• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Majówka pod chmurką? Warto zabezpieczyć się przed kleszczami

Piotr Kallalas
29 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Kleszcza wyciągamy najczęściej za pomocą pęsety (pewnym - prostym lub lekko wykręcającym ruchem) lub specjalnego lassa. Kleszcza wyciągamy najczęściej za pomocą pęsety (pewnym - prostym lub lekko wykręcającym ruchem) lub specjalnego lassa.

Jak co roku na wiosnę wraz ze wzrostem temperatur i poprawą aury wraca temat zagrożenia ze strony kleszczy - małych pajęczaków mogących roznosić poważne choroby wirusowe i bakteryjne. Tym razem, ze względu na obostrzenia, o wiele więcej osób może zdecydować się na wyjazd na łono natury. Warto więc odpowiednio przygotować się do obcowania z przyrodą, aby nie wrócić z postępującym problemem zdrowotnym.



Potrzebujesz porady lekarza specjalisty? Znajdź przychodnię w Trójmieście



Czy zabezpieczasz się przed kleszczami, wchodząc do lasu?

Mówiąc o ryzyku spotkania kleszcza, zwykle nasuwają się skojarzenia z leśnymi spacerami czy piknikami organizowanymi gdzieś na łące poza miastem. Prawda jest jednak taka, że na tego okrytego złą sławą pajęczaka możemy natknąć się zarówno w lesie, jak i w parku, a także korzystając z miejskich trawników czy zarośniętych ścieżek.

- W zeszłym roku kleszcza złapałam, gdy jechałam na rowerze w okolicach jednego z trójmiejskich parków. Zupełnie się tego nie spodziewałam i może dlatego odkryłam go dopiero po kilku dniach - wspomina Kasia z Sopotu.
Czytaj też: Jak chronić się przed kleszczami podczas jazdy rowerem?

  • Kleszcze możemy spotkać zarówno w niskich trawach, jak i na roślinności rosnącej mniej więcej do 1,5 m.
  • Wybierając się w tereny zielone, warto przede wszystkim pamiętać o ubraniach zakrywających nogi, a także o stosowaniu repelentów, które mogą odstraszyć kleszcze.
  • Istotne jest również - zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim - sprawdzanie swojego ciała po powrocie do domu.
  • Zdarza się, że kleszcze jeszcze przez pewien czas szukają dogodnego miejsca do wkłucia (warto zajrzeć zwłaszcza w okolice pachwin czy dołu podkolanowego), dlatego dobrą praktyką jest kąpiel czy prysznic, podczas których pajęczak zostanie po prostu spłukany, zanim na dobre się przyssie.


Jak zabezpieczyć się przed kleszczami i boreliozą?



Niestety, nie zawsze udaje się uniknąć ukłucia, a w takiej sytuacji należy jak najszybciej pozbyć się nieproszonego gościa. Kleszcza wyciągamy najczęściej za pomocą pęsety (pewnym - prostym lub lekko wykręcającym ruchem) lub specjalnego lassa. Szybka reakcja jest niekiedy kluczowa, ponieważ skracamy możliwość przedostania się niebezpiecznych patogenów do naszego organizmu. Następnie pozostaje uważna obserwacja, ponieważ kleszcze mogą przenosić poważne choroby, w tym boreliozę. Warto podkreślić, że samo ukłucie przez pajęczaka nie wymaga zgłoszenia się do specjalisty. Sytuacja zmienia się w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

- W przypadku boreliozy bardzo ważna jest obserwacja miejsca ukłucia przez kleszcza przez około 30 dni. W razie pojawienia się niepokojących zmian skórnych należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu - informuje prof. Tomasz Smiatacz, konsultant wojewódzki chorób zakaźnych.
Czytaj też: Ukłucie kleszcza. Jak postępować, żeby nie zachorować?

W przypadku boreliozy bardzo ważna jest obserwacja miejsca ukłucia przez kleszcza przez około 30 dni. Charakterystyczny rumień mający ciemniejszą obwódkę może pojawić się w okolicy ukąszenia, ale również w bardziej odległych miejscach. W przypadku boreliozy bardzo ważna jest obserwacja miejsca ukłucia przez kleszcza przez około 30 dni. Charakterystyczny rumień mający ciemniejszą obwódkę może pojawić się w okolicy ukąszenia, ale również w bardziej odległych miejscach.
Charakterystyczny rumień mający ciemniejszą obwódkę może pojawić się w okolicy ukąszenia, ale również w bardziej odległych miejscach. Dzieje się tak zazwyczaj jednak od 5. do 30. dnia po ukłuciu. W około 20 proc. przypadków zmiany skórne nie występują wcale.

Pojawiają się doniesienia o pracach nad szczepionką przeciw boreliozie, jednak wszystko wskazuje, że na podobne narzędzia profilaktyczne przyjdzie nam jeszcze poczekać.

