• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porady dietetyka cz. 1. Dieta dla planujących dziecko

opr. mw
28 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 

Dziś zaczynamy publikację cyklu artykułów, w których mgr Anna Słomkowska z Poradni Dietetycznej Vitamin - Diet będzie udzielała rad i odpowiadała na pytania naszych Czytelniczek

.

Planujemy z mężem dziecko. Czy w związku z tym moja dieta również powinna ulec zmianie? Czy - jedząc określone potrawy - można wpłynąć na płeć dziecka? (Anna, Gdańsk)

Planując dziecko musisz przygotować do tego nie tylko swoją psychikę, ale także ciało. Popularne stwierdzenie "jesteś tym co jesz" odnosić się teraz będzie także do twojego maluszka. Każda mama chce, aby jej dziecko było zdrowe i silne. Należy o to zadbać, zanim zostanie poczęte.

A zatem... Teraz, bardziej niż kiedykolwiek musisz przemyśleć swoje wybory żywieniowe. Masz około 3 miesięcy na przygotowanie organizmu do ciąży: wyeliminowanie toksyn, znormalizowanie masy ciała, poprawę jego odżywienia. Jeżeli twoja masa ciała jest zbyt niska (wskaźnik BMI poniżej 18,5) musisz trochę przytyć. Niedowaga może stanowić zagrożenie dla ciąży i dziecka. Niedożywienie nie jest związane tylko z niedoborem kalorii, ale również witamin i minerałów. Może ono stanowić zagrożenie dla rozwoju prawidłowej ciąży - niewłaściwy rozwój łożyska, jak i dla samego dziecka - wrodzone wady cewy nerwowej, niska masa urodzeniowa, wcześniactwo. Jeśli należysz do osób puszystych, także musisz zwrócić baczną uwagę na swój organizm i postarać się w rozsądny sposób stracić kilka kilogramów. Skutki nadwagi i otyłości są niestety dużo bardziej niebezpieczne. Kobiety z BMI wyższym niż 26, rodzą dzieci o 200 - 300 g cięższe niż przeciętnie, częściej występuje u nich cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, rzucawki, zaparcia i trudności z porodem. W obu tych przypadkach nie działaj na własną rękę! Nie stosuj drastycznych diet odchudzających, mogą one zachwiać równowagę hormonalną i zatrzymać owulację. Zgłoś się do swojego lekarza oraz dietetyka i wspólnie zaplanujcie strategię żywieniową. Pamiętaj również o aktywności fizycznej.

Kilka rad dotyczących samej diety:

Generalna zasada mówi o tym, że należy jeść dla dwojga a nie za dwóch. Dieta powinna być przede wszystkim wartościowa. Nie ilość ma tu kluczowe znaczenie, a jakość.

1. Zadbaj o jej urozmaicenie. Jedz warzywa, owoce, chude mięsa, ryby, nabiał i pełnoziarniste pieczywo. Staraj się tak komponować swoje posiłki, aby nie opierały się one cały czas o te same produkty spożywcze. Urozmaicenie diety zabezpieczy cię przed niedoborami składników odżywczych. Zwróć uwagę na obecność w codziennej diecie produktów zawierających wapń, tj. chude mleko, sery, twaróg, jogurty i kefiry. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w okresie ciąży wzrasta o 50%. Jego obecność warunkuje prawidłowy rozwój kośćca u twojego maluszka oraz wzmacnia twoje zęby, których stan w trakcie ciąży często się pogarsza.

2. Wybieraj tylko świeże produkty. Zawsze sprawdzaj datę ważności na opakowaniach. Musisz się teraz "bezpiecznie" odżywiać. Myj owoce i warzywa, aby uniknąć zatruć pokarmowych.

3. Wzbogać swoją dietę w kwas foliowy. Uwzględnienie w diecie produktów zawierających tę witaminę oraz suplementacja nią, są bardzo ważne w pierwszych okresach ciąży jaki i przed nią. Zapobiegają, bowiem wadom rozwojowym cewy nerwowej. Ich niedobór może również skutkować niską masą urodzeniową dziecka lub poronieniem. Produkty bogate w foliany to: warzywa liściaste (sałata, szpinak), brokuły, natka pietruszki, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe.

4. Żelazo. To kolejny bardzo istotny składnik twojej diety. Jego obecność zapobiega występowaniu anemii - tak częstej u kobiet przed i w trakcie ciąży. Jeżeli poziom hemoglobiny przed ciążą wynosi 11 g/dl należy rozpocząć działania w kierunku leczenia anemii. Istnieją dwa rodzaje żelaza: żelazo hemowe (łatwiej przyswajalne przez organizm człowieka), pochodzące z produktów zwierzęcych i zawarte w: czerwonym mięsie, żółtkach jaj, dróbiu oraz żelazo niehemowe (trudniej przyswajalne), pochodzące z produktów roślinnych: grube kasze, otręby pszenne, pieczywo pełnoziarniste, owoce. Aby ułatwić wchłanianie żelaza należy łączyć produkty, które je zawierają z witaminą C, czyli np. zjeść kanapkę z pełnoziarnistego chleba z szynką i papryką.

5. Witaminy. Te często pomijane składniki diety, odgrywają ogromna rolę w przygotowaniu organizmu przyszłej mamy. Witaminy biorą udział w metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów. Szczególnie ważne są witaminy antyoksydacyjne (A, C, E), które chronią organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz przed uszkodzeniem DNA. Źródła w diecie: owoce cytrusowe, truskawki, natka pietruszki, papryka, dynia, szpinak, pomidory. Możesz również przyjmować witaminy w postaci suplementów, jednak przed podjęciem takiej decyzji skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Uważaj na:

Kofeinę zawartą w kawie, herbacie i gorzkiej czekoladzie. Substancja ta ma działanie pobudzające oraz diuretyczne (odwadniające) co w twoim stanie jest niekorzystne. Jest to czas, w którym musisz dbać o właściwe nawodnienie swojego organizmu, a przez picie napojów zawierających kofeinę trudniej będzie ci to osiągnąć. Takie działanie skutkuje słabszym oczyszczeniem organizmu z toksyn oraz gorszym przyswajaniem składników pokarmowych. Kofeina może spowodować wolniejszy rozwój płodu, jeśli spożywasz jej więcej niż 300 mg (dla ułatwienia - filiżanka kawy rozpuszczalnej zawiera ok. 95 mg kofeiny).

Alkohol. To drugi wasz cichy wróg. Spożywanie alkoholu tuż przed planowaną ciążą jak i w trakcie jej trwania doprowadza do wrodzonych wad płodu, niskiej masy urodzeniowej, a także wcześniactwa. Jego niekorzystne działanie ma miejsce już między 3. a 8. tygodniem ciąży, czyli wtedy, kiedy nawet jeszcze o niej nie wiesz.

Czy dieta ma wpływ na płeć dziecka?

Badania dowodzą, że u kobiet, które spożywają bardziej kaloryczne posiłki przed ciążą wzrasta szansa urodzenia chłopca. Podobnie wpływa dieta bogata nie tylko w kalorie, ale także w potas, wapń, sód, witaminy C i E oraz B12. A zatem kobieta, która chciałaby mieć syna powinna jeść pełnoziarniste pieczywo lub musli, chudą wędlinę, nabiał, sok pomidorowy oraz banany. Natomiast jeśli podstawę menu stanowią produkty bogate w wapń i magnez tj. mleko i jego przetwory, orzechy, kasze, fasola czy ryby - to większe są szanse urodzenia dziewczynki.

Na koniec pozostaje mi życzyć wszystkim przyszłym mamom, smacznych i zdrowych wyborów żywieniowych.

Chcesz schudnąć ale nie wiesz jak się do tego przygotować? Twoja dieta nie przynosi spodziewanych efektów? Dietetyczne posiłki są bez smaku? Zmień to razem z trojmiasto.pl!

Zapraszamy do skorzystania z darmowych porad dietetyka. Prześlij pytanie na adres zdrowie@trojmiasto.pl.
opr. mw

Opinie (27) 2 zablokowane

  • Zuza

    Mnie podobały się zasady diety ułozonej przez Francuza, chyba Montignac lub podobnie. Moja koleżanka schudła na tym 8 kg i nie skręcało jej z głodu. Ale jak wszystkie diety, wymaga pieniędzy, uwagi i czasu (jadłospis).

    • 0 0

  • czy dietetyk w cenie 1000-1500 wie coś, co nie jest ogolnie wiadome?

    • 0 0

  • ...

    Ja nie stosowałam żadnej specjalnej diety,Wiadomo nie piłam i nie paliłam,Ale postawiłam na Ferti Lady-suplement,który dostarczał odpowiednią dawkę witamin i minerałów w tym również kwas foliowy.

    • 1 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Najczęściej czytane