• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skoro Castorama, to i Leroy Merlin. Sklepy budowlane też otwierają się w niedziele

Wioletta Kakowska-Mehring
5 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Sklepy budowlane też chcą być "punktami pocztowymi". Po Bricomarche i Castoramie na ten krok zdecydowała się też sieć Leroy Merlin. Sklepy budowlane też chcą być "punktami pocztowymi". Po Bricomarche i Castoramie na ten krok zdecydowała się też sieć Leroy Merlin.

Sklepy budowlane też będą czynne w niedziele niehandlowe. Od 7 listopada do grona "placówek pocztowych", czyli Castoramy i Bricomarche, dołącza też sieć sklepów Leroy Merlin. Wprawdzie Sejm uszczelnił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Jak widać, sieci korzystają z luki do końca, co nie podoba się handlowej "Solidarności", która protestowała w Warszawie.



Czy sieci handlowe powinny z własnej inicjatywy zrezygnować z „usług pocztowych”?

Wczoraj w Warszawie odbył się protest pracowników handlu, a właściwie Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSSZ "Solidarność". Demonstracja odbyła się przed siedzibą Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza największe sieci handlowe funkcjonujące w naszym kraju. Udział wzięli związkowcy z Carrefoura, Auchan, Biedronki, Stokrotki, Selgrosa, Kauflandu, Castoramy, Macro Cash, Decathlonu, Pepco oraz Ikea.  Domagano się realizacji trzech postulatów: podwyżek wynagrodzeń, zwiększenia liczby pracowników w sklepach oraz niedziel wolnych od pracy w handlu.

- Trzy lata temu "Solidarności" udało się wprowadzić ograniczenia handlu w niedziele. Żadnemu pracownikowi handlu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest to sprawa. Niestety w ostatnich miesiącach kolejne sieci zaczęły obchodzić prawo i ponownie otworzyły sklepy w niedziele. W wyniku interwencji "Solidarności" Sejm uszczelnił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Domagamy się, aby sieci handlowe już dziś przestały omijać prawo i przywróciły pracownikom prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami - czytamy w stanowisku handlowej "Solidarności".
Przypomnijmy jednak, że czas wejścia w życie nowych przepisów nie zależał od sieci handlowych, a od ustawodawcy. 19 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uszczelniającą zakaz handlu, a w ustawie zapisano, że przepisy wejdą w życie po trzech miesiącach od momentu opublikowania w Dzienniku Ustaw. Niestety, nie poinformowano, dlaczego po trzech miesiącach. Czy to ukłon w stronę sieci, czy chodziło o usprawnienie świątecznych zakupów i noworocznych wyprzedaży? Ustawodawca tego nie wyjaśnił.

Niedziele handlowe 2022 marzec. Lista sklepów otwartych w niedzielę



Jednak według Alfreda Bujary, przewodniczącego handlowej "Solidarności", to sieci handlowe powinny z własnej inicjatywy zrezygnować z bycia punktami pocztowymi. Według niego obchodząc przepisy i ponownie odbierając swoim pracownikom prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami, sieci handlowe pokazały, że nie traktują tych pracowników podmiotowo, ale wyłącznie jak narzędzia do generowania gigantycznych zysków. Uważa on, że jeśli jest inaczej, to powinny to udowodnić i zamknąć swoje sklepy w niedzielę, nie czekając, aż nowe prawo zacznie obowiązywać.

Sklepy budowlane w Trójmieście



Przypomnijmy, że status placówki pocztowej dawał możliwość pracy we wszystkie niedziele większym sklepom, które wymagają obsługi przez kilku pracowników (zarówno sieciowym, jak i działającym na zasadzie franczyzy). Było to też wyjście dla małych sklepów. Dzięki temu za ladą nie musieli już stać sami właściciele, a na to pozwalała ustawa (większość sieciówek działa na zasadzie franczyzy).

Patent na tzw. "placówkę pocztową" jako pierwsza, bo jeszcze w 2018 roku, wprowadziła sieć sklepów Żabka. Z czasem placówek pocztowych zaczęło przybywać i zaczęły sięgać po to rozwiązanie kolejne sieci, takie jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, Kaufland, Biedronka, Carrefour, LidlAuchan.

Do tego grona dołączyło też kilka sklepów sieci budowlano-dekoracyjnej Bricomarche, od końca października Castorama, a od najbliższej niedzieli Leroy Merlin.

- Jest to związane z działaniami konkurencji oraz chęcią zapewnienia równych szans w dostępie klientów do możliwości zaspokojenia potrzeb związanych z domem i ogrodem, dlatego też zdecydowaliśmy się umożliwić realizację zakupów 7 dni w tygodniu. Dzięki temu również w sklepach Leroy Merlin w niedziele klienci będą mogli zaspokoić swoje potrzeby związane z domem i ogrodem - wyjaśnia biuro prasowe spółki Leroy Merlin.
Sieć Leroy Merlin Polska zapewnia przy tym, że wprowadziła zasadę dobrowolności pracy. Oznacza to, że w niedzielę pracować będą tylko ci pracownicy, którzy zadeklarowali taką chęć. Osoby, które zdecydują się na pracę w niedziele, mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie.