W tym roku służby sanitarne na Pomorzu potwierdziły już 187 przypadków boreliozy, a 9 z nich wymagało hospitalizacji. Oznacza to wzrost względem analogicznego okresu w 2020 r., kiedy wykryto 160 zakażeń.

Wyciągniętego ze skóry kleszcza nie bada się standardowo w kierunku nosicielstwa Borrelia spp., jednak takie badanie można przeprowadzić, jeżeli zachowamy pajęczaka i dostarczymy go do laboratorium w zamkniętym naczyniu.

Czytaj też: Jeszcze lepsza pomoc w leczeniu boreliozy. W Gdyni działa poradnia

Nie tylko borelioza



Istnieje jednak choroba roznoszona przez kleszcze, przed którą można się zabezpieczyć. Kleszczowe zapalenie mózgu. Zwykle od momentu ekspozycji na patogen do pojawienia się pierwszych objawów może upłynąć od tygodnia do nawet 14 dni. W pierwszym etapie pacjenci najczęściej nie odczuwają objawów bądź uskarżają się na symptomy grypowe. Niestety, wraz z rozwojem zakażenia może dojść do groźnych powikłań neurologicznych, w tym między innymi zapalenia mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych.

- U 35-58 procent chorych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych, a u ok. 1/100 chorych zakażenie kończy się zgonem. W Polsce liczbę zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu szacuje się na 150 do ponad 250 przypadków rocznie - informują specjaliści z PZH - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Na tego cieszącego się raczej złą sławą pajęczaka możemy natknąć się zarówno w lesie, jak i w parku, a także korzystając z miejskich trawników czy zarośniętych ścieżek. Na tego cieszącego się raczej złą sławą pajęczaka możemy natknąć się zarówno w lesie, jak i w parku, a także korzystając z miejskich trawników czy zarośniętych ścieżek.
Szczepienia są zalecane przede wszystkim osobom pracującym na terenach zalesionych, a także przebywającym na terenach endemicznych.

- Szczepienie podstawowe przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu trwa około 9 miesięcy, dlatego trzeba to dobrze zaplanować. Doradzałbym taką profilaktykę przede wszystkim osobom udającym się na tereny endemiczne w północno-wschodniej Polsce. W naszym regionie mamy pojedyncze zachorowania w ciągu roku i zwykle po wizycie właśnie w tych stronach - informuje prof. Tomasz Smiatacz i dodaje: - Szczepienie jest bezpieczne i skuteczne, rekomendowałbym je przede wszystkim pacjentom z niedoborami odporności.
Po zastosowaniu szczepienia pierwotnego specjaliści rekomendują dawki przypominające co 3-5 lat.

Opinie (43) 2 zablokowane

  • wróble< wróble

    Jednak są miłośnicy KOTÓW, które te wróble tępią.
    A gdy wróbli więcej to mniej kleszczy.

    Co wolicie wróble i brak kleszczy, czy koty i kleszcze.

    • 5 2

  • Nie jest za zimno na kleszcze? (1)

    • 0 0

    • Nie

      Mnie już oblazły - w zeszłym tygodniu w lesie pod Gdańskiem. Ze spodni zdjąłem ich kilkanaście. 1 dorosła sztuka, reszta to nimfy, a larw nie byłbym w stanie dostrzec...

      • 0 0

  • Ja się zaszczepiłem Astra Angelo - ilość dawkek nieograniczona. Pewność gwarantowana.

    • 1 0

  • Może skrótowo ale rzeczowo: (2)

    1. Kleszcze są w lesie ale i w parkach, skwerach - im większa wilgotność tym większa szansa na kleszcze (np. Wyspa Sobieszewska). Kiedyś 2 kleszcze na 100 miały boreliozę, teraz co trzeci!
    2. Rumień pojawia się lub nie - dlatego jego brak nie jest oznaką że jesteśmy bezpieczni
    3. Najważniejszy punkt: jedyna pewną i najlepszą ochroną przed boreliozą jest... jej uniknięcie:
    po powrocie z wyjazdu do lasu, wycieczki oprócz oczywiście kąpieli dokładnie oglądamy się, sprawdzamy - uczmy tego dzieci (w Australii małe dzieci w przedszkolu są uczone żeby przed założeniem kapci upewnić się czy nie wlazł jakiś stwór do środka...) - uczmy dzieci i siebie że po powrocie z lasu trzeba się sprawdzić, obejrzeć.
    Po wbiciu się kleszcza masz 48 godzin na jego znalezienie - zanim się opije krwi i zwymiotuje (wtedy zakaża) - ten czas musisz wykorzystać mądrze: np po tygodniowym biwaku przez 2 dni sprawdzasz się raz-dwa razy dziennie. Ciuchy idą do pralki - najlepiej również te które nie były używane.
    4. Borelioza to bardzo ciężka i podstępna choroba - czasami nie daje objawów latami, może przejść w przewleką, borelioza przewlekła jest właściwie nieuleczalna. Borelioza może przyczynić się do powstania wielu innych chorób i schorzeń neurologicznych, naprawdę nic ciekawego - dlatego tak ważne jest by jej uniknąć.
    5. Oprócz ładnych dorodnych kleszczy mamy jeszcze formy "dziecięce" larwę (zdrową) oraz nimfe (pyłek, ziarenko piasku, brudek - nie zauważysz a nimfa jest już zakażona boreliozą i przekazuje ją dalej np Tobie). Dlatego powtarzam podstawowa forma ochrony to gruntowne prysznice i pranie wszystkiego, oczyszczenie butów itp.
    6. Kleszcz to najniebezzpieczniejsze zwierzę w Polsce - wilk ucieknie, przed dzikiem uciekniesz Ty, łoś, żubr jak nie kozakujesz nic Ci nie zrobią a szanse na spotkanie niedźwiedzia masz z 1000x mniejsze niż spotkanie kleszcza - dlatego najbardziej należy uważać właśnie na nie.
    7. Miłej majówki - w lesie, na kajaku, na rowerze jest bezpiecznie ale trzeba myśleć.

