• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skoro Castorama, to i Leroy Merlin. Sklepy budowlane też otwierają się w niedziele

Wioletta Kakowska-Mehring
5 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Sklepy budowlane też chcą być "punktami pocztowymi". Po Bricomarche i Castoramie na ten krok zdecydowała się też sieć Leroy Merlin. Sklepy budowlane też chcą być "punktami pocztowymi". Po Bricomarche i Castoramie na ten krok zdecydowała się też sieć Leroy Merlin.

Sklepy budowlane też będą czynne w niedziele niehandlowe. Od 7 listopada do grona "placówek pocztowych", czyli Castoramy i Bricomarche, dołącza też sieć sklepów Leroy Merlin. Wprawdzie Sejm uszczelnił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Jak widać, sieci korzystają z luki do końca, co nie podoba się handlowej "Solidarności", która protestowała w Warszawie.



Czy sieci handlowe powinny z własnej inicjatywy zrezygnować z „usług pocztowych”?

Wczoraj w Warszawie odbył się protest pracowników handlu, a właściwie Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSSZ "Solidarność". Demonstracja odbyła się przed siedzibą Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza największe sieci handlowe funkcjonujące w naszym kraju. Udział wzięli związkowcy z Carrefoura, Auchan, Biedronki, Stokrotki, Selgrosa, Kauflandu, Castoramy, Macro Cash, Decathlonu, Pepco oraz Ikea.  Domagano się realizacji trzech postulatów: podwyżek wynagrodzeń, zwiększenia liczby pracowników w sklepach oraz niedziel wolnych od pracy w handlu.

- Trzy lata temu "Solidarności" udało się wprowadzić ograniczenia handlu w niedziele. Żadnemu pracownikowi handlu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest to sprawa. Niestety w ostatnich miesiącach kolejne sieci zaczęły obchodzić prawo i ponownie otworzyły sklepy w niedziele. W wyniku interwencji "Solidarności" Sejm uszczelnił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Domagamy się, aby sieci handlowe już dziś przestały omijać prawo i przywróciły pracownikom prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami - czytamy w stanowisku handlowej "Solidarności".
Przypomnijmy jednak, że czas wejścia w życie nowych przepisów nie zależał od sieci handlowych, a od ustawodawcy. 19 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uszczelniającą zakaz handlu, a w ustawie zapisano, że przepisy wejdą w życie po trzech miesiącach od momentu opublikowania w Dzienniku Ustaw. Niestety, nie poinformowano, dlaczego po trzech miesiącach. Czy to ukłon w stronę sieci, czy chodziło o usprawnienie świątecznych zakupów i noworocznych wyprzedaży? Ustawodawca tego nie wyjaśnił.

Niedziele handlowe 2022 marzec. Lista sklepów otwartych w niedzielę



Jednak według Alfreda Bujary, przewodniczącego handlowej "Solidarności", to sieci handlowe powinny z własnej inicjatywy zrezygnować z bycia punktami pocztowymi. Według niego obchodząc przepisy i ponownie odbierając swoim pracownikom prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami, sieci handlowe pokazały, że nie traktują tych pracowników podmiotowo, ale wyłącznie jak narzędzia do generowania gigantycznych zysków. Uważa on, że jeśli jest inaczej, to powinny to udowodnić i zamknąć swoje sklepy w niedzielę, nie czekając, aż nowe prawo zacznie obowiązywać.

Sklepy budowlane w Trójmieście



Przypomnijmy, że status placówki pocztowej dawał możliwość pracy we wszystkie niedziele większym sklepom, które wymagają obsługi przez kilku pracowników (zarówno sieciowym, jak i działającym na zasadzie franczyzy). Było to też wyjście dla małych sklepów. Dzięki temu za ladą nie musieli już stać sami właściciele, a na to pozwalała ustawa (większość sieciówek działa na zasadzie franczyzy).

Patent na tzw. "placówkę pocztową" jako pierwsza, bo jeszcze w 2018 roku, wprowadziła sieć sklepów Żabka. Z czasem placówek pocztowych zaczęło przybywać i zaczęły sięgać po to rozwiązanie kolejne sieci, takie jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, Kaufland, Biedronka, Carrefour, LidlAuchan.

Do tego grona dołączyło też kilka sklepów sieci budowlano-dekoracyjnej Bricomarche, od końca października Castorama, a od najbliższej niedzieli Leroy Merlin.

- Jest to związane z działaniami konkurencji oraz chęcią zapewnienia równych szans w dostępie klientów do możliwości zaspokojenia potrzeb związanych z domem i ogrodem, dlatego też zdecydowaliśmy się umożliwić realizację zakupów 7 dni w tygodniu. Dzięki temu również w sklepach Leroy Merlin w niedziele klienci będą mogli zaspokoić swoje potrzeby związane z domem i ogrodem - wyjaśnia biuro prasowe spółki Leroy Merlin.
Sieć Leroy Merlin Polska zapewnia przy tym, że wprowadziła zasadę dobrowolności pracy. Oznacza to, że w niedzielę pracować będą tylko ci pracownicy, którzy zadeklarowali taką chęć. Osoby, które zdecydują się na pracę w niedziele, mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie.

Wcześniej na skorzystanie z triku na placówkę pocztową zdecydowała się Castorama, która otworzyła większość sklepów w niedziele niehandlowe od 24 października br. Sieć uruchomiła punkty odbioru lub automaty DPD. Jeszcze wcześniej, bo w lipcu, w niedziele objęte zakazem handlu otworzyły się niektóre markety remontowo-budowlane Bricomarche.

Opinie (195) ponad 20 zablokowanych

  • Hahahaha bardzo dobrze

    • 2 3

  • Opinia (3)

    Zupełnie nie rozumiem dlaczego Rząd robi ludziom na złość , większość ludzi chce by wszystkie sklepy były otwarte w niedzielę i niech tak będzie, włącznie w to Urzędy, idźmy swoją drogą jako Państwo

    • 27 9

    • To nieprawda. Tylko patologia i wtórni analfabeci potrzebują spędzać niedzielę na chodzeniu po sklepach (1)

      tak jak by to była jakaś przyjemność.

      • 0 1

      • zagadka

        jak rozwali Ci się rura od wody w niedzielę to ciekawe co wtedy zrobisz?

        • 1 0

    • To jest sprężyna klechów, masz isc do kosciola i sypnac na tace, a nie wydawac kase w galeriach.

      • 0 0

  • sklepy

    mam taki pomysl zeby ta niby solidarnosc zrezygnowala z etatow zwiazkowych a dzialala za darmo w wekendy a w tygodniu do roboty jak inni my chcemy pracowac w niedziele czy te mozgi tego nie rozumieja

    • 6 0

  • Dlaczego niemcy obłudne u siebie nie otwierają sklepów????

    ... hipokryzja ojczyzny tuska po całości!

    • 1 4

  • A skąd w ogóle w ustawie że placówka pocztowa

    Może być otwarta w niedzielę?

    Bo Żabka jest Rydzyka, ludzie kumajcie coś

    • 3 1

  • Chcieliścta to mata

    Pamiętam jak pod koniec lat 80. karmiono nas bzdurami o kapitalizmie, że go bardzo potrzebujemy, że zagranica zainwestuje u nas duże pieniądze dając nam dostęp do nowych technologii itd. Każdy Polak uwierzył, że będzie super, że nasze samochody (Polonez, Star itd itp) i inne produkty "Made in Poland" będą bardziej nowoczesne, bardziej konkurencyjne, dzięki czemu będziemy więcej zarabiać i lepiej żyć.. A co się okazało? Cały przemysł rozkradli i polikwidowali, żeby pozbyć się konkurencji - okropnej konkurencji, bo taniej! Nie tylko nie zaczęliśmy produkować samochodów lepszych, ale w ogóle przestaliśmy produkować - jakiekolwiek i cokolwiek! Zamiast nowych technologii zainstalowali u nas swoje sieci handlowe i fabryki w których pracujemy dla nich, a nie dla nas. Wystawili nas do wiatru. Teraz Polaku szukaj tego wiatru w polu, byle nie w Polsce! Może w Anglii, może w Niemczech lub we Francji, bo w Polsce przyszłości nie ma żadnej!

    • 5 0

  • jak zwykle pis namieszal, proponuje zeby sejm pracowal tez w niedziele i wkoncu zabral sie do roboty

    • 2 0

  • Państwo z kartonu

    • 1 0

  • Dlaczego wszystko jest placówka

    Pocztowa a sama Poczta jest w niedzielę zamknięta? Co za brednie.
    Cały ten wal miał wykończyć małe sklepy rodzinne i rozproszonych przedsiębiorców co robi się dalej Polskim Ladem aby wszystko było w rękach korporacji a my byli ich niewolnikami w 100%

    • 1 0

  • Akurat sklepy budowlane (1)

    powinny być otwarte cały tydzień,bo złośliwość rzeczy martwych jest taka że przeważnie walnie rura lub nastąpi zwarcie akurat w święto.

    • 5 0

    • eeee tam wg Fujary z Solidarności możesz poczekać do poniedziałku bo akurat w poniedziałek

      Twój szef da Ci wolne i będziesz miał czas na odwiedzenie sąsiadów i ocenianie szkód.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w obszarze badań i rozwoju technologii informatycznych, pełniąc funkcje zarządcze polskich oddziałów czołowych korporacji informatycznych: 1999-2010: Intel Technology Poland (Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu); 1997-1999: Olicom Poland (Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny); 1991-1997: CrossComm-Poland (Dyrektor Finansowy, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny) Pełnił funkcje w organach doradczych: członek...

Najczęściej czytane