• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obok mostu Siennickiego może powstać wysoka zabudowa

Ewa Budnik
14 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Trzy najniższe budynki najbliżej nabrzeża zaproponowane w ramach koncepcji znajdują się poza terenem należącym do inwestora. W artykule mowa jest o siedmiu pozostałych budynkach widocznych na filmie.

Tuż obok mostu SiennickiegoMapka, po stronie Przeróbki, mogą powstać 55-metrowe budynki. Koncepcja zakłada budowę w tym miejscu biurowców, hotelu oraz małych mieszkań na wynajem długoterminowy.



Czy zabudowa o podobnej wysokości i gęstości powinna powstać obok mostu Siennickiego?

Teren, dla którego powstała koncepcja, ma niecałe 1,7 ha. Działka ma nieregularny kształt, częściowo znajduje się tuż nad wodą. Długość nabrzeża należącego do właściciela terenu, który koncepcję przygotował - spółki Alter Investment - wynosi zaledwie 33 metry, jednak aby w pełni pokazać, jaki jest potencjał tego gruntu, koncepcja poszerzona została o część należącą do sąsiadów.

W tej chwili nabrzeże na Przeróbce wygląda jak fragment portu. Takie funkcje przewiduje też uchwalony w 2002 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Mowa w nim o strefie produkcyjno-usługowej z możliwością składowania i funkcjami portowymi, ale też usługowymi.

Właściciel terenu rozpatrując możliwości wykorzystania gruntu zaplanował jednak obiekty o funkcji usługowej: biurowe, hotelowe oraz zamieszkania zbiorowego.

- To rozwijająca się cześć miasta. W sąsiedztwie, czyli na Długich Ogrodach czy na Polskim Haku, nowe budynki mieszkaniowe rosną jak grzyby po deszczu. Akurat na naszej działce zabudowa typowo mieszkaniowa nie może powstać, ale też trudno sobie wyobrazić, aby tak zlokalizowany grunt wykorzystany był na działalność przemysłową. Dlatego zaproponowaliśmy zabudowę usługową. Możliwość jej wykonania potwierdziliśmy w urzędzie - tłumaczy Grzegorz Dawid, dyrektor zarządzający w Alter Investment.
Po drugiej stronie mostu Siennickiego, przy Nabrzeżu SzyprówMapka miasto zaplanowało utworzenie przede wszystkim zielonych terenów rekreacyjnych.

Zobacz także:

Remont mostu Siennickiego pochłonie ok. 20 mln zł



  • Teren spółki Alter Investment znajduje się tuż przy moście Siennickim, przy nabrzeżu Martwej Wisły.
  • Działki, dla których zaplanowana została zabudowa, są w tej chwili niezagospodarowane.
  • Działki, dla których zaplanowana została zabudowa, są w tej chwili niezagospodarowane.
  • Działki, dla których zaplanowana została zabudowa, są w tej chwili niezagospodarowane.

Małe mieszkania, biura, hotel, sklepy i restauracje



Właściciel terenu zorganizował konkurs urbanistyczno-architektoniczny, by wyłonić najlepszy układ budynków. Początkowo, spośród kilkunastu propozycji wybrano dwie: z gdyńskiej pracowni BJK Architekci i sopockiej Maarte. Po dopracowaniu, zaakceptowana została propozycja BJK.

Zabudowa przedstawiona na rysunkach obejmuje jednak większy obszar, niż teren działki należącej do Alter Investment.

- Na naszej działce powstać mogłoby siedem budynków. Planujemy, że cztery z nich - wzdłuż ulicy Przetocznej - mogłyby stać się obiektami zamieszkania zbiorowego, w tym najbardziej przybliżony do ulicy Siennickiej budynek o wysokości 55 metrów. Niższe budynki o tej funkcji miałyby 10-12 pięter, a więc tyle, ile znajdująca się po drugiej stronie ulicy Siennickiej zabudowa mieszkaniowa - opowiada Grzegorz Dawid. - Niższe budynki w głębi działki, znajdujące się bliżej wody, zaplanowaliśmy jako biurowce. Budynek najbliżej nabrzeża mógłby być hotelem.
Wzdłuż ulicy Przetocznej mogłyby powstać budynki zamieszkania zbiorowego, a na parterze osiedlowy market i inne punkty handlowe. Wzdłuż ulicy Przetocznej mogłyby powstać budynki zamieszkania zbiorowego, a na parterze osiedlowy market i inne punkty handlowe.
Deweloper podkreśla, że taki rozkład funkcji to tylko koncepcja, czyli wariacja na temat tego, jak mogłaby wyglądać zabudowa całego tego terenu. Myślą przewodnią było jednak stworzenie tzw. zabudowy mixed-use, czyli przestrzeni, gdzie można mieszkać, pracować, zrobić zakupy i skorzystać z oferty rozrywkowej.

Przyziemie od strony Przetocznej zajęłyby lokale usługowe, w tym market spożywczo-przemysłowy (o tym już nawet rozmawiano z popularnymi sieciami, które potwierdzają zainteresowanie tą lokalizacją). Z kolei wyżej, na wyniesionej części zabudowy, powstałyby lokale gastronomiczne. Pod całą zabudową zaplanowano halę garażową.

W sumie we wszystkich siedmiu budynkach i częściach podziemnych byłoby to ok. 47 tys. m kw. powierzchni użytkowej.

- Plan nie ogranicza wysokości zabudowy, więc zaplanować można tu nawet 100-150 metrowe wysokościowce. Taka zabudowa w tym miejscu mogłaby jednak budzić wątpliwości, dlatego przygotowaliśmy koncepcję, która jest wysokościowo neutralna dla krajobrazu tej części miasta. Zabudowa obniża się też w kierunku wody, co zagwarantuje dobre doświetlenie wnętrz, ciekawe widoki oraz harmonijny widok na zabudowę dla osób przejeżdżających mostem Siennickim w stronę Przeróbki - tłumaczy Damian Tomasik z Alter Investment.

Około 200 mikrokawalerek w pierwszym etapie



Grunty dalej od Siennickiej, pomiędzy nabrzeżem Martwej Wisły a ul. Przetoczną, należą do Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych (PRCiP). W planie zagospodarowania przestrzennego są one tak samo opisane jak teren należący do Alter Investment. Zatem chociaż PRCiP wykorzystuje je na dzień dzisiejszy do własnej działalności, niewykluczone jest, że w przyszłości również tam mogłaby powstać nowa zabudowa.

Zabudowa bliżej Siennickiej ma jednak szansę powstać wcześniej. Projekt jest duży, więc przewidziane zostało jego etapowanie.

W pierwszym z nich powstać miałby obiekt zamieszkania zbiorowego, a w nim około 200 lokali. Zaprojektowana została powtarzalna, modelowa jednostka o powierzchni 18,5 m kw. Taki lokal miałby swoją łazienkę i aneks kuchenny, ale w budynkach powstać miałyby także pomieszczenia wspólne typowe dla tzw. obiektów colivingowych - zamieszkania zbiorowego: siłownie, pralnie, sauny czy sale do wspólnej pracy.

- To oferta dla młodych ludzi, którzy sprowadzają się do Trójmiasta i dopiero zaczynają swoje życie zawodowe. W takim obiekcie, płacąc niewysoki czynsz, mieszkają od roku do pięciu lat, by potem przeprowadzić się do większego mieszkania lub nawet zupełnie zmienić miasto lub kraj przebywania - tłumaczy Grzegorz Dawid. - Wytworzy się w tym miejscu specyficzna społeczność ludzi, którzy co prawda nie wiążą się z tym miejscem na dziesięciolecia, ale też nie przebywają tu na zasadzie najmu krótkoterminowego.
Wizualizacja budynku, który w ramach koncepcji powstać mógłby jako pierwszy. Wewnątrz rozplanowano 200 mikrokawalerek, przestrzenie wspólne, lokale gastronomiczne. Wizualizacja budynku, który w ramach koncepcji powstać mógłby jako pierwszy. Wewnątrz rozplanowano 200 mikrokawalerek, przestrzenie wspólne, lokale gastronomiczne.

Nie wcześniej niż w 2024 roku



Alter Investment jest deweloperem gruntowym. To znaczy, że zajmuje się on przygotowaniem koncepcji lub projektu, a następnie sprzedażą przygotowanej inwestycji docelowemu deweloperowi, który inwestycję zrealizuje.

I w tym przypadku została już podpisana przedwstępna umowa sprzedaży tego terenu z deweloperem, który chce zrealizować zabudowę w tym miejscu. Umowa zostanie sfinalizowana do końca przyszłego roku (z możliwością podpisania jej wcześniej). Do tego czasu nie zostanie ujawnione, kto jest nowym właścicielem terenu.

Uwzględniając czas na projektowanie oraz przygotowanie do realizacji inwestycji spodziewać się można, że budowa mogłaby zacząć się tutaj nie wcześniej niż w 2024 roku.

Miejsca

Opinie (296) 6 zablokowanych

  • Maksimum betonu mikro apartamenty 14m2

    Okno w okno nawet 100m wysokie oby jak najwiecej szkaradztwo oby zarobić a wstydu i kłopot dla Gdańszczan

    • 5 1

  • (2)

    A jakież to argumenty przemawiają za niebudowaniem tam wysokich budynków? Czyżby wizja ?

    • 0 6

    • Bo będą 2x wyzsze niż najwyższe budynki na Przeróbce + zasłonią panoramę Gdanska

      • 4 1

    • patrząc na smutny los "zieleniaka" czy "prorem"

      trzeba przyznać, że wysokościowce słabo się starzeją.
      I to jest główne przeciw...

      • 1 0

  • 18,5 metrowe kawalerki?

    Ale to już było (na Przymorzu i w innych miejscach) i nie wróci więcej...
    Komuna jednak wraca :(

    • 6 0

  • Ciekawe jak sie maja tak wysokie budynki do poziomu wód podziemnych i wcale nie mam na mysli rzeki

    • 1 1

  • Nie można już zostawić dzikich miejsc, bo przecież kasa się liczy ehhh...

    • 5 0

  • Mi zdecydowanie bardziej pasuje lokalizacja i wygląd wysokich etapów na Nowej Letnicy. Szczerze mówiąc, rozważam, czy nie sprzedać obecnego mieszkania i nie pokusić się o zmianę na jakieś wysokie piętro tam :)

    • 0 3

  • Bardzo dobrze, to jest prawdziwy Gdańsk blisko wody, a nie jakieś Południe koło Żukowa

    Które sztucznie zostało przyłączone jako niby Gdańsk

    • 2 5

  • Ten pierwszy budynek do realizacji

    To przypomina budownictwo włoskie z gomorry...no powiem wpisuje się w trójmiejski klimat

    • 5 1

  • (1)

    Uważam że okolice Głównego miasta powinny łączyć się w harmonijną całość i budowanie tak wysokich budynków zaburzy harmonię i układ urbanistyczny. Oczekiwałbym od urbanistów i architektów twórczego czerpania z gdańskiej tradycji a nie budowanie na siłę quasimanhatanu.

    • 4 1

    • główne miasto zostawiamy w spokoju ale to jest za mostem i niech się rozwija po nowemu

      • 0 1

  • Tereny poprzemyslowe pod zabudowę?

    Ten teren absolutnie nie nadaje się pod zabudowę mieszkalną, biurową, czy jacyś niezalezni geologowie wypowiedzieli się jak można, należy Gdańsk zabudować, żeby nas nie zalało?A i wysokość,ksztalty tych wieżowców pasuje w tym miejscu jak świni siodlo.Gdzie sa normalni architekci ?Tereny poprzemyslowe teraz będą mieszkaniowe?Przyjdzie czas, że nastąpi jakiś kataklizm i nastapi koniec tych developerów.

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane