• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Opieka wytchnieniowa w dzień - czym jest i komu przysługuje?

Wioleta Stolarska
22 sierpnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (7)
  • Z opieki wytchnieniowej w COW można korzystać teraz w trybie dziennym.
  • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku
  • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

Centrum Opieki Wytchnieniowej uruchomiło możliwość dziennego pobytu dla osób, które potrzebują stałej opieki. Wszystko z myślą o odciążeniu osób, które na co dzień opiekują się swoimi bliskimi, niesamodzielnymi z powodu choroby lub niepełnosprawności. - W tym czasie mają szansę załatwić swoje sprawy, zadbać o zdrowie lub po prostu odpocząć - przekonuje Beata Opara z COW. To pierwszy taki ośrodek na Pomorzu, który działa już niemal od roku.



W jaki sposób można skorzystać z Centrum Opieki Wytchnieniowej?



Centrum Opieki Wytchnieniowej zostało otwarte we wrześniu ubiegłego roku. Placówka powstała przy ul. Kopernika 17C w GdańskuMapka. Inwestycję zrealizowała Fundacja Hospicyjna. Przez niemal rok placówka prowadziła opiekę całodobową, a od początku sierpnia wprowadzono możliwość korzystania z opieki ośrodka w ciągu dnia. Jak z niej skorzystać?

- Dokumenty są podobne do tych, które nasi opiekunowie już znają z pobytu całodobowego. W ich skład wchodzi między innymi zaświadczenie lekarskie, które jest dla nas dokumentem najistotniejszym, ponieważ mówi nam o tym, jaka jest sytuacja zdrowotna dla danej osoby. Zaświadczenie, tak jak w przypadku pobytu całodobowego, jest analizowane przez nasz zespół podczas kwalifikacji. Następnie wracamy do opiekuna z informacją zwrotną, czy możemy się zaopiekować daną osobą. Jeśli tak, umawiamy się na podpisanie umowy i wspólnie z opiekunem ustalamy grafik, w którym dany podopieczny będzie u nas mógł spędzać czas - mówi Beata Opara, Specjalista ds. opieki wytchnieniowej COW. - Dodatkowo są jeszcze dwa kryteria: orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i bycie mieszkańcem województwa pomorskiego. W tej chwili nie ograniczamy się tylko do Gdańska, a dotyczy to całego naszego województwa - dodaje.
Wsparcie dla opiekunów i szansa dla chorych. Centrum Opieki Wytchnieniowej ma wolne miejsca Wsparcie dla opiekunów i szansa dla chorych. Centrum Opieki Wytchnieniowej ma wolne miejsca
Aktualnie ośrodek przyjmuje tylko osoby pełnoletnie. Formularz można pobrać ze strony internetowej.

- Jak na razie z opieki dziennej skorzystały pojedyncze osoby, aczkolwiek planujemy, aby jednorazowo mogło skorzystać 10 osób, a następnie 10 kolejnych, czyli myślimy o 20 osobach do listopada. Na każdą osobę przypada 240 godzin. Podopieczni, a raczej opiekunowie, sami mogą zdecydować, jaki zakres godzin oraz dni w tygodniu im odpowiada. Staramy się być elastyczni, jesteśmy otwarci 10 godzin, bo od 8 do 18, od poniedziałku do piątku, aczkolwiek wiemy, że nie każdy opiekun będzie miał taką potrzebę, aby skorzystać z tych 10 godzin dziennie, 5 razy w tygodniu, więc na ile jesteśmy w stanie być elastyczni, to tworzymy taki grafik, żeby opiekun mógł zrealizować swoje potrzeby i żebyśmy my jednocześnie mieli tyle osób, którymi będziemy mogli się dobrze zaopiekować - zapewnia Beata Opara.
  • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku
  • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku
  • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku
  • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

Jakie osoby trafiają pod dzienną opiekę COW?



Do ośrodka trafiają osoby z różnymi schorzeniami i w różnym wieku.

- Dopiero zaczynamy, więc o statystykach jeszcze ciężko jest powiedzieć, natomiast na pewno charakterystyka naszych podopiecznych troszkę się różni od tych, których znamy z opieki całodobowej. Przede wszystkim są to osoby w lżejszych stanach, raczej nie przyjmujemy podopiecznych leżących, którzy w pełni wymagają wsparcia, ponieważ nie jesteśmy w stanie tego zagwarantować podczas pobytu dziennego. Aczkolwiek podobnie jak w przypadku opieki całodobowej są to podopieczni z chorobami otępiennymi, są to osoby młode z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz podopieczni po różnych wypadkach, po udarze - mówi Beata Opara.
Ośrodek zapewnia podopiecznym profesjonalną opiekę i wsparcie, zajęcia fizjoterapeutyczne czy pomoc psychologiczną zarówno dla chorych, jak i ich bliskich. Centrum oferuje zajęcia terapeutyczne z zakresu terapii manualnej, arteterapii czy muzykoterapii.

- Zaczynamy od zajęć ogólnych, w których biorą udział również osoby z opieki całodobowej. Mamy zajęcia manualne, kinowe, terapie, które są przygotowane tak, by każdy bez względu na swoje możliwości fizyczne mógł wziąć w nich udział. Jest wspólny obiad, jeśli ktoś potrzebuje mamy też miejsce na popołudniową sjestę. Na pewno nie brakuje tu chęci, widać też radość w naszych podopiecznych, kiedy już uda nam się złapać kontakt. To fajne zobaczyć, jak niektórzy podopieczni starają się jeszcze bardziej zaangażować, by pomóc w czymś innym podopiecznym czy nawet nam. Najważniejsze jest to, że wracają do nas z uśmiechem - przyznaje Dorota Błaszczak, opiekunka.
Dawid z opieki w Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku korzystał już kilka razy. Dawid z opieki w Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku korzystał już kilka razy.

"Zmienia się przestrzeń, otoczenie, to zawsze wychodzi na plus"



Jedną z pierwszych osób jakie skorzystały z opieki ośrodka jest Dawid.

U Dawida zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe. Dawid przyszedł na świat w 29 tygodniu ciąży, a niedługo później zachorował na ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które w konsekwencji doprowadziło do choroby, z którą mierzy się do dziś. Rozpoczęła się walka o zdrowie, która trwa. Przez te wszystkie lata Dawid ciężko pracował, intensywnie się rehabilitował i ćwiczył, by móc być w miarę możliwości sprawnym i samodzielnym. Wciąż jednak wymaga stałej opieki.

Dawid jest bardzo kontaktowy, świetnie czuje się przed kamerą, prowadzi swój kanał na YouTube, uwielbia muzykę i interesuje się samochodami.

- Ja jestem po raz trzeci i takich miejsc jest w Polsce jeszcze bardzo mało, ale fajnie, że w Gdańsku, w Trójmieście jest coś takiego. Nie dość, że możemy spotkać i poznać nowych ludzi, to jeszcze nasi bliscy mogą wypocząć albo gdzieś pojechać na krótki urlop, czy coś załatwić u lekarza. W tym czasie my tutaj możemy na przykład mieć rehabilitację albo jakieś zajęcia plastyczne, manualne, albo porozmawiać z psychologiem, co też jest ważne, bo wiadomo, że w domu nie każdemu się można wygadać na jakiś temat, a takiej osobie, która stoi trochę z boku, to i owszem, bo taka osoba szybciej nas rozumie niż osoba, która jest z nami na co dzień - mówi Dawid Popławski. - To bardziej wakacje i wypoczynek dla osób, które się nami na co dzień opiekują, bo ja nawet jak jeździłem wcześniej na obozy, to jeździłem z takim przyświadczeniem, żeby moi bliżsi mogli odpocząć, więc taki pobyt tutaj, też będzie działał w tym kierunku i to mnie bardzo cieszy, bo w sumie ja też odpocznę i psychicznie, i fizycznie, bo zajmuje się mną na co dzień ktoś inny i codziennie widuje się z różnymi osobami i robię coś innego - dodaje.
Dawid przyznaje, że zawsze jest otwarty na nowe doświadczenia i docenia możliwość poznania nowych osób.

