• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzielnice - wizje przestrzeni. Tereny rekreacji i udogodnienia na VII Dworze

Krzysztof Koprowski
10 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (155)
  • Pawilon handlowo-usługowy przy skrzyżowaniu Chełmońskiego-Norblina, gdzie postuluje się największe zmiany w zagospodarowaniu.
  • Pawilon handlowo-usługowy przy skrzyżowaniu Chełmońskiego-Norblina, gdzie postuluje się największe zmiany w zagospodarowaniu.
  • Pawilon handlowo-usługowy przy skrzyżowaniu Chełmońskiego-Norblina, gdzie postuluje się największe zmiany w zagospodarowaniu.
  • Teren zieleni w rozwidleniu jezdni ul. Chełmońskiego. W oddali widoczny pawilon handlowo-usługowy.

Przekształcenie ulic w przestrzeń współdzieloną, miejski plac przed budynkiem handlowo-usługowym oraz urządzenie rekreacyjnej strefy buforowej przy wejściu do lasu - to główne postulaty opracowania Gdańskie Przestrzenie Lokalne dla VII DworuMapka. Pod koniec grudnia prezentowaliśmy ustalenia dla dawnego pasa startowego na Zaspie, zaś za dwa tygodnie napiszemy o obszarze w rejonie ul. Śląskiej na Przymorzu MałymMapka.



Czy ulice na VII Dworze należy zmienić w przestrzeń współdzieloną?

W ramach opracowania Gdańskie Przestrzenie Lokalne (w skrócie GPL, jego główne założenia przypominamy w ramce na dole), autorstwa Biura Rozwoju Gdańska, dla VII Dworu największy nacisk położony jest na poprawę komfortu ruchu pieszego.

Głównym elementem temu sprzyjającym będzie uspokojenie ruchu w obrębie budynku handlowo-usługowego na wysokości skrzyżowania ul. Norblina i ChełmońskiegoMapka.

Charakterystyczne rozwidlenie jezdni ul. Chełmońskiego zgodnie z opracowaniem powinno zostać przekształcone w "strefę integracji" z elementami małej architektury, dodatkowymi nasadzeniami zieleni oraz możliwością wprowadzenia elementów sztuki.

Potencjały zagospodarowania terenu w ramach opracowania GPL Potencjały zagospodarowania terenu w ramach opracowania GPL

Plac przed obiektem handlowym i przestrzeń współdzielona



Przestrzeń ta powinna mieć kontynuację także po drugiej stronie ul. Norblina - bezpośrednio przed wspomnianym pawilonem handlowo-usługowym, gdzie postuluje się likwidację kilku miejsc postojowych na rzecz zieleni oraz miejskiego placu, który może być latem wykorzystany pod ogródki gastronomiczne.

Kolejnym ukłonem w stronę pieszych jest przekształcenie górnego odcinka ul. Chełmońskiego oraz Norblina i rejonu skrzyżowania Norblina - Abrahama w strefę ruchu uspokojonego i współdzielonego, czyli bez wydzielonych chodników i jezdni.

Wytyczne do projektów wskazane w opracowaniu GPL Wytyczne do projektów wskazane w opracowaniu GPL

Bez uzupełnienia szpalerów drzew wzdłuż ulic



W opracowaniu nie przewiduje się jednak uzupełnienia znacznie przetrzebionych szpalerów drzew wzdłuż głównych ulic. Czym jest to podyktowane?

- W karcie GPL wskazano konieczność zachowania i ochrony istniejących szpalerów w obu ulicach. Ze względu na istniejącą infrastrukturę podziemną nie wskazano dodatkowych uzupełnień, co jednak wcale nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych nasadzeń drzew lub krzewów na etapie szczegółowego opracowania projektowego - wyjaśnia Katarzyna Błaszkowska z Zespołu Komunikacji Społecznej BRG.

Poprawa przestrzeni przy kościele i między blokami



W opracowaniu zawarto ponadto sugestię doposażenia placu przed kościołem pw. św. Stanisława KostkiMapka o dodatkowe elementy małej architektury połączone z modernizacją posadzki placu, a także poprawę zagospodarowania przestrzeni między blokami, gdzie obecnie brakuje chodników w miejscu wydeptanych ścieżek, a także małej architektury i urządzeń sportowo-rekreacyjnych.

