• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polacy oszczędzają na żywności

VIK
19 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (123)

Żywność nadal drożeje najbardziej. Jak podaje GUS, poziom inflacji w maju br. wyniósł 13 proc., ale ceny produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych były o 18,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Tymczasem wydatki na żywność pochłaniają już średnio 40 proc. domowego budżetu Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor. Nic zatem dziwnego, że aż 91 proc. z nas deklaruje, że oszczędza na zakupach jedzenia.



Czy w związku z rosnącymi cenami starasz się ograniczać wydatki?

Jak wynika z badania BIG InfoMonitor, bardziej racjonalne gospodarowanie finansami przeznaczanymi na żywność ma pozytywny wpływ na dietę Polaków, ponieważ jeśli już rezygnujemy z jakichś produktów, to są to najczęściej te najbardziej niezdrowe. Ponad połowa respondentów deklaruje, że ogranicza spożycie alkoholu (52 proc.), gotowych dań ze sklepu (47 proc.) i słodyczy (43 proc.).

W sumie ograniczanie ilości kupowanych produktów spożywczych lub rezygnację z nich zadeklarowało 83 proc. respondentów. W przypadku podstawowych produktów żywieniowych, takich jak mięso, wędliny, owoce, warzywa, pieczywo i nabiał - ograniczenie w zakupach deklaruje mniej niż 15 proc. badanych (od 4 proc. do 14 proc.).

Nie ma co się dziwić. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w maju 2023 r. wzrosły o 18,9 proc. w ciągu roku - jak podaje GUS.


- W przypadku niektórych produktów jest to o wiele wyższy wzrost niż średni wskaźnik inflacji. Odczuwają to nasze portfele, ale związane z tym ograniczanie wydatków na niektóre artykuły paradoksalnie może pozytywnie przełożyć się na nasze zdrowie. Wyniki naszego badania wskazują bowiem, że aż 26 proc. respondentów stwierdziło poprawę swoich nawyków żywieniowych. To zdecydowanie więcej odpowiedzi niż wskazujących na pogorszenie jakości odżywiania (17 proc.) - komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.


Już 70 proc. osób, które przygotowują posiłki samodzielnie, zwraca uwagę na ich jakość.

- W codziennym życiu przygotowywanie posiłków w domu deklaruje łącznie 91 proc. Polaków, z czego zdecydowana większość robi to w sposób świadomy, co świadczy o wzroście wiedzy z zakresu odżywiania. Wyeliminowanie bądź ograniczenie z diety dań gotowych i wysoko przetworzonych produktów pozwala w efekcie lepiej kontrolować składniki odżywcze i jakość jedzenia - dodaje Waldemar Rogowski.

W ramach oszczędności rzadziej stołujemy się na mieście czy wybieramy tzw. dietę pudełkową. Na korzystanie z obiektów gastronomicznych (restauracje, fast foody, bary mleczne) jako dominujący sposób odżywiania wskazuje zaledwie 3 proc. respondentów. Catering dietetyczny wybiera tylko 2 proc. badanych.

Wzrost cen żywności zmusza nas do dokładniejszego monitorowania wydatków. Zaczynamy lepiej planować posiłki, tworzymy listy zakupów, szukamy promocji oraz niższych cen. 42 proc. respondentów wskazało, że śledzi gazetki sieci handlowych, by kupić produkty spożywcze w atrakcyjnej cenie, a 32 proc. robi zakupy wyłącznie w tańszych supermarketach i dyskontach. Staramy się także mniej marnować: 36 proc. badanych gotuje tak, by danie wystarczyło na dłużej niż jeden dzień, a 24 proc. kupuje mniej żywności. Jest to nie tylko pozytywna, ale i konieczna zmiana, bo jak wynika z raportu Instytutu Ochrony Środowiska PIB, na etapie konsumpcji w Polsce marnuje się 3 mln ton jedzenia - to aż 60 proc. wszystkich strat.



Jak podaje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13 proc. W przypadku produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych inflacja wzrosła już jednak średnio o 18,9 proc., a niektóre kategorie produktowe podrożały jeszcze bardziej. Szczegółowe dane z maja br. mówią o tym, że w ciągu ostatniego roku najmocniej zdrożały: cukier (63,4 proc.) jaja (24,9 proc.), warzywa (24,7 proc.) czy mleko (23,4 proc.).