Wcześniej na skorzystanie z triku na placówkę pocztową zdecydowała się Castorama, która otworzyła większość sklepów w niedziele niehandlowe od 24 października br. Sieć uruchomiła punkty odbioru lub automaty DPD. Jeszcze wcześniej, bo w lipcu, w niedziele objęte zakazem handlu otworzyły się niektóre markety remontowo-budowlane Bricomarche.

Opinie (195) ponad 20 zablokowanych

  • Skoro podpisałam umowę o pracę

    na pracę dajmy na to w dyskoncie spozywczym to bez aneksu do umowy o pracę i jakiegoś dodatku nie widzę uzasadnienia żeby zajmować się jeszcze jakimiś paczkami ,mając i tak sporo innych rzeczy na głowie,bo zawsze brakuje ludzi do pracy...

    • 5 0

  • Taka prawda (2)

    Pisowe babcie najchętniej zaraz po kościółku w niedzielę lecą do biedronki jakby w tygodniu ich było mało po sklepach...czy nie zastanawialiście się nad tym że pracownik też chciałby mieć tą niedzielę dla siebie i rodziny?I gdzie dla was świętoszki przykazania?

    • 2 3

    • To nie pisowe babcie laza po sklepach,tylko takie zryte berety jak twoj. (1)

      • 0 0

      • A co z kierowcami autobusów, stacjami benzynowymi, kinami. Oni pracują w niedzielę i jakoś Solidarności to nie przeszkadza.

        • 0 0

  • Bardzo dobrze że się otwieraja

    Zwolennicy styropianów mogą iść na mszę,nikt nie broni

    • 0 2

  • Iii bardzo dobrze.
    Uważam,ze i tak za pozno.Od 3 lat powinni byc otwarci w niedzielę jak te pierdo..ne żabki

    • 0 2

  • a gdyby firma pocztowa otworzyła oddziały w których byłyby i budowlane i spożywka ?

    • 3 0

  • Paranoja (1)

    Proponuje pracować również we wszystkie święta bo po co mamy siedzieć w domu i pobyć z rodziną. Ci co popierają pracę w dni wolne są chorzy a tłumaczenie że mało pieniędzy to ja się pytam po co należycie do związków zawodowych dlaczego nie wywalczą godnej płacy. Polska to jednak dziwny kraj

    • 4 3

    • ja pracuje w szpitalu. m.in. w weekendy

      • 3 0

  • Absurd..

    Skoro mimo zakazu handlu otwierają sklepy to niech otworzą też urzędy w weekendy, i inne placówki które do tej pory pracowały od poniedziałku do piątku. Jak wszyscy to wszyscy!! I wszyscy będziemy jedna wielka placówka:) Ludzie w tygodniu każdy jak chce zrobi zakupy o każdej porze nawet wieczorem po pracy. W soboty powinny być otwarte jak już sklepy do 14-15 i potem otwierane dopiero w poniedziałek. Mam nadzieję że w końcu do tego dojdzie..;)

    • 0 1

  • (1)

    Handel powinien być otwarty cały tydzień. Lubię robić zakupy w niedziele.

    • 2 2

    • Zmień to;)

      Widać że nie masz nic ciekawszego do robienia w życiu;) Idź lepiej na spacer lub do kościoła:)

      • 1 2

  • Bla bla bla

    Proponuję pójść do jednego ze sklepów spożywczych popularnej sieci i zobaczyć ile ludzi robi zakupy w niedzielę. Jest bałagan i nic tego nie zmieni. Ja pogubiłem się i nie wiem która niedziela jest wolna, a w którą sklepy otwarte. Czy nie lepiej było zrobić tak, że w co druga niedzielę wszystko jest otwarte bez żadnych ścem typu placówka pocztowa, stacja benzynowa

    • 2 0

  • Nie zgodne z prawem

    Skoro placówki pocztowe nie są otwarte w niedziele, to i też nie powinny być otwarte sklepy w niedziele, które są punktem odbioru przesyłek.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto Przewodniczącym Rad Nadzorczych Abantia Polska oraz Ibereolica; jak i członkiem Rad Nadzorczych. Od czerwca 1997 prowadzi własną firmę doradczą Profit-Consult zajmującą się: doradztwem inwestycyjnym, organizacją finansowania rozwoju i inwestycji, projektami doradczymi w zakresie zarządzania inwestycjami, pośrednictwem finansowym i opiniowaniem kontraktów.

Najczęściej czytane