  • Ulica Norblina z licznymi ubytkami w szpalerach drzew
  • Skrzyżowanie Norblina - Abrahama oraz kościół pw. św. Stanisława Kostki
  • Ulica Abrahama oraz (po prawej) planowana strefa buforowa przy wejściu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
  • Planowana strefa buforowa przed wejściem do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Nowa strefa rekreacji przed wejściem do lasu



Największą zmianą w tej części miasta będzie urządzenie nowego terenu rekreacji na polanie przy ul. AbrahamaMapka. To rozwiązanie pojawiło się już wcześniej w ramach opracowania stref buforowych przy wejściach do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Opracowanie GPL podtrzymuje te ustalenia w zakresie m.in. urządzeń rekreacji, sportu, parkingu rowerowego oraz miejsc postojowych dla aut. Ponadto postuluje się budowę dwóch stawów w nawiązaniu do istniejącego tutaj w przeszłości zagospodarowania przy Dworze VI.

Dwory przy Polankach. Historia dworów VII, VI i V Dwory przy Polankach. Historia dworów VII, VI i V

  • W opracowaniu GPL postuluje się również poprawę zagospodarowania przestrzeni międzyblokowej
  • W opracowaniu GPL postuluje się również poprawę zagospodarowania przestrzeni międzyblokowej.
  • W opracowaniu GPL postuluje się również poprawę zagospodarowania przestrzeni międzyblokowej.

Rada dzielnicy niezainteresowana spotkaniem konsultacyjnym



Materiał przygotowany przez Biuro Rozwoju Gdańska dla VII Dworu, w przeciwieństwie do innych dzielnic, nie został w pełni skonsultowany z lokalną radą dzielnicy.

Jak informuje BRG, kontakt z Radą Dzielnicy VII Dwór nawiązano 5 października 2022 r., a jej przedstawiciele zostali poinformowani o wstępnych wytycznych. Szczegółowe ustalenia planowano omówić podczas spotkania konsultacyjnego, do którego ostatecznie nie doszło.

- Rada Dzielnicy VII Dwór w odpowiedzi [na propozycję spotkania] przesłała prośbę o przesłanie nieskonsultowanej karty GPL celem zapoznania się z jej wytycznymi - mówi Błaszkowska. - Po otrzymaniu wyczerpujących informacji o sposobie prac nad kartą GPL i zasadach jej udostępniania rada nie wyraziła chęci spotkania. Poinformowała natomiast, że czeka na opublikowanie karty GPL.

Gdańskie Przestrzenie Lokalne (w skrócie GPL)



Gdańskie Przestrzenie Lokalne to opracowania przygotowywane przez Biuro Rozwoju Gdańska docelowo dla ponad stu lokalizacji na terenie całego miasta.

Miejsca te mają być bezpieczne, łatwo dostępne oraz integrujące lokalną społeczność niezależnie od wieku, stanu zdrowia i stopnia sprawności fizycznej jej członków.

Ich lokalizacja jest dobierana w taki sposób, aby stworzyć spójną sieć powiązaną z terenami zieleni, centrami usługowymi i transportem zbiorowym.

Materiały przygotowane przez Biuro Rozwoju Gdańska mogą okazać się szczególnie pomocne przy realizacji zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego, wydatkowaniu środków finansowych rad dzielnic oraz sporządzeniu nowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.


Miejsca

Opinie (155) 5 zablokowanych

  • Chodniki do remontu i dodatkowe miejsca na Abrahama są potrzebne.

    Nowe nasadzenia drzew w miejsce tych wymagających usunięcia należy przywracać. Na ul. Abrahama od Polanki do lasy chodniki wołają o pomstę do nieba jak ludzie połamią sobie kończyny to miasto dopiero przejrzy na oczy. Na ulicy Abrahama jest miejsce na zrobienie dodatkowych miejsc parkingowych - zamiast obecnego błota. Mają rację osoby które piszą, że jak Miasto zaczyna coś ulepszać i poprawiać to za chwilę wkroczy deweloper ze swoimi wizjami dla Oliwy i VII Dworu.

    • 11 0

  • Odwalcie się ciubaryki od Osiedla!
    W swoich wiochach wprowadzajcie "udogodnienia".

