• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Port Gdański Eksploatacja już na sprzedaż

Wioletta Kakowska-Mehring
1 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kolejne zmiany personalne w Porcie Gdańsk
Według zarządu portu, spółka Port Gdański Eksploatacja potrzebuje inwestora. Według zarządu portu, spółka Port Gdański Eksploatacja potrzebuje inwestora.

Jest już harmonogram sprzedaży spółki Port Gdański Eksploatacja. Na dniach rozpocznie się nabór doradcy prywatyzacyjnego, do 30 września powinien zostać wyłoniony inwestor, a do końca roku powinna zostać podpisana z nim umowa - taki plan przyjął Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, czyli sprzedający. Czy realny?


Czy to dobry czas na prywatyzację?


Port Gdański Eksploatacja jest spółką operatorską, zajmującą się obsługą ładunków na obszarze wewnętrznego portu gdańskiego. Na jakich inwestorów czeka zarząd portu?

- Zależy nam, aby to była klasyczna firma operatorska - twierdzi Ryszard Strzyżewicz, prezes Zarządu ZMPG SA. - Zależy nam na dobrej marce, która przy naszej pomocy zacznie inwestować w dość dużym stopniu zamortyzowaną infrastrukturę tej spółki. Bez tego nie da się rozwinąć możliwości przeładunkowych tej firmy. Tam brakuje inwestycji. My, niestety, jesteśmy złym właścicielem dla tej spółki, bo nie możemy jej doinwestować, gdyż sami nie mamy takich środków. Jestem pewien, że bez nas Eksploatacja rozwinie skrzydła.

O możliwości sprzedaży tej spółki mówiło się od kilku miesięcy. Choć harmonogram jeszcze nie był znany, to zainteresowanie prywatyzacją wyraził największy polski eksporter węgla, spółka Węglokoks. Przedstawiciele tej firmy zapowiedzieli, że przejęcie Eksploatacji jest wpisane w plany rozbudowy grupy kapitałowej.

- Mamy sygnały, że poważne podmioty zainteresowane są kupnem Eksploatacji - przyznaje prezes Strzyżewicz. - Jestem spokojny, choć z drugiej strony mam obawy, że to straszenie kryzysem może nam nie sprzyjać. Może to nie jest dobry moment na sprzedaż? Mam obawy, czy ten kryzys faktycznie nas nie dopadnie i nie zamiesza przy tej transakcji. Choć na razie trzeba przyznać, więcej jest o nim mowy w telewizji, niż w rzeczywistych wskaźnikach gospodarczych.

Port Gdański Eksploatacja zatrudnia prawie 600 osób i prowadzi obsługę wszystkich ładunków występujących w obrocie portowym w polskich portach. Spółka powstała w 1991 roku w wyniku przekształceń własnościowych przedsiębiorstwa państwowego Morski Port Handlowy Gdańsk. Spółka jest głównym operatorem przeładunkowym na terenie Portu Gdańsk w części portu wewnętrznego, umiejscowionego wzdłuż odcinka Martwej Wisły i Kanału Portowego i wyłącznym przeładowcą na Gdańskim Terminalu Kontenerowym i Wolnym Obszarze Celnym.

Operacje przeładunkowe wykonuje na 8 nabrzeżach: WOC I, WOC II, Oliwskie, Wiślane, Szczecińskie, Węglowe, Rudowe i Administracyjne. W wyniku uchwały podjętej przez Zgromadzenie Wspólników o przekształceniu spółki, w dniu 15 września 2010 roku spółka Port Gdański Eksploatacja została zarejestrowana jako spółka akcyjna.

Gospodarka morska Ruch statków w Zatoce Gdańskiej

Ruch statków w Zatoce Gdańskiej

Zobacz na bieżąco aktualizowany ruch statków na wodach Zatoki Gdańskiej. Mapa opracowana i prowadzona przez Department of Product & System Design Engineering - University of The Aegean.

Miejsca

Opinie (66) 7 zablokowanych

  • Obecnie rozkładanie przez zarząd PG Eksploatacja jest ewidentne

    Robią wszystko aby inwestor zakupił za symboliczną złotówkę .Myślenie o rozwoju firmy jest im obce . Nie wykonują pracy którą powinni wykonywać

    • 13 0

  • Następna s-ka do rozpierduchy

    Zarząd portu już pokazał jak wygląda u nich zarządzanie na przykładzie Straży Morskiej,Straży Portowej a teraz przyszła kolej na P.G.Eksploatacja.Współczuję takiego właściciela,który myśli tylko nad wskażnikami wzrostu.Po prostu ten zarząd portu jak żaden inny ,który był, niszczy to co jeszcze zostało.Nie ma żadnych inwestycji tylko jest plan zysków ze ,,sprzedaży''(rozpierduchy).Myślę,że przyszedł czas aby portowcy wzieli to w swoje ręce i zrobili porządek z tymi ludzmi,póki jeszcze zostały jakieś resztki tych spółek(tego majątku).To chyba jedyna szansa na uratowanie tego co zostało.

    • 23 3

  • sprzedaż Eksploatacji..????

