadanie nakręcić histerię testowania i pchnąć faszystowską ustawę, w której podobno jest zapisany 1 mld. na testy bez przetargu,. USA wycofały się, bo testy nie rozróżniają wirusa grypy i koronki.

    • 23 0

  • Anglia Hiszpania i Portugalia zdejmuja wszystkie obostrzenia

    A u nas znowu cyrk, dlaczego tak jest?

    • 17 1

  • Darmowe testy? Po co? By nabijać statystyki? (1)

    Nie ma testów - nie ma sztucznych zachorowań!!

    • 26 0

    • Najważniejsze są statystyki, nie zdrowie

      Będzie wysoko, to kasa będzie się zgadzała

      • 2 0

  • Następnym prezydentem tego kraju będzie "Margot"

    Był zbrodniarz,kapuś,alkoholik,żyd to czas na coś ekstra.

    • 2 1

  • beda testowac katar w aptekach

    masakra

    • 7 4

  • Hiszpania to królestwo.Królem jest człowiek z dynastii burbonów.

    W Polsce jest komuna a prezydentem jest żyd.Nie ma co się wstydzić pochodzenia więc to żadna ujma.Warto zauważyć że Hiszpania zniosła obostrzenia.Portugalia i Anglia też.

    • 1 2

  • To w końcu jak ?

    Kwarantanna teraz tylko 7 dni (dotyczy osoby zdrowej, która miała kontakt z kimś chorym na covid). A izolacja nadal trwa minimum 10 dni albo 13 dni albo dłużej jeśli u osoby chorej objawy się dłużej utrzymują. Izolacja jest dla chorych (musi być test dodatni i do tego mogą lecz nie muszą być objawy typu gorączka, kaszel itp) . Kwarantanna jest dla zdrowych, którzy na przykład bez maseczki rozmawiali z osobą chorą. Jeśli podczas kwarantanny wykluje się covid to chory wchodzi w stan izolacji. W sumie siedzi w domu a rodzina i sąsiedzi przynoszą mu jedzenie. Czy testy wykonywane przez technika farmacji w aptece będą wiarygodne ? .. gov pl .

    • 3 0

  • (3)

    gdzie moge zrobić test? prosze poważne odp

    • 0 6

    • (2)

      bez skierowania dopiero od 27 stycznia, obecnie najpierw trzeba dzwonić do swojego rodzinnego po skierowanie

      • 2 1

      • (1)

        a te ankiety z nfz sie nie liczą już? jak sprawdzić gdzie najszybciej?

        • 2 0

        • najszybciej prywatnie odpłatnie w prywatnych przychodniach w Gdansku

          • 2 1

  • Siedzcie dalej na kwarantannach

    Pozwalajcie dalej by jakis automat sanepidu was informował o zabranej wolności na 7 czy10 dni i tenże sam automat pilnował was w tym czasie nękając niczym telemarketer.
    Ludzie czy wy nie widzicie braku podstaw nakładania tzw. "Kwarantanny"?
    Żaden automat nie ma mocy prawnej w przekazywaniu wam informacji ze zostały ci czasowo odebrane podstawowe prawa (przemieszczania sie). Zeby to mialo moc musi to być wam dostarczone na piśmie i z wyjaśnieniem i jeszcze przysługuje wam od tego odwołanie.
    Nie macie obowiązku sprawdzać swojego statusu na IKP, możecie tego nawet nie używać, nie macie obowiązku odbierać nieznanego numeru. Nie musicie otwierać policjantowi drzwi gdyby zechciał was skontrolować.
    A ludsie barany słuchają się i siedzą potulnie.
    Dyrektorów szkół przekazujących masowo dane waszych dzieci jako osob "z kontaktu" pozywać o łamanie RODO-za to jest odpowiedzialnosc karna! Nie maja prawa tego robić.
    Ludzie, obudźcie się, na co wy sobie pozwalacie!

    • 10 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Najczęściej czytane