- Warto zauważyć, że prezentowane teraz dane są i tak niższe, bo odnoszą się do cen już podwyższonych przez inflację rok temu - czyli występuje efekt bazy. Kolejnym problemem jest nadal niedostateczny wzrost płac w stosunku do rosnących cen żywności i powiększające się przeterminowane zadłużenie Polaków - przypomina Waldemar Rogowski.
VIK

Opinie (123) 5 zablokowanych

  • Coraz więcej rzeczy robię sama

    Bo wkurza mnie złodziejstwo i oszustwo producentów żywności. Woda z cukrem i barwnikiem 20zl/l, "makaron" który w składzie ma jedynie wodę i semoline nie dość, że cena w górę to jeszcze waga w dół. Chipsy ziemniaczane w cenie pistacji. Margaryna, która udaje masło. Można wymieniać w nieskończoność.

    • 43 0

  • Takie brednie mozna w mediach wciskac tym co do sklepów nie chodzą ,Tłumy w sklepach spozywczych !A koszyki wypełnione na maksa (3)

    Polska jest krajem gdzie sie marnuje najwiecej zywnosci w całej UE!!Ludzie kupują srednio 30% zywnosci wiecej niz potrzebuja !!
    Wyrzucamy najwięcej żywności w całej UE to sa raporty z Brukseli
    Wiec te brednie mozna wciskac tylko tym co stołuja sie w restauracjach czy cateringi zamawiają.To ze złodziejstwo podnosci ceny bo kazda okazja jest dobra by okaradac ludzi ipod pretekstem to tez nic nowego.LIDL Biedronka czy francuskie markety ceny podwyzki o 100% a jak widza ze sie nie sprzedaje to wtedy promocja 50% wam łaske robimy !!

    • 28 8

    • Nareszcie coś mądrego .

      • 7 1

    • (1)

      1. Rzeczpospolita zajmuje 5 miejsce wśród krajów marnujących najwięcej żywności
      2. Z tym że są to dane szacunkowe na podstawie kg wyrzucanych śmieci bio i tego, ile śmieci wyrzucają supermarkety. Nie wiem jak Ty, ale ja nie jem łupin orzechów, skórki banana czy skórki z dyni z gatunków, w których jest ona niejadalna

      • 4 1

      • POkemon to korzystaj z rad TVNu zacznij jesc robaki i kupowac mąkę z nich

        • 0 3

  • U mnie nic to nie zmieniło,

    zawsze starałam się kupować tyle, żeby wyrzucać tylko te, co niepotrzebne - skórki, obierki, ogonki. Problemem są opakowania, bo wiele niepotrzebnego plastiku jest z powodu pakowania wszystkieho w pudełka.

    • 38 1

  • Gazetki, promocje, przeceny bo data goni

    To mój chleb powszedni.

    • 15 0

  • Dużo ludzi kupuje przeceny np w lidlu

    Są to też młode osoby, niestety ceny są bardzo wysokie a zarobi ciągle podobne, a zapomnieliście dodać o podwyżkach czynszu za mieszkania, prądzie i gazie

    • 22 0

  • Dajcie spokój. (7)

    Konsumenci powinni się obudzić i przestać być podatnymi na kampanie reklamowe dyskontów, typu promocja kup dwa plus trzeci za pięćdziesiąt procent ceny albo trzeci gratis. Opakowania masła nie dwieście a sto siedemdziesiąt pięć gram.
    Jaki i czyj w tym interes? Konsument relatywnie jest oszukany na masie produktu bo wydaje mu się że kupił opakowanie dwustugramowe za niższą cenę, co relatywnie wygląda zupełnie inaczej, bowiem dyskont spożywczy ukrył w ten sposób podwyżkę ceny w przeliczeniu na sto gram produktu. Tymczasem w osiedlowym sklepie detalicznym kostka masła zaledwie kilkadziesiąt groszy droższa ma już masę dwustu gram co w przeliczeniu na sto gram produktu daje w rzeczywistości cenę niższą od tej w dyskoncie. Podobnie sprawa ma się z "promocjami" typu kup dwa plus trzeci gratis albo z procentową obniżką ceny. Pytanie czy zawsze potrzebujemy takie ilości produktu czy zakupione ilości produktu w promocji nie okażą się być relatywnie droższe ponieważ nie będziemy w stanie spożytkować ich wszystkich przed ich naturalnym zepsuciem. Dyskont zarobi a ty część zepsutego towaru faktycznie wyrzucisz, więc oszczędności są tylko pozorne w chwili zakupu. W osiedlowym sklepie takich promocji raczej się nie spotyka, ale też rzadkością jest ponad miarowe zaopatrywanie się w produkty których nie wykorzystamy. Zmierzam do tego, że kupując w osiedlowym sklepie tyle produktu ile rzeczywiście potrzebujemy, w wielu przypadkach tylko pozornie płacimy więcej. Mniej kupujemy to i mniej wyrzucamy, a tym samym więcej gotówki pozostaje w portfelu. To o czym piszę wynika z praktyki. Nie piszę tutaj oczywiście o sklepach osiedlowych typu żabka, bowiem żabka ma swoje zawiłe promocje, które są "bardzo korzystne" dla klienta (a właściwie tylko dla właściciela sieci - nawet nie dla franszyzobiorcy). Mam na myśli te sklepy, które były prowadzone przez niezrzeszonych sklepikarzy, którzy rodzinnie prowadzili małe sklepy i warzywniaki.

