• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzielnice - wizje przestrzeni. Tereny rekreacji i udogodnienia na VII Dworze

Krzysztof Koprowski
10 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (155)
  • Pawilon handlowo-usługowy przy skrzyżowaniu Chełmońskiego-Norblina, gdzie postuluje się największe zmiany w zagospodarowaniu.
  • Pawilon handlowo-usługowy przy skrzyżowaniu Chełmońskiego-Norblina, gdzie postuluje się największe zmiany w zagospodarowaniu.
  • Pawilon handlowo-usługowy przy skrzyżowaniu Chełmońskiego-Norblina, gdzie postuluje się największe zmiany w zagospodarowaniu.
  • Teren zieleni w rozwidleniu jezdni ul. Chełmońskiego. W oddali widoczny pawilon handlowo-usługowy.

Przekształcenie ulic w przestrzeń współdzieloną, miejski plac przed budynkiem handlowo-usługowym oraz urządzenie rekreacyjnej strefy buforowej przy wejściu do lasu - to główne postulaty opracowania Gdańskie Przestrzenie Lokalne dla VII DworuMapka. Pod koniec grudnia prezentowaliśmy ustalenia dla dawnego pasa startowego na Zaspie, zaś za dwa tygodnie napiszemy o obszarze w rejonie ul. Śląskiej na Przymorzu MałymMapka.



Czy ulice na VII Dworze należy zmienić w przestrzeń współdzieloną?

W ramach opracowania Gdańskie Przestrzenie Lokalne (w skrócie GPL, jego główne założenia przypominamy w ramce na dole), autorstwa Biura Rozwoju Gdańska, dla VII Dworu największy nacisk położony jest na poprawę komfortu ruchu pieszego.

Głównym elementem temu sprzyjającym będzie uspokojenie ruchu w obrębie budynku handlowo-usługowego na wysokości skrzyżowania ul. Norblina i ChełmońskiegoMapka.

Charakterystyczne rozwidlenie jezdni ul. Chełmońskiego zgodnie z opracowaniem powinno zostać przekształcone w "strefę integracji" z elementami małej architektury, dodatkowymi nasadzeniami zieleni oraz możliwością wprowadzenia elementów sztuki.

Potencjały zagospodarowania terenu w ramach opracowania GPL Potencjały zagospodarowania terenu w ramach opracowania GPL

Plac przed obiektem handlowym i przestrzeń współdzielona



Przestrzeń ta powinna mieć kontynuację także po drugiej stronie ul. Norblina - bezpośrednio przed wspomnianym pawilonem handlowo-usługowym, gdzie postuluje się likwidację kilku miejsc postojowych na rzecz zieleni oraz miejskiego placu, który może być latem wykorzystany pod ogródki gastronomiczne.

Kolejnym ukłonem w stronę pieszych jest przekształcenie górnego odcinka ul. Chełmońskiego oraz Norblina i rejonu skrzyżowania Norblina - Abrahama w strefę ruchu uspokojonego i współdzielonego, czyli bez wydzielonych chodników i jezdni.

Wytyczne do projektów wskazane w opracowaniu GPL Wytyczne do projektów wskazane w opracowaniu GPL

Bez uzupełnienia szpalerów drzew wzdłuż ulic



W opracowaniu nie przewiduje się jednak uzupełnienia znacznie przetrzebionych szpalerów drzew wzdłuż głównych ulic. Czym jest to podyktowane?

- W karcie GPL wskazano konieczność zachowania i ochrony istniejących szpalerów w obu ulicach. Ze względu na istniejącą infrastrukturę podziemną nie wskazano dodatkowych uzupełnień, co jednak wcale nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych nasadzeń drzew lub krzewów na etapie szczegółowego opracowania projektowego - wyjaśnia Katarzyna Błaszkowska z Zespołu Komunikacji Społecznej BRG.

Poprawa przestrzeni przy kościele i między blokami



W opracowaniu zawarto ponadto sugestię doposażenia placu przed kościołem pw. św. Stanisława KostkiMapka o dodatkowe elementy małej architektury połączone z modernizacją posadzki placu, a także poprawę zagospodarowania przestrzeni między blokami, gdzie obecnie brakuje chodników w miejscu wydeptanych ścieżek, a także małej architektury i urządzeń sportowo-rekreacyjnych.

