• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak połączyć dwa mieszkania?

Urszula Charmuszko, Katarzyna Koseda, Dorota Kamińska, Anna Sabała
5 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Koncepcja pierwsza. Po połączeniu mieszkań dziecko ma do dyspozycji pokój wielkości ponad 16 m kw. Jego centralnym elementem stało się biurko i rozkładana sofka, zintegrowane ze sobą oryginalnym elementem zwiększającym powierzchnię przechowywania i pełniącym funkcję dekoracyjną. Koncepcja pierwsza. Po połączeniu mieszkań dziecko ma do dyspozycji pokój wielkości ponad 16 m kw. Jego centralnym elementem stało się biurko i rozkładana sofka, zintegrowane ze sobą oryginalnym elementem zwiększającym powierzchnię przechowywania i pełniącym funkcję dekoracyjną.

Zakup i połączenie dwóch mieszkań wydaje się dobrym pomysłem w sytuacji, kiedy poszukujemy odpowiedniego metrażu, a przy tym odpowiada nam lokalizacja budynku. Przed zakupem warto jednak przeanalizować czy - z technicznego punktu widzenia - połączenie takie będzie możliwe.



Stan obecny. Dwa niezależne, sąsiadujące ze sobą mieszkania. Stan obecny. Dwa niezależne, sąsiadujące ze sobą mieszkania.
Pani Monika z mężem nabyli dwa sąsiadujące ze sobą mieszkania, z myślą o połączeniu ich w jedno, wygodne dla rodziny mieszkanie. Zamiarem było wygospodarowanie w tej, wydawałoby się dużej i ustawnej przestrzeni, miejsca na dwie sypialnie (w tym jednej dla dziecka), pokoju gościnnego, salonu i kuchni lub salonu z aneksem kuchennym oraz dużej łazienki z wanną i prysznicem.

- Niestety - napisała do redakcji pani Monika - mamy problem z powodu wielu kominów, które występują w ścianach działowych a nie nośnych, co uniemożliwia nam wygospodarowanie normalnego, funkcjonalnego przedpokoju.

Architektki z pracowni Urkado Projektowanie Wnętrz, we współpracy ze studentką gdańskiej ASP, Anną Sabałą, zmierzyły się z problematycznym przebiegiem szachtu instalacyjnego połączonych mieszkań i zaproponowały dwa układy funkcjonalne nowo powstałej przestrzeni, rozwijając propozycję układu funkcjonalnego obu sypialni o rozwiązania kolorystyczne.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Układ funkcjonalny nowo powstałego mieszkania zakłada podział jego przestrzeni na strefę dzienną obejmującą salon i kuchnię oraz strefę prywatną zlokalizowaną w głębi mieszkania, obejmującą pokój gościnny, sypialnię i łazienkę.
Koncepcja pierwsza. Układ funkcjonalny nowo powstałego mieszkania zakłada podział jego przestrzeni na strefę dzienną obejmującą salon i kuchnię oraz strefę prywatną zlokalizowaną w głębi mieszkania, obejmującą pokój gościnny, sypialnię i łazienkę.
Układ funkcjonalny pierwszej koncepcji zakłada naturalny, uwarunkowany obecnością pionu wentylacyjnego tuż przy wejściu do mieszkania, podział nowo powstałej przestrzeni na dwie strefy: dzienną oraz bardziej prywatną, zlokalizowaną w głębi mieszkania, pozostającą do dyspozycji głównie domowników.

Pierwsza z nich obejmuje strefę wejścia do mieszkania i salon z aneksem kuchennym, którego lokalizacja pozwala na zamknięcie tej przestrzeni stosownie do potrzeb. Druga obejmuje sypialnie przyszłych domowników i pokój gościnny oraz dużą łazienkę, która dzięki wygospodarowanej w przedpokoju przestrzeni gospodarczej z pralką i suszarką, zyskuje charakter salonu kąpielowego.