    • 13 0

    • (1)

      Unikanie musi być aktywne - ciągłe w trakcie narażenia na kontakt. Oglądamy się regularnie podczas "buszowania". Zwłaszcza natychmiast po przedzieraniu się przez wyższe trawy, po ocieraniu o pojedyncze łodygi krzewów i różne leśne badziewia.
      Lepiej zapobiegać niż leczyć - a zapobieganie to (1) unikanie kontaktu, (2) usuwanie kleszczy z ubrania. Usuwanie ich z ciała to już niepotrzebne przesuwanie marginesu bezpieczeństwa.
      Poza tym przyjmuje się bufor 24h a nie 48h.

      • 1 0

      • Pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą - uważam że nie da się uniknąć kleszczy, nie da

        Kleszcze są nie tylko w lesie ale i na łąkach, w mieście. Owszem, możesz unikać zarośli, haszczy, mokradeł ale i tak IMHO nie da się uniknąć kleszczy (chyba że będziesz siedział w domu, samochodzie, hotelu, bez kontaktu z naturą). Dlatego zdecydowanie sugeruję sprawdzanie po spacerze, wyjeżdzie plus prysznic i pranie jako najlepszą obronę - także Tobie. Twoja wiara w uniknięcie kleszczy może być złudna - nimfy ciężko wypatrzyć. Oczywiście im szybciej tym lepiej i 24h OK ale jeśli znajdziesz do 48h to raczej powinno się udać (jeszcze nie zakazi - najgorsze do wykrycia czyli nimfy potrzebują kilku dni). Poza tym sprawdzać 2 dni ponieważ na początku może wędrować i dopiero po dobie się przyczepi (a prysznic nie zmył, nie trafił, lub po powrocie zanim wyprałeś usiadłeś na krześle i zostawiłeś gościa itp).
        Po buszowaniu w lesie zdecydowanie polecam sprawdzanie, sprawdzanie. A w lesie owszem, można unikać pajęczysk, zarośli ale nie popadać w paranoję - zwłaszcza że i tak masz dużą szansę że przyniesiesz coś z lasu - prewencja OK ale i tak należy pamiętać zwłaszcza o sprawdzaniu, czyszczeniu po.

        • 1 0

  • Koty mordują ptaki, które zjadają szkodliwe dla ludzi owady (2)

    Czyli np. kleszcze i komary. Karmiąc koty wspierasz komary i kleszcze.

    • 6 1

    • Koty zjadają myszy, brak kotów to więcej myszy, więcej myszy to więcej najlepszych żywicieli kleszczy...

      Można tak brnąć...

      • 3 0

    • Jasne, bo koty mają skrzydła

      Tak jak twoja głupota

      • 0 2

  • Nie cierpię mediów. Najpierw nagonka na rekiny, potem na wilki, a teraz przyszedł czas na biedne kleszcze. Każdy chce żyć...

    • 0 5

  • Bezpieczeństwo przede wszystkim !

    Siedzieć cały czas w domu, nie otwierać okien, nie wychodzić na dwór, a jak wychodzić, to tylko w szczelnym skafandrze kosmicznym - takie postępowanie zabezpieczy przed kleszczami i covidem.

    • 3 0

  • Szczepionka

    Dziwne tyle lat walczy się z boreliozą i nie wynaleziono szczepionki a na COVID po pół roku i jest???

    • 0 1

  • Kleszcze sa w miescie

    Ja złapałem na trawniku ciesząc psa nie miałem zmian na skórze tylko objawy grypopodobne leczylam się długo duże iloscia antybiotyków bo 2 tygodnie antybiotyku to za mało gdy miałam niedowlad jednej nogi straszna choroba

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Najczęściej czytane