• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mewa już jest w Gdyni i czeka na banderę

VIK
29 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (68)
Okręt Mewa po nadaniu bandery dołączy do ORP Kormorana i ORP Albatrosa. Okręt Mewa po nadaniu bandery dołączy do ORP Kormorana i ORP Albatrosa.

Mewa, trzeci z serii niszczyciel min, został przekazany Marynarce Wojennej. Jednostka cumuje przy Nabrzeżu Oksywskim w Gdyni i czeka na uroczystość nadania bandery. A Remontowa Shipbuilding szykuje się do budowy trzech kolejnych jednostek typu Kormoran.



Mewa jest trzecim z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Umowę na budowę pierwszego okrętu zawarto 23 września 2013 r., a budowę prototypu rozpoczęto w 2014 r. Pierwszy z niszczycieli - ORP Kormoran - wszedł do służby w listopadzie 2017 r. Służy w 13. Dywizjonie Trałowców, wchodzącym w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W listopadzie tego roku banderę otrzymał drugi z serii, czyli ORP Albatros. Jeszcze nie podano, kiedy odbędzie się uroczystość nadania bandery trzeciemu z serii, czyli Mewie.

ORP Albatros już pod biało-czerwoną banderą ORP Albatros już pod biało-czerwoną banderą

Oddanie trzech jednostek Marynarce Wojennej nie oznacza końca pracy dla konsorcjum, na którego czele stoi Remontowa Shipbuilding. Teraz szykuje się ono do budowy trzech kolejnych okrętów z tej serii. Umowę w tej sprawie podpisano w czerwcu tego roku. Okręty mają zostać dostarczone w latach 2026-2027.

Okręt typu Kormoran powstał w polskim biurze projektowym, całą serię budują i wyposażają rodzime firmy. Liderem konsorcjum, które buduje okręty, jest Remontowa Shipbuilding, a w jego skład wszedł Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz Stocznia Wojenna PGZ. Jednostka seryjna zaprojektowana została w biurze Remontowa Marine Design&Consulting z grupy Remontowa Holding.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.
VIK

Miejsca

Opinie (68) 6 zablokowanych

  • Systemy na okręcie. (1)

    Nie chcę być pesymistą ale postawię tutaj pytanie nie o sens budowy tych jednostek ale o taką prozaiczną rzecz jaką jest działanie poszczególnych systemów. Czy aby okręt nie został odebrany tylko na papierze? Czy jest zdolny do współpracy z NATO? Czy ktoś może potwierdzić, że wszystkie systemy okrętowe są sprawne w 100% i działają zgodnie z wymaganiami?

    • 5 0

    • Patrząc na sukcesy i realizacje partyjne odpowiedz brzmi

      Nie

      • 4 1

  • Bawią mnie komentarze

    Bawią mnie komentarze specjalistów pod tym artykułem. "Po co nam kolejny okręt do zwalczania min". Ja chciałbym abyście się zapoznali z jego całą specyfikacją. Jest to okręt nie tylko do " zwalczania min" ale również do monitorowania dyslokacji okrętów. Okręt ten jest przystosowany aby działał w każdych warunkach (skażenia). Ma system rakietowy grot który bardzo dobrze spisuje się obecnie na Ukrainie. Poczytajcie ludzie jego specyfikację i jakie ma zadania pełnić.

    • 4 0

  • Remontowa Marine Design&Consulting Czytaj więcej na:

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Od lat 90. kontynuuje doświadczenia w zarządzaniu z licznymi sukcesami z zakresu zwiększania poziomu sprzedaży w branży B2B, nawiązywaniu międzynarodowych relacji handlowych, pozyskiwania finansowania i współpracy typu venture capital oraz rozwiązywaniu problemów szybko rozwijających się organizacji.Ekspert w budowaniu zespołów managerskich i w...

Najczęściej czytane