  • Ulica Norblina z licznymi ubytkami w szpalerach drzew
  • Skrzyżowanie Norblina - Abrahama oraz kościół pw. św. Stanisława Kostki
  • Ulica Abrahama oraz (po prawej) planowana strefa buforowa przy wejściu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
  • Planowana strefa buforowa przed wejściem do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Nowa strefa rekreacji przed wejściem do lasu



Największą zmianą w tej części miasta będzie urządzenie nowego terenu rekreacji na polanie przy ul. AbrahamaMapka. To rozwiązanie pojawiło się już wcześniej w ramach opracowania stref buforowych przy wejściach do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Opracowanie GPL podtrzymuje te ustalenia w zakresie m.in. urządzeń rekreacji, sportu, parkingu rowerowego oraz miejsc postojowych dla aut. Ponadto postuluje się budowę dwóch stawów w nawiązaniu do istniejącego tutaj w przeszłości zagospodarowania przy Dworze VI.

Dwory przy Polankach. Historia dworów VII, VI i V Dwory przy Polankach. Historia dworów VII, VI i V

  • W opracowaniu GPL postuluje się również poprawę zagospodarowania przestrzeni międzyblokowej
  • W opracowaniu GPL postuluje się również poprawę zagospodarowania przestrzeni międzyblokowej.
  • W opracowaniu GPL postuluje się również poprawę zagospodarowania przestrzeni międzyblokowej.

Rada dzielnicy niezainteresowana spotkaniem konsultacyjnym



Materiał przygotowany przez Biuro Rozwoju Gdańska dla VII Dworu, w przeciwieństwie do innych dzielnic, nie został w pełni skonsultowany z lokalną radą dzielnicy.

Jak informuje BRG, kontakt z Radą Dzielnicy VII Dwór nawiązano 5 października 2022 r., a jej przedstawiciele zostali poinformowani o wstępnych wytycznych. Szczegółowe ustalenia planowano omówić podczas spotkania konsultacyjnego, do którego ostatecznie nie doszło.

- Rada Dzielnicy VII Dwór w odpowiedzi [na propozycję spotkania] przesłała prośbę o przesłanie nieskonsultowanej karty GPL celem zapoznania się z jej wytycznymi - mówi Błaszkowska. - Po otrzymaniu wyczerpujących informacji o sposobie prac nad kartą GPL i zasadach jej udostępniania rada nie wyraziła chęci spotkania. Poinformowała natomiast, że czeka na opublikowanie karty GPL.

Gdańskie Przestrzenie Lokalne (w skrócie GPL)



Gdańskie Przestrzenie Lokalne to opracowania przygotowywane przez Biuro Rozwoju Gdańska docelowo dla ponad stu lokalizacji na terenie całego miasta.

Miejsca te mają być bezpieczne, łatwo dostępne oraz integrujące lokalną społeczność niezależnie od wieku, stanu zdrowia i stopnia sprawności fizycznej jej członków.

Ich lokalizacja jest dobierana w taki sposób, aby stworzyć spójną sieć powiązaną z terenami zieleni, centrami usługowymi i transportem zbiorowym.

Materiały przygotowane przez Biuro Rozwoju Gdańska mogą okazać się szczególnie pomocne przy realizacji zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego, wydatkowaniu środków finansowych rad dzielnic oraz sporządzeniu nowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.


Miejsca

Opinie (155) 5 zablokowanych

  • A na kortach dalej darcie mordy o kwietnia do października i nawalanie rakietami i piłeczkami przez wszystkie dni tygodnia.

    Co na spacer idę albo rowerem jadę przez moją "cichą" dzielnice to już od Polanek wiem, że na kortach grają. Ciekawi mnie co na to mieszkancy bloku przy Norblina, przecież oni od rana do wieczoru maja olimpiadę pod oknami. Co nowy proboszcz to rozbudowal korty o kolejne, a mialy byc tylko dla NAS - mieszkancow dzielnicy, a są dobrym interesem jak widzę od lat. Mafia kortowa ma się dobrze i to w tak malowniczej dzielnicy, że taki wałek przeszedł ;P

    • 7 1

  • Chcecie zrobić dobrze mieszkańcom

    osiedla? Proszę oto nasze potrzeby : porządny sklep ,kawiarenka, naprawa chodników, więcej koszy na śmieci, zabudowa śmietników taka żeby zakrywała to co jest rzucane pod śmietnikami bo od czasu zamykania na klucz zrobiły się śmietniki pod śmietnikami i nic więcej, dużo? Chyba nie ! Zieleni mamy dosyć także podziękujemy

    • 2 0

  • Korty - moze niech ktos oficjalnie powie ile kosciol zarobil przez te lata na kortach uprzykrzajacych zycie mieszkancom...

    Stukanie pilki i darcie mordy dzien w dzien przez wiekszosc roku bo bandy cwaniaczkow spoza naszej dzielnicy chca sie troszke zabawic i wyluzowac odbijajac pileczke, a mieszkancy nie moga spokojnie zyc w swoich domach. Moze tez niech Urzad Skarbowy zajmie sie tym jak wygladalo rozliczanie sie za gre na tych "koscielnych" kortach. Moze niech odpwiednie organy zajma sie tym jak mozna bylo pozwolic na takie korty w takiej dzielnicy bez zadnego zbezpieczenia przed halasem i tak blisko Trojmiejskigo Parku Krajobrazowego. Korty od tego roku naleza ponoc do Gdanskiego Osrodka Sportu, to niech albo je wyciszy albo niech robi z nimi wypad z naszej cichej i kameralnej dzielnicy bo ona nie jest miejscem na takie halasy!

    • 3 0

  • VII dwor

    To mimo wszystko jest dzielnica mieszkaniowa wpasowana w dawny majątek rolny ze stawami, szklarniami, nasadzeniami parkowymi i ogrodowymi z widokiem na morze (obecnie przedszkole w dawnej restauracji okrąglaku Kasztel). Przez lata, choć już przed wojną pozbawione stawów rybnych (obecnie teren kortów i kościoła) oraz już w sposób naturalny stawu w zielonej dolinie co doskonale "łapało" wody gruntowe i opadowe, warto by do tej funkcji wrócić. Obecne porośnięte wzgórza to samosiewki oddane LP gdzie prowadzona jest produkcyjna gospodarka leśna, stąd obecnie prowadzi się sanitarne i komercyjne wycinki drzew . Warto zinwentaryzować zieleń i pozbyć się nieszlachetnych brzóz na rzecz nasad ogrodowych jak ma to miejsce na Źabiance, strzyżone szpalery w Oliwie to standard tu ich mi brakuje. Dziki są fajne, rekultywują trawniki, sama natura, grzebią w śmietnikach, które są systematycznie czyszczone i sprzątane przez SM. Co do małej architektury: to kto ją będzie utrzymywał i niby co to ma być? Ławki do odpoczynku są, wiata autobusowa jest, winda na taras pawilonu też. Siłownia od strony Hubala przy nasypie PKM , nawet dwie. Skoro nie ma restauracji czy pubu to wyraźnie nie ma na to popytu, Markety szukają lokalizacji przelotowych a nie " martwych końców.". osiedle jest mocno 60+ ale dzieci mają i szkołe i przedszkole na miejscu. SM VII dwór dna o czystość. Letnica czy Nowy Port kipi w śmieciach tu w znacznie mniejszym stopniu szpecą budami Ogródki Działkowe choć mają swoje budy i śmieci symbole zbieractwa o biedy. Pętla mogła by zyskać lepszą infrastrukture w tym logiczny rozkład PKM ale to już poz VII Dworem i tam developer działa. Niech miasto zajmie się inwentaryzacją remontem czy wyburzeniem Gdańskich Nieruchomości a nie tworzy na siłe jakieś farmazony aby marnować pieniądze.

    • 1 0

  • Ja na nie

    Nie chcę tu nic nowego niech wyremontują chodniki ulice dosadzą drzewa.i już.w tej chwili wycięli na łące wszystko co się dało.przykre.ręce precz od mojego osiedla

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane