• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Strajk lekarzy rezydentów. "Nie traktuje się nas poważnie"

Piotr Kallalas
23 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Lekarze rezydenci zapowiadają, że strajk potrwa przez tydzień. Lekarze rezydenci zapowiadają, że strajk potrwa przez tydzień.

Od poniedziałku trwa strajk lekarzy rezydentów - część medyków zdecydowała się odejść od łóżek pacjentów. Apelują o uregulowanie kwestii trybu zdawania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego i naprawę systemu opieki medycznej w Polsce. - Teraz musimy się skoncentrować na III fali i zewrzeć szyki. Potem zapraszam - jestem otwarty na rozmowę o waszej pracy i przyszłości - odpowiada minister Niedzielski. Jak sytuacja wygląda na Pomorzu?



Czy popierasz strajk rezydentów?

W całym kraju w strajku rezydentów może brać udział nawet około 2-3 tys. lekarzy. Medycy w tym tygodniu wzięli zwolnienia lub urlopy szkoleniowe, aby zaprotestować przeciw decyzji podtrzymującej przeprowadzenie ustnej części Państwowego Egzaminy Specjalizacyjnego i nieprzygotowaniu systemu opieki medycznej do walki z epidemią.

- Tysiące lekarzy z całego kraju z największym żalem opuści swoich pacjentów, by ratować własne zdrowie, w oczekiwaniu na długo wyczekiwaną reformę ochrony zdrowia i poprawę warunków pracy. Nie chcemy opuszczać potrzebujących, ale też nie możemy już tak dłużej pracować, utrzymując na własnych barkach cały system, bez jakiejkolwiek pomocy rządu - argumentowali swoją decyzję przedstawiciele Porozumienia Rezydentów.

Jak protestują rezydenci na Pomorzu?



Z nieoficjalnych informacji wynika, że w pomorskich szpitalach nie odnotowano większej absencji lekarzy. Udało nam się jednak dotrzeć do osoby zaangażowanej w protest.

- To nie jest tak, że w czasie pandemii postanowiliśmy odejść od łóżek, ale od dłuższego czasu nie traktuje się nas poważnie. Człowiek od wielu miesięcy przygotowuje się do egzaminu, kombinuje, w jaki sposób dostosować pracę do nauki, naukę do rodziny, a potem przez dwa dni przeżywa huśtawkę terminów, a w momencie największej fali zakażeń wznawia się część ustną. To jest po prostu niepoważne - kwituje rezydent z jednego z gdańskich szpitali, który chce pozostać anonimowy.
Przedstawiciele samorządu lekarskiego zgadzają się co do diagnozy obecnej sytuacji i wspierają działania mające znieść część ustną egzaminu i tym samym jak najszybciej wypełnić luki kadrowe specjalistami, jednak nie są w stanie zaakceptować formy protestu w czasie epidemii.

- W momencie epidemii odchodzenie od łóżek jest błędem i jest to po prostu nieetyczne. Są inne formy walki o zmianę systemu. Oczywiście zgadzam się w pełni z merytorycznymi aspektami, ponieważ rezygnacja z ustnej części przyśpieszyłaby możliwość wdrożenia lekarzy do systemu walki z epidemią, jednak takiej formy działań w czasie epidemii nie można zaakceptować - powiedział Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku. 

Szukasz lekarza rodzinnego w Trójmieście?


Strajk ma potrwać do końca tego tygodnia. Porozumienie Rezydentów informuje, że resort zdrowia w żaden sposób nie podjął się kontaktu, w związku z tym nie są prowadzone żadne rozmowy w kwestii zażegnania kryzysu.

- Teraz musimy się skoncentrować na III fali i zewrzeć szyki. Potem zapraszam - jestem otwarty na rozmowę o waszej pracy i przyszłości. Kontakt do mnie Państwo macie - zaznaczył za pośrednictwem mediów społecznościowych Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Dlaczego rezydenci protestują?



Protest rezydentów stanowi pokłosie zamieszania związanego z przeprowadzeniem Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych. Przypomnijmy, że w trakcie trwania wiosennej sesji, która wystartowała w marcu, Ministerstwo Zdrowia najpierw zdecydowało o przesunięciu egzaminów na maj, a dzień później minister wycofał się z tego pomysłu i przekazał, że testy i część ustna odbędą się w normalnym trybie. Tymczasem rezydenci od dłuższego czasu apelują o ograniczenie weryfikacji do części pisemnej.



- W poprzednich sesjach egzaminacyjnych ustne części egzaminów PES zostały odwołane z powodu pandemii, a dyplomy specjaliści uzyskali na podstawie wyników egzaminu testowego. Między innymi dzięki temu ochrona zdrowia przetrwała II falę. Podczas III fali w szpitalach brakuje lekarzy - mówią przedstawiciele Porozumienia Rezydentów.
Środowisko lekarzy podkreśla, że nie chodzi wyłącznie o względy bezpieczeństwa, choć i te są bardzo ważne. Przypomnijmy, że egzaminy ustne mają odbyć się w momencie, w którym ze względu na rekordowe wzrosty zakażeń w całym kraju zostały rozszerzone restrykcje. Mowa także o jak najszybszym rozwiązaniu problemu niedoboru specjalistycznych kadr.

- Może je uzupełnić ok. 3 tys. młodych lekarzy, w tym ok. 500 internistów, ok. 200 anestezjologów i ok. 100 chirurgów ogólnych, obecnie zmuszonych do czekania na część ustną PES - wylicza w swoim oświadczeniu prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Ten czas "w zawieszeniu" jest całkowicie niepotrzebny, szkodliwy i wręcz pogłębiający ciężką sytuację epidemiologiczną i kadrową. Obawy niektórych konsultantów krajowych, że zwolnienie z egzaminów ustnych obniży bezpieczeństwo polskich pacjentów, są niezwykle krzywdzące dla środowiska lekarskiego. Przystępujący do PES to już de facto specjaliści, po 6-letnim trudnym okresie specjalizacji, a już sam egzamin pisemny w tych nadzwyczajnych czasach epidemii w sposób wystarczający weryfikuje ich wiedzę.

Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Ministerstwo i krajowi konsultanci za podtrzymaniem egzaminu ustnego



Szef Naczelnej Izby nawiązał do listu, który podpisało niespełna 90 konsultantów krajowych w różnych specjalizacjach. Medycy podnoszą w nim kilka argumentów, które usprawiedliwiają decyzję o podtrzymaniu egzaminu ustnego. Chodzi między innymi o fakt, że część rezydentów już rozpoczęła testy i w związku z tym podobne zasady powinny obowiązywać wszystkich podchodzących do egzaminu. Ponadto prawie wszyscy medycy zostali zaszczepieni, co zdaniem konsultantów pozwala w bezpiecznych warunkach przeprowadzić część ustną. Wreszcie, chodzi również o podtrzymanie standardów kształcenia.

- Należy pamiętać, że ten tytuł zawodowy obliguje nie tylko do leczenia pacjentów zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, ale również do kształcenia kolejnych pokoleń lekarzy i zajmowania stanowisk kierowniczych w podmiotach leczniczych. Dlatego też odstąpienie od którejkolwiek z części musi być zarezerwowane jedynie dla wyjątkowych okoliczności, wskazanych w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty - czytamy w liście opublikowanym na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Miejsca

Opinie (296) ponad 10 zablokowanych

  • Generalnie jest git (2)

    Jak w temacie. +1400 łóżek zajętych w ciągu doby +90 respiratorów i + 1600 zabranych łóżek z innych oddziałów do walki z covidem świadczy o tym że wszyscy możemy spać spokojnie.Niedlugo premier ogłosi 6 zwycięstwo nad pandemia także nie przejmujcie się.
    Aaa i lekarze ze wschodu ze znajomością języka rosyjskiego już jadą, także pora by oprócz angielskiego i niemieckiego w podstawówce liznąć trochę języków wschodnich bo niedługo doktor nie zrozumie w sumie co i gdzie nas boli.
    Miłego wieczoru! I pamietajcie- żadnego problemu nie ma a protest lekarzy jest dlatego że chcą więcej zarabiać. Pozdro dla kumatych

    • 6 14

    • Polak z UK. (1)

      Do pracy jak chce się zarabiać a nie siedzieć pod kołderką i robić teleporady durni rezydenci.

      • 1 1

      • Durny to jesteś ty bo jak widać w kraju sobie nie poradziłeś i musiałeś wyjechać.Kto ma łeb na karku to w swoim kraju nie zginie a reszta będzie marzyć o funtach i euro. Miałem do czynienia z tą patologia z wysp nieraz,80% zdania nie potrafi ułożyć po angielsku a co dopiero pomyśleć o czymś więcej niż kupienie fajek i alkoholu.Dobrze że to z kraju wyjechało, mniej problemów w codziennym życiu

        • 0 0

  • (3)

    wywalić,,,niech idą ulice zamiatać,,,to nie jest materiał na lekarzy.zawsze będzie ich interesowała tylko kasa,poznałam ich w instytucie medycyny morskiej i tropikalnej w gdyni,,,zdania nie zmienię !!!

    • 42 8

    • (1)

      To po co chodzisz po lekarzach...lecz się sama Jadwiga! Internet masz,koleżanki może też, zaraz na nogi staniesz i żadnego szpitala ci nie będzie potrzeba !