    • 6 0

  • (2)

    W artykule napisano, że chodzi m.in. o "integrację lokalnej społeczności". To niech zrobią osiedlowy klub jak za dawnych lat! Były w nim zajęcia zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i seniorów. To była prawdziwa integracja! Nie znam żadnego osiedla w Trómieście, gdzie lepiej dbano o swoich mieszkańców.
    I w ogóle, jak chcą coś przerabiać, niech zapytają najpierw nas, co jest NAM potrzebne. Z wpisów jasno wynika, że chcemy przede wszystkim dalszego remontu ulic i chodników (bez ich większej przebudowy), dodatkowych miejsc parkingowych, ewtl. zmiany sklepu, śmietników itd., oraz wyciągu narciarskiego. Natomiast nie chcemy żadnych zmian, które przyciągnęłyby do nas tłumy przyjezdnych. A wszystko wskazuje na to, że właśnie to chcą nam zafundować! Mam nadzieję, że Rada Osiedla się na to nie zgodzi! Tylko czy oni jak i my mamy coś do gadania? Czy przypadkiem sprawa nie jest już przesądzona? :(

    • 7 0

    • Popieram

      • 1 0

    • Wyciąg przyciągnąłby gości...

      ...z innych dzielnic lub miast. To albo to albo to :)

      Mi tam dobrze bez wyciągu, do tego śniegu coraz mniej. :(

      • 0 0

  • dziwaczne pomysly kogos, kto chyba nawet na VII dworze nie byl (5)

    mieszkam na VII dworze od paru lat i ten artykul i wszystkie opisane w nim plany po prostu rozwaliły mi głowę, bo plany te wyglądają jak wyplute z jakiegoś podstawowego generatora uniwersalnych pomyslow na rewitalizację, a w rzeczywistosci plany te są z d... i zupelnie nie pasuja do potrzeb wiekszosci mieszkancow.
    zacznijmy od tego, ze nasza dzielnica lezy nieco na uboczu, nie jest dzielnicą przelotową, i naprawde zupelnie nie potrzebuje uspokojenia ruchu samochodowego, bo po 17 malo kto tu jezdzi. dodatkowo, to uspokojenie ruchu jest przewidywane w obrebie najwazniejszego (i w sumie praktycznie jedynego) przystanku autobusowego, co wydaje sie byc naprawde absurdalne.
    druga sprawa, ktora od razu rzucila mi sie w oczy i wlasciwie to mnie wkurzyla, bo ktos zupelnie nie przylozyl sie do roboty od samego poczatku: "obiekty integrujace lokalną spolecznosc". pawilony handlowe? powiedzmy, ze ok. kosciol? ok. dom medyczny? lekarz przyjmuje tu maksymalnie 4 godziny dziennie, i to tylko rodzinny, i tylko jeden. to nie jest miejsce ruchu ani integracji. dwor seniora? ktos chyba zupelnie nie sprawdzil co to jest - to jest zamkniety dom starcow, a nie miejsce integracji. w tym miejscu nie dzieje sie absolutnie nic, co integrowaloby mieszkancow, bo tez nie taki jest jego cel. apteka? jest to chyba najgorzej zaopatrzona apteka w gdansku (brakuje nawet podstawowych lekow na tarczyce, a pani odmawiaja zamawiania lekow), pewnie dlatego jest ciagle pusta. z kolei miejsca, w ktorych ludzie sie przewijaja, sa dosc specyficzne - kosciol (nawet nie ma co komentowac) i pawilony handlowe - czyli lewiatan, do ktorego chodza tylko ludzie starsi (bo jest blisko) i lokalni alkoholicy - kazdy, kto ma samochod, wybierze sie na zakupy gdzie indziej, bo lewiatan i warzywniaki maja ceny zdecydowanie wyzsze niz powszechne markety, w ktorych jest nie tylko taniej, ale i czyściej. zastanawia mnie ten pomysl: "postuluje się likwidację kilku miejsc postojowych na rzecz zieleni (cd. nizej)

    • 16 0

    • (4)

