• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dla dziecka powrót do szkoły jest stresujący. "Widać po niej, że przeżywa"

Piotr Kallalas
10 września 2024, godz. 08:00 
Opinie (73)
"Zmienia się rutyna, przychodzą nowe przedmioty, jest zmiana klasy czy wychowawców - pojawiają się naturalne obawy, jak ja się odnajdę w tym wszystkim. Dlatego warto zwracać uwagę na wsparcie dzieci w tym okresie". "Zmienia się rutyna, przychodzą nowe przedmioty, jest zmiana klasy czy wychowawców - pojawiają się naturalne obawy, jak ja się odnajdę w tym wszystkim. Dlatego warto zwracać uwagę na wsparcie dzieci w tym okresie".

Lekcje do wieczora, nowi nauczyciele, wychowawcy i rówieśnicy, stres związany z obowiązkami czy koniec z wakacyjną beztroską. Przejście z wakacji do jesiennego życia szkolnego bywa trudne dla wszystkich, ale szczególnie nastolatkowie muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością. Jak rozmawiać z dziećmi? - Jeśli jednorazowe zachowania stają się regułą, a okresy lękowe się przedłużają lub pojawiają się zachowania agresywne, zmiany nastrojów, zaburzenia snu i innych procesów fizjologicznych, warto rozważyć wsparcie psychologa w tej sytuacji - mówi psycholog.



Czy rozważasz wizytę u psychologa w przypadku wsparcia dla swojego dziecka?

Powrót ze szkoły to zawsze okres wzmożonego napięcia. Skończyły się wakacje, podczas których dzieci i młodzież miały praktycznie nieokreślony rytm dnia, ograniczone obowiązki i rutynę.

Z dnia na dzień uczniowie muszą przestawić się na tryb porannego wstawania, spędzania czasu na lekcjach, dodatkowych zajęć. Do tego dochodzi stres nowych przestrzeni, nowych znajomych czy wreszcie nowych nauczycieli i wychowawców.

- Wszyscy jesteśmy zdenerwowani. Moja Kasia idzie w tym roku do czwartej klasy, więc kończy się pewien etap. Część dzieci idzie do równoległej klasy sportowej, zmieniła się wychowawczyni. Widać po niej, że przeżywa - mówi Joanna z Osowej.
- Powroty bywają trudne, ale jeszcze trudniejsze są zmiany, które czasami zdarzają się na początku września - mówi Piotr, ojciec 6-letniej Marysi. - Po okresie troski i traktowania jak bardzo małe dziecko w przedszkolu stanęliśmy przed wielkimi drzwiami wielkiej szkoły, a córka rozpoczęła naukę w grupie zerówkowej. W małej głowie kłębiły się emocje, bo to czas aby zostawić świat, który się dobrze znało, i ruszyć w nieznane. W zerówce trzeba być bardziej samodzielnym, a panie, które cały czas służą wsparciem, nie biegną już tak ochoczo aby pomagać dzieciom. Jest miejsce na strach, ale także na ekscytację. I to właśnie ekscytacja chyba wygrywa. Jednak potrzeba poznawania nowych rzeczy u dziecka jest tak silna, że pcha je do przodu mimo obaw. Chyba o to chodzi w byciu dzieckiem. Rodzicom życzę, żeby umieli jednocześnie wspierać swoje pociechy, ale także nie przeszkadzać im w poznawaniu świata.
Kryzys zdrowia psychicznego. Miasto wyda miliony na wsparcie Kryzys zdrowia psychicznego. Miasto wyda miliony na wsparcie

"Zaraz szkoła, zaraz to się dopiero zacznie"



Nie dzieje się to bez obciążenia psychicznego, problemów z zasypianiem, utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych. Niekiedy pojawia się huśtawka emocjonalna, zwłaszcza kiedy nastolatkowie muszą zmierzyć się z zupełnie nowymi wyzwaniami.

- Okres powrotu z wakacji jest zdecydowanie stresujący dla młodzieży, również starszych dzieci. Zmienia się rutyna, przychodzą nowe przedmioty, jest zmiana klasy czy wychowawców - pojawiają się naturalne obawy, jak ja się odnajdę w tym wszystkim. Dlatego warto zwracać uwagę na wsparcie dzieci w tym okresie. Dosłownie wczoraj jechałam tramwajem, kiedy usłyszałam, jak rozmawiają dwie mamy i jedna z nich stwierdziła: "Zaraz szkoła, zaraz to się dopiero zacznie". Dziecko nie powinno słyszeć takich komunikatów, bo one z pewnością nie uspokajają - tłumaczy Klaudia Tomczyk - psycholog z Centrum Medycznego Morska.
Warto więc być czujnym i zwracać uwagę na detale, które wychodzą w naszych rodzicielskich komunikatach. Trochę jak ze stomatologiem - straszenie dzieci "myj zęby, bo będziesz musiał iść do dentysty", nie nastraja do bezstresowej wizyty u specjalisty.

Dwie nowe poradnie zdrowia psychicznego powstały w dawnej pralni na Srebrzysku Dwie nowe poradnie zdrowia psychicznego powstały w dawnej pralni na Srebrzysku

"Ważne jest stworzenie bezpiecznej atmosfery"



Dlatego szczególnie we wrześniu rodzice powinni bacznie obserwować swoje dzieci i starać się z nimi rozmawiać o ich wątpliwościach, stresorach czy problemach. W razie dłuższego okresu z obniżonym nastrojem warto poszukać pomocy specjalisty.  

- Ważne jest stworzenie bezpiecznej atmosfery, aby dziecko mogło się wypowiedzieć o swoich wątpliwościach, a nie tylko słuchać od nas miliona pytań. Warto być czujnym, aby zwracać uwagę na zmiany nastroju. Jeśli jednorazowe zachowania stają się regułą, a okresy lękowe się przedłużają lub pojawiają się zachowania agresywne, zmiany nastrojów, zaburzenia snu i innych procesów fizjologicznych, warto rozważyć wsparcie psychologa w tej sytuacji - dodaje Klaudia Tomczyk, psycholog z Centrum Medycznego Morska.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Wystawa Superheroes & Friends

35 zł
wystawa

Bąbelki pod tęczą. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku do 3 lat

20 zł
spotkanie, warsztaty

Najczęściej czytane