• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Światowi liderzy branży półprzewodników w Trójmieście

Robert Kiewlicz
9 kwietnia 2024, godz. 09:55 
Opinie (98)
Industry Strategy Symposium Europe to spotkanie światowych liderów branży półprzewodników. W 2025 r. spotkają się oni w Trójmieście. Industry Strategy Symposium Europe to spotkanie światowych liderów branży półprzewodników. W 2025 r. spotkają się oni w Trójmieście.

Począwszy od 2025 r. przez kolejne dwa lata Trójmiasto stanie się centrum spotkań światowych liderów sektora produkcji półprzewodników oraz branż pokrewnych. Industry Strategy Symposium Europe zostanie zorganizowane w Polsce po raz pierwszy. ISS co roku gromadzi przedsiębiorców i naukowców z całego świata. Jest to również miejsce wyznaczające kierunek rozwoju europejskiego łańcucha dostaw. To wyjątkowa szansa na prezentację potencjału Pomorza.



Gdzie powstanie pomorska fabryka chipów? Znamy jej lokalizację Gdzie powstanie pomorska fabryka chipów? Znamy jej lokalizację

Dotychczas ISS organizowano m.in. w Berlinie, Dublinie, Brukseli i Paryżu. Wybór Sopotu jako gospodarza kolejnej edycji to sukces działań na rzecz przekonania sektora do potencjału krajów Europy Wschodniej. W ich efekcie Polska ma szanse pojawienia się na globalnej mapie branży półprzewodników.



Spotkanie światowych liderów sektora produkcji półprzewodników w Trójmieście



- Konsekwentnie wykorzystujemy wnioski zawarte w raporcie Banku Światowego opracowanego ponad rok temu dla naszego regionu. Branża półprzewodników została wskazana przez niezależnych ekspertów jako szczególnie istotna dla rozwoju Pomorza. Faktem jest, że półprzewodniki są niezbędnym elementem technologii wielu sektorów rozwijanych już w regionie: motoryzacji, medycyny, energii odnawialnej i elektroniki konsumenckiej - przekonuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Liderami sektora półprzewodników są kraje azjatyckie: Tajwan, Chiny i Korea Południowa. Zakłócenia w łańcuchach dostaw, związane z pandemią COVID-19, sprawiły, że coraz więcej firm chce lokować swoją działalność w Europie. Inwestorzy szukają jednocześnie alternatywy dla tradycyjnie związanych z branżą krajów, takich jak: Niemcy, Holandia, Belgia i Francja. Jednak już podczas ubiegłorocznego ogłoszenia przez TSMC budowy fabryki półprzewodników w Dreźnie Financial Times alarmował o malejącej dostępności kadr dla sektora w zachodniej Europie, szczególnie w Saksonii, nazywanej europejską doliną krzemową.



Inwestycja Intela w Polsce to zaledwie początek



W czerwcu 2023 r. Intel ogłosił inwestycję w zakład integracji i testowania półprzewodników o wartości 4,6 mld dolarów. Z kolei w Gdańsku od ponad 20 lat działa największe w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowe amerykańskiego potentata. To jasny sygnał dla rynku, że w Polsce można prowadzić zakrojoną na szeroką skalę kompleksową, zaawansowaną działalność.

- Miałem przyjemność gościć w Gdańsku i byłem pod ogromnym wrażeniem rozmachu inwestycyjnego miasta. Potencjał ludzki i jasny plan zrównoważonego rozwoju dla przyszłych pokoleń Pomorza są niezwykłe i mogą inspirować wszystkich członków SEMI (globalne stowarzyszenie podmiotów zajmujących się produkcją i projektowaniem elektroniki). Nasza branża dąży do osiągania ambitnych celów inwestycyjnych i przezwyciężania kryzysu siły nabywczej. Europejski przemysł mikroelektroniki niezmiennie pracuje na równomierny wzrost gospodarczy kontynentu i w tym kontekście współpraca z pomorskim ekosystemem będzie w najbliższych latach kluczowa - komentuje Laith Altimime, prezydent SEMI Europe.


Czy Pomorze ma szansę stać się producentem półprzewodników?



Aglomeracja Trójmiasta ze swoją dostępnością komunikacyjną (drogową, kolejową, lotniczą i portową), planowanymi potężnymi założeniami energii odnawialnej (potencjalnie nawet 33 GW) i potencjałem kadrowym (ponad 14 tys. pracowników sektora elektronicznego i 2,5 tys. absolwentów kierunków pokrewnych łącznie) stanowi niezwykle atrakcyjną lokalizację dla branży półprzewodników w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

- Nie startujemy w tym wyścigu od zera - mówi Anna Żukowska, odpowiedzialna za promocję sektora półprzewodników w Invest in Pomerania. - Region oferuje doskonałe możliwości synergii między przemysłem półprzewodników a elektromobilnością i IT. Znajdujemy się na drugim miejscu w Europie pod względem STEM talent pool. Przeniesienie ISS do Trójmiasta świadczy o tym, że zostaliśmy w końcu dostrzeżeni przez przemysł półprzewodników, a naszym zadaniem jest doprowadzenie do realizacji konkretnych inwestycji.