      oraz miejskiego placu, który może być latem wykorzystany pod ogródki gastronomiczne." - niby kto ma te ogrodki otwierac? lewiatan? zaklad dorabiania kluczy? poczta polska? na VII dworze jest tylko jeden obiekt typowo gastronomiczny, jest to restauracja na abrahama, ktora od centrum dzielnicy jest znacznie oddalona, a dodatkowo mieszkancy raczej nie sa nia specjalnie zainteresowani. Dlaczego? a no dlatego, ze VII dwor to dzielnica starych i niezamoznych ludzi. to, co by im sie faktycznie przydalo, to np. dom spotkan dla mieszkancow, moze GAK i jakies zajecia (Joga, ceramika, itp), a nie wiecej lawek i strefa uspokojonego ruchu - bo naprawde, nie ma tu co uspokajac, norblina wyglada jak po ataku bombowym i nikt sie na tych dziurach nei rozpedza, to samo zreszta dotyczy gryglewskiego czy siemiradzkiego.
      doposazanie placu przed kosciolem? absurd!! dlaczego cokolwiek przy kosciele ma byc fundowane ze swieckich funduszy? wystarczy ze parking pod kosciolem byl realizowany z budzetu obywatelskiego.
      dodatkowe chodniki? chodnikow naprawde jest na naszym osiedlu w brod i na tej mapce ich brakuje, co jest dodatkowym dowodem, ze ktos sie naprawde do swojej roboty nie przylozyl.
      zmiany przy wejsciach do TPK? to sa zmiany dla osob, ktore tlumnie zjezdzaja sie tu w weekendy z innych czesci miasta, mieszkancom zdecydowanie wystarcza obecna infrastruktura.
      to osiedle i tak nigdy osiedlem marzen nie bedzie, bo jest za male, nie oplaca sie tu otwierac gastronomii, rossmannow, lidli itp - biznes jest biznes i to jest oczywiste. dodatkowo, mieszkania sa nieatrakcyjne (klitki w plycie, brak prywatnych miejsc parkingowych, wiekszosc blokow bez wind, beznadziejne balkony, spoldzielnia rodem z komuny - to sa zupelnie nieatrakcyjne bloki dla mlodych rodzin i jest to oczywiste). nie liczylabym tu na prywatne inicjatywy, osiedle bedzie zmierzac w kierunku mieszkan inwestycyjnych (czyli zaludni sie osobami wynajmujacymi tymczasowo, studentami i osobami, ktore stac na wynajem tu, - cd)

      • 4 2

      • ale juz niekoniecznie na zakup. jesli kogos stac na 3 pokoje za 650k, to znajdzie atrakcyjniejsze mieszkanie w atrakcyjniejszych blokach), nie mamy sie tu co spodziewac fajnych biznesow, ale miasto ma pewne narzedzia, ktore moglyby uczynic to osiedle atrakcyjniejszym i wesprzec tworzenie fajnej spolecznosci. i co zaproponowano? uspokojony ruch i lawki pod kosciolem. serio, walnijcie sie tam w glowe. czasem lepiej, jak juz sie nic nie robi, niz opracowuje takie wielkie g.....

        • 4 1

      • To osiedle jest osiedlem marzeń, (2)

        jeśli marzysz o chwili spokoju. Chcesz ciągłej pralki i młyna? Przejdź się do Garnizonu. Te bloki w porównaniu z wielką płytą i z blokami na południu to perła architektury. Młodzi ludzie też się sprowadzają.

        • 4 1

        • (1)

          tak, to prawda, dlatego kilka lat temu zdecydowalismy sie na zakup mieszkania tutaj - cisza, bliskosc lasu (chociaz przez intensywnosc wycinek troche jednak na tych spacerach serce pęka) ale gdybym planowala powiekszenie rodziny, to raczej nie zdecydowalibysmy sie na VII dwor - ciasne mieszkania, ciasne klatki schodowe, brak wind, duzo schodow w obrebie osiedla, brak drogerii, aptek, porzadnej przychodni - tak, by mozna bylo szybko wyskoczyc z dzieckiem. dodatkowo, jakiekolwiek rozrywki dla doroslych i dzieci trzeba odbębniac poza dzielnicą.
          dzis chyba bym sie nie zdecydowala na zakup mieszkania tutaj. mieszkania dwupokojowe to koszt od 500k, trzypokojowe od 650k, i te najnizsze ceny dotycza mieszkan do generalnego remontu, lacznie z tynkami, elektryką (przy czym wymieniasz elektryke w mieszkaniu, a w blokach i tak nie ma siły - masakra), czyli koszt 3 pokojowego mieszkania przy obecnych cenach materialow to ok 800 tysiecy (chyba ze wszystko sie robi ze szwagrem materialami z castoramy, ale dzieki, to akurat nie dla mnie).
          a znajac tutejsza spoldzielnie, to juz na pewno nie powtorzylabym zakupu mieszkania tutaj. bardzo ciezko cokolwiek wyegzekwowac, a w polaczeniu z dziaderskimi sasiadami starej daty ląduje się w pastelowym bloku ze smierdzącą klatką schodową ;)

          • 0 0

          • Tak

            to jest osiedle marzeń zlokalizowane w lesie oraz 5 minut komunikacją do centrum miasta. To jest sielskie siedlisko wiejskie w mieście. Może zamiast głupich chodniczków na trawie należałoby zrewitalizować trawniki i pogonić pijusów okupujących te zielone podwórka. Dzieci nikomu nie przeszkadzają. Natomiast ta patelnia pod pawilonem nie nadaje się na plac spotkań ani dla gastronomii. Pozdrawiam sąsiadów.

