• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porady dietetyka cz. 6. Głodówka

opr. mw
17 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Prowadząc głodówkę powinno się wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie. Prowadząc głodówkę powinno się wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie.

Zapraszamy na kolejne porady udzielane naszym czytelniczkom przez mgr Annę Słomkowską z Poradni Dietetycznej Vita - Clinic

.

"Moja przygoda z odchudzaniem zaczęła się kilka miesięcy temu. Udało mi się stracić kilka kilogramów, ale niestety część z nich wróciła. Zamierzam w takim razie zastosować głodówkę. Czy uważa Pani, ze to dobry pomysł?"

Magda z Gdańska.

Pani Magdo, z listu wynika, że głodówka ma być lekiem na nadwagę. Jeżeli w tym celu chce jej Pani użyć, to jestem przeciwna.

Głodówka często mylnie uważana jest za dietę odchudzającą. Z przykrością informuję, że nie prowadzi ona do zdrowej utraty zbędnych kilogramów, może być jedynie preludium do zasadniczego odchudzania. Jest delikatnym narzędziem, które powinno być stosowane w celu oczyszczenia organizmu. Nie powinno się jej przeprowadzać bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Stosując kilkudniową lub kilkunastodniową głodówkę jako docelowy środek odchudzający, możemy zrobić sobie niemałą krzywdę. Z uwagi na znaczne ograniczenie spożywanych kalorii takie głodzenie może prowadzić do zasłabnięcia, omdleń i ogólnego osłabienia organizmu. Poza tym, przy nieumiejętnym zaplanowaniu diety głodówkowej oraz wychodzeniu z niej, nasza przemiana materii narażona jest na szok, czego skutkiem może być jej spowolnienie i praca na tzw. trybie oszczędzającym. A w tym przypadku organizm odkłada energię w postaci tkanki tłuszczowej i stara się z niej jak najmniej korzystać.

Zadaniem diety głodówkowej jest oczyszczenie przewodu pokarmowego z zalęgających resztek pokarmowych, oczyszczenie organizmy z toksyn i produktów przemiany materii. Diety głodówkowe mogą trwać od jednego do kilku dni (pod opieką specjalisty).

Jeśli chcemy stosować głodówkę to trzeba spełnić kilka warunków:

1. Przed przystąpieniem do głodówki niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza przy tej kilkudniowej. Można przy tej okazji zrobić morfologię i sprawdzić czy nie ma anemii.

2. Jeśli jesteś osłabiona i masz problemy z łamliwymi paznokciami czy wypadającymi włosami nie powinnaś teraz zaczynać głodówki.

3. Dietę głodówkową należy przeprowadzić w dniu wolnym od pracy. Nie wiesz jak zareaguje twój organizm, a zatem nie narażaj się na omdlenia i zasłabnięcia.

4. Dieta, którą chcemy przeprowadzić sami nie powinna trwać dłużej niż 3 dni.

5. Diety głodówkowej nie powinny przeprowadzać: kobiety w ciąży, dzieci, diabetycy, osoby z chorobami wrzodowymi przewodu pokarmowego oraz z nowotworami.

6. W pierwszych dniach diety mogą wystąpić bóle głowy spowodowane odstawieniem kofeiny. Dlatego zaleca się zredukowanie lub odstawienie kawy podczas normalnego żywienia tuż przed rozpoczęciem głodówki.

7. Dietę można wzbogacić o odpowiednio dobraną suplementację, zioła, a także techniki oddechowe.

Prawidłowo przeprowadzona dieta głodówkowa ma również swoje zalety, m.in. dodaje nam energii, oczyszcza skórę, reguluje wypróżnianie oraz poprawia trawienie. Nie powinna być jednak przeprowadzana częściej niż dwa do trzech razy na rok.

Najważniejsze zasady diety głodówkowej:

- pij odpowiednie płyny: codziennie wypijaj ok. 2 litrów płynów tj. herbaty zielone, owocowe oraz wody mineralne niegazowane,

- przez pierwszy dzień dieta opiera się głównie na płynach, dlatego staraj się ją przeprowadzić w wolny dzień,

- przez kolejne dni jedz produkty bogate w błonnik: warzywa, otręby, owoce - one zapewnią prawidłowe wypróżnienie i zapobiegną zaparciom,

- jedz kilka razy na dzień: dieta głodówkową nie oznacza, że należy zupełnie odstawić jedzenie, dlatego jedz regularnie małe porcje,

- odstaw sól i ostre przyprawy,

- uzupełniaj dietę w jogurty, kefiry i mleko acidofilne: żywe kultury bakterii zapewnią prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Skorzystaj z porady dietetyków w Trójmieście

Chcesz schudnąć, ale nie wiesz jak się do tego przygotować? Twoja dieta nie przynosi spodziewanych efektów? Dietetyczne posiłki są bez smaku? Zmień to razem z trojmiasto.pl!

