• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej pracowników

Wioleta Stolarska
14 września 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (65)
Wypalenie zawodowe to stan, w którym wykonywana do tej pory praca przestaje sprawiać przyjemność i satysfakcję, coraz bardziej męczy, zniechęca i powoduje wyczerpanie fizyczne oraz psychiczne. Wypalenie zawodowe to stan, w którym wykonywana do tej pory praca przestaje sprawiać przyjemność i satysfakcję, coraz bardziej męczy, zniechęca i powoduje wyczerpanie fizyczne oraz psychiczne.

Wypalenie zawodowe - aż 2/3 Polaków może odczuwać jego symptomy, a 75 proc. wskazuje na wzrost stresu w życiu codziennym. Szczególnie po wakacjach wiele osób ma problem z powrotem do pracy, często stresującej i wyczerpującej. Nadmiar obowiązków, wyczerpanie, zła organizacja pracy - problem wypalenia zawodowego może dotyczyć każdej branży. 14.09 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym.




Dostrzegasz u siebie objawy wypalenia zawodowego?

Czym jest wypalenie zawodowe? Jak się objawia?



- Wypalenie zawodowe to syndrom objawów pojawiających się w pewnej kolejności. Pierwszy objaw to wyczerpanie psychofizyczne, a więc poczucie psychicznego dyskomfortu i niekończącego się zmęczenia, których źródła człowiek lokuje w środowisku zawodowym. Objaw drugi zwany jest cynizmem - dotyczy niekorzystnych zmian w relacjach z ludźmi w miejscu pracy. Stajemy się drażliwi, opryskliwi, wybuchowi, nie kontrolujemy złości i przejawów niechęci wobec ludzi, z którymi lub na rzecz których pracujemy. Trzecim objawem, a zarazem etapem wypalenia, jest utrata satysfakcji zawodowej, zwana też utratą skuteczności oraz efektywności - tłumaczy dr Beata Mańkowska, Instytut Psychologii, Wydział Nauk Społecznych UG.
To problem, który istnieje od lat, jednak przepracowanie, wyczerpanie czy przewlekły stres dotyka z roku na rok coraz więcej osób. Bardzo często przez to, że pomijamy fakt, że nasz organizm ma uprawnioną potrzebę zarówno do regeneracji fizycznej, jak i psychicznej.

- Paradygmat ciągłej ciężkiej pracy bardzo się upowszechnił, co zaburzyło rytm regeneracji organizmu po wysiłku - przede wszystkim emocjonalnym i intelektualnym. Według badania firmy Smartscope aż 75 proc. Polaków odczuwa wzrost stresu w życiu codziennym, a 74 proc. pogorszenie zdrowia psychicznego. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne jest kluczowe, aby uniknąć wypalenia zawodowego, tak zwanego quiet quittingu, bądź po prostu zredukować stres. Musimy pamiętać o równowadze między pracą a życiem osobistym, regularnym odpoczynku, uprawianiu aktywności fizycznej i szukaniu wsparcia u bliskich lub profesjonalistów, jeżeli tego potrzebujemy. To pomoże utrzymać długotrwałą i zrównoważoną wydajność w pracy. Choć rady wydają się proste, to statystyki pokazują, że często je ignorujemy. Według danych GUS z problemami psychicznymi boryka się w Polsce nawet 6 mln osób, a jedynie 1,6 mln z nich korzysta z pomocy profesjonalistów - mówi Zuzanna Drymer-Karpińska, ekspert ds. well-being W&W Consulting.

Wypalenie zawodowe. Jakie objawy powinny niepokoić?



Wypalenie zawodowe to proces, który trwa, a nie pojawia się z dnia na dzień.

Symptomy, które mogą świadczyć o problemie, to m.in. zmęczenie, które pojawia się, gdy myślimy o pracy, nieprzyjemne objawy, jak bóle brzucha, problemy z oddychaniem, osłabienie, gdy zbliżamy się do miejsca pracy, albo poczucie, że zaniedbujemy bliskich z powodu obowiązków służbowych. Niepokój powinny również budzić brak nadziei na polepszenie sytuacji w pracy, brak poczucia przyjemności z wykonywania obowiązków zawodowych, które kiedyś sprawiały nam radość.

- Nie każda dysfunkcja w zachowaniu organizacyjnym czy stosunku do pracy jest wypaleniem zawodowym. Nie są nim trudne emocje, które często pojawiają się w pracy, np. zdenerwowanie trudną rozmową z klientem. Oczywiście odpowiednie natężenie i czas trwania takich emocji może prowadzić do wypalenia, ale taka diagnoza powinna spełniać określone kryteria - mówi prof. Katarzyna Januszkiewicz, psycholożka i specjalistka ds. organizacji i zarządzania, dziekanka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS.

Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?



Według badań w grupie wysokiego ryzyka są ludzie młodzi i w średnim wieku, dążący do sukcesu, ambitni, odznaczający się wysokim poziomem perfekcjonizmu, a także wrażliwi i nieumiejący przyjmować konstruktywnej krytyki.

Na wypalenie zawodowe narażone są również osoby, których praca polega na pomaganiu innym i braniu za nich odpowiedzialności. Mogą to być osoby wykonujące zawody pomocowe np. lekarze, lekarki, pielęgniarze, pielęgniarki, nauczyciele i nauczycielki, ale także wolontariuszki i wolontariusze.

- Kiedyś mówiło się, że wypalić się mogą tylko przedstawiciele określonych zawodów, np. nauczyciele czy nauczycielki, a w innych zawodach to zjawisko nie występuje. Dziś patrzymy na to inaczej. Przede wszystkim zmienił się sposób pełnienia różnych ról zawodowych czy organizacyjnych i ryzyko wypalenia może dotyczyć szerszej grupy pracowników - wyjaśnia prof. Katarzyna Januszkiewicz.
L4 na wypalenie zawodowe? L4 na wypalenie zawodowe?


L4 na wypalenie zawodowe



W 2019 r. WHO zatwierdziło wypalenie zawodowe jako oficjalną diagnozę medyczną i wpisała tę przypadłość do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). Oznacza to, że specjaliści będą mogli wypisać zwolnienie lekarskie osobom, u których zostanie zdiagnozowane wypalenie zawodowe.

Jednak nie ma jeszcze polskiej wersji ICD-11, a okres vacatio legis będzie obowiązywał przez 5 lat od 2022 r. Wystawienie L4 z zapisem, że bezpośrednią jego przyczyną jest wypalenie zawodowe, byłoby więc niezgodne z prawem. Zwolnienia lekarskie na wypalenie zawodowe będzie można otrzymać w Polsce prawdopodobnie w 2024 r. Nie oznacza to jednak, że lekarz nie może wystawić L4 z powodu innych schorzeń wynikających z pracy.

Job crafting Job crafting "uleczy" wypalenie zawodowe?

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?



Ekspertki radzą, że należy m.in. nauczyć się odpoczywać, oddzielać czas prywatny od zawodowego i zadbać o różnorodność zadań w pracy. Warto pozbyć się lęku przed zmianami, co pozwoli nam poszukać nowej pracy, gdy obecna przestanie sprawiać nam satysfakcję.

Motywację do działania i rozwiązanie problemów w pracy ułatwią nam kontakty z członkami rodziny lub przyjaciółmi albo z osobami, które również zmagają się lub zmagały z wypaleniem zawodowym. W sytuacji, kiedy nie potrafimy sobie poradzić ze stanem chronicznego zmęczenia pracą i brakiem satysfakcji, pomocne mogą być konsultacje z psychologiem lub terapeutą.

Opinie (65) 1 zablokowana

  • Podziękujmy

    KorpoRAKcją

    • 5 1

  • Jak POwidział Komorowski.

    Zmień pracę, weś kredyt. O muj borze jakie to proste.

    • 2 2

  • Panie Areczku wypalenie zawodowe jest dla zarządu dla Pana tylko przerwa

    • 11 0

  • Najbardziej znana osoba "wypalona zawodowo" byl A. Hitler" o ile to prawda, ze tylko szczeka po nim zostala.