Sypialnia rodziców nie ma zbyt dużego metrażu. Jest jednak wystarczająco duża, aby pomieścić wygodne łóżko małżeńskie i pojemną szafę. U węzgłowia łóżka znalazły się dwa stoliki nocne i zabudowa o charakterze dekoracyjnym, tworząca rodzaj kadru dla centralnie położonego łóżka. Zabudowa ta, stosownie do potrzeb mieszkańców, może mieć charakter zabudowy stolarskiej, powiększającej przestrzeń przechowywania.

Kolorystyka wnętrza jest spokojna i stonowana. Proste, minimalistyczne wzornictwo mebli, lampy o nowoczesnym wzornictwie, powtarzające "rytm" desek podłogowych żaluzje w oknie sprawiają, że wnętrze nabiera miejskiego, dynamicznego charakteru.

W podobnym klimacie utrzymano pokój dziecka, którego centralne miejsce zajmuje biurko i rozkładana sofka. Ciekawym elementem jest zabudowa stolarska integrująca oba te elementy. To nie tylko element dekoracyjny, ale również pojemne miejsce na przechowywanie książek, zabawek i drobiazgów, których w pokoju dziecka, niezależnie od wieku, nigdy nie jest mało.

  • Sypialnia jest na tyle duża, aby pomieścić szafę i wygodne łóżko małżeńskie u węzgłowia którego umieszczono stoliki nocne i zabudowę o charakterze dekoracyjnym (zwiększającą dodatkowo powierzchnię przechowywania).
  • Proste, minimalistyczne wzornictwo mebli i elementów dekoracyjnych, żaluzje w oknie powtarzające "rytm" desek podłogowych sprawiają, że wnętrze nabiera miejskiego, dynamicznego charakteru.
  • Pojemna szafa i duża liczba szufladek, to pomysł nie tyle estetyczny, co praktyczny - zważywszy na ilość zabawek i drobiazgów, których w pokoju dziecka nigdy nie brakuje.


Koncepcja druga

Koncepcja druga. Układ funkcjonalny zakłada wydzielenie dwóch łazienek: jednej z strefie dziennej mieszkania i  drugiej, położonej w sąsiedztwie sypialni, w strefie zarezerwowanej wyłącznie dla domowników. Koncepcja druga. Układ funkcjonalny zakłada wydzielenie dwóch łazienek: jednej z strefie dziennej mieszkania i  drugiej, położonej w sąsiedztwie sypialni, w strefie zarezerwowanej wyłącznie dla domowników.
Druga propozycja układu funkcjonalnego, w odróżnieniu od pierwszej, zakłada wydzielenie dwóch łazienek. Jedna z nich, wyposażona w prysznic, znajduje się w tzw. strefie dziennej mieszkania, w której obok salonu z aneksem kuchennym wygospodarowano przestrzeń na pokój gościnny. Tym samym druga z łazienek, znajdująca się w sąsiedztwie dwóch sypialni ulokowanych w głębi mieszkania, staje się przestrzenią zarezerwowaną wyłącznie dla domowników. Znajduje się w niej miejsce na pralkę i suszarkę oraz wygodną wannę.

Salon jest otwarty na kuchnię i przedpokój, jednak strefa wypoczynkowa salonu zyskuje intymność dzięki obecności pionu wentylacyjnego, który początkowo wydawał się przeszkodą w rozplanowaniu funkcji mieszkania. Wzdłuż tego pionu od strony kuchni ustawiono lodówkę i zabudowę ze sprzętem AGD.

Duży przedpokój wyposażano w dwie szafy, umieszczając jedną z nich w strefie wejścia do mieszkania, drugą (pełniącą również funkcje szafy gospodarczej) w głębi mieszkania.

W porównaniu do koncepcji pierwszej zwiększono metraż sypialni rodziców, kosztem sypialni dziecka. Sypialnię rodziców tym razem utrzymano w kolorach ziemi. Dominują w niej różne odcienie zieleni i ciepły beż schłodzone szarością ścian i chłodniejszym odcieniem drewna mebli, których ilość ograniczono do minimum. Dzięki temu przestrzeń wydaje się lekka i sprzyja spokojnemu wypoczynkowi.

Sypialnię dziecka urządzono w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni rodziców. Pomimo niewielkiego metrażu zadbano o przestrzeń do zabawy, którą tym razem zorganizowano pod piętrowym łóżkiem. Jego gabaryty tak dobrano, aby w miarę, jak dziecko rośnie, można było zastąpić je normalnym łóżkiem, wygodnym także dla nastolatka.

  • W pokoju dziecka wygospodarowano miejsce na szafę, biurko i pełnowymiarowe łóżko piętrowe, które - stosownie do potrzeb -  można zastąpić tradycyjnym łóżkiem, wygodnym również dla nastolatka.
  • W niewielkim co do metrażu, pokoju dziecięcym zadbano o przestrzeń do zabawy, zlokalizowaną tym razem pod piętrowym łóżkiem będącym marzeniem prawie każdego dziecka.
  • Inspiracje dla wnętrza sypialni czerpano z natury, utrzymując kolorystykę w kolorach ziemi. Tak urządzona przestrzeń zapewnia spokój i sprzyja wypoczynkowi.
  • Ciekawym elementem wyposażenia sypialni jest szafa, której frezowane, geometryczne fronty nawiązujące formą do obrazów, nadają przestrzeni nowoczesny charakter.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

URKADOUrszula Charmuszko, Katarzyna Koseda, Dorota Kamińska, Anna Sabała

Opinie (36) 1 zablokowana

  • Suszarka? (1)

    Jeśli dobrze widzę, to na planach jest suszarka. Jeszcze 5 lat temu, gdy sama byłam zainteresowana kupnem suszarki, znalazłam w sklepie jedynie jeden model, czy coś się zmieniło? Jeśli nie i suszarka dalej nie jest popularna, po co umieszać ją na planie? Nie lepiej zrobić miejsce na powieszenie prania? Dodatkowo na planie pierwszym, jedna łazienka? Mając taką przestrzeń nie chciałabym gości w mojej łazience. Malutkie kuchnie, na obydwu planach... Sypialnia rodziców za mała, brakuje mi też biurka do pracy (ważny element jeśli ktoś musi też pracować w domu). Podoba mi się natomiast pokój dziecięcy w drugiej koncepcji - łóżko super, chyba każde dziecko o takim marzy, a dzięki temu podłoga nie jest zajęta. I nie trzeba go codziennie ścielić. Podoba mi się również pomieszczenie gospodarcze na planie pierwszym.

    • 0 1

    • Wystarczy zajrzeć do internetu, ze suszarki są. Niestety przy nowym budownictwie gdzie łazienki rzadko bywają większe niż 5m2 nie ma szans wstawienia pralki i suszarki wiec mało kto się na nie decyduje. pomieszczeń gospodarczych deweloperzy tez nie stosują i ulokowania suszarki w naszych realiach jest problematyczne :( a co do metrażu to bez przesady to nie jest takie wielkie mieszkanie i to na jednym poziomie nie trzeba biegać po schodach do łazienki no i nikt nie przyjmuje gości bez przerwy, żeby dla nich robić osobna łazienkę.

      • 2 0

  • stan 'obecny'

    w jednym mieszkaniu jest tylko sypialnia rodziców, w drugim zaś, tylko sypialnia dziecka..

    • 0 3

  • pokoj dziecka (2)

    Propozycje warte zastanowienia, ale szkoda, ze architekt wydzielajac dziecku dosc duzy, bo 16m2 pokoj, zaproponowal do spania rozkladana sofe! Rozumiem, ze niektorzy nie maja mozliwosci wstawienia dziecku lozka, ale w tym wypadku w zyciu nie wstawilabym sofy, jako mebla do codziennego spania. Na pierwszym miejscu powinna byc funkcjonalnosc, praktycznosc, a nie mozliwosc posiadania designerskiego pokoju. Poza tym OK.

    • 7 0

    • (1)

      Tez mam takie samo zdanie powinno być normalne wygodne łóżko z materacem przy taki metrażu aż się prosi by dziecko miało ładnie ale przede wszystkim wygodnie :)

      • 2 0

      • Nie ma co rozpuszczać GUANiarza.

        • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane