• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa ustawa deweloperska. Zmiany w prawie od 1 lipca

Ewa Budnik
1 lipca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Jeśli klient przy odbiorze mieszkania znajdzie (bliżej niezdefiniowaną w ustawie) wadę istotną lokalu będzie miał prawo odmowy jego odbioru do czasu usunięcia wady. Jeśli klient przy odbiorze mieszkania znajdzie (bliżej niezdefiniowaną w ustawie) wadę istotną lokalu będzie miał prawo odmowy jego odbioru do czasu usunięcia wady.

W maju 2021 roku została przyjęta przez sejm tzw. nowa ustawa deweloperska. Przepisy wchodzą w życie od 1 lipca 2022 roku. W oparciu o nie nabywcy lokali będą mogli m.in. całkowicie zakwestionować odbiór lokali, które ich zdaniem mają wady, czy też podpisywać będą umowy rezerwacyjne uzupełnione o komplet dokumentów, które na tym etapie dotąd nie były wymagane. Deweloperzy z kolei będą musieli odprowadzać od każdego sprzedanego lokalu składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.



Czy dotychczasowa ochrona klientów deweloperów była wystarczająca?

Ostatnie kilkanaście tygodni było gorącym okresem na rynku nieruchomości. Chociaż sytuacja wskazywałaby na wstrzymanie produkcji ze względu na drastyczną podwyżkę stóp procentowych i spadek zdolności kredytowej nabywców, to wielu deweloperów zdecydowało się na wprowadzenie do sprzedaży kolejnych inwestycji lub ich etapów, nawet jeśli nie dysponują jeszcze pozwoleniem na ich budowę albo budowa ta rozpocznie się za kilka miesięcy. Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy, a sprzedaż choćby jednego lokalu "na starych zasadach" pozwala realizować cały projekt w oparciu o prawo sprzed 1 lipca.

Te nowe przepisy to Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Z dniem jej wejścia w życie przestaje obowiązywać Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana teraz "starą ustawą deweloperską".

Nowe inwestycje mieszkaniowe wprowadzone do sprzedaży w czerwcu 2022



Nową ustawę otwarcie krytykują deweloperzy i Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), który od początku prac nad ustawą wskazywał błąd w danych, o które oparto założenia ustawy.

- Jako powód nowelizacji ustawy UOKiK podawał, że od 2012 roku, czyli od wejścia w życie pierwszej ustawy, odnotowano 150 upadłości firm deweloperskich, tymczasem dane te dotyczyły firm budowlanych. Jak podaje PZFD od 2012 roku upadłość ogłosiły tak naprawdę trzy firmy deweloperskie. Świadczy to o tym, że pierwsza ustawa spełniała swoje zadanie, więc powód nowelizacji wydaje się inny - komentuje Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic. - Nowa ustawa wprowadza składkę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który w razie upadłości dewelopera ma chronić środki klienta i to jest jak najbardziej zasadne, tyle że po wywiązaniu się z umowy przez dewelopera składka nie jest zwracana. Można zatem przypuszczać, że prawdziwym celem nowelizacji ustawy było wprowadzenie nowego podatku, który na koniec dnia zapłacą nabywcy w cenie mieszkania. Nowela znacząco zwiększa również biurokrację, co przełoży się na zwiększenie nakładu pracy po stronie deweloperów i banków, co znowu zostanie uwzględnione w cenie produktu, czyli mieszkań.
Deweloperzy oficjalnie i w rozmowach zakulisowych potwierdzają: składka i nowe prawo to obok rosnących cen gruntów, materiałów budowlanych i robocizny będzie kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost cen nowych mieszkań.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny



Celem powstania funduszu jest zabezpieczenie środków wpłaconych przez nabywców lokali w przypadku, gdyby w trakcie realizacji inwestycji upadł deweloper lub bank prowadzący rachunek powierniczy.

