• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Łóżka covidowe to duże obciążenie dla szpitali i problem dla innych pacjentów

Piotr Kallalas
26 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W naszym regionie dysponujemy aktualnie bazą 1289 łóżek, z czego 1088 jest zajętych. W naszym regionie dysponujemy aktualnie bazą 1289 łóżek, z czego 1088 jest zajętych.

Oddziały covidowe, które powstały w trójmiejskich szpitalach specjalistycznych, odnotowują maksymalne obłożenie. Sytuację ma rozładować powstanie szpitala tymczasowego, jednak już sam fakt funkcjonowania łóżek zakaźnych w większości dużych jednostek sprawia, że spada dostępność opieki dla pacjentów cierpiących na inne choroby i schorzenia przewlekłe. - Musieliśmy wstrzymać przyjęcia planowe w części klinik, a to wiąże się z koniecznością odraczania hospitalizacji i zabiegów - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor UCK w Gdańsku.



Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Jak oceniasz politykę walki z COVID-19 w regionie?

Kilkanaście dni temu Ministerstwo Zdrowia zmieniło decyzję dotyczącą funkcjonowania systemu opieki nad pacjentami covidowymi na Pomorzu. Do tej pory pacjenci, którzy doświadczali ciężkiego przebiegu COVID-19, byli hospitalizowani w Szpitalu Zakaźnym (230 łóżek), a także w szeregu szpitali w całym regionie. Stworzenie miejsc covidowych w placówkach specjalistycznych zawsze wymaga reorganizacji jednostki i ograniczenia łóżek na innych oddziałach - kosztem innych pacjentów. Dlatego od wielu tygodni pomorskie środowisko medyczne apelowało o utworzenie szpitala tymczasowego, który tak jak wiosną odciążyłby system opieki zdrowotnej.

- Pomorze znajduje się w szczytowej fazie IV fali zakażeń SARS-CoV-2 i czeka nas jeszcze z pewnością długi przystanek na szczycie hospitalizacji z tego powodu. Konsekwencje decyzji MZ ponoszą już i będą ponosić w najbliższym czasie pacjenci, i to w szczególności ci, którzy nie chorują na COVID-19, a inne, także ciężkie w przebiegu i śmiertelne choroby - mówił Tomasz Augustyniak, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, dzień przed zmianą decyzji Ministerstwa Zdrowia.

Reorganizacja pracy oddziałów - co z przyjęciami planowymi?



Czytaj też: Nawet 60-krotnie większe ryzyko zgonu na COVID-19 u niezaszczepionych

Obecnie czekamy już nie na decyzję o powołaniu szpitala tymczasowego, a na faktyczny start placówki, która zgodnie z informacjami resortu ma ruszyć najpóźniej 15 stycznia, a najszybciej - zgodnie z informacjami od wojewody - niezwłocznie. Tymczasem w naszym regionie dysponujemy aktualnie bazą 1316 łóżek, z czego 1052 jest zajętych. Uwzględniając 230 miejsc w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku i kilkadziesiąt miejsc zakaźnych w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, pomorskie szpitale musiały zwolnić i zreorganizować około ponad tysiąc miejsc.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku z początkiem grudnia podjęto decyzję o wstrzymaniu przyjęć planowych. Regulacja nie dotyczy jedynie Klinik Pediatrycznych, Onkologii i Radioterapii, Hematologii i Transplantologii oraz Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej. W największym kompleksie szpitalnym na Pomorzu na polecenie wojewody powstało już około 100 łóżek covidowych.

- To jest duże obciążenie dla szpitala i "wyparcie" pacjentów z innych dziedzin, z innymi chorobami. Musieliśmy wstrzymać przyjęcia planowe w części klinik, a to wiąże się z koniecznością odraczania hospitalizacji i zabiegów. W konsekwencji to powoduje, że pacjenci i tak później docierają do szpitala przez oddziały ratunkowe, ale jest to też dużo trudniejsze, dużo droższe i dużo bardziej obciążające dla samych pacjentów - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor UCK w Gdańsku.
Czytaj też: Aplikacja do weryfikacji szczepień w sklepach czy restauracjach. Projekt trafił do Sejmu

Oddziały covidowe prawie pełne



W ostatnich dniach w Szpitalu MSWiA w Gdańsku otworzono już drugi oddział dla pacjentów z COVID-19. Przypomnijmy, że z początkiem listopada placówka wystartowała z 20-łóżkowym oddziałem covidowym, który błyskawicznie wypełnił się pacjentami.

- Po dwóch decyzjach wojewody pomorskiego posiadamy 40 łóżek na II poziomie referencyjnym. Na godz. 8 rano było hospitalizowanych 39 pacjentów - poinformował w piątek Grzegorz Sut, dyrektor szpitala.
Szpital im. M. Kopernika dysponuje obecnie 35-łóżkowym Oddziałem Chorób Wewnętrznych COVID-19, jednak była potrzeba organizacji również sześciu łóżek na ortopedii, sześciu na chirurgii dzieci i jednego łóżeczka na OIOM-ie dzieci. W Szpitalu św. Wojciecha funkcjonuje Oddział Intensywnej Terapii COVID-19 liczący 25 łóżek. Dodatkowo placówka stworzyła sześć miejsc na położnictwie, cztery miejsca na chirurgii ogólnej i jedno łóżeczko na neonatologii. Należy również podkreślić, że to spółka Copernicus, do której należą te dwa szpitale, jest odpowiedzialna za organizację szpitala tymczasowego i tym samym zapewnienie zasobów kadrowych.

Czytaj też: Jak wygląda sytuacja na trójmiejskich oddziałach covidowych przed świętami?

- Przyjęcia planowe odbywają się z uwzględnieniem wymazów przed przyjęciem - wskazuje Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicus.
Łóżka covidowe znajdują się również w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej.

- Obecnie wyznaczamy 41 łóżek "covidowych" II poziomu, w tym w ramach obłożenia na piątek na godzinę 8 zajętych było 34. Sytuacja dynamiczna - przekazał Maciej Oleszczak, z-ca komendanta.
Warto nadmienić, że obecnie wszystkie oddziały covidowe zlokalizowane w trójmiejskich szpitalach są niemal pełne.

Miejsca

Opinie (163) ponad 10 zablokowanych

  • .

    Dla naszej g....ej służby zdrowia nawet katar jest obciążeniem

    • 16 1

  • Nie są obciążeniem, bo jest ich mniej.

    Liczba hospitalizacji i pacjętów jest niższa w tym roku niż w zeszłym, tak samo jak ten i zeszły rok mają ich mniej niż dwa lata temu było. A przecież covid doszedł. Ludzie się nie leczą i umierają w domach, ale nie jest to obciążenie dla szpitali - wprost przeciwnie.

    • 19 27

  • Dajcie już spokój z tą sciema. Ukarać winnych wypuszczenia syfu i wracamy do normalnego życia!

    • 10 3

  • dla rzetelnego dziennikarstwa (1)

    proponuję zrobić wreszcie artykuł na temat zgonów i powikłań poszczepiennych. Porównać statystyki. Kij ma dwa końce. Bo narazie jest tylko psychologia strachu. Zaszczep się bo zachorujesz. Już nie. Zaszczep się to nie zarazisz. Też nie. Zaszczep się to lżej przejdziesz. Na prawdę? Pokażmy 2 bieguny sprawy i twarde dane, badania.

    • 11 1

    • Takie artykuły są na pęczki oglnodostępne.

      • 0 1

  • Choroby zakaźne ...

    ...póki co covid19 nie widnieje w spisie tych chorób.

    • 7 0

  • Nie rozumiem dlaczego akurat w regionie?! przecież obostrzenia i inne regulacje są ogólnokrajowe

    • 1 1

  • Byłem w błędzie

    A ja myślałem że łóżko covidowe dla szpitala to zastrzyk pieniędzy i to spory

    • 1 0

  • Męskość w krzywym zwierciadle

    Przejawem męskości jest teraz zerwanie maski z twarzy. Atrapa męskiej odwagi i honorowej postawy.
    W tle schorowani staruszkowie zaszczepieni, w maseczkach na twarzy. Chorzy na nowotwory.
    Wiem bo to widzę w szpitalu.
    Coś okropnego. Głupia, karykaturalna postawa ludzi, którzy kontestują światopogląd naukowy. Niby są odważni. Wojują.
    A tak naprawdę są ofiarami propagandy internetowej.

    • 1 1

  • Szczepcie się, foliarze,

    a jak nie wierzycie w Covida, to pewnie chętnie zadeklarujecie, że zapłacicie z własnej kieszeni za leczenie z nieistniejącej choroby.
    I po problemie... przynajmniej częściowo...

    • 1 4

  • System

    W większości problemów ze zdrowiem w mojej rodzinie jesteśmy zmuszeni korzystać prywatnie z usług medycznych (z wyjątkiem teleporady). Niech nie narzekają tak na chorych - bo większość z nich nie otrzymuje w realnym czasie usług medycznych, za które płaci państwu.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Dni Świadomości Czerniaka

badania

Najczęściej czytane