• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Marszałek pisze do ministra ws. reformy szpitali. "Krok w stronę centralizacji"

Piotr Kallalas
1 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Reforma szpitalnictwa. - Obciążenie SOR-ów i Izb Przyjęć szpitali świadczy o tym, że ten system jest mocno zachwiany i w konsekwencji niewydolny, a dostępność do pomocy medycznej - w sytuacjach niewymagających 
ratowania życia - jest niewystarczająca - ocenia marszałek. Reforma szpitalnictwa. - Obciążenie SOR-ów i Izb Przyjęć szpitali świadczy o tym, że ten system jest mocno zachwiany i w konsekwencji niewydolny, a dostępność do pomocy medycznej - w sytuacjach niewymagających 
ratowania życia - jest niewystarczająca - ocenia marszałek.

Próby centralizacji i brak diagnozy faktycznych problemów opieki medycznej zarzucają Ministerstwu Zdrowia pomorscy samorządowcy. Korzystając z faktu, że projekt reformy szpitalnictwa jest obecnie na etapie konsultacji społecznych, napisali oni w tej sprawie list do resortu.



Jak oceniasz przygotowywaną reformę?

Przypomnijmy, że na przełomie roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szereg koncepcji, w tym między innymi powołanie centralnej agencji ds. szpitali zajmującej się restrukturyzacją i wykorzystaniem funduszy unijnych, a także podniesieniem kwalifikacji kadry zarządzającej oraz dofinansowaniem.

- Zaprezentowana w projekcie ww. ustawy koncepcja utworzenia Agencji Rozwoju Szpitali stanowi zdecydowany krok w kierunku centralizacji nadzoru nad szpitalami i odebrania części kompetencji właścicielskich samorządom, co nie znajduje naszej akceptacji - czytamy w liście do ministra podpisanym przez marszałka Mieczysława StrukaAgnieszkę Kapałę-Sokalską, członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego.
Ponadto władze samorządowe zwracają uwagę, że z przepisów kontroli i zmiany kierownika wyłączono placówki zarządzane bezpośrednio przez ministra zdrowia, a ma być ich około 50, co stanowi 8 proc. wszystkich szpitali.

- Wysoce znamienny jest przy tym fakt, że ustawa inaczej reguluje kwestię reformy szpitali w  zależności od podmiotu/organu właścicielskiego. Warto przypomnieć, że zdecydowana większość szpitali w Polsce, bo aż 85 proc., jest prowadzona przez samorządy terytorialne, z czego 44 proc. prowadzą powiaty, 8 proc. prowadzą miasta na prawach powiatu, 2 proc. prowadzą gminy, a 31 proc. prowadzą samorządy województw - piszą samorządowcy.
Czytaj też: Szpital ogranicza zabiegi planowe przez braki kadrowe

Szpitale będą podlegać ocenie



Reforma szpitalnictwa zakłada również rozmieszczenie szpitali w różnych kategoriach w zależności od stopnia zadłużenia. Literka "A" jest przypisana ośrodkom w najlepszej kondycji finansowej, a literka "D" dla jednostek wymagających pilnych zmian. Monitorować sytuację będą wtedy specjalni wysłannicy Agencji - nadzorcy. Sęk w tym, że ocenie mają podlegać jedynie dane zadłużeniowe, a nie jakościowe.

- Niepokojący jest fakt całkowitego pominięcia przy ocenie szpitali aspektów medycznych ich funkcjonowania. Na zakwalifikowanie do poszczególnych kategorii nie wpływa standard jakościowy opieki wyrażony choćby posiadaniem certyfikatu CMJ czy spełnieniem norm systemu ISO. Nie wzięto więc pod uwagę skuteczności leczenia, poszanowania praw pacjenta, braku (czy niskiego wskaźnika) zdarzeń medycznych, dostępności świadczeń, kompleksowości, kwalifikacji personelu itp. Pominięto również kwestię rosnących kosztów ogólnych działalności szpitalnych związanych ze znacznymi podwyżkami cen dostawy mediów czy rosnącą inflacją, a także rosnących kosztów działalności medycznej, w tym płacy minimalnej dla zawodów medycznych oraz ogólnej płacy minimalnej - wskazują przedstawiciele samorządu.
Czytaj też: Czy lekarze rodzinni będą leczyć tylko pacjentów z COVID-19?

"System jest mocno zachwiany"



Marszałek zwraca uwagę, że część decyzji formowanych przez Agencję ds. Szpitali nie będzie podlegać kontroli sądu restrukturyzacyjnego, co wiąże się z brakiem możliwości zażalenia.

- Taką propozycję należy uznać za absolutnie niedopuszczalną, stwarzającą pole do potencjalnych nadużyć w zakresie stosowania kategorii D. Przy kategorii C zażalenie do wspomnianego sądu będzie bowiem przysługiwało - dodaje marszałek Struk, który wskazuje, że część rozwiązań jest niezgodna z projektem o jakości w ochronie zdrowia czy wręcz z prawem unijnym.
Samorządowcy podkreślają, że naprawa systemu powinna rozpocząć się nie od wprowadzenia narzędzi centralizujących, ale od naprawy sytuacji kadrowych, dofinansowania i zwiększenia dostępności do opieki między innymi na poziomie pomocy ambulatoryjnej.

- Obciążenie SOR-ów i Izb Przyjęć szpitali świadczy o tym, że ten system jest mocno zachwiany i w konsekwencji niewydolny, a dostępność do pomocy medycznej - w sytuacjach niewymagających ratowania życia - jest niewystarczająca - czytamy w podsumowaniu.

Opinie (44) 1 zablokowana

  • POkowcy jak zawsze sie plują ale za ich rzadów mimo ze mieli Kopacz Arłukowicza ,kopertowca była w stanie tragicznym.

    Teraz jest lepiej ale i tak zdecydowanie zamało.
    Bo nadal unas to worek bez dna!!
    Reforma jest przecietna bo najpierw powinni wprowadzic tak jak jest na całym zachodzie płatne studia takze medyczne !!Albo zakaz prowadzenia prywatnych gabinetów przez 5 lat po ukonczeniu studiów lub niech oddadza podatnikom 1,5mln za studia!!

    • 2 1

  • Potrzebujemy darmowej energii dla szpitali. (1)

    Mozna tego dokonac .Szpitale na swoich dachach powinny miec wiatraki.Nadwyzki odbieral by rzad w dzien nagrzewaly by bojlery z woda .W nocy cieplo z bojlerow oddawane by bylo do ogrzewania. Trzeba otworzyc na nowo huty i stalownie a takze fak=nbryki silnikow elektrycznych.Trzeba zaczac hodowac trzode chlewna bo Unia ja zniszczyla.Kraj musi postawic na niezaleznosc i wlasne sily albo niedlugo zabraknie znowu jakiegos skladnika do produkowanego leku...Chcemy Wenezueli czy silnego kraju? Jak chcemy silnego kraju-liczmy na wlasne sily. i wlasne kadry i naukowcow.,Potrzebujemy bankow projektow i publicznego wsparcia na dobrych bardzo dobrych zasadach dla kazdego inwestora,nawet malego.

    • 2 2

    • Drzewo do lasu ,a lasy wycinać na drzewo ?Brawo towarzysze !

      • 0 0

  • Magister od fikołków

    Który w życiu nigdy nie pracował normalnie udziela dobrych rad.

    • 5 0

  • Jak zawsze ....

    od du... strony

    • 0 0

  • system rzadzenia...

    jednostkami sluzby zdrowia to pochodna komuny i braku odpowiedzialnosci za wydawane decyzje!!! ukrywanie braku kompetencjii i zwyczajna arogancja!!! dobrze obsadzone stanowiska to stanowiska wyzszego personelu medycznego i kierowniczego...jestem w UCKtrzy razy miesiecznie i widze po kolorze skory,pojezykach,posposobie obnoszenia sie z symbolami religijnymi ilu ,,polakow,, studiuje w UCK..a dla naszych brak miejsca... no i te wyciaganie lepiej płatnych pacjentow w strefe prywatnego leczenia ,konieczna jest likwidacja ,,winogron,, czyli prywatnych gabinetow cwaniako-medykow ktorzy nie lecza tylko odpowiednio kasujac zdezorientowanych pacjentow przygotowuja tych ze do leczenia w UCK..to jest rola p.marszałka!!!

    • 1 1

  • Trochę czasu do umowy na kręgosłup i w sumie nic się nie chce to rzeczywiście nie będzie problemu ze znalezieniem w szpitalu na urlopie i tak jest.
    A może nawet nie wiesz czy szpilki przytrzymujące kapelusz są na stronie internetowej. W przypadku braku możliwości rozwoju zawodowego na pewno będzie można zobaczyć jak wygląda sytuacja z dnia dzisiejszego.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Dlaczego szczęście mieszka w jelitach?

129 zł
warsztaty, spotkanie

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Najczęściej czytane