    Zgadzam się z tymi , którzy negatywnie oceniają Prezesów Zarządu Portu. Widać ,że ci ludzie nie umieją rozmawiać merytorycznie, a żeby umieć rozmawiac na temat Portu , to najpierw trzeba znać specyfike tej Firmy.Ignorują każdego ,który zada jakiekolwiek pytanie. Jak większośc Panów i Władców z tej opcji , są butni i aroganccy.

    • 20 1

  • P.G. pod młotek

    Pan Strzyżewicz mówi że nie ma kasy to gdzie jest ta kasa ? . Tyle lat zarząd pobierał haracz od spółek portowych i co z tymi pieniędzmi rozpłynęły się w powietrzu chyba coś nie halo . Dlaczego jeszcze rządzi pan Strzyżewicz skoro przyznał się że jest nieudolnym gospodarzem , powinien sie podać do dymisji jeżeli ma trochę honoru i przyznać się otwarcie jestem nieudacznikiem . po co nam jeszcze jeden krwiopijca , a na panią prezes to brak słów szkoda strzępic języka ta kobieta jest nie refolowalna zresztą pan Strzyżewicz i pani prezes to jedna banda i nie można sie spodziewać nic dobrego po takich ludziach .

    • 26 0

  • Gdzie pieniądze z portu?

    Pieniądze poszły między innymi na luksusowe,terenowe samochody marki Volvo,premie itd. w tak zwanym czasie KRYZYSU. Ludzie kogo obchodzi co będzie z pracownikami ważne aby prezesom było dobrze.

    • 24 0

  • a gdzie są związki ??

    ahaa już wiem trzęsą d*pami żeby nie pospadać ze stołków !!!!!

    dobra spadam do biedronki po %%%%

    • 12 0

  • Nie ma to jak odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach na dyrektora technicznego trzeba teraz mieć wykształcenie hotelarskie .

    • 12 0

  • FILIA PORTU W ........czy jednak Port Gdański

    Panie przewodniczący Rady Nadzorczej jak pan nie pohamuje tych panów z Gdyni, co próbują bawić się Portem i robić doświadczenia na pracownikach,to za chwilę będzie miał zamiast Portu w Gdańsku filię Portu Gdyńskiego.A chyba nie chciałby pan aby podatki z Gdańska powędrowały do Gdyni.Niech pan walczy o pracowników bo przecież oni odprowadzają podatki dla gminy Gdańsk.Z tego co mi wiadomo, sytuacja w tej spółce jest bardzo dobra, a straszą pod każdym względem.Pracownicy z tego co wiem liczą ,że Pan jako Przewodniczący Rady Nadzorczęj ,a zarazem Prezydent naszego pięknego miasta Gdańska którego oni wybierali, zahamuje ten chory proceder i stanie za swoimi mieszkańcami oraz wyborcami.Chciałem jeszcze pana poinformować ,że jest trenowany proceder zatrudniania nowych pracowników ,a próbuje się zwalniać starych pracowników.Ludzie są tak traktowani że nie zdziwię się jak zaczną protestować i oby nie musieli tego robić.Choć ktoś kiedyś powiedział że Historia lubi się powtarzać.

    • 23 1

  • w Straży Ochrony Portu Gdańsk...

    Ludzi pozwalnianych ze Straży Morskiej upchną do Straży Ochrony Portu (śmiech)
    W spółce SOP.G cięcia finansowe i zwolnienia ale nie w administracji tylko wśród szeregowych pracowników, a pan prezes dalej będzie miał pałac ze świtą ,samochód służbowy i wypasioną pensję , a reszta najlepiej za miskę zupy niech tyra...

    • 19 1

  • (1)

    Tak apropo to pan Prezes SOPG ratuje tyłki pracownikom żeby mieli gdzie pracować i zarabiać na tę "miskę zupy". Jeżeli nie jesteś włascicielem i masz "G" do gadania i do tego dostajesz naciski z góry ( mam na myśli "szanowny Zarząd ZMPG" ) to niestety za dużo nie da sie zdziałać. A tak na marginesie ktoś jednak musi obsługiwać tych szeregowych........

    • 8 15

    • ale

      Ale to ci szeregowi zarabiają na tę świtę,a śmietankę spija elita.Szeregowemu pracownikowi zabiera się dodatek do biletu miesięcznego a panu prezesowi kupuje się samochód służbowy za grube pieniądze bo jak biedaczek do pracy dojedzie.Takich przykładów można mnożyc,kilometrówki dla swoich przydupasów,nawet dla jakiegoś związkowca-aparatczyka,a szarakom pozabierac co sie da i niech się szara masa cieszy że mają pracę.

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Roman Walasiński

Prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia. Ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji. W latach 1990 -1993 Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku. Do dziś wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. 1989-1994 Urząd Miasta Gdańska. 1997-1998 radca prawny w spółce Theo Frey Polska w Gdańsku. 1993 – 2006 własna kancelaria radcy prawnego w Gdańsku. Spółką Swissmed kieruje od 1998 roku.

Najczęściej czytane