• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Testy w pracy. Kary finansowe za zakażenie

Wioletta Kakowska-Mehring
28 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Nowy projekt wprowadzi obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu i nakłada kary finansowe na tych, którzy zarażą innych pracowników. Nowy projekt wprowadzi obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu i nakłada kary finansowe na tych, którzy zarażą innych pracowników.

Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika raz w tygodniu podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu, a gdy w zakładzie pracy dojdzie do zakażenia, to pracownik, który nie poddał się testowi, może zostać zobowiązany do zapłaty odszkodowania. O odszkodowanie może wnieść jego kolega z pracy - to główne założenia nowego projektu ustawy covidowej, jaki właśnie trafił do Sejmu.



Czy podobają ci się założenie nowej ustawy covidowej?

Na sejmowej stronie pojawił się poselski projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii Covid-19". Wniosła go grupa posłów PiS. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został poseł Paweł Rychlik. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie sejmowej, projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisji zdrowia.

Nie wiadomo, czy nowy projekt ma zastąpić, czy ma być uzupełnieniem tzw. projektu posła Czesława Hoca z PiS, nad którym od tygodni trwały prace. Przypomnijmy, że pierwszy z projektów stawiał na informowanie o tym, czy pracownik jest zaszczepiony i testowanie w miejscu pracy. Nie było w nim mowy o odszkodowaniu.

Czytaj też:

Rząd za weryfikacją szczepień i testami w miejscu pracy



Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień



Co znalazło się w nowym projekcie?


  • Pracownik jest uprawniony do nieodpłatnego wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Prawo do nieodpłatnego wykonania testu przysługuje pracownikowi raz w tygodniu, ale ta częstotliwość może ulec zmianie ze względu na sytuację epidemiczną.
  • Pracodawca może żądać od pracownika, w terminie wyznaczonym z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin, nie częściej niż raz w tygodniu, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.
  • Projekt przewiduje także, że zakażony koronawirusem pracownik, który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć pracodawcy w ciąg dwóch miesięcy od dnia zakończenia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu Covid-19, wniosek "o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przysługującego od pracownika, który nie poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2".
  • W takim wniosku pracownik będzie musiał wskazać okoliczności uzasadniające, że zakażenie nastąpiło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy i wskazać osoby, z którymi miał kontakt w tym zakładzie pracy lub miejscu "w okresie poprzedzającym zakażenie, nie dłuższym niż siedem dni".
  • Pracodawca w ciągu siedmiu dni od otrzymania wniosku będzie musiał zweryfikować, czy wśród pracowników, z którymi miał kontakt pracownik zakażony wirusem SARS-CoV-2, znajdują się osoby, które nie poddały się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2 w okresie poprzedzającym zakażenie, nie dłuższym niż siedem dni.
  • W przypadku potwierdzenia przez pracodawcę, że wśród pracowników, z którymi miał kontakt pracownik zakażony koronawirusem, znajdują się osoby, które nie okazały negatywnego wyniku testu, "pracodawca niezwłocznie, nie później niż w terminie trzech dni" musi przekazać wniosek zakażonego pracownika do wojewody właściwego ze względu na miejsce wyznaczone do wykonywania pracy wraz z listą pracowników, którzy nie poddali się testowi, a zostali wskazani przez zakażonego pracownika jako osoby, z którymi pracownik ten miał kontakt. W następnym kroku wojewoda, na podstawie wniosku, wszczyna postępowanie w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia. Datą wszczęcia postępowania jest dzień doręczenia wniosku. Od decyzji wojewody zarówno wnioskodawcy, jak i pracownikowi obowiązanemu do odszkodowania, przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
  • Wysokość świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wynosi równowartość pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207) obowiązującego w dniu złożenia wniosku".
  • Projekt ustawy zakłada także, że w sytuacji gdy pracodawca nie skorzystał z możliwości żądania od pracownika wyniku testu, a pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie, ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może on wystąpić do wojewody z wnioskiem o wszczęcie postępowania "w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przysługującego od pracodawcy".
  • W sytuacji, kiedy pracodawca skorzystał z możliwości żądania od pracownika okazania testu, a u pracowników, którzy mieli kontakt z pracownikiem, który nie poddał się temu testowi, stwierdzono zakażenie wirusem, może on wystąpić do wojewody z wnioskiem o odszkodowanie od pracownika, który nie poddał się testowi. "Wniosek podlega rozpatrzeniu, jeżeli na skutek zakażenia pracowników wirusem SARS-CoV-2 u tego pracodawcy, prowadzenie działalności przez pracodawcę zostało istotnie utrudnione".


Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie sejmowej, projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisji zdrowia. Według wstępnych informacji projekt ma trafić pod obrady już we wtorek 1 lutego.

Opinie (394) ponad 20 zablokowanych

  • Testy

    Kolejny durny pomysł. Raz że technicznie będzie niewykonalne zrobienie kilku mln testów a dwa jak mi udowodnią że to jest mój wirus a nie kolegi ,który minął mnie na schodach. Teraz jest problemem wykonanie 200 tys testy dziennie a trzeba będzie zrobić kilka milionów. Kto wybrał takich posłów?

    • 5 0

  • gonić antyszczepów ....

    w kibel z nimi

    • 1 14

  • Spokojnie,

    Rzucają kolejnego , nielegalnego gniota i patrzą, co się będzie działo. Powstanie trochę szumu i tyle. Suweren pisowski i tak po tygodniu nie będzie o tym pamiętał.

    • 4 0

  • Bareja by się pogubił w absurdzie

    Dożyłem czasów, gdy lekarz kojarzy się źle, policja jeszcze gorzej, a rządzący mają pomysły, jakby po LSD.

    • 12 0

  • Wstyd

    Pomysł chorego na schizofrenię lub Alzheimera. Testy nie mają żadnego związku z zarażaniem i zapobieganiem zarażeniom. Od badania stanu rozumu myślenie nie poprawi się ani nie pogorszy. U schizofreników wszystko miesza się ze wszystkim.

    • 9 0

  • wczoraj w tv trwam odbyło się sympozium na ktorym wypowiadali się naukowcy nie zależni od gadziej kasy..przedstawili swoje badania,analizy..to co klepia w ściekowych mediach to fałsz...zakłamane wszystko...i udowodnili naukowo,że szmaty są zagrożeniem dla zdrowia i wszystko jest bezpodstawne...restrykcie i inne areszty domowe....Mateuszek dostał od geatsa-zbrodniarza..kasę dodatkową aby promwać szpryce...ktore to powodują nie tyllko powikania ale i zgony...warto posłuchać doktora Martykę i jemu podobnych....zupełnie inny obraz się wyłania...

    • 7 0

  • Mój kot jest bardziej inteligentny od tych oslow.
    Zresztą te ustawy to już musztarda po obiedzie. Omikron to jak zwykle przeziębienie. Ilość ludzi w szpitalach spada , ilość zgonow spada. Koniec, odwołać te masowe , bezprawne wsadzanie ludzi a zwłaszcza dzieci na kwarantanny, masowe testy. Ludzie z katarami siedza sobie 10 dni w domu, bo chcą mieć status ozdrowienca. Trzeba głośno zacząć domagać się zmian w kwarantannie, zwłaszcza w szkołach. Polskie posly-osly są zawsze spóźnieni z decyzjami kilka miesięcy. Ludzie muszą wymusić te zmiany i to jak najszybciej. Koniec z tym terrorem. I mówię to jako osoba zaszczepiona.

    • 4 0

  • Polacy to szczęśliwi i mądrzy ludzie

    Dzięki wrodzonej inteligencji wybraliśmy na posłów najlepszych synów ojczyzny.
    Ci superinteligentni profesjonaliści robią wszystko aby Polakom żyło się szczęśliwie i bogato.
    Jak to możliwe?
    Możliwe! Oglądaj Wiadomści TVP1 to się przekonasz.

    • 2 0

  • Audytor Obywatelski powinien ich nagrać

    Ale byłby kabaret z twórcami tych wypocin antyludzkich. Audytor przedstawiłby, gdzie nastąpiło oderwanie od rzeczywistości i przejście polityków do krainy urojeń. Coś mi się zdaje, że w dzieciństwie, ci politycy byli przeganiani z piaskownicy. Podłość polityków nie zna granic.

    • 7 0

  • A kto będzie stwierdzał kto od kogo się zakaził?

    Pani Zdzisia w kadrach?

    • 12 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane