• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wstrzymano przyjęcia na dziecięcym oddziale psychiatrycznym

Wioleta Stolarska
1 grudnia 2023, godz. 16:00 
Opinie (220)
Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się. Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się.

Szpital psychiatryczny od 1.12.2023 r. wstrzymuje przyjęcia do Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego - poinformowała placówka. Powodem jest "krytyczne przekroczenie liczby pacjentów". Obecnie na oddziale przebywa 76 pacjentów, dostępnych łózek jest 46.



Czy znasz nastolatka, który zmaga się z kryzysem psychologicznym?

W piątek Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku poinformował o wstrzymaniu przyjęć na oddziale.

- Pomimo wszelkich starań Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się. Zbyt duża liczba dzieci przebywających w szpitalu istotnie utrudnia możliwość zapewnienia im bezpieczeństwa oraz należytej opieki i terapii. Jednocześnie nie ma miejsc, gdzie można byłoby przekierować małoletnich pacjentów zgłaszających się do tutejszej Izby Przyjęć, gdyż dotyczy to wszystkich oddziałów dziecięco-młodzieżowych w całej Polsce. Sytuacja ta jest obrazem trwającego od lat ogólnopolskiego kryzysu psychiatrii dziecięcej - poinformowano w komunikacie.
Obecnie na gdańskim oddziale hospitalizowanych jest 76 pacjentów na 46 dostępnych miejsc.

Na pododdziale dziecięcym znajdują się 22 miejsca, na pododdziale młodzieżowym są 24 łóżka. Coraz więcej dzieci boryka się z nerwicami i depresją, a co istotne dzieci stają się pacjentami w coraz młodszym wieku.


Zwiększenie miejsc, nowy oddział dzienny



W ciągu ostatnich trzech lat na oddziale stacjonarnym zwiększono liczbę miejsc hospitalizacji z 35 do 46.

Jak pomóc dziecku w depresji? Ruszyła specjalna platforma Jak pomóc dziecku w depresji? Ruszyła specjalna platforma
Otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej, w ramach I poziomu referencyjnego otworzono też Poradnię Psychologiczno-Psychoterapeutyczną dla Dzieci i Młodzieży, oraz Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży w ramach II poziomu referencyjnego. W ramach programu Platforma "Lepsza przyszłość" ruszyła specjalna platforma, która ma wspierać dzieci i młodzież, ale też ich rodziców czy nauczycieli w kryzysie psychicznym.


Na Pomorzu dzieci i młodzież, aby skorzystać z wizyty w ramach umów Narodowego Funduszu Zdrowia, muszą czekać średnio ponad 410 dni. Specjaliści wskazują, że poradnie często starają się aktualizować kolejkę, kiedy okazuje się, że pacjenci umówili się już w innym miejscu. Nie zmienia to faktu, że czas oczekiwania jest zdecydowanie za długi, a terapia nie kończy się na jednej wizycie.

Codziennie 23 młode osoby dzwonią, mówiąc o depresji, smutku i samotności Codziennie 23 młode osoby dzwonią, mówiąc o depresji, smutku i samotności

Miejsca

Opinie (220) ponad 20 zablokowanych

  • Takie społeczeństwo

    Brak uważności, empatii, miłości. Pokłosie patriarchatu i wieków życia w zorganizowanym według hierarchi społeczeństwie.

    • 2 2

  • Ten szpital zawsze miał mniej miejsc, niż potrzebujących. Kiedy byłam na praktyce w latach 2 000 personel narzekał na zbyt mało miejsc , lekarzy i pielęgniarek. A dlaczego młodych pacjentów coraz więcej? Bo zaczyna się w rodzinie. Potem media, internety. Jak nie jesteś piękna nie masz figury modelki , wystrzałowych ciuchów telefonu ,to nie jesteś coll. Hejt, wyśmiewanie w szkole, brak wzorców i mamy przepełnione szpitale.

    • 4 0

  • bo wolne miejsca zajely kulsony

    • 2 0

  • Re

    Chcesz mieć zdrowe na bani dziecko ? Zabierz mu internet i komórkę. Ponadto większość ludzi nie powinna mieć dzieci. Budyń miał 850 mln na stadion nikomu niepotrzebny a nie ma na szpital nowy w tej śmiesznej krainie na wygwizdowie tego kraju?

    • 4 0

  • Kogo to jeszcze dziwi?

    Przecież problem ten narasta lawinowo, z roku na rok coraz bardziej, bo ten świat zwariował a nie my.
    Wszystko w otaczającym nas świecie ciągle wysyła różnego rodzaju bodźce.
    Jesteśmy przebodźcowani, przez co też rozproszeni i poirytowani.
    Wszystko też dzieje się zbyt szybko, że nie nadążamy złapać oddechu, a świat się zmienia coraz szybciej, czas ucieka coraz prędzej. Tego już nieuda się zatrzymać. Wciąż trzeba pędzić aż brakuje nam tchu.
    Możemy też zatrzymać się i nie gonić niedoścignionego świata, tylko pozostać tutaj gdzie jesteśmy i cieszyć się tym co posiadamy. Warto o tym pamiętać byśmy mogli odpowiednio wcześnie podjąć decyzję co do naszej przyszłości. Zastanowić się czego chcemy, co wolimy?
    Czy wolimy być czy mieć i jak się z tym czujemy?
    Powinniśmy robić w życiu tak, by zatroszczyć się o siebie, by kochać siebie, by być szczęśliwym z samym sobą.

    • 3 0

  • Po co komu szpital dla nienormalnych jak w tym mieście większość jest chora le

    Lepiej zabudować coś dla zdrowych, będzie taniej

    • 3 0

  • A ja czekam az ktos wreszcie zacznie pisac o przyczynach i zrodlach takiego kryzysu psychicznego, bo od tego powinno sie zaczac.

    • 1 0

  • Zwiekszenie funduszy

    System państwowy jest niedołężny. Zdrowie psychiczne jest fundamentem normalnego funkcjonowania!
    Udostępnić środki dla placówek prywatnych, jeżeli Państwo nie potrafi zadbać w swoich gabinetach.
    Istnieją super miejsca prywatne, większość osób czułaby się zaoopiekowana tylko nie wszystkich stać.
    A to ważne w kraju w którym 9 miesiecy to szarość bez różu.

    • 0 0

  • cały ten system do wysadzenia..lekarze zamiast leczyc stali się agentami gangow farmaceutycznych...opłacani zreszta przez gangi..ukazała się lista medyków dostających od gangow kasę...a gdzie pacjent chory? maja głęboko gdzieś..to jest dramat !

    • 0 0

  • PILNE! podaj dalej! Dyrektor WHO na Polskę na Kongresie Zdrowia Publicznego ramię w ramię z Ministerstwem Zdrowia, korporacjami farmaceutycznymi i czołowymi politykami.
    Zapraszamy to współtworzenia spontanicznej pikiety w związku z obecnością dyrektor biura WHO w Polsce podczas Kongresu Zdrowia Publicznego 8 grudnia 2023 r.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty dla opiekunów osób z demencją

warsztaty

Sprawdź znamiona po lecie

badania, konsultacje

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Najczęściej czytane