            • 2 0

  • No tak (1)

    A jakimś dziwnym trafem te inwestycje poprzedzają budowę osiedla na obecnych kortach.

    • 9 0

    • kiedys mieszkalam kolo tych kortow

      halasowaly od rana do wieczora nie dajac mieszkancom wypoczac

      • 5 0

  • XXX (1)

    "...terenu rekreacji na polanie przy ul. Abrahama..." - a pomyślał ktoś o ludziach, którzy wprowadzili się lata temu (lub nadal się tam wprowadzają) szukając spokoju ? Teraz też jakiś d***l o mózgu rozwielitki napisze, że "jak chcą spokoju to do lasu" ? Oni są praktycznie w lesie. Wystarczy już, że ped***rze rozjeżdżają ten las i drą mordy co weekend. Naprawdę wystarczy.

    • 7 1

    • korty nie dajace zyc mieszkancom bloku dalej tam sa ?

      • 7 0

  • Prośba

    Prośba do naszych władz aby doprowadziły do wyremontowania ulicy Norblina na naszym osiedlu. A przede wszystkim nie zabierały nam miejsc parkingowych. Gdzie będziemy parkować chyba nie w lesie ? Przecież w dzisiejszych czasach na jedną rodzinę przypada przynajmniej jeden samochodów to można sobie policzyć ile to aut i ile potrzeba miejsca do parkowania. Nie ma potrzeby robienia skwerów i placyków. Osiedle przecież leży przy lesie i jak komuś brakuje zieleni niech idzie do lasu daleko nie jest. Następna rzecz to sadzenie gdzie bądź drzew to też lekka przesada. Tak zauważyłam jest na ulicy Abrahama gdzie są wsadzone młode drzewka pomiędzy stare lipy. Chyba trochę za gęsto ? A tak szczerze to rewitalizacja musi być przemyślana i autor tego pomysłu przede wszystkim musiałby zorientować się jak wygląda teren i jakie są potrzeby mieszkańców.

    • 4 0

  • Developer ante portas

    pytać mieszkańców nie będą.
    Cała ta władza do wymiany.

    • 3 2

  • Glosne Korty nie dajce zyc mieszkancom pobliskiego bloku i dzielnicy dalej tam dzialaja ? (1)

    Na studiach wynajmowalam pokoj w bloku kolo ktorego jest kosciol i korty. Zastanawialam sie kto pozwolil takie korty postawic ludziom pod samym domem i w takiej cichej dzilenicy. Bylo duzo skarg na te korty za granie calymi dniami ale tam chyba tez kosciol byl zamieszany w zarobek z tych kortow i dawal im prad. Na drugim roku zmienilismy lokum bo halas od tych pilek byl bardzo meczacy. Sa dalej te korty, czy je chociaz wyciszyli ?

    • 11 1

    • są dalej, biznes sie kreci, kasiorka leci, a ludzie mają ten bubel w środku najcichszej dzielni trójmiasta

      złote, a skromne ;P

      • 3 0

  • Wincyj rekreacji, mniej sklepów, ani jednego klubu czy lokalu poza tym na Abrahama spod ciemnej gwiazdy.

    Sklepy rodem z PRL, ani jednej kawiarni, monopolista cukiernia, warzywniaki z cenami z kosmosu, istny raj dla staruszków,, skazanych na takie zaopatrzenie. Ale nie, najważniejsze to zrobić wunerf czy inny badziew. Dla dzików chyba, które żerują w okolicy, ryją i nie przejmują się nikim ani niczym i gości. Aha, las rozjeżdżany przez szaleńców rowerzystów i quadowcow, wycinany w pień od 2020. Władzom dziękujemy za takie ulepszenia dla dojeżdżających do lasu rowerzystów i biegaczy, zostawiających śmieci, hałas i chamskie nawoływania w pobliskim lesie.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane