• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gotówka znika z obiegu. Za 20-30 lat płatności będą tylko bezgotówkowe

Robert Kiewlicz
22 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (331)
Popularność gotówki jako środka płatniczego spada od lat. Eksperci twierdzą, że całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat.

Popularność gotówki jako środka płatniczego spada od lat. Eksperci twierdzą, że całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat.

Popyt na gotówkę jest najniższy od 20 lat - informuje firma De La Rue, jeden z największych prywatnych producentów banknotów na świecie. Dotyczy to także Polski, gdzie w lutym 2023 r. ilość gotówki w obiegu spadła o 1,7 proc. rdr i był to pierwszy spadek od kwietnia 2010 r. Jak twierdzą eksperci całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat. Czy będzie to świat, w którym będziemy chcieli żyć? Gdzie każda transakcja będzie kontrolowana, a rządy będą wprowadzać rozwiązania na kształt scoringu społecznego znanego z Republiki Chińskiej.



Znajdź bankomat w swojej okolicy




Gotówka to dla mnie:

- W lutym ilość gotówki w obiegu w Polsce spadła o 1,7 proc. rdr i był to pierwszy spadek od kwietnia 2010 r. W dużym stopniu spadek ten wynika z faktu, że dokładnie rok temu Polacy masowo wypłacali gotówkę z banków w panice po wybuchu wojny. Po roku mieliśmy zatem bardzo wysoki punkt odniesienia w pomiarach. Wojenne strachy czy wcześnie pandemia Covid - to przykłady nieoczekiwanych kryzysów, które niemal zawsze powodują wzrost popytu na gotówkę. Po jakimś czasie popyt ten jednak wygasa w miarę jak ustępuje strach - mówi dr Michał Pronobis - ekspert z zakresu ekonomii Uniwersytetu WSB Merito.
- Na samym początku warto zauważyć, że aktualny niski popyt na gotówkę, o którym informuje firma De La Rue, jest przede wszystkim efektem olbrzymiego dodruku pieniędzy z okresu covidowych perturbacji. W skarbcach jest jeszcze tyle gotówki, że banki centralne poszczególnych krajów nie potrzebują uzupełniać jej braków - dodaje Stanisław Wolniewicz-Duda, prezes Finelf, twórca porównywarki finansowej Czerwona Skarbonka.

Społeczeństwa dobrowolnie rezygnują z użycia gotówki



Według eksperta tendencja jest jednak jednoznaczna, a przyszłość gotówki rysuje się w ciemnych barwach.

- Potwierdzają to i statystyki, i nasze codzienne wybory konsumenckie. np. według komunikatu Europejskiego Banku Centralnego, 59 proc. transakcji w punktach sprzedaży w strefie euro odbyło się w 2022 roku przy pomocy gotówki. W 2019 roku ten wskaźnik wynosił aż 72 proc. - tłumaczy Wolniewicz-Duda. - Najbardziej otwarta na całkowite przejście ku bezgotówkowym transakcjom wydaje się Skandynawia. Np. w Norwegii zaledwie kilka procent transakcji odbywa się za pomocą fizycznego pieniądza. Każdy, kto był w którymś ze skandynawskich krajów, mógł poczuć na własnej skórze, że możliwość zapłaty gotówką staje się tam powoli luksusem.
- W Norwegii czy Szwecji tylko 3-4 proc. transakcji realizowanych jest przy użyciu gotówki i jest to proces oddolny. Społeczeństwo dobrowolnie bowiem rezygnują z użycia gotówki. Skandynawskie banki centralne ubolewają nad tym procesem i podejmują działania nakierowane na zagwarantowanie powszechnej akceptacji gotówki i utrzymania dostępu do niej - dodaje dr Pronobis.


Lubimy szybkie płatności i wygodę



- Rosnący udział płatności bezgotówkowych oraz marginalizacja roli gotówki w życiu codziennym to pozytywny i w mojej ocenie nieodwracalny trend, mocno wspierany przez rozwój technologii. Dziś na rynku, nie tylko finansowym, rządzi konsument i jego preferencje - mówi Marek Kucner, wiceprezes zarządu Best SA. - Płatności bezgotówkowe są dla niego wygodne i bezpieczne, na wielu płaszczyznach również korzystne dla gospodarki. Patrząc na plany krajów takich jak Dania, Szwecja, Irlandia czy Japonia, możemy się spodziewać hegemonii transakcji bezgotówkowych w życiu codziennym. Marginalizacja obrotu gotówkowego jest w interesie państwa, ze względu na legalność obrotu oraz walkę z tzw. szarą strefą.
- Gotówka znika, bo lubimy wygodę. Gdy pojawia się technologia, która pozwala przyspieszyć daną operację, mimowolnie będziemy z niej coraz częściej korzystać. Nawet gdy pojawiają się u nas różnego rodzaju wątpliwości, np. te dotyczące inwigilacji transakcji bezgotówkowych. Na poziomie przekonań jesteśmy za zachowaniem gotówki, bo kojarzy się nam z wolnością (80 proc. Polaków nie chce wycofania fizycznej waluty). Z drugiej jednak strony lubimy szybkie płatności i sami skazujemy gotówkę na wyginięcie - dodaje Wolniewicz-Duda.


Według eksperta rządy mają także kilka poważnych argumentów za całkowitym przejściem na operacje bezgotówkowe. Pierwszy to likwidacja szarej strefy, której wielkość wynosi około 20 proc. PKB. A drugi to koszt obsługi gotówki - jej produkcja, przewóz, walka z fałszywkami, itd. Gdy więc dojdzie do restrykcji w sprawie używania gotówki, usłyszymy któreś z tych wytłumaczeń i niewiele będziemy mieli do powiedzenia. Wstępem do zmian wydaje się ustawa o limicie płatności gotówkowych - warto jednak zaznaczyć, że trwają rządowe dyskusje na temat tego, aby jednak nie wprowadzać tych nowych zapisów.

Gotówka zniknie za 20-30 lat



- Całkowite zniknięcie gotówki to kwestia prawdopodobnie 20-30 lat - prognozuje Stanisław Wolniewicz Duda. - Pytanie jednak, czy będzie to świat, w którym będziemy chcieli żyć. Każda transakcja będzie kontrolowana, co może posłużyć korporacjom do tworzenia bardziej dopasowanych do nas reklam, a rządom do wprowadzania rozwiązań na kształt scoringu społecznego, znanego z Republiki Chińskiej. Niepokojące w tym aspekcie było np. zamrożenie kont bankowych protestującym kierowcom podczas kanadyjskich strajków. Nie mówiąc już o tym, że wraz z wyłączeniem energii elektrycznej nie mielibyśmy dostępu do swoich pieniędzy. Podczas wojny czy różnych kryzysów byłaby to fatalna wiadomość.


Pieniądz tradycyjny choć archaiczny, może być przydatny



- Popularność gotówki jako środka płatniczego spada z powodów strukturalnych i technologicznych. Coraz więcej transakcji jest dokonywanych online lub za pomocą kart, zwłaszcza płatności zbliżeniowych. Rozwiązania te są powszechnie adoptowane w społeczeństwie i postrzegane jako wygodniejsze, bezpieczniejsze czy tańsze. Posługiwanie się gotówką staje się w tym kontekście dość archaiczne. W najbliższych latach spodziewać się można pogłębienia tego trendu - dr Michał Pronobis. - Nie oznacza to jednak, że gotówka całkowicie zaniknie. Gotówka, ze względu na swoje unikalne cechy, dalej pozostanie w użytku, chociaż coraz bardziej ograniczonym. Przykładowo, w przypadku zaburzeń funkcjonowania bezgotówkowych systemów płatności, alternatywnie można zawsze sięgnąć po niezawodną w takich sytuacjach gotówkę. System płatniczy jest w takiej sytuacji bardziej zdywersyfikowany i odporny.

Miejsca

Opinie (331) ponad 20 zablokowanych

  • I bedom wiedzieli

    Ile razy bylem u rozzi i ile browcow kupilem na osiedlowym
    A potem restrykcje, szantaze, ofery i pseudo znizki. Ew. Mizna wyzetowac system jak na Cyprze 5 lat temu.