- Jeżeli ktoś nie skorzystał, to dopiero jak ma to doświadczenie, jest w stanie ocenić, czy było warto, a ja wiem już, że jest. Zmienia się przestrzeń, otoczenie, to zawsze wychodzi na plus - podkreśla.

Miejsca

Opinie (7)

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    Niestety (4)

    są matki które mając dorosłe dzieci upośledzone nie samodzielne ale chodzące i takie znamy od lat nic nie mają załatwione tym dzieciom.
    Może z racji wygody by nie jeździć i kasy nie wydawać bo niestety na dorosłe dzieci upośledzone trzeba trochę tych pieniędzy wydać. Ale te matki się nie przyznają iż mają piekło na ziemi za życia trzymając je pod kloszem 24 godziny na dobę a wiadomo wtedy brak zajęcia te dzieci mają całe mieszkanie z nudów z góry na dół rozpirzone.
    Pełny szacunek i uznanie dla matek które potrafią zapewnić swoim dzieciom opiekę i szukają tej pomocy wszędzie by zapewnić sobie i tym dzieciom trochę komfortu i wytchnienia psychicznego. I te dzieci są na wózkach inwalidzkich i się widzi nawet jak trochę spadnie śnieg jadą z nimi do jakieś fundacji lub odwożą na terapię zajęciową a po paru godzinach idą je odebrać.
    Są rodzice i rodzice.

    • 9 2

    • qqqqqqq

      przykro mówić ale istnieją takie rodziny.
      Załatwić nic tym dzieciom ale wszyscy mają się dostosować w bloku do nich.
      Moja koleżanka musiała się wyprowadzić nad głową remiza strażacka co prawda było ją na to stać ale nie wszyscy mogą się wyprowadzić bo Ci ludzie uważają
      iż mogą wszystko. Po wyprowadzce zgłosiła i udokumentowała wszystko zgłaszając odpowiednim organom.

      • 3 2

    • Kim trzeba być (2)

      Żeby takie mądrości pisać??
      Rozumiem, ze mierzysz się z niepełnosprawnością bliskiej Ci osoby 24/7. Masz wspierającego partnera, stałą i dobrze płatną pracę i wszystko co dotyczy tej chorej osoby ogarniete na tip top. Do tego wszystkie sprawy masz czas załatwić na bieżąco. Doskonale się odżywiasz i cieszysz wspaniałym zdrowiem. Tylko brać przykład

      • 3 4

      • .......

        Tu autor należy rozumieć opisał osobę którą zna na co dzień a nie osobę z opowieści osób trzecich.
        Przykre ale tak niestety czasem się to odbywa. Sam mam w dalszej rodzinie
        daleką krewną co właśnie tak wychowuje dorosłą upośledzoną dziewczynę ale biada coś powiedzieć.
        Tu nie chodzi o żadną krytykę tylko o rzeczywistość która ma miejsce w społeczeństwie.
        Bez obrazy

        • 3 0

      • Tu się nie ma co obrażać tu nie jest mowa o wszystkich tylko o specyficznych rodzinach a takie istnieją. Ideałów nie ma na świecie.

        • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    (1)

    Potrzeb jest duuuzo wiecej... dla wielu osob i ch rodzin, wciaz duzo za malo jest pomocy. Ale to trzeba pierw zrozumiec... a to nie kazdy potrafi i chce... ?!

    • 3 0

    • Dużo osób rozumie tylko dużo też osób
      nie szuka tej pomocy robiąc piekło wokół wszystkim.vA tak nie powinno być każdy ma prawo do swojego spokoju i prywatności.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź znamiona po lecie

badania, konsultacje

Konferencja Zaufaj Położnej - Be Mama No Drama

29 zł
wykład, konferencja, targi

Be Mama No Drama - Konferencja Online

100 zł
wykład, warsztaty, konferencja

Najczęściej czytane