      • 5 9

      • Nie napisala ze chodzi

        Moze dozoruje?

        • 4 0

    • Wiem

      Ten szpital z dobrego całkiem zszedł na dno! Masakra i brak kultury.

      • 0 0

  • Zły zawód wybrali (2)

    Majster za łazienkę w styczniu z walk in , 4,6 metra wziął do ręki 7 tys, zrobił fajnie , biały montaż , kompleksowo , pracował od pn do pt 8-17, bez wywozu odpadów , lekarze słabo zarabiają na tle tego majstra , pewnie 3 takie zlecenia robi msc i średnio ma 20 tys do ręki

    • 14 15

    • ale on wie co robi!

      • 4 2

    • Wiem

      Dobry do obijania się jeden o drugiego....

      • 0 0

  • Dokładnie , postrajkują sobie jak zaraza przejdzie... (1)

    a teraz ich przysięga obowiązuje , a jak nie to na kase do biedy albo lidla , tam ich przyjmą.

    • 23 6

    • Premier też przysięgał że pandemia już w odwrocie,pokonana...

      • 2 1

  • Co chwilę strajkują ,jak do nich dwonić to się pojawia "rozmowa kontrolowana" (1)

    To wszystko jest sterowane , tych co są na zwolnieniu sprawdzić czy nie przyjmują w prywatnych placówkach medycznych.

    • 23 4

    • I dobrze że rozmowy nagrywają, pacjentowi wolno obrażać i wyzywać prawda? A tak jest bat na Polaka cebula co myśli że jak płaci składki to mu się wszystko należy. A tą składką można się podetrzeć w morzu wydatków MZ

      • 0 0

  • Realia

    Już dawno jest u nas jak w Ameryce nie masz kasy zdychaj. Już przed Covidem parę lat lekarz ma gdzieś przyjmowanie w przychodni oni wolą że cztery gabinety prywatne obskoczyć bo tam kasa leci i badania i analizy też robią prywatnych pacjentów w szpitalach za nasze pieniądze inasprzecie NF Z.

    • 21 5

  • "Nie traktuje się nas poważnie" - i całe szczęście. Po pierwsze nie szkodzić

    • 13 4

  • Jaki strajk ??? Lekarze mogą strajkować ??? (4)

    A gdzie przysięga Hipokratesa ??? To może zrobić płatne studia jak na zachodzie i wówczas będzie lżej przyszłym lekarzom ... Dlaczego w ramach strajku Policjanci nie opuszczają komend, Wojskowi nie porzucają broni, Strażnicy Graniczni i Celnicy nie odchodzą z granic tylko mogą protestować, ewentualnie prowadzić "strajk włoski" a lekarze rezydenci mogą oficjalnie mówić, że strajkują i odchodzą od łóżek pacjentów i to w czasach pandemii ... To jakieś kuriozum, jak można takim osobom nadać tytuł lekarza w przyszłości ??? A gdzie przysięga Hipokratesa, którą powinni się kierować chcąc zostać lekarzami ...

    • 27 8

    • Tak platbe studia (3)

      A potem platne jak na zachodzie uslugi medyczne!

      • 5 0

      • I tak trzeba płacić za połowę wizyt

        więc żadna strata ...

        • 5 1

      • usługi medyczne są płatne w tym kraju i to podwójnie (1)

        co miesiąc płacę z wypłaty sporo kasy na usługi medyczne (w tym wynagrodzenia lekarzy) a potem płacę drugi raz żeby się leczyć. Prywatnie oczywiście, na nfz lekarz ma wszystko w odwłoku. Przez 25 lat żaden lekarz na nfz nie zainteresował się poważną tachykardią, bo po co. Jeszcze by pacjent chciał jakieś badania robić, wyniki omawiać... Prywatnie w ciągu tygodnia rozpoznanie, badania (w tym holter i echo), diagnoza i leki. Bliska osoba z wodogłowiem po urazie (objawy podwójne widzenie, koszmarne bóle głowy, mdłości) na nfz usłyszała od neurologa, że na pewno coś ćpa. Prywatnie wylądowała na stole operacyjnym w ciągu 48 h z zagrożeniem życia.

        • 1 0

        • Nie wiecz co piszesz

          Dzienny pobyt pacjenta u nas to kilka tysi

          • 1 1

  • W dxxx wam sie poprzewracalo

    Roszczeniowcy. Pokolenie z. Troche ciezszy oddzial i juz ucieczna na gum... teraz ustny tez zly? A gdzie byliscie przez ostatnie 8 tyg przed testem? W pracy was nie widziano.

    • 24 6

  • Hipokrates

    Przysięga Hipokratesa nadal obowiązuje?

    • 23 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Warsztaty dla opiekunów osób z demencją

warsztaty

Najczęściej czytane