    • 13 0

  • Pozwolicie odebrać sobie gotówkę, szykujcie się do niewolnictwa.

    Wystarczy posłuchać ostatnich wyskoków prezesa JP Morgan.

    • 17 0

  • "Cov. Id. 19 ... 84"

    Czyli za 20-30 lat skończy się wolność. Ale tylko wtedy jeśli będziecie słuchać takiej "propagandy" oraz "przepowiedni" mających nas przekonać, że od tego nie ma odwrotu. Jest. Tyle w temacie.

    • 18 1

  • Gotowka=wolnowc

    • 16 1

  • Zniknięcie z obiegu pieniadza (4)

    Mogą bać się tylko cwaniacy którzy chowają pieniądze po kątach i chcą zapewnić sobie anonimowość na przekrętach i lewych dochodach.tak z każdego grosza będzie musiał się tłumaczyć i albo weźmie się do roboty i przestanie cwaniakowac. Albo posiedzi .i bardzo dobrze

    • 2 32

    • Zakladam, ze nalezysz do tych tresowanych przyglupkow z obowiazkowo pustym portfelem, ktorzy to nie maja niczego do ukrycia. Trafilem?

      • 17 0

    • Trudno uwierzyć że taki komentarz jest na poważnie. Popatrz proszę ile pieniędzy zarabiają banki na transakcjach bezgotówkowych. To są prywatne przedsiębiorstwa i one za każdym razem jak płacisz plastikiem pobierają skromną opłatę. Na prawdę, nie masz pytań? Owieczko, golą Cię, pasą jak bydełko a Ty prosisz o więcej. Beeeeee beeeeee

      • 7 0

    • Szkoda mi ciebie, nawet nie wiesz jak masz sprany mozg. I nie chodzi tu o jakies cwaniactwo, ze ktos kombinuje. Kiedys doswiadczysz zamordyzmu, wtedy przypomnisz sobie moj wpis.

      • 1 0

    • sam się schowaj i nie bredź !

      • 0 0

  • Skoro gotówka znika to jak wytłumaczycid wieczny dodruk pieniądza?

    Przy każdej praktycznie wypłacie w bankomacie widzę na banknotach kolejne numery seryjne. Drukują pieniądze na masową skalę!

    • 7 0

  • Gotówka zniknie znacznie szybciej

    Bo już za 5-7 lat

    • 3 13

  • Karty płatnicze

    owszem są wygodne tylko wtedy jazdy obywatel jest prześwietlony jak w Big Brother po prostu widać jak na dłoni co opłacamy gdzie robimy zakupy na jakiej płaszczyźnie ekonomicznej się znajdujemy. Żadnej prywatności nie ma coś takiego że jesteś anonimowy to fikcja.

    • 9 0

  • Uwielbiam karty, apple pay i blika, ale (1)

    Trzeba mieć świadomość, że gotówka albo materialny ekwiwalent wartości pieniężnej musi istnieć. Transakcje bezgotówkowe mają to do siebie, że podlegają permanentnej kontroli złodziejskiego państwa i niestety - nie da się bezgotówkowo nabyć pewnych towarów i usług, nie da się obrobić przed haraczami wobec państwa, wreszcie bez gotówki jesteś bezbronny wobec rozbujniczych aktów tegoż państwa - dowolną sumę na rachunku bankowym administracja może zająć, a z gotówką mogą mi skoczyć.

    • 16 0

    • I o zgrozo,bez gotówki nie wymienisz jej w kantorze na silniejszą walutę jak Euro,czy Dolar ...nie tylko amerykański.

      • 2 0

  • Nie spada a do jej spadku jestesmy zmuszani. Oddzialy jeden za drugim sa zamykane. Limity na transakcje. To jak ma nie spadac.

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej ( 1995 r.), Francusko-Polskich Podyplomowych Studiów Bankowości i Finansów ( 1995 r.), Podyplomowych Studiów Podatkowych (2001 r.), Podyplomowych Studiów Menedżerskich - Executive MBA (2010 r.) organizowanych przez Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów i Rotterdam School of Management Erasmus University. Karierę zawodową rozpoczynał w 1995 najpierw w Dziale finansowym Danone Polska Sp. z...

Najczęściej czytane