• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Potrzebujesz terapii? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy

ws
7 września 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (51)
10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Według danych Komendy Głównej Policji każdego dnia w Polsce 15 osób popełnia samobójstwo. W 2022 r. zarejestrowano 14,5 tys. prób samobójczych. Statystyki wśród młodych osób są coraz bardziej niepokojące. 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, tego dnia w Gdańsku udzielana będzie bezpłatna pomoc psychologiczna w ramach kampanii "Stop Samobójstwom! Życie ma sens".



Byłe(a)ś kiedyś u psychologa?

Fundacja "Terapia to NIE WSTYD" rusza z IV edycją kampanii społecznej, której hasłem przewodnim w tym roku jest "Stop Samobójstwom! Życie ma sens".

10 września w Gdańsku poza skorzystaniem z darmowej pomocy psychologicznej będzie można wziąć udział także w panelach dyskusyjnych, dotyczących rozpoznania zachowań samobójczych oraz dostępna będzie strefa dla rodziców i dzieci zorganizowana ze specjalistami w zakresie budowania świadomego rodzicielstwa.

Wśród osób, które będzie można spotkać podczas paneli dyskusyjnych, są m.in.:
  • Agata Hofman - twórczyni i koordynator Polskiej Akademii Dzieci, która podczas wykładu opowie, z czym mierzy się dzisiejsza młodzież i w jaki sposób skutecznie jej pomóc w kryzysie i wspierać każdego dnia.
  • Paweł Łęcki - nauczyciel LO w Sopocie, który jest bojownikiem w temacie dobrostanu emocjonalnego młodzieży - dyskusja: dlaczego nie potrzebujemy psychologów? Czy aby na pewno?
  • Alan Dobrowolski- psycholog, seksuolog, zajmuje się interwencjami kryzysowymi, tożsamością płciową i profilaktyką zdrowia psychicznego w szkołach - wykład o interwencji kryzysowej, czacie zaufanie, tożsamości seksualnej.
  • Ryszard Jabłoński - wykład: zachowania samobójcze - jak im przeciwdziałać, gdzie szukać pomocy.

10 września będzie można skorzystać w Gdańsku z bezpłatnej pomocy psychologicznej. 10 września będzie można skorzystać w Gdańsku z bezpłatnej pomocy psychologicznej.
Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie 800 tys. ludzi rocznie odbiera sobie życie. Jak podaje WHO, co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo, natomiast co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza.

Z danych komend wojewódzkich wynika, że w Polsce w 2022 r. zarejestrowano 14,5 tys. prób samobójczych. Od 2017 r. tendencja ta niestety cały czas jest wzrostowa.


Jakie są najczęstsze powody prób samobójczych?



Głównym powodem podejmowania prób samobójczych jest zawód miłosny, nieporozumienia rodzinne lub przemoc w rodzinie, jednak - jak wynika z policyjnych statystyk - prawie 40 proc. z prób samobójczych podejmowanych w 2022 r. nie było możliwych do ustalenia.

Stereotypy, wstyd, niskie poczucie wartości, lęk przed odrzuceniem lub przed oceną, brak poczucia akceptacji przez otoczenie oraz brak profilaktyki zdrowia psychicznego to główne przyczyny, które stoją za znacznym procentem tych statystyk.

Zdecydowana większość prób samobójczych może wynikać również z kryzysu psychicznego, który może mieć bardzo różnorodne podłoże. Dlatego Fundacja "Terapia to NIE WSTYD" czwarty rok z rzędu podejmuje się kampanii społecznej, której celem jest pomoc osobom w kryzysie psychicznym.

- Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile osób wokół nas może mierzyć się z myślami samobójczymi. A przecież to może być nasz przyjaciel, krewny, znajomy czy sąsiad. Dlatego gdy kiedykolwiek zauważymy coś niepokojącego, zapytajmy, jak się czują, i okażmy im empatię oraz w miarę możliwości nasze wsparcie - mówi Anna Węgrzyn, prezes Fundacji "Terapia to NIE WSTYD". - Gdy widzimy, że nasze wsparcie to może być za mało, nie bójmy się rekomendować skorzystania z pomocy specjalisty. Niestety przyznanie się do terapii nadal bywa czymś krępującym i nasza fundacja również chce to zmienić. Mamy świadomość, że nie stanie się to w jednej chwili, ale jesteśmy przekonani, że wspólnymi działaniami możemy dołożyć cegiełkę do tego, aby uratować wiele żyć. Dajmy tym osobom wsparcie i rozwiązania, które przyniosą nadzieję. Nadzieję, że życie ma sens - podsumowuje Anna Węgrzyn.
Codziennie 23 młode osoby dzwonią, mówiąc o depresji, smutku i samotności Codziennie 23 młode osoby dzwonią, mówiąc o depresji, smutku i samotności

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego



Badania pokazują, że co trzecia osoba doświadcza kryzysu psychicznego. Może on dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie.

Najczęściej kryzys psychiczny pokazywany jest przez pryzmat depresji. Opis choroby, tj. uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd dawały przyjemność i satysfakcję, sprawia, że można pomylić, kiedy mierzymy się z depresją, a kiedy z innymi dolegliwościami.

Depresja, chandra czy smutek - kiedy zaczyna się problem? Depresja, chandra czy smutek - kiedy zaczyna się problem?
Dlatego tak ważna jest psychoedukacja i profilaktyka. Gdy widzimy, że ktoś z naszego otoczenia przechodzi kryzys psychiczny, postarajmy się okazać mu pomoc. Lepiej zrobić za dużo niż za mało.

Telefon zaufania w kryzysowej sytuacji



Fundacja "Terapia to NIE WSTYD" zaznacza również, że w sytuacji, kiedy jednak czujemy, że danej osobie pomoc potrzebna może być natychmiastowo, warto zaproponować jej kontakt z Kryzysowym Telefonem Zaufania (116 123).

Trudniejszy dostęp do telefonu zaufania. Fundacja protestuje Trudniejszy dostęp do telefonu zaufania. Fundacja protestuje
Powstał on z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem, a znajdują się w trudnej sytuacji życiowej lub mogą mieć myśli samobójcze. Potrzebujący wsparcia psychologicznego mogą również otrzymać pomoc wirtualnej poradni Fundacji "Terapia to NIE WSTYD". Aby z niej skorzystać, wystarczy jedynie wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji.

ws

Wydarzenia

Terapia to nie wstyd

wykład, spotkanie, konsultacje

Opinie (51) 2 zablokowane

  • Nie wierzę terapeutom i psychologom szczególnie tym "państwowym" czy na NFZ

    Gdyby to byli uczciwi ludzie w pierwszej kolejności robiliby wszystko, żeby oddziaływać na system, który szkodzi ludziom. A niestety oni nie robią nic poza tym, że się elegancko i konformistyczne dostosowują do aktualnej sytuacji z korzyścią dla siebie.

    • 7 2

  • Bardzo potrzebowałem pomocy (1)

    psychologa. Pierwszy wolny termin wyznaczono mi z NFZ za 46 miesięcy. Jak potrzebujesz pomocy nikt ci w Gdańsku nie pomoże. Nikt!!!

    • 8 0

    • Bo NFZ to nie leczenie

      A i prywatnie, płacąc 200 PLN za godzinę spotkania też nie rozwiążesz problemu i cierpienia Twojej duszy. Możesz jedynie wygadać się na spotkaniu z psychologiem. Ale żaden psycholog nie da ci lepiej płatnej pracy, gdy jesteś w depresji bo nie starcza ci na życie, nie przywróci zdrowia twojemu choremu dziecku, bo ty już nie masz siły walczyć z systemem o jego zdrowie i życie,przez co masz głęboką depresję i lądujesz u psychologa w gabinecie . Takich sytuacji jest dużo. Wygadanie się u psychologa przynosi chwilową ulgę, ale absolutnie nie uwalnia ciebie od cierpienia Twojej umęczonej duszy i psychiki.

      • 3 0

  • Od kiedy to ja mam się wstydzić terapii?

    To psycholog powinien się wstydzić tego, że nie umiał pomóc komuś w cierpieniu i potem ta osoba popełniła samobójstwo, bo zamiast wsparcia od osoby, która wybrała sobie zawód, który ma pomagać z założenia -to dostaje poniżenie, manipulację,brak empatii i zrozumienia. Kilku moich znajomych popełniło samobójstwo po wizytach u takich pseudo pomagaczy. Tak ,tak pseudo psycholożki i psycholodzy,to wam jest potrzebna terapia, nie mam .my sobie poradzimy bez was , gdzie wy bez nas nie istniejecie. Potrzebujecie nas ,aby sprawdzić czy wasze wyuczone taktyki manipulacji ( stosowane na osobach Które cierpią ) działają tzn. czy przynoszą korzyści finansowe (bo psycholog to teraz bardzo dobrze opłacalny zawód ). No i ten zmanipulowany tytuł artykułu powinien brzmieć: to nie wsyd być pseudo psychologiem i brać korzyści majątkowe z pseudo pomagania

    • 7 0

  • Psycholog?

    Psycholog czy odwalający godziny w przychodni leser? Psychiatra rozumiejac mój problem, oprócz lekkiego wspomagania farmakologicznego, skierował mnie do psychologa. I tak tak trafiłem do gabinetu p. psycholog przy Wałowej. Pierwsze spotkanie zinterpretowałem jak "rozpoznanie" problemu przez młodą psycholog. Ona milczy, ja mówię. Ale kolejne uświadomiło mi, że pańcia ma mnie w d...e i czeka z zegarkiem na koniec quasi sesji. Wobec tego, że nie mogłem liczyć na pomoc, stwierdziłem że i ja mam pańcię w d...e i tak skończył się mój sen o uzyskaniu pomocy.

    • 6 0

  • Lepiej zapobiegac niz leczyć więc polskie sądy rodzinne muszą zostać zmienione!

    polskie sądy rozwodowe to kpina. nie dziwne ze tylu ludzi popoelnia samobojstwa lub zabojstwa . Kiedy w koncu sądy rodzinne będą róównouprawnione? kiedy będzie taka sama ilośc sędziów mezczyzn i kobiet? kiedy w koncu miejsce pobytu bedzie po równo przydzielane matce i ojcu jako opieka naprzemienna a nie w zdecydowanej wiekszosci matkom? patologia i uprzedzenie w biały dzień.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Najczęściej czytane