    • 11 4

    • (3)

      Ja od dawna patrzę na cenę za 100g czy 1 kg. Doskonale wiem, że sprzedawca chce na mnie zarobić , a nie zrobić mi przyjemność, a każda " obniżka" jest przez marketing dokładnie przeliczona.
      Zrezygnowałam z kupowania słodyczy, napojów, butelkowanej wody, jemy mniej mięsa ( choć akurat mięcho- wędliny tańsze jest niż np sery...). Niestety zrezygnowałam też z kupowania kilku ulubionych kulinarnych produktów, bo uważam, że ich cena to przeginka, ale po paru "eksperymentach" w kuchni znalazłam spoko zamienniki . Tak czy siak taka sytuacja wcale mnie nie cieszy i z obecną wiedzą wolałabym wrócić to "starych" cen...

      • 6 0

      • (1)

        Ta sytuacja nikogo nie cieszy.
        Najlepiej byłoby gdyby przy obecnych wynagrodzeniach powróciły tamte ceny, jednak przy obecnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej wewnątrz krajowego rynku i na rynkach światowych nie ma co się spodziewać spadku cen. Nie zmieni tego ani te rząd ani też ten który będzie po nim.
        Na obecną sytuację składa się zbyt wiele zależności na które nasz wpływ jest znikomy niezależnie od rządu czy naszych starań.

        • 1 0

        • Jeżeli nie dojdzie do zawieruchy wojennej, to ceny spadną.

          • 1 0

      • Ceny wrócą, bo muszą. Cukier po 5,90 zalega. W końcu stwardnieje. Podobnie z masłem, olejem itp.

        • 2 0

    • wydaje mu się że kupił opakowanie dwustugramowe (1)

      Skoro konsument nie potrafi czytać... Jest jakiś przepis, który mówi, że kostka masła ma mieć 200 gramów?

      • 1 2

      • Nie ma przepisu który nakazuje ile gram ma mieć kostka masła.

        Jednak nim skomentujesz czyjąś wypowiedź, to najpierw zapoznaj się z jej treścią i przeczytaj ją ze zrozumieniem.
        Tak będzie się nam lepiej rozmawiało, prawda?

        • 2 0

    • Wniosek: liczyć i przeliczać. Kupować produkty dobrej jakości.

      • 1 0

  • Wazne (1)

    I dobrze że oszczędzamy bo jak okiem sięgnąć na ulicy ludzie chodzą napuchnieci jak swinie

    • 14 1

    • Racjonalne odżywianie to podstawa.

      • 1 0

  • Niektórzy

    Mają po kilka a nawet kilkanaście mieszkań i jeszcze narzekają.

    • 3 5

  • na inflacji żerują i ją nabijają branże pierwszej potrzeby t.j. energetyczna , spożywcza i medyczna

    co do pozostałych to próbują iśc za nimi, ale nie dadzą rady, bo ludzie nie mają kasy i będą musieli ceny obniżać.
    Juz widać jak lecą w dół ceny noclegów turystycznych w następnym etapie polecą ceny nieruchomości , usłuig i metriałów budowlanych jak również pozostałe branże , które są stosunkowo drogie i na których usługi ludzi nie stać

    • 9 0

  • Lidl (1)

    ma kartę dużej rodziny ale to fikcja tak na prawdę bo czasem te warzywa i owoce ma droższe niż w Biedronce.
    I te zniżki po parę groszy wychodzą tak jak w innym sklepie bez tej karty.
    Czemu nie ma zniżki w Lidlu na nabiał lub mięso to nie jest alkohol a hasła ma
    szumne wspieramy polskie rodziny.
    Generalnie równo nas tną po kieszeni już dawno była sprzedawana marchew młoda podań półtora miesiąca temu w sklepach tylko pytanie za milion jaka ona młoda marchew młoda dopiero będzie ta jest zeszłoroczna i tak że wszystkim.

    • 4 5

    • Ceny mięsa bez antybiotyków w L. niższe niż w B.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych; od 1992 do 2012 roku prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Od 2001 członek, od 2005 sekretarz Rady Dyrektorów World Council of Credit Union w Madison, USA. Honorowy obywatel kilku miast amerykańskich, laureat nagród ekonomicznych w Polsce i USA; wyróżniony m.in odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski...

Najczęściej czytane