    Choc "szuflada" byla sztuczna i mogla zostac podrzucona

    • 1 1

  • Was po prostu oszukano społeczeństwem i pracami

    • 5 0

  • Wypalenie (6)

    Mam już dość, ale nie wiem co można zrobić? Zmiana pracy nie pomaga, bywa chwilowo lepiej ale po czasie to samo, szczególnie że znowu się trafia na ludzi socjopatów. Po 10-15 latach powinien być urlop chociaż pół roczny, bo inaczej nie ma jak zrobić przerwy bo przecież trzeba za coś żyć. Jakoś nie widzę możliwości poprawy isam nie wiem co z tym zrobić :( Już myślę, czy nie zmienić na jakąś inną pracę, anwet za mniejszą o wiele kasę ale nie wiem na co? Poza tym pewnie trafię tam gdzie zarządzający będą głupio mądrzy i będzie to samo tylko za jeszcze mniejszą kasę.

    • 7 1

    • Przestań pracować (2)

      weź to rzuć wszystko i wyjedz gdzieś

      • 3 0

      • Rodzina (1)

        Jakby nie miał rodziny to już dawno bym tak zrobił, a tak to nie ma jak niestety

        • 3 0

        • Jeśli zmiana pracy nie pomaga i stale czujesz się zmęczony, to spróbuj skonsultować się z psychiatrą, bo to może być depresja

          • 3 0

    • Pełno roboty w budżetówce, szczególnie urzędach, na niższe stanowiska biorą praktycznie każdego, kto sie zgłosi i przyuczają (2)

      Praca z reguły nie jest bardzo stresująca, 8-16 przy komputerze, nadgodziny praktycznie nie występują. Pensja niestety blisko najniższej krajowej, ale jest pełen socjal + 26 dni urlopu, a niekiedy i możliwość pracy zdalnej... Muszą przestrzegać rygorystycznie kodeksu pracy, więc mobbing ze strony szefów jest praktycznie niespotykany. Polecam rozważyć.

      • 0 0

      • 3/4 z tego to nieprawda (1)

        Zależy oczywiście gdzie, w "mojej" budzetowce praca jest bardzo stresująca, pod ciągłą presją czasu, bo roboty bardzo dużo, a ludzi do tego nie ma, więc robisz za 3 osoby. Nadgodziny jak najbardziej występują, ale to nie są kokosy, wracasz wieczorem po tych nadgodzinach zrąbany, a od rana to samo. Mało czasu na regenerację, odpoczynek. U mnie brak możliwości pracy zdalnej. A i mobbing się zdarza, wypływa na szersze wody, a ile jest sytuacji, gdzie dzieje się źle za zamkniętymi drzwiami? Co do pensji, blisko najniższej krajowej - to akurat się zgadza. Nie piszę tego, żeby się żalić tylko chcę przekazać, że budżetowka budzetowce nie równa.

        • 5 0

        • wiadomo, w każdym urzędzie są wydziały które mają zap... non-stop, setki papierów dziennie, i takie, w których jest 50 etatów

          a na prostego maila nie potrafią przez tydzień odpowiedzieć "tak" :) Generalnie jednak, jeśli ktoś szuka niezbyt stresującej pracy, to polecam tam poszukać.

          • 0 0

  • Jeśli odbierasz emaile po godzinach pracy to sam stwarzasz sobie "wypalenie".

    • 7 0

  • ja juz w podstawowce wypalalem sie w ubikacji

    • 0 3

  • Jest na to świetna metoda: L4 (1)

    Moja koleżanka nienawidzi swojej pracy i ucieka na zwolnienie jak tylko może, tydzień "wytchnieniowy", a potem tydzień w biurze, i tak w kółko. Pracodawca nie płaci za tę harówę kokosów, więc trudno się dziwić, a zwolnić i tak jej nie zwolni bo poda go do sądu o dyskryminację.

    • 4 3

    • Ciągła ucieczka na L4 dezorganizuje pracę

      Rozumiem że ktoś jest chory i jest na L4, OK. Ale w tym przypadku, ponieważ twoja koleżanka nienawidzi swojej pracy, to za tą leserkę, ktoś jej robotę musi wykonać. To jest chore po prostu

      • 0 0

  • To nie wypalenie. Ludzie zaczynają myslec. Po co tyrac dla korpo

    skoro standard życia zaczyna maleć. To się nie opłaca.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Dni Świadomości Czerniaka

badania

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Najczęściej czytane