Miejsca

Opinie (98) 3 zablokowane

  • Trójmiasto centrum wszechświata!

    • 4 1

  • Serio pan w to wierzy?

    Zwyczajnie polscy pracownicy są najtańszy przy dobrej znajomości angielskiego.
    Nic więcej.
    Nawet pracownicy firm typu intel w Polsce są pierwsi do zwolnienia.
    Ci wybitniejsi napiszą aplikację na chiński zegarek w wypadku zwolnienia i dadzą radę. Ci przeciętni nagle mogą stać się zbędni. Z testami i klepaniem kodów już dobrze radzi sobie tzw sztuczna yntelygencja. Z robienia stron www i wymiany tonerów ci ludzie się nie utrzymaą jak dostaną podziękowanie.
    Nie mamy wielkich firm od hardware więc nikt ich nie zatrudni. Ci wybitni już dawno temu pracują poza krajem.
    Władze likwidują w zarodku inwestycje zagrażające firmom niemieckim i francuskim. Bez takich inwestycji oprogramowanie jest zbędne.

    • 3 4

  • Taaa pomorskie to złe powietrze, fura blachosmrodów i największa zachorowalność na raka, praktycznie zero przemysłu, kto był na śląsku ten wie.

    • 0 2

  • Za miskę ryżu (1)

    Od 89 tak jesteśmy traktowani. I nie tylko przez zachód ale i sami polscy politycy tak do nas podchodzą.

    • 4 2

    • Taki mieliśmy plan

      Pinokio Mordazdradziecki vel Ryż

      • 0 3

  • Techologicznie to Intelowi peron odjechał.

    Można to przedstawiać jako ilustrację co się stanie z firmą technologiczną gdy ta na pierwszym miejscu ma krzewienie gender i innych głupot a nie rozwój technologii. Te okresowe sprawozdania/ oceny czy któryś z kolegów coś mówił, może, nie tak o czymś.... Wystarczy popatrzeć na akcje i porównać z dużo mniejszymi firmami np. z Nvidią czy AMD.
    Nowa fabryka Intela raczej nie powstanie w Polsce ale to chyba nie tak duża strata bo to tak jakbyśmy zafundowali sobie największą fabrykę zapałek na świecie w porównaniu z wymienionymi powyżej.
    Nie po to po 89r zlikwidowaliśmy, tak do fundamentów cały sektor elektroniki, by mogło powstać coś polskiego.

    • 4 1

  • (1)

    Jak Polska ma się rozwijać skoro polacy są za prowojennymi politykami :)

    • 0 3

    • Dzięki koalicji 15 października zdobędziemy Obwód Królewiecki, Białoruś i połączymy się z Ukrainą

      • 0 0

  • Panie Redaktorze Szanowny, proszę wygooglować firmę Synopsys, która też ma swoje biuro w Gdańsku (1)

    Również top of the top świata mikroelektroniki / półprzewodników projektująca dla większości firm które wymienione są w artykule :)
    180 inżynierów elektroników nie może się mylić, zapraszamy do kontaktu, możemy opowiedzieć dużo o tym co się dzieje na świecie i dlaczego Gdańsk jest miastem przyszłości :)

    • 6 0

    • A co robicie?

      Vhdl czy obwody? Jestescie potentatem taniej sily inzynierskiej? Bo nie sadze ze placicie tyle ile w us

      • 0 0

  • Bez elektrowni nic z tych technologii przyszłości nie zagości na Pomorzu.

    Koszty niebotyczne a inwestorzy też będą patrzeć na sytuację za wschodnią granicą...

    • 0 0

  • Wszystko ładnie; tyle tylko, że produkcja półprzewodników wymaga ogromnych ilości wody.

    I to nie słonej!

    • 1 0

  • O tym niestety decyduje rząd (przez zachęty i propozycje lokalizacji)

    Jak wiadomo PIS i Morawiecki nie byli zainteresowani Pomorzem

    Niestety zwykle ludzie z Pomorza na eksponowanych stanowiskach także nigdy nie zabiegali o umiejscawianie inwestycji tutaj, jak to robią od zawsze ludzie z południa Polski, którzy zawsze lobbują na rzecz swoich regionów.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy. Działalność Perfect Consulting obejmuje usługi doradztwa personalnego oraz szkolenia interpersonalne. Firma specjalizuje się w stosowaniu oraz wdrażaniu narzędzi wspomagających zarządzanie kapitałem ludzkim. Ukończyła Zarządzanie i Marketing na WSAiB w Gdyni. Studia podyplomowe podjęła na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką studiów MBA w Gdańska...

Najczęściej czytane