Jeśli deweloper dla realizowanej inwestycji założy tzw. zamknięty rachunek powierniczy (pieniądze z niego może wybrać po zakończeniu inwestycji) składka wynosi 0,1 proc. wartości sprzedanych nieruchomości. Jeśli mowa o otwartym rachunku powierniczym (deweloper pieniądze za zgodą banku wybiera transzami w trakcie realizacji inwestycji), który jest na rynku najpopularniejszy, składka wynosi już 0,45 proc. (nie więcej niż 1 proc.) Czyli dla przykładowego mieszkania sprzedanego za 800 tys. zł składka wyniesie 3 600 zł.

- Wymóg ten podniesie finalną cenę lokalu nawet o kilka tysięcy złotych. W obliczu dwucyfrowej inflacji, podwyżek stop procentowych i wzrostów cen materiałów budowlanych wprowadzenie funduszu jest w mojej ocenie jedynie dodatkowym, zbędnym czynnikiem cenotwórczym - komentuje Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży Develia S.A.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

- Deweloperzy zostaną zobowiązani do odprowadzenia dodatkowej składki liczonej od ceny brutto lokalu, czyli również od podatku VAT i innych obciążeń, w wysokości do 1 proc. wartości mieszkania - zauważa Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper - Zmiany te mają zwiększyć ochronę nabywców lokali, ale nałożą szereg nowych obowiązków na deweloperów, których czeka w związku z tym wzrost kosztów prowadzenia działalności. Może to przełożyć się na ceny lokali.

Nowa ustawa deweloperska - nowe zasady



  • Zgłaszanie wad i odbiór lokali. W tym zakresie zmieniło się bardzo dużo. Dotychczas obowiązująca ustawa zawierała niewiele zasad obioru lokali oraz procedury zgłaszania wad przy odbiorze.

    Od teraz nabywca będzie miał np. możliwość usunięcia wady na koszt dewelopera, jeśli ten nie usunie jej w terminie. Poza tym, jeśli deweloper nie ustosunkuje się do zgłoszonych wad w terminie 14 dni, oznaczać to będzie całkowite uznanie zasadności twierdzeń nabywcy, a co za tym idzie - konieczność usunięcia wszystkich wskazanych wad. To sposób na tych wszystkich deweloperów, którzy dzisiaj na pisma od klientów o grzybie w piwnicy czy pęknięciach ścian po prostu nie odpowiadają.

    Wprowadzono także pojęcie tzw. wady istotnej , chociaż nie wiadomo co to jest, ponieważ nie zostało zdefiniowane. Nabywca, który zgłosi istnienie takiej wady, będzie miał prawo, by nie odebrać lokalu do czasu jej usunięcia, ostatecznie może to być nawet powód do odstąpienia przez klienta od umowy.

  • Umowa rezerwacyjna. Taka umowa funkcjonowała dotąd w obrocie, ale nie była opisana w prawie. Teraz się to zmienia. Dodatkowo deweloper przy podpisaniu takiej umowy mógł dowolnie kształtować wysokość opłaty rezerwacyjnej - teraz będzie ona wynosiła maksymalnie 1 proc. ceny lokalu i kwota ta musi być przez dewelopera przelewana na rachunek powierniczy. Ustawa zawiera także katalog sytuacji, kiedy deweloper opłatę tę musi zwrócić (np. gdy klient nie uzyska kredytu na zakup mieszkania czy domu).
  • Prospekt informacyjny po nowemu. Po pierwsze musi on zostać dostarczony klientowi już na etapie podpisywania umowy rezerwacyjnej, a nie jak dotychczas umowy deweloperskiej. Po drugie deweloper ma obowiązek dostarczenia takiego prospektu, a nie tylko przedstawienia na żądanie klienta. Będzie on zawierał także więcej szczegółowych informacji o inwestycjach planowanych w odległości 1 km od przedsięwzięcia.
  • Komórki lokatorskie i inne części budynku także pod ochroną. W ramach nowej ustawy przepisy nie będą stosowane jedynie w odniesieniu do lokali mieszkalnych czy domów, ale także do wszelkich innych części budynku, na przykład garaży, miejsc postojowych czy komórek lokatorskich. Wpłaty za te części obowiązkowo przekazywane będą na rachunek powierniczy, a deweloper również od tych części płacił będzie składkę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Wyjątkiem od tej zasady będzie sprzedaż lokali usługowych. Dla dewelopera korzystniejsza będzie więc budowa np. obiektu zamieszkania zbiorowego z mieszkaniami na wynajem niż normalnego budynku wielorodzinnego.
  • Remont i przebudowa także pod ustawą deweloperską. Dotychczas remonty, rewitalizacje, przebudowy nie były objęte przepisami o ochronie nabywców, bo była w nich mowa tylko o przedsięwzięciach realizowanych od podstaw. Sprzedaż deweloperskich lokali mieszkalnych, które urządzane są w starej hali albo zabytkowej kamienicy objęta będzie przepisami ustawy deweloperskiej.
 
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie (100) 2 zablokowane

  • a może zróbmy jeszcze bardziej pod górkę? (4)

    zakazać rezerwacji i jakichkolwiek umów z deweloperem dopóki deweloper nie będzie mieć gotowych osiedli, tzw po odbiorach

    • 32 4

    • Tak powinno być. (1)

      • 9 4

      • dokładnie! teraz jest patologią kupowanie przysłowiowej dziury w ziemi lub "kawałka łąki" i developer nas zapewnia

        że tam powstanie osiedle... a jak nie powstanie?

        • 5 8

    • Oj Janusz... (1)

      Nigdy nie kupiłeś mieszkania od dewelopera, nie wypowiadaj się, nie znasz się na tym za grosz.
      Słyszałeś kiedyś na przykład o zmianach aranżacyjnych ? Chcesz płacić za wyburzania i murowanie nowych ścian czy zmiany w instalacji już po tynkach ?
      Mam kilka mieszkań od dewelopera i zaoszczędziłem mnóstwo pieniędzy dzięki możliwości bezpłatnego przesunięcia ścianek działowych czy w instalacjach. Poza tym po najbardziej intratne mieszkania (południowe, z widokiem czy ogródkiem) stałą by kolejka i co? licytacja kto da więcej czy loteria ? a dziś kto pierwszy ten ma.
      Swoją drogą (niestety) zdecydowana część deweloperów przy dzisiejszej inflacji będzie czekała ze sprzedażą do zakończenia budowy i podsumowania wszystkich kosztów.

      • 12 3

      • Bedzie czekał powiadasz? I będzie je ogrzewał czy próbował sprzedać po latach z grzybem? A co deweloper zrobi z pracownikami, którym musi płacić pensję? Powie im, że mają poczekać i dostaną co im się należy jak sprzeda mieszkania? Albo wiekszosc wyladuje na wypowiedzeniu albo bedzie sprzedawał za tyle ile ktoś będzie chciał za nie zapłacić.

        • 5 2

  • Brakuje najwazniejszego!!Ustawy i ograniczajace wykup mieszkan w blokach pod wynajem!Powinno byc tak by mozna było kupic tylko (7)

    2 jeśli w nim mieszkasz!! I teraz wprowadzic obowiazkową sprzedarz tymieszkan tych co kupili po kilka mieszkan w blokach i
    wnim nie mieszkaja!

    • 10 19

    • (2)

      Chyba na głowę upadłeś, człowieku. Albo klimatyzację sobie kup, bo mózg ci się przegrzewa.

      • 11 4

      • I patologia sie juz odezwała tak patologio takie przepisy obowiązują w krajach Europy zachodniej !! (1)

        • 1 7

        • To jedź do Europy zachodniej i kup mieszkanie

          Z takim pojęciem i zacięciem szukaj porządku prawnego w Korei Północnej

          • 9 1

    • Tak jak juz ktos napisał (1)

      Chyba na glowe upadłeś. Pracowałam i zainwestowałam by miec dochod pasywny, by cale zycie nie tyrać i przyjdzie jeden i powie ze mam sprzedac. Chcesz cale życie tyrać to tyraj, kto zabroni, ale daj innym żyć po swojemu...

      • 10 5

      • Wyluzuj

        Przecież to tylko pisowski komuch, który nawet pisać po polsku nie potrafi. A wręcz nie umi :)

        • 5 5

    • Sprzedarz :)

      I wszystko jasne. Z analfabetami nie ma co dyskutować.

      • 3 2

    • juz bardziej sensownym byloby regulowanie ceny. Jesli mieszkasz, to placisz mniej, bo zaspokaja podstawowa potrzebe, a nie jest inwestycja.

      • 0 0

  • pani Zuzanna powinna zmienić nazwisko na Prawdomówna

    było by jeszcze bardziej na miejscu

    • 4 0

  • Standard

    Teraz jak już rynek nieruchomości nagrzany do czerwoności to czas na regulacje dlaczego my jesteśmy takim dzikim krajem?

    • 5 2

  • Po co to wszystko skoro na końcu i tak za wszystko zapłaci klient.

    Socjalizm wraca :)

    • 12 2

  • Nowa ustawa (1)

    Może wreszcie ukróci patodeweloperkę.

    • 10 9

    • Patodeweloperke maga ukrocic tylko klienci, ktorzy przestana kupiwac mieszkania ktore sa bez sensu. Nie wiem dlaczego u nas w kraju jest takie myslenie ze najlepiej wprowadzic jakis przepis ktory bedzie czegos zabranial i bedzie cudownie.

      • 4 0

  • Fajne zdjęcie

    Pani z rękami w kieszeni stoi plecami do ściany z pustaków. Szukam związku z treścią artykułu i jakoś znaleźć nie mogę.

    • 15 1

  • Podwyzki mieszkań

    Nic to nie da ! Finalnie zapłaci za to kredytobiorca lub klient z gotówką !!! Nowy Ład musi wziąć pieniądze od dewelopera na swoje wakacje !

    • 14 1

  • Proponuje kolejne regulacje (5)

    Deweloper może sprzedać mieszkanie po tym jak je wybudują
    Mieszkania pod wynajem powinny znajdować się tam, gdzie co najmniej 98% mieszkań jest przeznaczonych pod wynajem
    Mieszkania inwestycyjne mogą pojawić się tylko w przypadku, gdy cały blok jest przeznaczony pod wynajem
    Zakaz sprzedaży mieszkań w okresie 10 lat od dostania kluczy od dewelopera
    25m2 powinien stanowić pokój dzienny
    Całkowity zakaz sprzedaży mieszkań o pow. poniżej 35m2, a gdy mieszkanie ma do 35m2 inwestor zobowiązany jest płacić 100 tys. miesięcznie kary do czasu zmiany powierzchni
    Cena mieszkań powinna zależeć od powierzchni użytkowej, a nie od powierzchni całkowitej
    Balkony i ogródki nie powinny być liczone do powierzchni mieszkań

    • 13 15

    • Oho nowy Lenin (1)

      • 7 1

      • Oj! Lenin obraziłby się chyba :)

        • 2 0

    • Hmmm

      Z wynajmem ok, ale powierzchnia, to juz raczej nie. Sa osoby, które potrzebują 30 m dla syna studenta, a sa tacy, dla których 100 m jest mało. Niech każdy kupuje według własnych potrzeb i możliwości. Zakaz sprzedaży tez do niczego, co w przypadku, gdy po dwóch latach od zakupu dostajesz kontrakt w USA i musisz wyjechać na piec lat.

      • 5 0

    • A moze po prostu nie kupuj mieszkan, ktore nie spelniaja Twoich warunkow? A jesli nie znajdziesz takich ktore spelniaja, to sobie wybuduj!

      • 5 1

    • Matko bosko

      Super!! Wincyj dej wincyj!!!
      Zakazow, nakazow, regulacji zamordyzmu i biurokracji.

      Ty powinienes pracowac w ministerstwie dziwnych krokow

      • 2 0

  • Ze świecą szukać dewelopera z nową ustawą na dzisiaj

    Wszyscy wszystko zdążyli ogłosić i wprowadzić. Oferty widmo.

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane