• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

NFZ: będą zmiany w opiece nocnej i świątecznej

Elżbieta Michalak
5 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Na zdjęciu Przychodnia Świętokrzyska, która od 1 marca 2013 roku nie będzie już świadczyła usług opieki nocnej i świątecznej. Na zdjęciu Przychodnia Świętokrzyska, która od 1 marca 2013 roku nie będzie już świadczyła usług opieki nocnej i świątecznej.

Od 1 marca zmieni się sieć przychodni, które przyjmują pacjentów w nocy i w czasie świąt. Ich liczba się nie zmieni, ale rozmieszczenie - już tak.



Zobacz zmiany, które nastąpią w Gdańsku od 1 marca w związku z konkursem Pomorskiego NFZ na świadczenia opieki nocnej i świątecznej. Zobacz zmiany, które nastąpią w Gdańsku od 1 marca w związku z konkursem Pomorskiego NFZ na świadczenia opieki nocnej i świątecznej.
Konkurs NFZ wyłonił podmioty, które do końca grudnia 2015 r. przejmą nocną i świąteczną opiekę na Pomorzu. W Sopocie i Gdyni adresy placówek świadczących tego rodzaju pomoc nie ulegają zmianie, to w Gdańsku szykuje się rewolucja.

Co się zmieni?

Od 1 marca obowiązki przychodni przy ul. Majewskich 26 zobacz na mapie Gdańska na Zaspie przejmie przychodnia Polmed przy ul. Startowej 1 zobacz na mapie Gdańska. Przychodnia ta wygrała konkurs Pomorskiego NFZ na opiekę w nocy i w święta dla mieszkańców dzielnic Strzyża, Zaspa, Brzeźno, Przymorze, Żabianka, Wejhera, Jelitkowo i Osowa. Obie przychodnie dzieli 1,6 km.

Kontrakt straci także przychodnia Morena, znajdująca się przy Jaśkowej Dolinie 105 zobacz na mapie Gdańska, którą zastąpi Przychodnia Nadmorskiego Centrum Medycznego, mieszcząca się na rogu ulic Kilińskiego i Kościuszki we Wrzeszczu. Tu różnica wynosi 4,2 km.

Z kolei Przychodnię Świętokrzyską zobacz na mapie Gdańska na Oruni Górnej zastąpi Przychodnia Jasieńzobacz na mapie Gdańska. Ma ona pełnić opiekę nad mieszkańcami Matarni, Kokoszek, Ujeściska, Łostowic, Wzgórza Mickiewicza, Chełmu i Jasienia.

Czy często korzystasz z opieki nocnej?

W tym wypadku dystans między starą i nową lokalizacją jest największy.

- Jeśli dyżur w przychodni Świętokrzyskiej zostanie zlikwidowany, będę musiała przebyć prawie 10 km, żeby dostać się do przychodni przy ul. Kartuskiej 404. Podróż autobusem zajmie mi prawie godzinę i będzie wymagała trzech przesiadek - boi się pani Magda, mieszkanka Chełmu. - Biorąc pod uwagę, że z takiego dyżuru korzystają osoby z kiepskim samopoczuciem lub chorym dzieckiem, łatwo sobie wyobrazić, że dla osób, które nie mają samochodu podobna wyprawa będzie sporym utrudnieniem - dodaje.

Podobne zdanie ma też pani Wioleta, mieszkanka Oruni Górnej. - W okresie grypowym moja rodzina już pięć razy korzystała z wieczornej i weekendowej pomocy przychodni przy ul. Świętokrzyskiej. Jej bliskość była naprawdę dużą pomocą, szczególnie kiedy ma się dzieci - opowiada pani Wioleta. - Nie wiem, dlaczego NFZ nie wybrał oferty przychodni przy ul. Świętokrzyskiej. Wiem natomiast, że przychodnia powinna być tam, gdzie są największe skupiska ludzi. A pozbawianie wielkich dzielnic całodobowej opieki jest karygodne - dodaje.

Mieszkańcy innych dzielnic Gdańska, szczególnie takich jak Morena, Ujeścisko, Łostowice, Osiedle Olimpijska, Jaworzniaków również są bardzo zawiedzeni i nie kryją swojego niezadowolenia.

Co na to Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego NFZ?

- Staraliśmy się, aby podział był jak najbardziej racjonalny. Ale jeżeli pacjentowi nie podoba się lokalizacja przychodni, zawsze może udać się do innej placówki. Poza tym kryteria konkursu były jasno określone: cena, możliwe do wykonania w placówce badania, liczba specjalistów oraz zespoły wyjazdowe - tłumaczy Szymański.

Zaskoczenia decyzją NFZ nie kryją dyrektorzy placówek, które straciły kontrakt. Zadeklarowali, że będą się odwoływać.

- Trudno mi polemizować z decyzją NFZ, ale mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na kontynuowanie tych świadczeń. Do tej pory świetnie dawaliśmy sobie radę, przyjmowaliśmy nawet do 100 osób dziennie - dziwi się Danuta Wasilewska-Zienkiewicz, dyrektor przychodni na Morenie.

Od decyzji NFZ odwoływać się będzie także Mieczysław Szulc-Cieplicki, dyrektor Nadmorskiego Centrum Medycznego, pod które podlega przychodnia na Świętokrzyskiej.

- Myślę, że problemem jest brak w konkursie NFZ kryterium miejsca, co byłoby chyba najbardziej logiczne. W przypadku Świętokrzyskiej tylko w ciągu ostatniego weekendu przyjęliśmy 202 dzieci i 140 dorosłych. Wyniki konkursu na pewno okazały się niekomfortowe dla pacjentów z pobliskich dzielnic, którzy teraz będą podlegać pod Jasień. Fundusz miał jednak dwa lata na opracowanie nowych, lepszych kryteriów, ale nie wykorzystał tego czasu.

Bez zmian pozostaje Śródmieście. Tu po raz kolejny konkurs wygrała Przychodnia "Aksamitna" zobacz na mapie Gdańska, sprawująca opiekę nad mieszkańcami dzielnic Siedlce, Suchanino, Orunia, Św. Wojciech, Lipce, Olszynka, Rudniki, Przeróbka, Stogi, Krakowiec, Wyspa Sobieszewska, Śródmieście.


Sytuacja nie jest jeszcze do końca przesądzona. Każde odwołanie zostanie rozpatrzone, a prawo przewiduje, że zwycięskie przychodnie mogą zlecić innym obsługę mniejszego terytorium. Z taką propozycją musi jednak wyjść przychodnia, która wygrała konkurs.
Elżbieta Michalak

Opinie (319) 5 zablokowanych

  • uwielbiam urzednicza logike

    ale logika: na pograniczu wrzeszcza i zaspy dwie przychodnie jedna obok drugiej, przy obwodnicy trzecia i centrum czwarta - reszta gdańska nie istnieje :) Na pewno jakis urzednik z NFZ uznał, że ta rzy obwodnicy obsłuży "górny taras" wszyscy się tam zmieszczą. szkoda słów. kryterium cena - ciekawe jakie byly roznice w groszach? Może niech NFZ przedstawi kluczowe szczegóły ofert - mieszkańcy sami będą mogli ocenić ile zaoszczedziliśmy.

    • 6 0

  • Wstyd (1)

    Wstyd wstyd wstyd teraz to każdy narzeka skargi składa i pretensje. Ludzie to dajcie sobie spokój i leczcie się sami poco chodzicie do lekarzy którzy śpią kiedy przychodnia jest pusta i gdy NFZ tak minimalizuje dopłaty że nie stać na zakup opatrunków- Trochę zrozumienia.....

    • 1 4

    • odpowiedź do pana Wstyda

      Witaj P.Wstydzie, a w d..ę się pan pocałuj z swoimi głupimi wpisami . Pozdrawiam

      • 2 0

  • NFZ rozwiazac

    Paranoja,decyduja przetargi (pieniadze) a nie potrzeby szybkiej wizyty przy naglych zachorowaniach z uwzglednieniem gestosci zaludnienia i komunikacji nocnej. Niewielu starszych stac na taksowke.