Cały czas zapraszamy do skorzystania z darmowych porad dietetyka. Prześlij pytanie na adres zdrowie@trojmiasto.pl.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie poradami, odpowiedzi na Państwa pytania będą udzielane w kolejności zgłoszeń.
opr. mw

Opinie (23) 3 zablokowane

  • ponieważ nie zgadzam z wieloma punktami z tego artykułu polecam książkę Giennadij Małachow "Lecznicza głodówka"
    z zainteresowanymi mogę się podzielic moimi doświadczeniami z głodówek leczniczych

    • 1 2

  • (4)

    Jak słysze te wsystki ekobiety mające super sposoby na odchudzanie to po prostu padam. Zero ruchu, a tylko głodwki i jakieś cuda typu mechaniczne rozbijanie tłuszczu. Ludzie! po pierwsze, żeby stracic tłuszcz trzeba go spalić czyli ciężka praca poprzez wysiłek fizyczny. Do piero do tego odpowiednia dieta ale nie głodowanie.

    • 3 1

    • odwrotnie... (3)

      najpierw odpowiednia dieta,a do tego wysiłek.Dieta jest podstawą, nic Ci po super wysilku jak nie masz diety.Zaczynasz "spalać"mięsnie i je osłabiać, a tkanka tłuszczowa nie znika.

      • 0 0

      • (2)

        jak masz złą dietę czyli najczęściej wysoko tłuszczową lub wysoko węglowodanową to przy dużym wysiłku raczej nie grozi spalanie mięśni, poza tym jak organizm nie ma już czego spalać tzn węglowodanów i tłuszczy to rusza białko ustrojowe, a jak dojdziesz do tego etapu to raczej juz nie masz siły na mega wyczyny na siłowni :)
        prawda jest taka
        wysiłek fizyczny dobrany odpowiednio do osoby + odpowiednio dobrana dieta = sukces :)

        • 0 0

        • (1)

          Przecietna kobieta z dziecmi nie ma czasu po pracy spedzac 2h dziennie na jakims fitnessie. Teksty w stylu "dla chcacego" prosze miedzy bajki wlozyc.

          • 1 0

          • nikt jej nie zmusza...

            nie musi ćwiczyc w fitness klubie. Może sobie sama poradzić : ćwiczyć w domu, biegać wyznaczoną przez siebie trasą, wiekszość osób ma w domu np rowerek i można go użyć w celu kształtowania sylwetki. Jedynym minusem jest samodyscyplina, bo czas zawsze sie znajdzie, to kwestia dobrej organizacji. a zatem..."dla chcącego..."

            • 0 0

  • Głodówka to nie odchudzanie!

    Ja ważyłam 104kgw ciągu 10-mcy schudłam 40 kg i wagę utrzmuję już 4 lata.Wcale się nie głodziłam tylko przede wszystkim ograniczyłam jedzenie jadałam wszystko tylko w małych ilościach i pomału żując.Najważniejsze jest to aby lodówka była zamknięta od godz.18.00.Jestem z siebie bardzo dumna,ponieważ jestem całkiem inną osobą.Pozdrawiam.

    • 8 0

  • dieta głodowa

    stosowałem już diete głodową przez 26 dni i spadłem 15 kg i prawda że po każdej diecie człowiek nabywa od razu wage rzędu 4 - 5 kg i dla tego jest efekt joja jeśli ktoś spadnie 2 kg to po diecie organizm nadgoni to i zrobi zapas następne 2 kg. W moim przypadku po diecie od razu przybrałem 5 kg a następne 10 kg przybierałem przez 7 lat czyli opłacało mi się pocierpieć miesiąc na spokój przez 7 lat . Prawdą jest że jest osłabienie organizmu i człowiek jest słabszy niż zwykle ale można sobie z tym poradzić, podczas swojej głodówki pracowałem ciężko w zakładzie i czułem się świetnie żadnych bólów głowy, wrzodów, kwasów żołądkowych poza zmniejszoną siłą do której musiałem dopasować prace i dźwigać mniej niż zwykle. Obecnie moja waga wróciła i dla tego znowu jestem w stanie głodówki.

    • 3 0

  • co za oszołomstwo..

    co za bzdury! za takie artykuły powinni wrzucić autora do więzienia !!!!!!!!! głodówke prawidłowo przeprowadza się na samej wodzie i to OD 1 DO 40 DNI !!! A PRAWIDŁOWO TO 12 DNI !! przy codziennej lewatywie (najlepiej) niech autorka poczyta troche ksiazek a nie wypisuje takie bzdury... porazka! artykuł BARDZO SZKODLIWY I do uśnięcia!!!

    • 4 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Sprawdź znamiona po lecie

badania, konsultacje

Najczęściej czytane