• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mniej zleceń dla firm z rynku usług budowlanych

Dawid Menard
6 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Stolarze, firmy wykańczające wnętrza, architekci, producenci mebli zaczynają odczuwać kryzys i zmniejszoną liczbę zleceń. Stolarze, firmy wykańczające wnętrza, architekci, producenci mebli zaczynają odczuwać kryzys i zmniejszoną liczbę zleceń.

Inflacja rośnie, więc drożeją materiały budowlane. Trudno uzyskać kredyt hipoteczny w związku z czym sprzedaje się mniej mieszkań. Inwestycje deweloperskie są więc czasowo wstrzymywane, co oznacza mniejszą liczbę zleceń dla podwykonawców. Jedne firmy upadają, inne się rozwijają. Sprawdziliśmy kondycję firm świadczących swoje usługi na rynku budowlanym w Trójmieście.



Trudność w uzyskaniu kredytów hipotecznych sprawia, że sprzedaje się coraz mniej mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja się nie poprawi zbyt szybko, gdyż inflacja cały czas rośnie. Niedługo ma sięgnąć 20 proc. W związku z tym drożeją materiały budowlane.

Wzrost cen i mniej zleceń



Zgodnie z raportem Grupy Polskie Składy Budowlane, ceny w okresie od stycznia do września 2022 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. wzrosły średnio o 27 proc.

Najbardziej podrożały izolacje termiczne (+51 proc.), a najmniej wyposażenie AGD (+15 proc.). Instalacje, ogrzewanie, wykończenia wzrosły o 24 proc.; płytki, łazienki i kuchnie o 23 proc., a stolarka o 21 proc. Wzrost cen coraz bardziej wyraźnie przekłada się na zmniejszenie zleceń dla firm świadczących usługi na rynku budowlanym.

- Ostatnie miesiące to dla nas ciężki czas. Praktycznie do zera zmalały zlecenia na zabudowy kuchni, meble pod wymiar, czyli duże zamówienia, które do tej pory były głównym źródłem utrzymania mojej firmy. Powód jest prosty: ludzie nie dostają kredytów, więc nie kupują mieszkań. Na branży stolarskiej odbija się to bardzo dotkliwie. Pracy obecnie mamy tak mało, że zdarza się nawet, już po przyjściu do pracy usłyszeć od szefa: idź do domu, dziś masz wolne, bo nie mamy nowych zleceń - poskarżył się pan Adam, stolarz z Gdańska w czasie wykonywania szafy w remontowanym mieszkaniu.


Deweloperzy, którzy szukają podwykonawców i planują utrzymanie tempa produkcji mogą skorzystać na takich zmianach na rynku. Większa konkurencja zawsze oznacza bowiem większe możliwości dla nabywcy produktów lub usług.

- W ostatnich kilku miesiącach zawarliśmy szereg nowych umów na prace projektowe, co pozwala optymistycznie myśleć o nastrojach deweloperów i najbliższej przyszłości naszej branży projektowej, w naszym przypadku w szczególności inwestycji mieszkaniowych i apartamentowych - mówi Tomasz Bosiacki, architekt i współwłaściciel firmy Bosiaccy Biuro Architektoniczne w Sopocie. - Mimo iż na rynku mniej się buduje, notowany jest spadek sprzedaży mieszkań o ok. 40 proc., dla deweloperów jest to też moment do korzystnego zainwestowania. Na rynku budowlanym można zakontraktować usługi podwykonawców na korzystniejszych stawkach za roboczogodziny. Z kolei ceny materiałów budowlanych, na które popyt wyraźnie się zmniejszył, nie szybują już tak dynamicznie, jak działo się to w ubiegłym roku. W dobie rozpędzonej inflacji przekłada się na istotny zysk dla inwestycji - dodaje.
Firmy, które cieszą się dobrą opinią mają mniejsze problemy z nowymi zleceniami. Analogicznie - firmy mające niską ocenę klientów dostają coraz mniej ofert.

Liczy się reputacja i budowanie marki



Gdy popyt na rynku usług budowlanych jest coraz mniejszy, coraz częściej pracę dostają tylko najlepsi. Budowanie zaufania klientów to ważny i czasochłonny proces, a jednocześnie kruchy, bo wystarczy chwila, by je stracić.

- Obecnie mamy mniej telefonów od klientów indywidualnych. Jest to ok 30 proc. mniej niż w latach poprzednich. Wiem, że moi koledzy po fachu, którzy źle wykonują swoją pracę, i mają negatywną opinię, mają ogromne trudności ze znalezieniem klienta. Jest to spowodowane ocenami wyświetlanymi w internecie. Klienci mają wybór i chcą zatrudniać tych, którzy mają dobrą reputację - opowiada pan Henryk, właściciel firmy zajmującej się usługami ogólnobudowlanymi.
Zieleń i wygoda, a nie bezpieczeństwo. Nowe kryteria wyboru mieszkania Zieleń i wygoda, a nie bezpieczeństwo. Nowe kryteria wyboru mieszkania

Pokolenie tzw. millenialsów, czyli ludzi urodzonych w latach 80. i 90., korzysta z nowych mediów znacznie częściej niż ich rodzice, dlatego dobrze jest stworzyć pozytywną markę swojej firmy w internecie. Pomóc w tym może reklama.

- Bazujemy na klientach indywidualnych, od których dostajemy dziś o 50 proc. mniej zleceń. Trzeba więcej pieniędzy "ładować" w reklamę, żeby był jakiś odzew - mówi pan Tadeusz, który jest kafelkarzem. - W okresie jesienno-zimowym zawsze jest mniej zleceń, ale tak słabo jak w obecnym roku już dawno nie było. Dlatego właśnie inwestuję w reklamę, choć wiem, że to strategia długofalowa, a efekt może się dopiero pojawić za jakiś czas - opowiada.
Najtrudniej mają firmy jednoosobowe, bez wyrobionej marki. Zdarza się, że upadają, a następnie szukają zatrudnienia w większych firmach. Takich, którym udaje się przezwyciężyć kryzys.

Sposób na rozwój w czasie kryzysu



Trudna sytuacja ekonomiczna i geopolityczna mają wpływ również na rynek budowlany. Deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, klienci mają problem z uzyskaniem kredytu. Każdy inaczej reaguje na kryzys, niektóre firmy upadają, a niektóre się rozwijają.

- Gdy wojna się zaczęła, to stało się oczywiste że za chwilę nie będzie projektów deweloperskich, które dawały mojej firmie rozwój i stabilność. Stanąłem przed wyborem: albo zwolnić fantastyczny zespół albo walczyć - opowiada Jan Sikora, prof. ASP, właściciel Sikora Wnętrza. - Zaczęliśmy od poświęcenia jednego dnia w tygodniu na wspólną pracę w Polskim Czerwonym Krzyżu. Dało nam to poczucie jakiegokolwiek sensu w beznadziei, która nastała. Pomaganie, a nie tylko przyglądanie się temu co się dzieje za wschodnią granicą dało nam siłę i nas zjednoczyło - dodaje.

GUS: 20 proc. więcej mieszkań na Pomorzu w ciągu 10 lat



Niesienie pomocy innym to nie jedyne działanie, które w czasie kryzysu dodaje motywacji do rozwoju. Można też brać udział w różnego rodzaju konkursach, co pomoże zbudować dobrą reputację firmy.

- Pomyślałem, że mając pewien zapas klientów i finansów, zainwestuję w rozwój i międzynarodowe konkursy. Ludzie z mojego otoczenia pukali się w głowę. Po kilku miesiącach dostaliśmy osiem nagród. O projektach zrobiło się głośno w prasie na świecie. Wynik jest taki, że nikogo nie zwolniliśmy, szukamy nowych osób, a zlecenia mamy na rok do przodu. Oczywiście nie jest tylko różowo - nastroje naszych klientów przekładają się na wiele spraw. Ale walczymy i płynnie reagujemy na kryzys. Ciekawostka jest taka, że ilość zapytań spada od razu, gdy pojawiają się groźby użycia broni nuklearnej. Ale za chwilę ci ludzie do nas wracają - zgodnie z nastrojami na światowej giełdzie - mówi Jan Sikora.
Jak mówi pan Jan, inspirują go dzielnie walczący Ukraińcy, którzy mimo wojny próbują normalnie żyć. Kondycja jego firmy jest jednym z przykładów na to, że można się rozwijać również w sytuacjach trudnych, a jednocześnie nieść pomoc innym, i zatrudniać nowych pracowników.

Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie (221) ponad 10 zablokowanych

  • I bardzo dobrze (8)

    Po perypetiach z panami od wykończeń którzy prawie mnie wykończyli mam nadzieję że przyjdą czasy że będą przychodzić i prosić się o robotę. Ceny do jakości i ilość wziętych robót plus brak wykonania na czas powodują że ludzie mają takich dosc

    • 235 6

    • to prawda, kubeł zimnej wody dobrze im zrobi

      I dobrze zrobi całemu rynkowi. Ostatnimi laty namnożyło się pełno pseudofachowcow, z wygórowanymi stawkami za dennej jakości usługę....

      • 42 1

    • Robole przystrojeni piórkami

      Robolom w dużej większości odbiło do główek. Może kryzys nauczy ich szacunku do pracy. Ja jeśli zarobię dziennie 200 zł netto jest zadowolony, a dla nich 500 to mało... na koniec fuszerka nie jest niczym obcym. Stawki robili oderwane są od rzeczywistości bo w takim kraju jak PL zarabiają tyle co w Anglii, lub więcej niż w Niemczech. Oby kryzys utemperowal ich.

      • 22 0

    • Jesienią zawsze jest mniej robót budowlanych cóż w tym dziwnego? i cóż w tym za dramat?. Aaacha, wina PiS-u i Kaczora (1)

      • 0 13

      • mam nadzieję że trochę to potrwa i że wielu fachowców może zacznie rzetelniej pracować

        • 1 0

    • Bierzesz pewnie najtańszych i sie potem dziwisz (2)

      Zastanawiam się skąd u ciebie tyle nienawiści, przecież są dobrzy fachowcy po prostu się nie znasz. Nie rozumiesz podstaw prowadzenia firmy. Kup 3 auta w leasing, zatrudnij 10 osób i utrzymaj to wszystko potem zrozumiesz jak działa rynek pracowniku etatowy w korpo

      • 2 3

      • 250zl m2 sufitu podwieszanego a on leci na glowe (1)

        Cena raczej nie niszowa.

        • 0 0

        • Cena rynkowa to około 160 zł

          Ale wolny termin mam na koniec 2023

          • 1 0

    • I to jest piękne w kryzysie!

      Wszyscy popeliniarze maja problem z robota. Jak była hossa to kantowali, nie dotrzymywali słowa lub poprostu nie umieli! Teraz przychodzi selekcja naturalna. Ten kto był solidny w czasie hossy wzmocni się w trakcie bessy. Ten kto cwaniakował straci.

      To jest ta słoneczna strona kryzysu, ludzie wartościowi pozostają a reszta odpada :)

      • 2 0

  • Bo sami sie nakręcacie

    Sąsiad ma kostkę więc ja też!

    • 20 4

  • Ciekawe (3)

    Czy usługi z pod czerwonej latarni też teraz pójdą na dół ?

    • 11 3

    • pod warunkiem, że brukarze opuszczą ceny

      • 4 0

    • Tych usług z hifem nam nie potrzeba !

      • 1 2

    • Na pewnym forum panie narzekają na konkurencję z UA zaniżającą cenę.

      • 3 0

  • Opinia wyróżniona

    Rynek w koncu zweryfikuje

    Tych, ktorzy podwyzszali ceny bez uprzedzenia lub nie dotrzymywali terminow

    • 58 1

  • (2)

    W sumie to trochę może i dobrze - na początku roku poszukiwaliśmy ekipy remontowej która wykona proste wyciszenie dwóch pokoi - dwie ściany i podłoga. Ceny jakie rzucano za samą robociznę były z totalnie z kosmosu, a część "fachowców" przychodziła zrobić wycenę po czym już więcej się nie odzywała, bo pewnie nie było to dla nich opłacalne i trzeba byłoby trochę rzeczy ponosić na 3 piętro. Może trochę się uporządkuje rynek dzięki tej sytuacji

    • 156 4

    • U mnie podobnie

      Na kosmiczną wycenę za łazienkę nawet nie odpowiedziałem. Jak trzeba będzie poczekam nawet i rok.
      Jeść nie prosi.

      • 12 0

    • Ale z Ciebie Janusz co ma lewe ręce

      To rób se Sam jak tak narzekasz. Po prostu źle szukasz albo się nie znasz, a czy ty w życiu jesteś idealny ? czy jak pracujesz na etacie w Januszexie to zawsze jesteś rzetelny i nie kradniesz cukru od kolegi ?

      • 0 3

  • (8)

    Wszystkim komentującym z obozu "i bardzo dobrze" szczerze życzę, żeby za jakiś rok, półtora pilnie potrzebowali fachowej usługi remontowo-budowlanej. Kilkumiesięczny okres oczekiwania i horrendalny koszt będą prostą acz dobitną lekcją w temacie popytu i podaży. PS. Nie jestem budowlańcem - po prostu nie lubię głupoty ;)

    • 13 46

    • branża remontowo-budowlana to ok. czterysta tysięcy ludzi (4)

      wielu umie robić tylko to, bo nie zdobyli w życiu konkretniejszego wykształcenia bądź umiejętności. Jeżeli nie będzie zleceń przy stalej populacji budowlańców to nastąpi licytacja w dół. Kto zrobi taniej ten będzie mieć pracę i cokolwiek zarobi.

      PS. Ostatnio był artykuł, że pracę w Polsce może stracić sto tysięcy budowlańców. Odpowiedz sobie sam.

      • 9 1

      • Budowlaniec to nie to samo co wykończeniowiec (2)

        • 2 3

        • Nie? Od kiedy? (1)

          Czy murujesz ścianę, czy kręcisz gips kartony, czy montujesz łazienki to jesteś budowlańcem. Robota fizyczna i brudna.

          • 3 1

          • Budowlaniec nie robi łazienek i nie montuje mebli.

            Budowlaniec buduje i najczęściej dla dużej firmy i tam masz cięcia.

            Wykończeniowiec ma roboty jeszcze na 2 lata, bo tyle jeszcze będą robione sprzedane już przez deweloperów mieszkania, które obecnie są w budowie.

            • 1 1

      • 100k? I gdzie Ołeksandr z Witalijem znajdą robotę?

        • 1 0

    • Koszt juz dzis siegnal sufitu (1)

      Czas pokaże czy zostanie przebity czy nie. Nie mam nic przeciwko jeżeli ktoś się ceni i robi dobrze i uczciwie niestety życie pokazuje że tacy fachowcy są na wyginięciu. Ceny kosmos przycinka na materiałach opóźnienia w skończeniu prac słabe wykończenie na zasadzie może przejdzie i tekst każdego z nich "będzie Pan zadowolony ". Sorry ale nie tak to powinno wyglądać. A na terminy fachowca czeka się teraz bardzo długo

      • 12 0

      • terminy robotnika

        nazywaj rzeczy po imieniu, bo fachowiec reprezentuje jakiś poziom.

        • 6 0

    • Prawda boli ?

      • 2 2

  • Normalne na rynku. (5)

    Była bańka na nieruchy wywołana tanim kredytem. To był popyt na wykończeniówkę. Więc rosły ceny. Brak popytu i zwała na nieruchach wywoła spadek cen usług. Notabene bardzo nieadekwatnych do jakości czasami.

    • 27 2

    • (4)

      Nie będzie spadku ! Wszystko poszło w górę ,inflacja 20% Nikt za darmo nie będzie robić ! Przebranżowią się , zahaczą gdzie indziej i wrócą za rok dwa z podwójną stawką . Takie realia w tej Polsce za panowania PiS !!

      • 6 20

      • (2)

        Na kogo niby przebranżowią się szeroko rozumiani budowlańcy? Na rolników, księży, czy może programistów?

        • 11 1

        • (1)

          Będzie jak ze zwalnianym stoczniowcami 20 lat temu.
          Pojadą na zarobek do Norwegii, Irlandii, Niemiec, Holandii, itd.

          • 6 0

          • I sie srogo zdziwia, bo za granica nie zarobia takich pieniedzy jak w polsce podczas boomu

            • 2 0

      • Jakie za darmo skoro ceny są oderwane od rzeczywistości.

        Fachowcy którzy wyceniali mi robotę na początku 2022 sami powiedzieli że jeszcze dwa lata temu nie byłoby nawet połowy tej kwoty. Oczywiście mówimy o samej robociźnie. Koszty życia im wzrosły dwukrotnie w dwa lata?

        • 6 1

  • Chciałam zrobić remont mieszkania w 2023

    Niestety przez to co się obecnie dzieje nie nazbierałam tyle pieniędzy, a te co miałam odłożone są już mało warte.
    Pozostaje mi jedynie samej zrobić jakieś odświeżenie łazienki.

    • 24 2

  • Kij w... Niedomytym janoszom.

    • 17 2

  • Kolejne sukcesy naszego programu

    Programu niszczenia Polski!!!!
    Tak jak chciał gnom naczelny: Polska w runie!!!!

    • 18 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane