• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Recenzja filmu "Zielona granica". Quo vadis, Europo?

Tomasz Zacharczuk
22 września 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (1088)

Nawet najbardziej stonowane i wystudzone z emocji słowa nie ugaszą zapewne ognia, jaki od kilku dni towarzyszy "dyskusjom" wokół nowego filmu Agnieszki Holland. Ten pożar wybuchł zanim jeszcze pojawił się dym, a więc przed oficjalną premierą "Zielonej granicy" w naszym kraju. Tych płomieni jeszcze długo nikt nie zatrzyma, choć po obejrzeniu filmu mam wrażenie, że obu zaangażowanym w spór stronom przyda się wiadro zimnej wody na rozgrzane głowy. "Zielona granica" nie jest bowiem kinowym arcydziełem, filmem kompletnym i nieomylnym. Jednakowoż nie można nazwać tej produkcji "antypolską" czy wymierzoną w konkretną grupę zawodową. Celownik polska reżyserka obrała głównie na bezradność europejskich instytucji i naszą ludzką bezczynność.



Całkiem świeżo mam jeszcze w pamięci kontrowersje i internetowe awantury, jakie swoimi produkcjami wzbudzał w naszym kraju Wojciech Smarzowski. Warto przy tym podkreślić, że naprawdę gorąco robiło się jednak dopiero po premierach "Kleru", "Wołynia" czy "Wesela". "Zielona granica" natomiast jest pod tym względem absolutnym ewenementem. Krytyczne komentarze posypały się bowiem lawinowo jeszcze przed oficjalną premierą dzieła Agnieszki Holland. Doszło więc do kuriozalnej sytuacji polegającej na tym, że w wymianę zdań zaangażowali się przede wszystkim ci, którzy ... filmu nie widzieli.

Sprawdź, co grają trójmiejskie kina



Dotyczy to także polityków, głównie strony rządzącej, którzy w mocnych słowach recenzowali pracę polskiej reżyserki i deprecjonowali wagę jej najnowszego filmu. Na porównaniach do nazistów i haśle "tylko świnie siedzą w kinie" się nie skończyło, bo doszły jeszcze nawet równie śmiałe, co niedorzeczne zapowiedzi emitowania w kinach studyjnych specjalnych spotów MSWiA mających za zadanie ocieplić wizerunek strażników granicznych. Do tych pomysłów ustosunkowało się już Stowarzyszenie Kin Studyjnych, które podkreśliło, że kina we własnym zakresie decydują o repertuarze filmowym i spotach reklamowych.

Działające w Gdańsku Kino Kameralne Cafe, które do powyższego stowarzyszenia należy, już w czwartek, a więc dzień przed premierą "Zielonej granicy", w swoich mediach społecznościowych poinformowało, iż "nie przewiduje emisji spotów, o których mowa w doniesieniach medialnych".

"Zielona granica", pomimo nierówności i uproszczeń w scenariuszu, broni się jako niezwykle emocjonalna opowieść o ratowaniu człowieczeństwa w ekstremalnych warunkach. "Zielona granica", pomimo nierówności i uproszczeń w scenariuszu, broni się jako niezwykle emocjonalna opowieść o ratowaniu człowieczeństwa w ekstremalnych warunkach.

Biel i czerń nie tylko w obrazie, ale i fabule



Bez wątpienia "Zielona granica" już właściwie stała się elementem wyborczej kampanii i politycznych przepychanek. Tego wątku jednak rozwijać nie zamierzam. Do moich skromnych zadań należy przede wszystkim obiektywna ocena filmu pod kątem warsztatowym i emocjonalnym. Oczywiście, jak to bywa już w kinie społecznie zaangażowanym, oba te elementy wzajemnie się przenikają, więc nie da się obrazu tak mocno osadzonego w realiach komentować bez odpowiedniego kontekstu, a takim w przypadku filmu Agnieszki Holland są wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy.

Przyglądamy się im z czterech perspektyw: syryjskiej rodziny Bashira (Jalal Altawil), który ucieka z ojczyzny przed terrorem ISIS, młodego pogranicznika Janka (Tomasz Włosok), aktywistów niosących pomoc uchodźcom koczującym w lasach i psycholożki Julii (Maja Ostaszewska), która po przeprowadzce na Podlasie z dnia na dzień coraz mocniej angażuje się w przygraniczny konflikt. Teoretycznie Agnieszka Holland, w oparciu o setki wywiadów z socjologami, imigrantami, strażnikami granicznymi i osobami udzielającymi się w roli wolontariuszy przy granicy, zadbała o głos każdej strony zaangażowanej w tę trudną do jednoznacznej oceny sytuację.

Filmowa praktyka pokazuje jednak, że narracyjne proporcje nie do końca udało się wyważyć, a konstrukcja poszczególnych wątków i postaci odpowiada czerni i bieli, w jakich zanurzone jest dzieło Agnieszki Holland. Zero-jedynkowi bohaterowie zaprogramowani są na konkretne działania. Brakuje w ich charakterystyce pewnej zmiennej, która podbiłaby emocjonalną różnorodność "Zielonej granicy" i pokazałaby kwestie uchodźców w szerszym kontekście. Właściwie poza Jankiem, który przygraniczne obowiązki dzieli z rolą przyszłego ojca, nikt tutaj nie przechodzi psychologicznej przemiany i nie rewiduje własnego systemu wartości. Dobro pozostaje dobrem, zło złem.

Jedną z bohaterek "Zielonej granicy" jest Julia (Maja Ostaszewska), psycholożka, która po przeprowadzce na Podlasie zaczyna angażować się w działalność pomagającym uchodźcom aktywistów. Jedną z bohaterek "Zielonej granicy" jest Julia (Maja Ostaszewska), psycholożka, która po przeprowadzce na Podlasie zaczyna angażować się w działalność pomagającym uchodźcom aktywistów.

Bez paszkwilu na polskość, ale mocna szpila w bierność polityków i bezradność UE



Szeroki dyskurs społeczny wokół filmu sprowadza się zasadniczo właśnie do jednej kwestii: kto jest tutaj tym złym? Strażnicy przerzucający imigrantów przez graniczny płot jak worki z zepsutymi ziemniakami, a może szturmujący barykady obcy pragnący politycznego azylu? Tutaj czarno-białej kolorystyki Holland już nie stosuje, choć nie wyzbywa się pewnego generalizowania, wskazując na brutalność służb i szczere, wolnościowe intencje przybyszów. Prawda zapewne leży pośrodku, ale ze względu na bardzo emocjonalny i bezkompromisowy wydźwięk "Zielonej granicy" twórcom filmu znacznie trudniej do niej dotrzeć.

Nie ma tu jednak przekłamywania i zniekształcania rzeczywistości. Podobnie jak nie ma celowych ataków w pograniczników czy funkcjonariuszy wszelkich innych służb stojących na straży polskiego bezpieczeństwa. Adresatem tego poruszającego i momentami wstrząsającego filmowego apelu jest cała Europa, która od lat nie potrafi poradzić sobie z uchodźczym kryzysem i unormowaniem przepisów, które dają przyzwolenie na przedmiotowe traktowanie człowieka. Pieczątką na tym apelu jest scena, w której wyczerpaną syryjską rodzinę Holland portretuje na tle europejskich gwiazdek widniejących na elewacji podlaskiego marketu.

"Zielona granica" polskości nie atakuje i nie deprecjonuje nas jako narodu. Za to wbija potężną szpilę w bezduszny mechanizm urzeczywistniania przepisów prawa i w instytucje, które trzymają nad tym pieczę. Wbrew zapowiedziom Agnieszka Holland nie stroni tutaj od polityki. Nie ma jej za wiele, ale momenty, w których się pojawia wydają się być po prostu zbędne fabularnie, czasami wręcz karykaturalne.

Agnieszka Holland nie bez publicystycznych i politycznych zaciągów opowiada o uchodźczym kryzysie na polsko-białoruskiej granicy. Adresatem jej apelu są jednak przede wszystkim władze w Brukseli i sumienie każdego z nas. Agnieszka Holland nie bez publicystycznych i politycznych zaciągów opowiada o uchodźczym kryzysie na polsko-białoruskiej granicy. Adresatem jej apelu są jednak przede wszystkim władze w Brukseli i sumienie każdego z nas.

"Zielona granica" najbardziej broni się emocjami



O wiele lepiej "Zielona granica" broni się jako bolesny i przejmujący do szpiku kości traktat o dewaluacji człowieczeństwa w sytuacjach ekstremalnych. O dławionym przez brak odpowiednich procedur humanitaryzmie i zagubionej w przygranicznych lasach empatii. To obraz niezwykle sugestywny, szorstki w odbiorze, nieprzyjemnie wrzynający się w psychikę i szturmujący nas potężną dawką skrajnych odczuć, które czasami podane zostają w stylu balansującym już na granicy emocjonalnego szantażu. Tej granicy jednak Holland nie przekracza, dzięki czemu jej najnowszy film ma ogromną siłę rażenia i uniwersalny przekaz.

Daleko jednak "Zielonej granicy" do dzieła kompletnego i spełnionego. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że to, co w tej opowieści najistotniejsze, dostajemy w pierwszej połowie filmu. W drugiej zarówno rozwój fabuły, jak i poszczególnych postaci zmierza już w dość oczywistym kierunku. Tempo co prawda zostaje konsekwentnie podbijane, ale skala emocji jakby spada. Niektóre wątki ulegają cudownego samorozwiązaniu, inne zaś nikną pod ciężarem ekranowej publicystyki, która przybiera na silę z każdą kolejną sekwencją. Finał tej rozpisanej na cztery akty historii nie satysfakcjonuje, ale z pewnością pozostawia z refleksją nad kondycją współczesnego człowieka i dobijającą bezradnością na ludzką krzywdę.

Krzywdzący z perspektywy polskiego widza jest natomiast brak "Zielonej granicy" na trwającym 48. FPFF w Gdyni. Producent nie zdążył zgłosić tytułu do konkursu głównego, bo nie udało się zakończyć prac w terminie. Nikt jednak - dotyczy to zarówno twórców filmu, jak i organizatorów gdyńskiej imprezy - nie wyszedł z inicjatywą dołączenia "Zielonej granicy" do grona walczącego o Złote Lwy w trybie awaryjnym. A przecież to miejsce dla najlepszych i najważniejszych rodzimych produkcji. Jeśli nowy film Agnieszki Holland do tej pierwszej kategorii zaliczyć dość ciężko, to bezapelacyjnie należy do drugiej. "Zielona granica" na pewno zapisze się w historii polskiego i europejskiego kina.

7/10   Ocena autora
+ Oceń film

Film

5.2
686 ocen

Zielona granica (292 opinie)

(292 opinie)
dramat

Opinie (1088) ponad 200 zablokowanych

  • Ściek za unijne euracze nakręcony dla konkretnych korzyści POlitycznych. (1)

    Ale co innego mogła spłodzić "artystka" która o Polsce wypowiada się jako o dusznym pokoju w którym Polacy puszczają śmierdzące bąki. Tak, to jeden z wielu nagranych wywiadów.

    • 34 5

    • 2,7 miliardow na szczujnie TVP

      • 0 2

  • Ten film wygrał wybory zjednoczonej prawicy.

    wyprodukował durnym POwcom tyle negatywnego elektoratu, że ich czapkami nakryją przy urnach. I dobrze

    • 34 4

  • Autorze artykułu bardzo długo pisałeś ...

    ale nie da rady być pośrodku .. bo albo się widzi zło albo nie ....

    • 30 1

  • Pracuje w przemyśle (5)

    i Wam powiem, że bez imigrantów to my nie dogonimy standardów życia zachodniej Europy. Oni (Zachód) bez przemyśleń latami ściągali ludzi do pracy tworząc getta i nie trzymając się żadnych zasad imigracji. My mamy szansę to jakoś usystematyzować, nadać temu jakiś porządek. Ta nagonka na imigrantów w TVP i nagonka na nielegalne wizy w TVN nikomu z nas nie służą. Niestety polityka jest taka, że rodzi się u nas mało dzieci, a te które wchodzą na rynek pracy nie zamierzają pracować w przemyśle ciężkim za marne 6tys na rękę, bo tyle wkrótce będzie trzeba młodemu płacić za te 200 godzin w miesiącu.
    Problem jest ale obie strony skupiają się na imigrantach a nie na rozwiązaniu problemu. Jest mnóstwo pracy, tylko się cieszyć i skorzystać z tych dwóch czynników. Napływu nowych rąk do pracy!

    • 9 22

    • Heniu, tu nie o imigrantow sie rozchodzi, problemem jest klamstwo i hipokryzja pisiego obozu

      • 3 6

    • nagonka na imigrantów? jakoś nie mam problemów z moimi sąsiadami, studentami z Indii (2)

      jest sprzeciw wobec nielegalnej imigracji i przepychanej tak siatki przestępczej i inspiratorów zadym. "Afera" TVN jak zwykle w konfrontacji z faktami przetrwała 3 dni

      • 9 2

      • podpytaj sasiadow, bo studiuja, nie sil sie na wlasne wnioski (1)

        • 0 3

        • co ty bredzisz?

          niech ci to ktoś na polski przetłumaczy

          • 1 4

    • Heniek ty co najwyzej jestes na poziomie umysłowym chłopa do kopania rowów popierwsze zaden zt6ych emigratów nigdy nie pracował

      i pracowac nie bedzie tak jakto jest w europie zachodniej

      • 3 0

  • Bora (1)

    Ci tu się rozwodzić, antypolski paszkwil i tyle.