    • 7 0

  • najlepsze jest to, że mam znajomą która pracuje w urzędzie państwowym i wszyscy tam pracujący

    mają karty do LUX MEDU, ciekawe za czyje pieniądze leczeni są ci urzędnicy??????mówi Wam to coś??

    • 10 1

  • unikajcie Jasienia, tam pracują niekompetentni ludzie tzn lekarze tyle w temacie (1)

    może jak nikt do nich nie przyjdzie, to wtedy przemyślą dlaczego??

    • 2 0

    • popieram- odradzam !!!

      • 0 0

  • Do Redakcji

    W artykule i na mapie pominięto nocną opiekę na Polankach. Proponuję ją dodać bo to jeszcze lepiej pokazuje jak dość logiczny był ten podział przed zmianami a jak nielogiczny jest teraz. Chciałbym też zauważyc że przed zmianami było 5 punktów takiej obsługi na cały Gdańsk a po zmianach 4.

    • 7 0

  • na Swiętokrzyskiej była wspaniała opieka i obsluga pacjentów (2)

    Jasień to klika kolesiowska , beznadziejna organizacja i kumoterstwo rodzinne. Wiela zastrzeżeń do leczenia i podejścia do pacjenta, Najdroższe i nie zawsze skuteczne leki zaprzyjażnionych firm farmaceutycznych.....ogólnie lipa

    • 8 1

    • tak jak wyżej (1)

      • 2 0

      • tam lekarz leczył mi chrypę lekami za 150 zł bez skutku kupiłem EMSKIE i po dwóch dniach była radykalna poprawa

        WLASNIE TAKI JEST JASIEŃ!!!!!! Dziadostwo! poukładane dziadostwo!...
        widać ,że NFZ też!!!!!!!!

        • 1 0

  • Czy Swiętokrzyska nie chciała????? Czy większe przebicie miał Jasień! (1)

    • 0 1

    • proponuję przeczytać artykuł jeszcze raz..tym razem ze zrozumieniem...

      • 2 0

  • JAKA CENA JAKA LOGIKA

    Bardzo podoba mi się odpowiedź przedstawiciela NFZ jeśli by był to przedstawiciel mojej firmy to zwolnienie z pracy ( nawet jeśli są takie kryteria to nie wypada o nich mówić oficjalnie) C E N A . Głupota to jedno z kryteriów, podstawowe to jakość świadczonej usługi , bo za cenę to płacimy MY ( składki). Ponadto logika obsługa nocna powinna być dopasowana logistycznie do potrzeb miasta. Np. Przychodnia Morena obsługa nocna dotyczyła przede wszystkim Moreny, Suchania, Niedźwiednika gdzie dla mieszkańców tych dzielnic bliżej do Wrzeszcza na Kilińskiego TOTALNA GŁUPOTA. Wystarczy drobna analiza, kto otrzymał małe przychodnie niskie koszty a co do wygody chorych to mało ważne dla NFZ, po co ta obsługa, dotacje przekazać do szpitali po milioniku i wystarczy, prościej i tak samo głupio. Co z sprzętem zakupionym za nasze pieniądze przez przychodnie, które nie otrzymały kontraktów, a posiadały je wcześniej( zakupiony z Naszych składek), to już nie zmartwienie NFZ, to jest CENA wasze zmiany nasze straty, ale kogo to obchodzi. Sprawa przydziału po prostu śmierdzi i ciekawe ile i kto dostał za te wygrane przetargi, bo logiki, ekonomi zero i jak by nie liczył i co by nie mówił to zmiany te nie są opłacalne ani finansowo ani logistycznie.

    Pozdrawiam cały LOGICZNY NFZ z Jego przedstawicielami w Gdańsku.

    • 9 0

  • Dziadowska przychodnia na Świętokrzyskiej tak jakby jej nie było

    bdb ze straciła kontrakt, święte krowy

    • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Najczęściej czytane