    • 32 5

    • Antypolski powiadasz. Prawda nas wyzwoli. Kłamstwa szybko wychodzą....

      • 0 2

  • Holland jest skończona. (5)

    Ona i jej POdobni, jak Sztur, Gajos i wielu innych sami zapracowali za miano ,,czerwonych towarzyszy" Wielu jest jeszcze takich co im PZPR bliska sercu.

    • 37 5

    • pracuje sie na miano, nie za! (1)

      kolejny patriota bez znajomosci jezyka

      • 3 6

      • Patyryjonta....

        • 0 3

    • ah.... PZPR (1)

      Towarzysz Piotrowicz

      • 4 7

      • sedzia Kryże i wiekszosc rodzin pisowskich kacykow, Kujda-klamca lustracyjny i byly prezesik Srebrnej

        • 3 6

    • I Maleńczuk za obrzydliwy koncert na cześć wizyty Miedwiedwa...

      Czy jak mu tam przydu*asowi Putina

      • 8 1

  • To jest tylko film. (1)

    To jest tylko film, a nie żaden niezależny dokument. Bardzo mi to przypomina palenie książek Harrego Pottera, te protesty pod kinami. Dobrze, że to wywołuje taka dyskusje bo takie jest założenie sztuki. Tylko w Polsce przeważnie nie ma dyskusji, ludzie się dzielą na dwie grupy i obrzucają inwektywami jak pięknie było pokazane w filmie dzień świra: moja racja jest mojsza niż twoja i to moja racja jest najmojsza. I tyle w temacie.

    • 5 18

    • Ale nikt nie będzie tego postrzegał jako "TYLKO film"

      to jest klasyczne palikociarskie rzucanie kupą, aż coś się przyczepi.

      • 5 1

  • Masakra (6)

    Zalewa nas szambo z Afryki zamiast kręcić takie filmy trzeba przywrócić kontrolę na wszystkich granicach i aczej z Europy zrobi się Afryka tak jak to ma miejsce w Norwegii czy Niemczech i Francji .

    • 31 6

    • Zalewa nas szambo z Afryki

      Z wizami od PiSuaru!

      • 4 5

    • rasistowska wypowiedz!

      • 2 4

    • Szambo, powiadasz? Nie ludzie? (1)

      Naziści na początku robili to samo. Odmawiali Żydom człowieczeństwa. A potem już poszło...

      • 2 9

      • a teraz popatrz na holland i powiedz, że nie mieli trochę racji.

        • 3 2

    • (1)

      Niemcy już się szykują, żeby przywrócić kontrole na granicy z Polską. Ciekawe dlaczego?

      • 4 0

      • przez piswizy

        • 1 2

  • Nie toleruję pogardy wymierzanej w nasze (2)

    służby i wojsko

    • 33 6

    • a ja gardze sluzba zamieniona w partyjna agencje ochrony i armia udajaca, ze nie ma problemu gdy

      wrogie helikoptery naruszaja nasza przestrzen, gdy nie chronia ludzi ginacych od rakiety, gdy nie potrafia zabezpieczyc przestrzeni powietrznej nad Polska przed zblakanymi rakietami, ale leb zapasionego Misiewicza przed deszczem juz tak. Hanba, hanba, hanba!

      • 2 8

    • "nie nazywajmy szamba perfumeria" [Wielebny]

      • 0 0

  • Tak (2)

    Najlepiej wpuścić wszystkich chętnych dać im socjal mieszkania a oni będą siedzieć w domu i dzieci robić przejmą Europe beż jednego wystrzału .

    • 31 3

    • I tak przejmą. Taka jest kolej rzeczy.

      Wędrówka ludów. Te procesy są nieuniknione.

      • 1 3

    • o piszesz o 500 patusach

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdańsk

Helios Forum Gdańsk Forum Gdańsk
Helios Alfa Centrum Alfa Centrum
Helios Metropolia Galeria Metropolia
Cinema1 Galeria Morena
Kino Muzeum Muzeum II Wojny Światowej
Kino IKM Instytut Kultury Miejskiej
Kino Spektrum Klub Kot

Sopot

Multikino Sopot Centrum Haffnera

Rumia

Multikino Rumia Galeria Rumia

Wydarzenia

BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
10 zł
projekcje filmowe

Animafest Lato - przegląd filmów animowanych

0-19 zł
impreza filmowa, festiwal filmowy, przegląd

Kultura dostępna: Supersiostry

13 zł
projekcje filmowe